FOTOT/ Britani: Plagos 12 persona para Parlamentit, vritet nga policia agresori

Policia britanike ka hapur zjarr dhe ka vrarë një person që ka tentuar të hyjë në Parlament, mes raportimeve se një automjet është përplasur me këmbësorë në urën “Westminster”.

Agresori me thikë arriti të futej në hapësirën e blertë të Parlamentit dhe ka therur një oficer policie, përpara se të qëllohej për vdekje.

Më shumë se 10 persona thuhet se janë goditur me automjet “4×4” në urën “Westminster”, që raportohet se drejtohej drejt turmës së këmbësorëve dhe çiklistëve.

Tri trupa dukeshin qartë të shtrirë jashtë Parlamentit, ndërsa ndërtesa është rrethuar dhe mbyllur me urgjencë.

Kryeministrja Theresa raportohet të jetë futur në një makinë nga një oficer policie i veshur jo me uniformë dhe është larguar menjëherë nga vendngjarja.

Agresori thuhet se ka qenë i vetëm teksa drejtonte automjetin gjatë urës “Westminster”, përpara se të përplasej me gardhin e Dhomës së Parlamentit dhe të futej në kopsht. Punimet e Dhomës së Përfaqësuesve janë pezulluar nga nënkryetarja Lindsay Hoyle. Deputetët janë urdhëruar të qëndrojnë brenda e të mos dalin jashtë.

Njerëzit jashtë pallatit shiheshin teksa vraponin, ndërsa janë dëgjuar edhe të shtëna. Në vendngjarje kanë shkuar menjëherë helikopterë të ndihmës së shpejtë mjekësore, ndërsa të pranishme janë edhe 12 makina policie dhe furgonë.

Incidenti dramatik vjen pak javë pasi u mësua se shërbimet sekrete britanike kanë bërë të dështojnë 13 sulme potenciale në më pak se 4 javë, ndërsa njësitë e Antiterrorizmit janë duke funksionuar me më shumë se 500 hetues në terren.

Niveli zyrtar i kërcënimit nga terrorizmi ndërkombëtar ka mbetur në të njëjtin nivel, “i rëndë”, duke nënkuptuar se një sulm “është tejet i mundshëm”, një situatë që vijon prej mbi dy vitesh.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer-1.jpg","attachment_id":"653768"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer-2.jpg","attachment_id":"653769"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer-3.jpg","attachment_id":"653770"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer-4.jpg","attachment_id":"653771"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer-5.jpg","attachment_id":"653772"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londer.jpg","attachment_id":"653773"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-1.jpg","attachment_id":"653811"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-4.jpg","attachment_id":"653814"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-2.jpg","attachment_id":"653812"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-3.jpg","attachment_id":"653813"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-5.jpg","attachment_id":"653815"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-6.jpg","attachment_id":"653816"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-7.jpg","attachment_id":"653817"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-8.jpg","attachment_id":"653818"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/londra.jpg","attachment_id":"653819"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *