FOTOT/ Del në shitje diamanti më i përsosur në botë, ankandi fillon me 60 milionë dollarë

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Shtëpia britanike e ankandeve “Sotheby’s” së shpejti nxjerr në shitje diamantin rozë.

Organizatorët kanë ekspozuar paraprakisht për publikun diamantin befasues.

Kjo bizhuteri pritet të kapë shifrën e mbi 60 milionë dollarëve.

Më 4 prill të këtij viti, është menduar që ai të nxirret në një ankand në Hong Kong për tu shitur.

Sot u bë me dije nga kompania se guri i çmuar 59.6 karatësh është diamanti më i madh dhe i përsosur në ngjyrën lejla i vlerësuar ndonjëherë nga Instituti shkencor i gurëve të çmuar i Amerikës.

David Bennett që është shefi i divizionit të stolive të çmuara në “Sotheby’s”, konfirmoi  se përmasat dhe ngjyra e këtij diamanti tejkalojnë ato të çdo diamanti të ngjashëm lejla të njohur deri më sot nga historia.

Mësohet se ai është nxjerrë nga minierat e Afrikës në vitin 1999 dhe është ruajtur me mjaft kujdes deri më sot.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/Pink-Star-mounted-Sothebys-Geneva-Nov-13-1200x1243-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/Pink-Star-mounted-Sothebys-Geneva-Nov-13-1200x1243.jpg","attachment_id":"652454"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/Sotheby\u2019s-Pink-Star4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/Sotheby\u2019s-Pink-Star4.jpg","attachment_id":"652455"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/a-model-poses-with-a-59-60-carat-mixed-cut-diamond-known-as-quot-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/a-model-poses-with-a-59-60-carat-mixed-cut-diamond-known-as-quot.jpg","attachment_id":"652456"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pink-star-sold-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pink-star-sold.jpg","attachment_id":"652457"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/8c9163119-130926_diamond_hmed_0726p.nbcnews-ux-2880-1000-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/8c9163119-130926_diamond_hmed_0726p.nbcnews-ux-2880-1000.jpg","attachment_id":"652458"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *