Agron Tufa nxjerr një dokument për babain e Dritan Hilës: Vetë e kruajte i pari, edhe pse nuk je i denjë as të më fshish këpucët…

Agron Tufa vijon debatin në distancë me Dritan Hilën.

Ai ka nxjerrë një dokument, që sipas tij, vërteton se babai i Hilës, ka bashkëpunuar me regjimin komunist.

“Ja, pra, me kete dokument vertetohen fjalet e mia: behet fjale, që i ati i tij ka kryer hetime fill pas revoltes se Spaçit, kohë kur im atë ishte atje (1969-1976). Pra nuk paska qenë, siç pretendon i biri “oficer i lartë kundërzbulimi”. në mbrojtje të atdheut” shkruan Tufa.

Statusi i plotë i Tufës:

Ja kush eshte ai “shefi i inteligjencies se kunderzbulimit”. Shiheni nga dokumenti, njeri nga dhjetrat, dhe gjykoni kush genjen. I biri kishte prej me se nje jave qe me merrte neper goje. Shpifte. Propozonte:

“Agron Tufa shkrimtar?! T’ëmën e sëmës! jo vetem nga Rilindja ikin 200 mije shqiptare në vit, por dhe nga Agron Tufa”.

Po unë, unë ç’duhet të them?!

Nuk kam pasë debat me Hilen as per Çulin, as per Filmat. Reagova per shpifjet dhe fyerjet.

Thote ne statusin e tij se “i shava familjen, martesen”. Gjejeni se ku. Jo çdo fjalë, po çdo germë e ka gënjeshtër.

Thotë në një koment: “Në kohën kur Diana Çuli nenshkruante akt ekspertizën, Tufa ishte ushtar në Lezhë dhe shkruante (këtë e di mirë) poezi për partinë”.

Dhe e di aq mirë, sa genjeshtren nuk e maskon logjikisht, ngase me 1976 unë isha 9 vjeç, klasë e tretë.

Ja, pra, me kete dokument vertetohen fjalet e mia: behet fjale, që i ati i tij ka kryer hetime fill pas revoltes se Spaçit, kohë kur im atë ishte atje (1969-1976). Pra nuk paska qenë, siç pretendon i biri “oficer i lartë kundërzbulimi”. në mbrojtje të atdheut.

I tillë ka qenë, sipas dosjes, vetem 2 vjet. Kush gënjen?

Thotë se këto reagime unë i bëj “për fonde”. Mjeran!

Nuk jam lypës servil! Kam aq fonde sa më jep Parlamenti. Nuk jam OJF!

Komentuesit, mbështetësit histerikë te Hiles duhet te më kerkojne falje! Hila faljen s’e ka në gjak.

Si te duan: une do te nxjerr dokumenta të tjerë, që do t’ju pataksin. Jo “të vjedhur”, siç thote i biri, por të marra me ligj, sikurse e kam tagrin me Ligjin e ISKK-së.

Nese nuk më kerkohet falje, vazhdojmë me me store të tjera.

Sepse më keni rënë më qafë, pa jua pasë borxh.

Rregulli keshtu e ka: kush kruhet i pari…

Sa për etiketimet e ulëta të këtij ish- sekretari Rinie, them kaq: nuk është i denjë as të më pastrojë këpucët!

P.S: te gjithe ata njerez mendjeulët, që i lidhin reagimet e mia me “pergatitjen e nje vendi tek çadra”, t’ju vije turp!

E shpall: Nuk shkel aty ku ka shkelë Hila. Me udhëheq truri e zemra, jo barku dhe llogaritë!

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në “Agron Tufa nxjerr një dokument për babain e Dritan Hilës: Vetë e kruajte i pari, edhe pse nuk je i denjë as të më fshish këpucët…”

 1. fl says:

  edhe me antikomunisti ne amerike

  edhe me antienveristi ne shqiperi

  kur lexon keto psikopatizmat e Agron Tufes

  do te thote qe te pakten per kete Atufen dhe disa monstra si fatoslubonja enveri ka bere detyren
  biles eshte treguar human

  1. arbereshi says:

   Mese e vertete dhe jo vetem me keta te dy

 2. Tim says:

  Po pastaj se ishte hetues i jati i Dritanit dhe babai i jot ishte brenda ne Spac? S’ka asnje lidhje me Dritan Hilen. Ne ate kohe Dritani ka qene nje djalosh i vogel qe luante me top neper rruget e lagjes. Babai i tij jetoj ne nje sistem tjeter dhe e respektoj sistemin. Babai i jot nuk e respektoj sistemin dhe perfundoj brenda. Por clidhje ka Dritan Hila me te jatin pervecse trashegoj genet e tij? A ka bere gje Dritan Hila? Jo. Atehere, cfare m.tin ke me te! Te ka denuar, rrahur, apo keqtrajtuar Dritan Hila babain apo nenen, apo motren apo ty!? Jo. Atehere, clidhje ka ai me keto qe po boton ti? Po ti ke gje me ato qe beri babai i jot? A mund te themi qe edhe ti nuk e respekton sistemin sot? Jo nuk mund ta themi. Ne shqiptaret duhet te heqim dore nga ideja pse babai ka bere dicka duhet denuar edhe i biri. Keto ishin mendesi komuniste dhe fashiste. Ja perse demokracia eshte e ndryshme nga komunizmi dhe fashizmi z. Tufa ‘e deleve’. Hakmarrja dhe urrejtja nuk te cojne larg. Shko gjeje te jatin e Dritanit dhe pyete apo denoje nese ke fakte, por jo me Dritanin. Babai i Dritanit kishte idete e tij dhe beri ato qe mendonte se ishin te drejta per 99% te shqiptareve te asaj kohe, i sherbeu vendit te tij. Ndersa babai i jot beri ato qe beri dhe perfundoj ne Spac. Dy persona me ide te ndryshme. Ne komunzem nuk te falnin. Demokracia te fal dhe inkurajon ide te ndryshme. Ne ate kohe jo. prandaj ndal me keto shkrime non-sens se po behesh qesharak. Une me thene te drejten ste njoh as ty as Dritanin por nuk mund te rri pa komentuar kur ti je gabim.

  1. Oh nene says:

   Ok Tim !
   E rende te thuhet, por me m_ter eshte e veshtire, ne mos e pamundur te besh SHTET,
   E brezi i babait te Dritanit ne fakt e bene. E bene te keq, mbase por e bene SHTETIN E SHQIPTAREVE, MBI THEMELET QE HODHI ZOGU.
   Keta m_ter te bejne ti japesh rahmet Enverit.
   Dijne te bejne ne kohet e sotme. 75 vite prapa, vetem te keqijat e asaj kohe

 3. Malo Maksuti says:

  Thoni cte doni per Tufen, po dokument eshte dokument, dhe sado te llapni se zhbeni dot te zezen mbi te bardhe.

  1. Al says:

   O Maksut po c’lidhje ka Dritan Hila me kete leter na e sqaro ti mire ky tufaxhiu qe duket qarte se e adhuron luften e klasave.

   Cdo person mban pergjegjesi individuale dhe sulmi i tufes ndaj Dritan Hiles thjesht nxjerr ne pah qe:

   1- Tufa nuk disponon asgje kunder personit te Dritan Hiles edhe i bie samarit ne vend te gomarit
   2-Tufa po te ishte me te vertete antikomunist i betuar dhe te donte te bente drejtesi ti kishte bere publike te gjitha dokumentet qe disponon e me kohe jo kur ti leverdise atij qe ti perdore per”shantazh”..kjo per mua eshte shume e ulet dhe hedh poshte te gjitha “idealet” qe ky palo njeri ka

  2. Maksut Mavrija says:

   O Maksut mos ha m.. se te zbut… Shko fute koken te Tenxhereja e Tufes se bagetive te zbritur ne Tirane nga bokerimat e qoftelargut dhe masturbohu bashke me te. Art eshte bere ne kohen e komunizmit dhe me i miri. Kodoshe te tipit Tufa tufa zerdeli jane mjerane dhe per tu meshiruar. Cadra i bekofte ne cmendurine e rradhes per tu shitur shqiptareve persheshin e kazanit per art comtemporan.

 4. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


  Nuk dua të di fare për HILEN
  Ç’ka bërë i jati s’dua të di aspak
  Ky UNITED Tufa vërtetë është TENXHERE
  Tenxhere, që dikush t’i vërë KAPAK.
  .
  I them kto fjalë se kam ca eksperiencë
  Paçka se tërë jetën “punova” si Gom/pist
  Po ky UNITED ja nxjerr vetë sytë vetes
  Dënon vetveten, kur del si shantazhist.
  .
  Na bëj me dije , “dhe Tufë dhe i Bashkuar”
  Përse në Spaç u gdhi një ditë yt atë
  Sa shokë të tij, në burg, ka spiunuar
  Sa lugë çorbë të prishur ka ngrënë ditënatë?
  .
  Asgjë s’të nxorra, po shumë kam në duar
  Nuk jam shkrimtar e madje as poet
  E që ta dish, akoma s’kam filluar
  Po s’the më fal, ti nxorra siç di vet.
  .
  .
  .

 5. skrapari says:

  Hahaha.. mbrojtesi i enverit, me shkronje te vogel,ky fl… me siguri eshte ose vet nje kriminel torturues ose bir i nje te tilli.Tash qe gjithe zotat e tij e treguan se jane vetem vjedhes ordinere dhe horra motelesh, ngadale nje cike, se do t i vije ora dhe ketij.Merr c ke vjedhur, ler privilegjet e nje pune pa pune te paguar mire, dhe femijet ne avion dhe prapa diellit, ne Las Vegas ishalla.

 6. Dajti USA says:

  Ne radhe te pare ky dokument nuk tregone asgje,ne Space mund te kishte dhe njerez qe ishin agjent te shteteve te huaja,keshtu qe une nuk e ndryshoj mendimin qe ky Tufa eshte nje hale e Saliut.Kurse per kete Dritan Hilen mund te them se, me veprimin e vajtjes ne cader,tregoj se kush eshte ne te vertet,nje njeri pa moral dhe karakter,pa asnje ndryshim nga Fahri Balliu,Arian Cani,Qim Peka dhe gjithe njerezit e neveritshem te Saliut.

  1. Aleksander says:

   Ky eshte ambjenti ne Shqiperi,akoma nje HALE e madhe me keta MUTER qe ngaterrohen me njeri-tjetrin .Nuk te bejne me as te qeshesh as te qash ,thjeshte t’i perçmosh per nivelin e nenrruges qe tregojne .

 7. Tirona says:

  Kjo duket qe nuk eshte fotokopje kete e verteton firma e hedhur me ngjyre blu , pra eshte originali , si i ra ne dore ky origjinal i kesaj flete falenderimi (qe eshte pa nr.
  Protokolli) apo mos valle ja ka dhene familja Hiles !!!!! se kete leter vetem familja Hila e disponon……
  Ky Tufa don te mashtroje por nuk din…..😀😀😀😀

 8. Saliu Komunist i pabese dhe serb.. says:

  Agron Tufa sulmon Hilen se ka qene Sekretar Rinie, po per Sekretarin e Partise komunistin 24 kar-at Sali SRB pse ka knsideraten me te larte dhe nuk ja mban suma te thote qofte edhe nje fjale te vetme.
  Po burgaxhi more Agron e ke pasur babain, eshte hapur bythe si kurvat ne burg, per cfare mburresh, apo kelysh i t’yt eti je.
  Ke shpalluar lufte klasash mire ben, por po na kthen ne kohen e diktatures, t’a paska qejfi prap

 9. kasem gahinji says:

  Ky person ,mesa di une eshte zgjedhur ne komisionin per hapjen e dosjeve.Ky duhet te largohet nga ky funksion,sepse shpërdoron detyrën per mllefe personale.Dokumente te tilla nuk vërtetojnë asgjë,vetem se zotëria ne fjale zhvillon me konseguence parimin e luftës se klasaveNuk gjukoj se duhet ti kërkohet falje ,por te kritikohet per shpërdorimin e hapur te detyrës.Nese ka gje me babain e gazetarit Hila,ti coje dokumentat ne prokurori duke denoncuar personin përgjegjës ,dhe jo te ngarkoje me përgjegjësi djalin per “fajet” e babait.Thirri intelektit zoti intelektual,se po gabon dhe do te gabosh edhe me thelle.

 10. Ollga Toronto says:

  Nuk dua te merem me Tufen,se ai dihet qe nuk ndryshon nga Saliu dhe gjithe tabori tij i neveritshem,por dua te them nja dy fjale per kete Hilen,nje fjale,nje fraze,nje veprim sado i vogel,tregon ate qe ti e ke fshehur gjithe jeten.Dritan Hila me vajtjen ne cadren e krimit te Saliut tregoj se kush eshte ne te vertet,ftesat ne studion e tij te berishisteve,Cupi,Balliu e shume te tjereve,vecse e perforcojne kete qe thashe.

 11. lumi says:

  Qenka nje kodosh ky Agroni qe do te meret me te gjitha.
  Qe i sherben Saliut per shperndarje vemendje ,kjo s’do shume mend,po nga doli nga fundi i plehut?

 12. Ilir says:

  Brenda grupit te hetimit eshte perfshire edhe Ylli Asllan Hila, dhe eshte falenderuar per pune te vecante. Ne burgun e Spacit ka pase te burgosur edhe agjente, sherbetor te agjenturave te huaja. Pra ketu eshte vecuar edhe hetues Ylli.
  Se dyti, a ke fakte per shpifje apo sajesa qe hetues Ylli Hila ka bere ndaj te burgosurve.
  Se treti, ti Agron Tufa, ke detyrimin qe te besh publike perse eshte burgosur ne Spac babaj jot. Ashtu sic ke germuar dhe ke gjetur kete flete falenderimi, (cuditshem si te ka rene ne dore, sepse fletet e falenderimit shtypeshin ne 1 kopje dhe i dorezohej personit ne dore), po ashtu publiko cfare ka deshmuar dhe ka pranuar yt at ne hetuesi, faje te cilat e cuan ne burg.
  Me c’ka te kam lexuar dhe degjuar, me c’ka lexova si me siper nga interpretimi yt, me forcove bindjen se sic edhe yt at Dje ishte non grata per shoqerine , po ashtu edhe i biri Sot eshte non grata.
  S’ke c’i ben, semundje gjenetikisht te trashegueshme

 13. joe smith says:

  njerez qe lavderojne dhe respektojne xhihadistin Gazidede nuk ja vlen qe te debatohen.

 14. Paqesori says:

  DHE TUFA PO KRYEN DETYRAT E ORES SE FUNDIT…: TE HEQI MENDJEN E LEXUESVE NGA PROBLEMET E CADRES !
  DHE DETYRAT E NGARKUARA NGA PROFESOR SALIU ( qe meriton respekt, eshte i Zoti !) DUHEN KRYER !! DUKE BERE SI KAMELEON DHE LLAFAZAN DI TI BEJ MIRE DETYRAT. NUK KA CTE KORIGJOJME !

 15. Arshivisti dixital says:

  Kush ka pak kujtese e di mire se Flete Lavderimet dhe Flete Nderi ishin kartona me lajlelule qe jepeshin para kolektivit per pune te mire. Nuk me ka zene syri nje flete lavderimi e shtypur me fleteletre makine pa vule e ruajtur ne arshive.

 16. "horri i bulevardit" says:

  AS SME RRUHET PER hilen dhe as per tufen, qe kerkon te heqe filmat e prodhuar para 90-tes, qe te hape biznes per ti shitur po keto filma nepr disketa, tek tregu i gabit.
  ore tufe, te paskan damkosur mire taravilen atje ne biruce dhe e paske patur hak.

 17. velo says:

  O zot, kete monstren ka baba Dritani?!

 18. Moni says:

  Cila eshte e keqja e asaj shkrese? A punonte ne ate shtet? Do te bente detyren qe ai shtet i kishte ngarkuar. Ku eshte shkelja e ligjit ketu.

 19. skrapari says:

  O bije kriminelesh qe s kini vene mend akoma.Ju ndjekt mallkimi i te pafajshmeve, gjaku i vellezerve qe kini derdhur.S behet ky shtet me kriminele dhe horra.ngrini nje lapidar Saliut se ndryshe ne esfel do te ishit nga zemerimi i popullit me 1991.

 20. shpresa says:

  PO ky dokument eshte shume normal, s’e kuptoj me çfare injornce flet ky Tufa. Ai ishte punonjes sigurimi, Tufa eshte nje punonjes zbulimi; ai merrte rrogen, Tufa merr fonde nga taksapaguesit shqiptar per te mbajtur ne goje taksapaguesit. Futini nje lovodhe ne bythe ketij m…se s’e paskan pase keq ata. E paska merituar kjo fare e keqe.

 21. Kellira says:

  Ne shtyp ka shkrime qe deshmojne se revolta e Spaçit eshte organizuar nga sherbime te huaja…

 22. PO,PO says:

  Duhet te kesh logjiken pa logjike te idjotit A.Tufa , me standarte komunistesh ,
  qe te merresh me biografite e njerezve te sotem . Edhe pse eshte antikomunist
  e bile i terbuar , A.Tufa i bie fyellit te tij , nen dirigjentin shpelllar te Vicidolit , me
  metoda komuniste ! Me perzihet , kur shoh se u jepet vend ne gazeta te tilla ,
  copa mishi me dy sy !

 23. besniku says:

  Mire o Z. Kokerrodhe, por syte perse te jane fryre si koqe pordhe? Lexoje shkrimin e mikut dhe ish nxenesit tend se cfare thote per ty:

  Me mangesi ne femijeri, me mangesi edhe ne burreri.

  Legen ne komunizem, servil ne demokracine e Salihit tend.

 24. po antikomunizmi u konceptua si “alogjizem” ne fakt ore . kush kujton, se e mer te mireqene, si ky trapi i tufezave te ramizit, kete teze xhanem . sa do kishja qejf t’ja fusja nje grusht, asaj fytyre te shemtuar ketij kurve .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *