Lubonja: Kush është ëndrra finale e Edi Ramës, këtij narcizisti malinj…

Fatos Lubonja e sheh me shumë shqetësim dënimin e një grupi studentësh që i qëlluan me vezë kryeministrit Edi Rama, në shenjë proteste. Lubonja thotë se i pari qe shkeli ligjin ishte Edi Rama, i cili zuri ambientet e një universiteti publik, atij të Shkencave Sociale, për të mbajtur një takim me biznesmenë për t’u folur për arritjet e qeverisë. Duke argumentuar se studentët u revoltuan vetëm nisur nga ky fakt dhe lëshuan vezë vetëm pasi Rama i ka ofenduar nëpër dhëmbë dhe gorrillat e tij pështynë në fytyrë një vajzë protestuese, Lubonja thotë në një shkrim për Panorama, se ishte Rama ai që duhej të përballej me ligjin.

Procesin ndaj studentëve Lubonja e quan si ndjellakeq për disa arsye.

“Së pari, procesi gjyqësor përsërit për të disatën herë se ky kryeministër dhe shpura e tij dhe policia e tij sillen sikur vetë të jenë mbi ligji, të cilin gjithnjë e më shumë kërkojnë ta përdorin vetëm si instrument kundër të tjerëve që nuk u nënshtorhen. Sepse, ndërkohë që vetë shkon e dhunon ligjin për autonominë e universiteteve, ndërkohë që tërheq zharg studentët dhe u dhunon shtëpitë pa pasur as mandate, nuk mendon për asnjë cast se për këto mund të jetë përgjegjës para ligjit dhe aq më pa i barapartë me studentët para ligjit.

Së dyti, shqetësimi bëhet edhe më i madh kur mendon se ky kryeministër kërkon të na shitet edhe si kampion i Vetingut që medemek do të vendoska më në fund drejtësinë në vendin tonë, sepse do ta patrojë atë nga gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar. Por çka del qartë nga ky proces është se Vetingu po përdoret ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve për t’i koruptuar ata edhe më keq, sepse të marrësh një vendim të tilël kundër njerëzve që mund të quhen shpresa e shoqërisë sonë, ndaj atyre të paktëve që kanë kurajë të protestojnë, do të thotë të rritësh edhe më nivelin e nëhstrimit të shoqërisë dhe Drejtësisë në këtë shoqëri që po poshtërohet përditë nga pushteti arrogant. E provon këtë edhe fakti se ndërkohë që, sipas procedurës që i trajtont ë gjithë qytetarët të barabartë përpara ligjit, Edi Rama do të duhej të paraqitej në gjyq për të dëshmuar, – pas kërkesë së studetëve – ai as ka denjuar t abëjë këtë dhe gjyqtarët, në vendi se t’i kërkojnë të zbatojnë ligjin, i kanë qëndruar në dispozicion vullnetit të tij mbi ligjin.”

Lubonja thotë se procesi nxjerr në pah edhe disa shqetësime të tjera që kanë të bëjnë me Vetingun.

Vallë mjafton që një qjyqtar apo prokuror të na nxjerrë disa dokumente që tregojnë se si e ka vënë pasurinë, apo çfarë shkolle ka mbaruar për ta besuar se ai mund të jetë i drejtë? Por në regjimin komunist gjyqtarët dhe prokurorët as nuk guxonin të vinin pasuri, duke marrë ryshfet, e megjithatë vendimet e tyre ishin tmerrësisht të padrejta, pasi qenë në shërbim të pushtetit. Si do të matet kuraja qytetarë e prokurorëve dhe gjyqtarëve në proceset tona të Vetingut, kur jemi në situatën e një regjimi?”

Por shqetsimi kryesor, sipas Lubonjës, është rritja e pushtetit të kryeministrit aktual, për të cilin thotë se e përdori drejtësinë për t’u hakmarrë edhe ndaj një grushti studentësh.

Shqetësimi më i madh në këtë histori ka të bëjë me atë se ky tejkalim skandaloz i masës së të drejtës në favor të pushteti dh ekundër rinisë që është shpresa jonë e së ardhmes, tregon se sa e rrezikshme mund të bëhet situata nëse rritet edhe më pushteti i këtij Kryeministri dhe i banditëve të tij. Veprimi hakmarrës ndaj këtij grushti studentësh që janë më të pambrojturit (sepse janë edhe kundër opozitës), vetëm pse i vunë Edi Ramës pasqyrën përpara syve, tregon se çfarë mund të bëjë ky dhe banditët e tij nëse do të zhduket krejt opozita dhe mediet e çdo institucion i pavarur, çka është edhe ëndrra finale e këtij narcizisti malinj”.

REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “Lubonja: Kush është ëndrra finale e Edi Ramës, këtij narcizisti malinj…”

 1. BERISHA LARGOHU says:

  O Lubonja, mundohesh te besh analistin, por tregon idiotezine dhe shpirtin e zi qe ke.

 2. I pa pune 27 vjet says:

  KE IKUR PER LESH SE EDHE MILITANTET ME TE FANDAKSUR TE RAMES E KANE TE QARTE SE AS BVETTING E AS KY SISTEM GJYQESOR SKA LIDHJE ME RAMEN.Vettin-u eshte i nderkombetareve po qe se behet dhe ky sistem gjyqersor ershte i salisjaneve dhe like florinjve qe ta kane lyer ty edher koken edhe bythen me flori o djali i ish bllokut te vjretyer dhe tani gjysh i corrofjepsur i bllokut te ri

 3. nord.al says:

  Qe ne fjalen e pare dukesh qe je injorant, o Lubonja. Nuk shkruhet ” kush eshte endrra finale” por ” cila eshte endrra finale”.

  1. Republika e Bananeve dhe Hashashit says:

   hahahahaha, “malinj” thote i luajturi Lubonja serbbi

 4. Tironsi says:

  Se pari: ti je nje kokrra e k*qes
  Se dyti: na çave trapin
  Se treti: jeni bere nje tufe anal-istesh medioker qe nerreni vetem me liderin ne fuqi dhe doni te beni lek me gjosme anal-izat tuaja.
  Se katerti: je i bo shume, keni ngel shume shume mbrapa, dhe nuk na duheni fare, fare..

 5. nina says:

  O Lubonja .. mjaft se e langose gojen fare.. Ri mos ha shuum se sta var njeri.. Ti je nje njri bajg qe ske goje, se e ke te llangosur.. qe te Flasesh per Ramen… Ti jeee shuuuum larg atij.. Ti nuk i duhesh shoqerise shqiptare… Ty asnje ste do.. shko jero atje ku ke qen.. Ne Shqiperi tka mbaru me kohe data…

 6. arjan cani bir k...e says:

  BURGU KA BERE PUNEN E VET… MOS JA MERNI PER BAZE ATO QE THOTE

 7. j says:

  O pjellë e byrosë politike !
  Kur nuk ke për çfarë të bësh thashetheme të kota,edhe mund të mos flasësh.

 8. tomorri says:

  Shko gjej endren e sateme dhe te tyteti mor burgaxhi muti,mor spiun dhe lepires i shume taseve me çorbe te prishur.Po çfar te ka bere Edi Rama mor fytyre burgaxhiu i vertete.Ai eshte shqiptar sikur duhesh te ishje dhe ti mor i biri Tod Mutit Lubonjes. Po pse mor kelysh na detyron te prishim gojen mor edepses i pa ndreqeshem,mor qeros i pjerdhur. Turp Te keshe se Edi Rames ti nuk i vjen as tek kepucet e hales jo me te diskutoshe per te jo zyra jo ster zyra . Ik lipsu palaço i lindur dhe i pjerdhur.

 9. filan says:

  ti dukesh qe ne zurat (fytyre) se cfare narcizi malinj je ,cfare mund te presesh nga biri i nje komunisti qe i ka sherbyer sistemit komunist

 10. 77 says:

  Ky është më sharlatani mes gazetarëve! Së çfarë plehër është mjafton të lexosh se çfarë thonte për babanë e tij në gjyq! Tani që është plakur po si Berisha përlyhet mes jashtëqitjeve të veta. Delir, marrëzi , akuza , histeri, ofendime, sharje, ekstremizëm. Edhe për momentin më të lavdishëm të jetës së tij si i burgosur politik, nuk i detyrohet bindjeve të veta, se një njeri që akuzon babanë si armik regjimi nuk ka ide, por ngelet meritë e Enver Hoxhës!

 11. LORA says:

  Ketij ljubes I duhet njohur vetem nje aftesi malinje,,,,si flamurtari i mbrojtjes se statukuose
  se berjes se mutit per marshalla.
  Ka edhe te tjere ne kete mision te perbetuar antikombetar,,si shkullaku,peka,cupi,artan-presidenti nje oresh,lehesi,lela,,,,,te celet e kane ljuben per flamurtar.
  Ne fakt ,per mua ,eshte nje lajm I mire qe edhe ljubes I paska marre suma flake prej Vetting-ut,in advance,,,para fillimit te implementimit te tij.

 12. Ilmi says:

  Z. Mero! Mos enjollos gazeten me shkrimet e keti spijuni te serbis, keti flliqesire si i jati. Gazeta tema nuk duhet perly me keso fytyrash tuj ju nxjerr edhe foton. Po e bane perseri unu nuk do e ham me kete gazet, pa le ta lexoj ate fll..ir.

 13. sali tallavaja says:

  IK mor kelysh i shitur ke serbi per 5 aspra , njerez te ulet qe urrejn çdo gje ne kte vend , perveç saliut , se e kan koleg te sherbimit sekret serb prandaj e duan fort .

 14. mira says:

  Me shpirtzi se ky nuk gjen te dyte. Kurre nuk ka thene nje fjale te mire per arritjet e kesaj periudhe 25 vjecare. Katran nga shpirti, katran nga surrati !

 15. Bilbil says:

  Zt. Libonja. Jam i habitur si rri ti ne shqiperi qe deri tani vlerson se vetem ti je i dobishem per kete vend.si une mendojne edhe shume te tjere ,se te vetmen pune te mire qe ke ber deri tani eshte burgu.

 16. BUJARI JU DEGJON says:

  Leri o “profet” endrrat e Edi Rames por na trego se cfare ke menduar per jeten tende reale:
  DO TE VAZHDOSH TE BYTHELEPISH DERI SA TE MOS KESH ME FUQI???…
  Ore plak i keq te eshte argasur dhe gjuha dhe ne vend qe ta ledhatosh – i gudulis bythen Saliut… 🙂
  Dhe e ke bere qesharak edhe ate… 🙂

 17. Rruga Qemal Stafa n.38 says:

  Ha mut o Tos ha se te ben mire.Te fala Todit dhe Lirise se te ishin gjalle ata te kishin keputur koken.

 18. Çfare? says:

  Dole dhe ti mor shpifarak?E paskeni lene te dy me shkullakun!Shoqnia “Rama s`po na e var me” jeni mbledhur dhe e fyeni cdo dite!Ti mutin e ha perdite, sa here shan dhe fyen duke treguar nje realitet sipas mendjes tende te percudnuar por shyqyr zotit mendjen e kemi ne vend.Jeni njerez shume te poshter ju.Malinjiteti juaj nuk mbaron por do sfumoheni dhe jo vetem Rama por asnje nuk do t`ja u vari me.Mallkuar qofshit qe punoni per te penguar normalitetin dhe zhvillimin e vendit!Zgjedhjet do te behen, Vettingu po ashtu si edhe mandate tjeter do te fitohet nga ai qe I duket puna dhe ndryshimi.Ju zoraxhinj te shpifur nuk e ndaloni dot!Iku koha juaj me vakt!Kujdes mos beheni per psikiatri!Mallkuar qofshi!

 19. teo says:

  Deliri I Rames eshte I hershem,
  Jane ca si ty qe ja fshehen publikut vite me pare kete delir.
  Monstra duhesh mbytur ne djep

 20. joel shkodra says:

  Ne titull te lajmit gabim gjuhesor. Nuk thuhet “Kush eshte endrra finale …” por “Cila eshte endrra finale”. “Kush” perdoret vetem per njerezit. Edhe nqs je duke enderruar njerez, prapre se prape, fjala “endrra” nuk eshte njeri. Por perdorimi i peremrit pyetes “Kush?” eshte nje problem jo vetem i gazetareve, por edhe i folesve ne televizion e ne radio, i deputeteve, ministrave, nganjehere, bile, edhe i vete profesoreve te gjuhesise.

 21. betixho says:

  JE I PA KONCEPTUSHEM,NGA I NXJERR KETO KONKLUZIONE MORE Z.LUBONJA? PO A JE NE GJENDJE MORE FAQEZI,TE ORIENTOHESH NGA E ARDHMJA,PO PSE I STUDION VEPRAT E LIRISE E DEMOKRACISE TE KOLLOSEVE BOTERORE TI,QE TE NA HEDHISH THAGMA NE MEDIA.KY ESHTE MISIONI JOT?KE MBRON TI MORE KELYSH SERBI DHE KE GODET ME KETO MBROÇKULLA QE THUA.TI,KE FRIKE SE PO KALON -PAS VETIMGUT-DREJTESIA NGA BERISHA TE RAMA.PO PSE NUK E SPIEGON MEKANIZMIN SE SI KONKRETISHT REFORMA DHE NDERKOMBETARET DO E REALIZOJNE KETE KALIM,DHE TE NA THUASH TROÇ ATE QE KE KUPTUAR TI ZOTROTE,PER KETE POSHTERSINE E NDERKOMBETAREVE,QE PO NXITON TI T’JA U PERPLASESH NE FYTYRE E TU TREGOSH VENDIN NJEHERE E MIRE.PO I HUMBET TE GJITHA KREDITET NE POPULL,KREDITET ËËË ! PO PUN E MADHE,SE MOS E KE MENDJEN TE KREDITET,PARAT I MERR APO JO,TE PAGUARA MIRE.

 22. Ceni says:

  KY KARAKTEROPAT SI BERISHA,S’PO NA NDAHET
  NË VITE. TË VJEN NAKATI KUR E SHIKON!👹👹👹👹
  NË SHKOLLË E KALONIN SE ISHTE I BIRI I TODI LUBONJES.!
  HAJDUT DHE MASHTRUES QË NË GJIMNAZ.

 23. MeleqAgaci says:

  COD – kati i pare i kryeministrise paska dale ne pune sot? Skane Sulltan Novruz? Apo vetem Kumbaro e ka pushim sot sepse ka pllaken e Sulltanit. Po Falma ka dale edhe ajo ne pune? Me ka premtuar nje gojore per Novruz. Nejse goxha komente paskan tjerrur e paskan bere cope Ljuben. Sidomos Lora. Ne oren 19.00 shperndahet ashurja. Tek banjat e KM

 24. pjeter says:

  e kam komentuar edhe me pare, ky ka kaluar tmerr ne burgjet komunsiste, eshte sfide e madhe te dalesh pa pasoja, ky ka probleme serioze, ky flet per arrogance per te tjeret, dhe vet nuk arrin ta kuptoje qe eshe si nje jene, me nje agresivitet dhe vullgaritet te nje te marri, ky na flet per policine si te rame s, dhe me keq akoma per gjykatat drejtesine, te gjitha te rames, beni qef lubovic, beni qef te gjithe ju vrasesit qe i keni lyer duart me gjak shqiptari,se rama eshte nje tolerant, dhe po ju kunder pergjigjet duke ju lene te shpalosni vlerat tuaja, deri tani jeni bosh, dhe po ju iken edhe ai pak tru qe ju ka ngelur, ju duhet te uroni , te luteni ne kisha e xhamia qe te mos perseritet ajo e 97, per veten tuaj.

 25. Lennard says:

  Ne fakt nuk duhet te merremi me kete Coban te ndyre qe gjithmone eshte shprehur kunder vlerave kombetare.Kryeministri Aktual ka noten 10 ne aspektin Nderkombetar .Ka arritur te ngreje zerin e Shqiprise ne Ballkan,Euorope dhe ne Bote.Per nje gje nuk jam dakord -Duhet te jete i Repte dhe Efikas kunder armiqve te Shqiperise si Sale Serbi,Lul-Hajdutri,Fatke Trafikanti Dhe ndaj Teje O Coban antishqiptar

 26. Ina says:

  PLERË KOMUNISTE ,E DALË BOJE.!
  JAZËK!!!! LUBONJAVE!!!!!!😖

 27. Edheune says:

  Po puna e atyre konteniereve qe te gjithe zagaret analiste e gazetare s’lane mendje ka kafshuar e shpirt pa helmuar si u be more Fatos turpi,more Fatos ligesia per Shqiperine, more pjella e njeriut me mashtrues e me ordiner te ketij kombi.
  Pse nuk i konfirmoni lajmet pastaj llapni kosh te kete jarge me shume, apo keshtu ua do puna.
  Po tani qe e moret vesh pse nuk flisni per krimin e lajmeve te paverteta apo keshtu ua do puna
  Oh sa u urej ju qe thoni e perhapni lajme te paverteta. Ju jeni zgjebje qe duhet te varoseni te gjalle.
  Te ndjek ty Fatos per te verifikuar se deri ku shkon e zeza ne shpirtin tend.
  Te ndjek ty Fatos dhe ata si ty p.sh Artan presidenti, A Zhein per te evidentuar se sa larg interesave te popullit eshte Partia Demokratike qe ju pa pasur gajle i delni ashiqare ne mbrojtje dhe pse e zhytur ne llum e ne krim. Ne llum e ne krim nga ato qe shihen me sy jo nga ato qe thuhen.
  Une nuk di te them se jeni pjese e gropeve antikombetare por kam konststuar , pamvaresisht sofizmave qe perdorin, se ju paguhen per te mbjelle percarje, amumi, e mbulim krimesh, gjithnje me shprehjet se po mbroni interesat e popullit.
  Brezat mbas nesh do tua shkruajne emrin ne faqen e zeze te historise si llapaqenet me te terbuar qe kane penguar Shqiperine te ece me ritmin e duhur. Kjo do te ndodhe shpejt. S’do kete me fevzinj qe mbas 70, 90 apo mbi 100 vjetesh te iluminoje figura te dyshimta apo qe kriminelet ti beje heronj.
  Si hordhi i jeni turur Edi Rames. Une nuk e mbroj se akoma s’kam krijuar bindje. Por ta sulmosh ata nga cadra e krimit verteton ate cka shkrojta me siper.

 28. pyetja says:

  Si shpjegohet qe asnje regjim se do kete njeri??? Amund te ma thote njeri?

 29. Alban says:

  Ja pse duhet votuar per Edi Rama, ndryshe moret fund.mendoni per brezat.
  Lubonja “njeri” cinik negativ ……………….
  Paska bere mire ai qe te ……..

 30. votren(prifti spanjoll) says:

  Nje tufe e vogel qakenjsh te paguar nga sllavizmi qe te lehin kundra Shqiperise e shqiptareve.Nuk e kam votuar Edi Ramen,por do ta votoj.Do ta votoj pasi e konsideroj kete radhe voten si vote kunder paktit pan-sllav .

 31. To be or not to be says:

  Per z.lubonja…ne radhe te pare mos te huazoje fjale te huaja ne kete rast italisht se njerezit nuk kane te gjithe fatin te dine nga nje gjuhe te dyte….
  Ne radhe te dyte nese ben analistin beje me dinjitet jo si qenush i saliut…
  Se treti uroj per ju z lubonja qe te ktheni koken nga pasqyra dhe te shihni veten kush jeni por me driten e diellit se aty duket me qarte…
  Te flasesh ne gjume eshte normale po te flasesh i zgjuar si ne gjume eshte per te ardhur keq!!!!!!!!
  Sot po promovoj sali ram sheqere berishen…neser po merrem me ty
  http://spiderinformazione.blogspot.de/2014/06/kush-eshte-sali-berisha-jane-reale.html?m=0

 32. Oketo says:

  Z.Lubonja ,
  sa me shume vrer nxirrni nga goja kunder Edi Rames aq me shume respekt kemi per Ramen !
  Rama nuk ju ka zene asnjehere me goje, bile tek “Kurbani ” te ka cilesuar intelektual te pavarur dhe ka cfaqur respekt per ty !
  Turpi per ty Z.Lubonja !

 33. Garipi.12 says:

  analisti Lubonja ka analizuar realitetin qe po kalojme,drejtesia ne doren e rames, kultura ne doren e ish dashnoreve te tij, , ku shteti eshte ne dore te dashnoreve te balles, tahirit=dogana, tatime, kjo u vertetua edhe me ministren e shendetesise se sapo zgjedhur, shteti eshte zhytur ne borxhe per chek -up-in, 5 milion euro, me koncesionet e lojrave te fatit, tendera pa fund per kompani fantazem. autostrada tirane -rinas vajten ne kosh me palmat e thara, miliona euro , bojra per fasadat, shkaterrim te familjeve ne zonat rurale per te paguar kamatat e energjise elektrike , me qellim per ti ndare me kompanite e tyre ne ameriken e jugut. ndarje te parcelave te kanabisit vetem me minstrat. pune vetem per ato qe jane nga skrapari, etj.
  ky eshte realiteti, por populli degjon, shikon , matet dhe gjykon …!

  1. pjeter says:

   PIKERISHT, POPULLIDEGJON SHIKON DHE MENDON, DHE NE FUND VENDOS, DHE ESHTE I BINDUR, QE C’DO SHTEPI KA NJE HALE, DHE QE BEN PJESE SI PERFUNDIM I SISTEMIT FIZOPLOGJIK TE NJERIUT EDHE TE SHQIPTAREVE, TI GARIPI .12 PO NUK I HAPE SYTE MIRE DO I BESH SHOQRI LJUBOS NE PERFUNDIM TE SISTEMIT.

 34. goni says:

  Rrebeli mediatik,i perhershem dhe i kudondodhur Lubonja,qe hengri burg ne kohen e Komunizmit,nuk ndalet dhe nuk ka kush qe ja mbyll gojen!e thote mendimin e Tije pa frike dhe me kurajo,eshte i lakueshem por nuk eshte mesia!Narcisti(qe don te thote eshte i dashuraur me vetveten,pra don vetveten,me fjale te tjera eshte Egoist)Rama sipas Lubonjes i bjen klarinetes se vetingut,per te ruajtur vetveten.klarineta (nje vegel muzikore qe perdoret neper dasma),e Rames eshte qesharake,pra te korruptuarit(kush eshte i korruptuar per kete vendos Rama),do te denohen,dhe kush nuk eshte i korruptuar(edhe ketu vendos Rama )nuk do te denohen.Pra kjo klarinete qe i ben Njerezit e Rames te hyjne ne valle,u kall daten te korruptuareve,por tashme ka filluar vallja tjeter,dhe edhe aty i bihet klarinetes por ne krahun e kundert! Gazeta Tema e mbushur plot e perplot me Valltare te Rames,te Cilet do tja kthejne shpinen,sapo te Fitoje Basha,te jene te sigurte Lubonja,prap se prap do te jete ne opozite!Rama ka hyre ne Histori tashme,dhe qka nuk ka ndodhur kurre ndodhi,shkrojti historine me shkronja te arta,si Kryeministri i pare Vlleh i Shqiperise.dhe eshte qesharake por e vertete,per kete krenohen Socialistet.Ndersa Sami Frasheri,mund te ngrihet nga varri,te shohe qudine,te shohe mutacionin qe ka kapluar Shqiperine,por ka nje ngushellim,kjo nuk do te ndodhe,Sami Frasheri,do te vazhdoje te jete ne Historine Shqiptare i perhershem,ndersa Meteoriti Rama i perekohshem!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *