BE dhe Britania do ta çojnë “divorcin” në Hagë

Brukseli zyrtar kërkon që ti japë dënim shembullor Londrës për daljen nga Bashkimi Evropian. Procedurat e divorcit zyrtarisht do të nisin më 29 mars.

Kohëzgjatja e bisedimeve nuk dihet, por ajo që mund të thuhet me siguri është se ato nuk do të jenë të lehtë për asnjërën palë.

Sipas një plani të fshehtë të Brukselit, referuar një gazete holandeze, divorci mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian mund të përfundojë në Gjykatën e Drejtësisë në Hagë.

BE do t’i kërkojë Londrës pagesën e një shume prej 57 miliardë eurosh si detyrim për përfitimet që vendi ka pasur në 43 vite anëtar i Bashkimit Evropian.

“Shihemi në Hagë!”, është titulli i medieve holandeze, që citojnë një zyrtar të lartë të BE-së, që ka dashur të qëndrojë anonim. Përgjigjja e zyrtarit ka ardhur pas pyetjes së bërë se cilat do të ishin masat e Brukselit pas kërcënimit të kryeministres britanike, Theresa May, e cila tha se ishte e gatshme të kryente një shkëputje të njëanshme nga BE nëse bisedimet nuk ecin.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “BE dhe Britania do ta çojnë “divorcin” në Hagë”

 1. greece is shit says:

  57 Miliarde per BE dhe floririn mbrapsht Shqiperise o derra angleze!!!!

 2. adri says:

  Ja cfare do te thote te futesh ne Bashkimin Europian nje skllaverim i vertete. Europa ju jep borxhe pa fund, i grabit pronat i shfrytezon rruget e vendet e BEse si dhe rruget e shqiperise dhe cdo shteti tjeter, ben miliona me keto shfrytezime ju jep pâra borxh shteteve anetare dhe i ben skllever te perjeteshem. Shembulli qe po jep Britania e Madhe eshte mesim per shqiperine dhe cdo shtet tjeter qe kerkon qe te futet ne BE te mos e beje kete kurre dhe nese eshte anetar i BE se te largohet nje ore e me pare. Bashkimi Europian nje bashkim hajdutesh kapitalistesh qe kertkojne te skllaverojne popujt dhe shtetet.
  Poshte Bashkimi Eropian.

 3. ... says:

  A e shikoni shantazhin e BE-se?? njehere te genjen me embelsire e pastaj te ben shembull
  pederastet e evropes!!!

 4. ... says:

  A e shikoni shantazhin e BE-se?? njehere te genjen me embelsire e pastaj te ben shembull
  pederastet e evropes!!!!!

 5. ... says:

  A e shikoni shantazhin e BE-se?? njehere te genjen me embelsire e pastaj te ben shembull
  pederastet e evropes!!!!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *