Nishani iu përgjigjet akuzave të Visar Zhitit: Ai është i paqëndrueshëm psikologjikisht dhe ka qenë spiun në Spaç

Bujar Nishani i ka kthyer përgjigje akuzave të të ngarkuarit me punë në Vatikan, Visar Zhiti, të cilin e ka quajtur si “të paqëndrueshëm psiqikisht”.

Në një intervistë për “Panorama”, Nishani ka treguar për herë të parë edhe arsyet pse ka refuzuar të emërojë Visar Zhitin si ambasador në Vatikan.

Kur u bë publik propozimi i kryeministrit Rama për ta emëruar Zhitin ambasador në Selinë e Shenjtë, unë mora mesazhe dhe dëshmi nga ish-i përndjekuri politik P.V., i cili e akuzonte Zhitin si bashkëpunëtor të administratës së Burgut të Spaçit në vitet 1982 -1983 në procese të ridënimit të të burgosurve në atë burg.

Por nuk ishte kjo arsyeja që unë nuk e emërova.  Arsyeja që nuk e emërova Zhitin kishte të bënte me mosrespektimin  e procedurës ligjore të propozimit nga qeveria, të deklaratave publike të papranueshme të Zhitit ndaj Kishës Katolike dhe pas një takimi që pata në zyrën time, konstatova një paqëndrueshmëri psikike.

Në këto kushte përdora të drejtën time kushtetuese për të mos e emëruar atë në postin shumë të rëndësishëm të ambasadorit”, ka thënë Nishani.

Referuar akuzave të forta të Zhitit, Nishani shprehet:

Për fat të keq, nuk është hera e parë që i ngarkuari me punë i Republikës së Shqipërisë në Selinë e Shenjtë në Vatikan i drejtohet publikisht me fyerje, shpifje dhe akuza Presidentit të Republikës.

Edhe në këtë rast, këto akuza janë monstruoze dhe tashmë ne kemi përgjegjësinë t’i japim mundësinë t’i provojë në mënyrë të ligjshme këto akuza në mënyrë që edhe vendi të shpëtojë nga një president, i cili paska qenë ‘vegël e mekanizmit të shtypjes së diktaturës’ dhe ‘persekutor’ në këtë vend.”

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Nishani iu përgjigjet akuzave të Visar Zhitit: Ai është i paqëndrueshëm psikologjikisht dhe ka qenë spiun në Spaç”

 1. Rrofte Byroja Politike says:

  Te gjithe spiune keni qene, 99.9% fshataret.

 2. D.Ulqinaku says:

  President. Askush nuk ka folur per dyshime per Zhitin. Ti je shpifes i cfrenuar. Je nje person qe shqiptaret te urrejne..po, po te urrejne shume biles dhe mezi presin diten te te flakin nga Presidenca.
  Si eshte e mundur njerez si ky te marrin rroge nga Shteti?
  Publiku ju urren edhe si familje.
  Ka me tragjedi se kjo, bujar nishani, ish kapter ushtrie, familje komunistesh, nipi i tre dajave oficere te larte te Sigurimit te Shtetit, shpif ndaj Zhitit i cili e kaloi tere jeten burgjeve.

  1. arbereshi says:

   Presidenti i republikes doktor psikolog, ne baze te njohurive dhe perfundimeve te aritura nga presidenti per gjendjen psiqike te personave politike qe i propozohen presidentit ai mer vendime per ti dekretuar apo jo. HAHAHAHAAAAA dhe kete e thote me gojen e tij. Ku jetojme dhe kush pretendon te drejtoje njerez pa as edhe nje fare civilizimi. Tja dish per nder Enverit qe te beri keshtu(me nje goxha shkolle) se ndryshe o do te ishe dele ose do te ishe qen. Dhe me e bukura kur vendos shami ne xhep te xhaketes.

 3. Lennard says:

  Po harruat Z.President qe keni qene Vullnetar i Enverit?

 4. nina says:

  Z.President, me sa lexoje ne shkrimin larte, une kuptoje qe TI kur eshte fjala per akuzat ndaj Z. Zhiti, ti i merr parasush deshmit qe te ka thene dikush nga te perndjekurit, si te verteta… Pra ti degjon te tjeret, dhe jo te bazohesh ne dekomenta konkrete, qe a eshte e vertete qe Z. zhiti paska qen spiune ne ate kohe ne byrgun e Spacit… Te njejten gje ti bete dhe per z. Xhafa lu ti u bazove ne thashethemet e dy njerzve te ndesjkuar ne kohen komuniste, ku une besoje qe jane denuar me te drejte, pasi njerin nga ata e njoh mire, eshte vrases, mashtrues .. Pra ti degjon te tjerat dhe nuk flet me deko.enta te shkruara qe jane dhe deshmi ose dellerata qe vertetojne te kqijat ae ka bere z. xhafa.. Pra ti merresh me thashetheme…Dhe kur vjen puna qe z. Zhiti ka tene per ty qe TI ke qen, ashtu si ke qen ne kohen komuniste, qe te njohim te gjithe, TI President nuk e pranon.. biles e ofendon qe z. Zhiti rshte nje njeri psikik i paqendrueshem… Pra TI e quan veten qe je ne rregull me te dy keta nberez qe i sherbejnd ketij shteti??? Cfar presidenti je ti???? Presidenti esvte i gjitje popullit, apo ben masakra dve ideologji politike , ne kete rast te PD??? se PS nuk te ka votuar???? Besoj se ti nuk e ke kryer detyren e preside tit, dve uk ke qen i denje per President!!!!

 5. Sero says:

  Doktor Nishani, po ti çfare semundje ke? Sa here ne vit ben marredhenie seksuale komplete? Nga na dolle psikollog i mbaruar zotrote, ku e nxure kete shkëncë ne pëqi te Saliut?

 6. Pokeristi says:

  Si esbte e mundur!!!???…
  Si ka mundesi?! Presidenti,te dali te akuzoje nje ish te perndjekur,te pervuajtur,te handakosur e te sakatosur,nje figure e nje vlere kombetare ,me argumenta qesharake,ordinere dhe te turpeshme per te vete.Me tha nje pv apo p…i..sa…t… Manekin i perdhjere.Ju le shteg shpifeseve,te pa ndergjegjeshemve te flasin c’te duan,pa fakte,pa dokumenta,nderkohe qe ti i ke te gjitha mundesite t’i gjesh vete.Ju le arsye nje pjese te mire te shqipetareve te te konsiderojne jo kryetar por “krye…k…shtetl.Turp per ty e turp per mua qe me detyron te te drejtohem me keto fjale.

 7. Devolliu says:

  T’ëmën e s’ëmës oreeee…., edhe sakatnishani i Saliut, ky i goditur në tru, gjykon për mendjet e ndritura !

 8. Falcone says:

  Ske faj ti o kapter qe 50 vjet i sherbyet sistemit me devotshmeri dhe vashdoni te hidhni balte akoma mbi intelektual dhe njeres qe i viktimizuat si ne ate kohe dhe ne kete kohe.Nena parti mendoi per ju si ateher ashtu dhe tani sepse koha e ka treguar qe fshataret (sidomos ata me dele) dhe injorantet jane veglat me te devotshme dhe me te bindura per te tilla sisteme.Quhe mrekulli per aty ku je sot,sepse vetem Shqiperia ti ofron keto shanse.

 9. Artan says:

  Nishani thjesht I ben sherbimin e fundit genjeshtres ‘ideologjike’ pas se cilies eshte fshehur PD. Konkretisht PD dhe Nishani vete ne kete rast, eshte nje kosh qe ka mbrojtur sekretare partie, te deleguar te Alise, horra te dores se pare, ish-sigurimsa nga me te llahtarshmit, vrases, vagabonde, genjeshtare dhe te korruptuarit e famshem te democracise. Te gjitha horrat e sigurimsat na I kane shitur si anti-komuniste qe na kane shpetuar nga komunizmi. Por ne fakt, PD na e ka bere gropen te gjitheve, dhe sidomos atyre te shkreteve qe I kane besuar dhe akoma vazhdojne te ‘blejne’ mashtrimin anti-communist.

  Tani qe ju doli nje symbol I anti-komunizmit si Visar Zhiti dhe u thote publikisht qe DP dhe Nishani eshte nje mashtrim I madh ne kete vend, Nishani ben sherbimin e fundit me veglat tradicionale te PD-se: Mashtro! Shaj! Genje! Nxirr burime te pavertetueshme si prova! Poshtero! Leji pa pune e pa buke! Zbulo semundje ‘psikologjike. Ne kete vend ka akoma njerez qe I blejne poshterimet publike te PD-se, por tani qe ju ka ardhur rradha te poshteroni njerez si Zhiti jeni drejt fundit.

 10. sani says:

  Shqiptar…tregoni empatin e duhur e te nevojshme per Zotin Visar Zhidi…menyrat deformuese..te te kuqve njihen.
  Ne kemi nevoj per Zotin Visar…ai eshte simbol i te fortit,te talentuarit, e rrezistences tregojni dhe jipi ni vlersimin qe meriton…
  Persa i perket presidentit …dihet qe peshku nga koka qelbet….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *