FOTOT/ Japonezët e SHBA-së të në kampet e Luftës së Dytë Botërore

Pak kohë pasi Japonia bombardoi bazën amerikane ushtarake “Pearl Harbour” më 19 shkurt të 1942, presidenti Franklin D. Roosevelt autorizoi largimin e njerëzve nga bazat ushtarake.

I gjithë bregu perëndimor u konsiderua si një zonë ushtarake, e në këtë hapësirë jetonin shumica e amerikano-japonezëve në SHBA.

Rreth 110 mijë amerikano-japonezëve  u zhvendosën nga mensat e tyre gjatë kësaj periudhe.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze.png","attachment_id":"654427"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-10-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-10.png","attachment_id":"654426"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-9-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-9.png","attachment_id":"654425"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-8-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-8.png","attachment_id":"654424"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-7-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-7.png","attachment_id":"654423"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-6-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-6.png","attachment_id":"654422"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-5-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-5.png","attachment_id":"654421"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-4-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-4.png","attachment_id":"654420"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-2-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-2.png","attachment_id":"654418"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-3-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-3.png","attachment_id":"654419"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-1-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/japoneze-1.png","attachment_id":"654417"}]

2 komente në “FOTOT/ Japonezët e SHBA-së të në kampet e Luftës së Dytë Botërore”

 1. noc bib shpellnori says:

  si ne shqiperin komuniste ,kur ligji I detyronte disa persona dhe familjet e tyre qe te transferoheshin “me vendbanim te detyrurar” ose qe te deboheshin nga vendbanimet e tyre,,kryesisht ata qe ishin “armiq te kllases puntore bollshevike” .
  keshtu quheshin ata qe internoheshin si persona te rrezikshem per sistemin e komunizmit.
  por,sic duket ,sistemi I internim debimeve nuk paska qen vec ne komunizmin shqiptaro bollshevik lindor,por ekzistoka edhe ne demokracine perendimore.
  cudi!
  sepse perafersisht te njejten gje kan pesuar edhe ata qytetare me prejardhje gjermane qe banonin ne britanin e madhe ne koh te hitlerit,te cilet u internuan ne ishull of Man,diku ne det midis anglis dhe irlandes
  ndersa ne shqipnin e sotme ,personat e internuar apo te debuar klasifikohen si te persekutu politike,dhe demshperblehen,ne amerik dhe Mbreterin e Bashkuar kjo gje nuk ekziston. mos jemi ne shqiptart me demokrate sesaa amerika dhe anglija vall?!
  me ka mbet ne mendje nje interviste e nje prej astrofizicisteve me te shquar te kohes son,amerikanit me origjin japoneze Michio Kaku,profesor ne universitetin e njujorkut,i famshem ne punimet e tij shkencore ne teory of everything,qe shpjegon gjith boten, I cili permend se edhe familja e tij ishte e internuar ne nje nga keto kampe te japonezeve ne amerik ne ate koh dhe, madje shenon se ai vet ose vellaj I tij ishte I lind ne nje kamp te till “internimi”.
  megjithate askush ne amerik madje edhe vet profesori ne fjal nuk e cjerrin fytin me te madhe dhe te gerthasin sikurse bejn “te internuarit dhe te debuarit” respektive te shqiperise se diktaturs se dikurshme.
  ne britani as qe ndihet kush. e jo me te kerkojn demshperblime sikurse bejn shqiptart.
  u moren me detyrim nga banesat e tyre gjermanet e britanis,,u hypen neper vaporra dhe u cuan ne ishull ne detin e irlandes ne sistem mencash.. dhe kapanonesh. pik. internim esht kjo gje.
  kjo esht historija.
  ishte e nevojshme. koh lufte.
  edhe sot neper aeroporte te kontrollojn me rreze,te heqin rrypin e pantallonave apo kpucet e cizmet..dhe po t jet e nevojshme edhe te nxjerrin cullak, por askush s ankohet se persekutohet. pse?. sepse esht e domosdoshme. dhe dihet pse.
  perfytyro ne nje te ardhme kur te mos ket me rreziqe terroriste,dhe disa njers ,pasardhesit e udhetarve te sotem ne aeroporte,te krijojn organizaten e “te persekutuarve te aeroporteve” ku te kerkojn demshperblim per masat kufizuese kontrolluese bezdisese qe kan pesuar kur kalonin ne aeroportet e kohes se sotme!!!!
  s esht cudi!
  ndonji grup shqiptaresh te shekullit 22,pasardhes te pasagjerve shqiptare te sotem do ta krijojn ate organizat “te persekutuarish” dhe do kerkojn demshperblim nga parlamenti…
  haaa!!! e hatashme kjo! tamam stori me shqiptare…

 2. Kaem Dragobia says:

  Tani del e qarte pse Sali Berish kerkon votim elektronik. Ne kushtet e Shqiperise nuk ka rendsi sa votojne por sa do e nxjerrin kompjutrat votimin ne kushtet qe Rusija ka control te plote te sistemit informatik Shqiptar. Komunistet e PD nuk dorzohen. Prape duan te na lidhin me Rusine ashtu si dhe Enveri dhe kjo vetem per interesa personale. Dhe kane sy e faqe qe kritikojne Enverin qe u lidh me Rusine po per te njejtat motive.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *