DEBATI/ Futbollistët e Kosovës falen në xhami para ndeshjes, shpërthen Berat Buzhala: Do bënit mirë të shkonit te varri i Skënderbeut. Matoshi: Po luhet diçka djallëzore

Futbollistët e Kosovës, që do të ndeshen sot në mbrëmje me Islandën në stadiumin e Shkodrës, kanë shkuar një ditë më parë në xhami, për t’u falur para ndeshjes.

Veprimi i tyre ka shkaktuar debate të shumta, duke qenë se ata kanë shkuar me uniformat e Kosovës.

Me zemer te thyme po shkoj me e pa ndeshjen ne mes te Kosoves dhe Islandes….

Djemte qe luajne sot duhet me e dite qe ne Kosove ka edhe religjione tjera. Secili eshte i lire me shku ne Kishe edhe ne Xhami, por jo me uniformen e shtetit dhe ate ne menyre te organizuar. E nese shkohet zyrtarisht ne nje falltore, para ndeshjes, atehere mesazhi eshte i qarte: ata po luajne per nje religjion te caktuar.

Nuk e di kujt i duhet nje gje e tille?

Meqe ndeshja luhet ne Shkoder, do te ishte shume me frymezuese, me unifikuese, per te gjithe ne, qe sot ekipi i lojtareve, bashke me udheheqesit e federates, te ndaleshin ne Lezhe, te varri i Skenderbeut. Le ta han dreqi, ndoshta dikush bile edhe kish komuniku me te.

Nuk e kam besu qe dikush kaq shpejt ka me i rremby djemte e Kosoves per qellime propagandistike.

Besimi ne Zot, lutja, jane ceshtje private, intime. Nuk kane asgje te bejne me spektakel.

Tifoz i lenduar”, shkruan gazetari Berat Buzhala.

“Kosova luen futboll qe nga vitete e largeta 1920-30. Ka pase kombetare revyale qe nga vitet ’70 dhe kurre askujt s’i ka shku ne mendje qe para loje me ba rite fetare. Te asnji feje. Kurre! Dikush shume dajallezor po i manipulon keta te rinj”, komenton gazetari tjetër Halil Matoshi, gjithashtu i zhgënjyer nga veprimi i futbollistëve kosovarë.

Ndërsa gazetari Lutfi Dervishi shkruan:

“Futbolli është “feja” me më shumë ndjekës, ndaj futbollistët është mirë të mos ngacmojnë fetë e tjera”.

REMOTE_ADDR:[]

42 komente në “DEBATI/ Futbollistët e Kosovës falen në xhami para ndeshjes, shpërthen Berat Buzhala: Do bënit mirë të shkonit te varri i Skënderbeut. Matoshi: Po luhet diçka djallëzore”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  BEQIRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA,aty ne xhami me sumen lart eshte ADN juaj.
  C’pune keni ju turq ne varrin e G.Kastriotit,luftetar te KRISHTERIMIT!!!???

  https://www.youtube.com/watch?v=tZe-XSULmaA

  1. Anarko-Sindikalisti says:

   Ore pse kam pershtypjen se eshte ulur mbi WC. Nga ulerima duket sikur po shtrengohet per te dh..re, jo sikur kendon.

   P.S – Mos eshte valle ndonje perforcim ne Cader ky???

 2. vlora.vlora says:

  Dava korrakesh ,edhe gjysma e ekipit shqiptar qe jane nga kosova vene dhe ngrene bythen perpjete ne xhami turp turp

  1. Shko or gjoks vrime se ma bastardete te pfete jeni ju leberit qe nuk njihni as fe as zot pr vetem komunista e socialista te qelbur. E c’te beri ty ore lamash se shkon futbollisti ne xhami apo duhet te shkoje tek selia e PS perpara or ndyresire Vlore

   1. vlora.vlora says:

    Feja e shqiptarit eshte shqiptaria ,,,,o tjegull e tiranes

  2. Lil says:

   Mjeshter, marre asht me ba marre. Turp je tu bo ti qe po paragjykon, turp je tu bo ti po qe na trego bythen perpjete se bythen tate se ke pa akoma se ku e ul

 3. rilindja ME BYTHE PERPJETE says:

  hahhhah prandaj dhe kosova ka per te humbur 3 APO 4 me 0

 4. sala says:

  o na hengshi mutin juve ,u bete me keq se greket

  1. Titi says:

   thjesht turp ne jemi shqiptar.

 5. kaqi i zi says:

  kok bosh,turp

 6. Dardanoepiroti says:

  Vetem grekurinave dhe kelyshve te serbit u vjen keq qe shqiptaret falen ne xhami sepse e kane te pamundur ti asimilojn.

  1. Anarko-Sindikalisti says:

   Nderroje nick-un ti, vere Abu Musa bin Mustafa Al Bagdadi

   1. Anarko-Sindikalisti says:

    Si Allah est Grand, pourquoi les musulmans prient à genou et regardent par terre ?
    C’est comme ça !
    En naissant, ils offrent un bout de bite et le reste de leur vie, il leur donne le cul, d’où la position de la prière
    Mais se mettre cul-en-l’air peut susciter de mauvaises pensées.
    Dans les mosquées certaines choses sont assez courantes à cause de ça.

  2. zaim zajmi says:

   Unë MUSLIM jam, por para qylymave të pista të xhamisë
   Do shkoja në LEZHË, sa për ILUSTRIM

 7. daku says:

  Shum po u shtrengote ky hoxha ne vidio kur kendonte,un kur dhjes kendoj me bukur.

 8. I Zhgenjyer says:

  Per te gjithe “Futebollistet” qe Presin Fitoren nga Allahu:PO TI PUTHINI KOQET HOXHES DO TE “FITONI” TE “GATIN”..lol jeni Turpe dhe Faqja e Zeze Themi ne Shqipetaret e VERTET..lol

  1. Lil says:

   Mjeshter, kur te shofesh robin tat tu vujt aty do kujtosh zotin se vetem nga ainpret shpetim. Aty do tkujtojhen edhe keto loqet qe po permend ketu…

 9. enter"" says:

  Keta nuk kane shkuar te xhami se jane besimtare, keta nuk e dine ceshte perendia, keta shkojne te bejne selfie

  Ptuuuu injorante…

  1. Lil says:

   Ca eshte perenedija mjeshter?

 10. Ronin says:

  Turp!!!…por nejse s’ke c’i ben….u therret gjaku i te pareve nga Anadolli. Plera.

 11. Kanina e Ismailit says:

  SHqipetaret jane Muhamedane dhe te Krishtere ,Ateiste dhe budiste,por edhe Pagane,kjo nuk ja heqe apo shtone te qenurit SHqiptare!

  SHQIPETARE
  Muhamedane dhe te Krishtere,
  vellezer si cdo here.
  Njeri -tjetrin te uroni dhe nderoni,
  ashtu sic e do adeti,
  ashtu sic e do zakoni,
  ky eshte amanet i len,
  nga i par i joni!

  Fan Noli.

 12. Shqiptari says:

  Une jam prej Kosce dhe jam i pafe dmth jam SHQIPTAR,

  UNE DESHIROJ QE SONTE ISLANDA TE FITOJE 22 me 0…… Keto kafshe tradhetore duhet me jauqi nonen e neones ..,edhe kurrrrrrrrr mos me ithirrr me lujt….ndersa qenefi islamik fadil al vokrrrija suhet te perjashtohet nga Kosova…dhe le te shkon ne pidhtnones ne framce se atje ka muskimana tkarit.

  1. Verej nga stili i te shkruait se eshte 1 mut Vlore lab qe shkruan me pseudonime te ndryshme, vetem per te sulmuar myslimanet. Une jam nga Tirana,banoj ne Udine por i urrej keta “Gjokseshpuar” fshatare te terbacit,Kucit,Fteres qe na turperojne si komb shqiptar ketu e Itali se nuk dnie te flasin por vetem te bertasin e ulerijene gati per tu zene me kedo. Keta plehra shajne kot se koti myslimanet kosovaret kur nuk dine asgje per Kosove dhe as nuk kane qee kurre ne Kosove . Ishte nje felliqesire Vlore me lart qe jepte” ultimatumi lab” se duhet te largohe lojtaret shqiptare te Kosoves urgjetisht ga Kombetarja dhe te futen vlonjate duke perfshire edhe Zojen Curre,Zan Caushin,Shpetim Gjiken,Vehbi Alimucen e te tjere dhe te hiqet Mavraj se eshte besimtar.
   I kerkoj djse lexuesve kosovare ne emer te pjeses dermuese shqiptar per shkrimet e ketyre fuderrinave qe kemi ketu ne Shqiperi qe me injorancen e tyre bejne ps dhe na qelbin i edhe komentet

  2. zaim zajmi says:

   TI i KORCËS së gënjeshtrave je, aman as era KORCË nuk të vjen

 13. Vetem grekurinat dhe kelyshet e serbit terbohen kur shqiptaret shkojn ne xhami.

  1. Shqip says:

   Edhe na SHQIPTART…..qe jemi 94% te pafe……..mos te ardht merzi ….o feneq….

 14. Agimi says:

  Çfare plehrash! Kjo fe na ka len mbrapa ne.
  Shikojeni o plehra, gjithe bota muslimane si jane,sa te prapambetur. Ka shtete muslimane te pasura, shume te pasura por jane kafshe nga ana e civilizimit. Megjithese kane para nuk ndryshojne dot, nuk duan te ndryshojne.
  Keta plehra dhe plehra te tjere si keta nuk kane lidhje dhe nuk i terheq figura e Gjergj Kastriotit e figures legjendare te shqiptareve sepse keta e kane koken nga Turqia dhe ajo bote andej.

 15. krysho ludovik says:

  ahahahahahaha
  republika arabe e dardanistanit!
  vellezerit e edi romes keta

 16. Agimi says:

  Ata futbollistet e kombetares nga Kosova qe jane fetare te largohen nga kombetarja urgjentisht. Edhe sikur te ngelet pa lojtare kombetarja. Plehrat.

  1. Lashi says:

   Po pse ore ndyresire e qelbur a nuk e din ti se lojtari me i mre eshte Mavraj qe eshte nje besimtar i shkelqyer dhe humanitar qe kontriboi dhe sheroi duge paguar per vajzen nga Saranda te besiit ortodoks. Bile Mavraj ja solli prinderit edhe ne Gjermani vajzes me shpenzimet e veta. Dhe te tille bastarde si puna e ketij dhjeramanit Agii na thone per lojtarin me te mire se “te largohet urgjentisht

   1. DYPLLOMSHI says:

    o lash mos u lodh kot…se kto qe sjkrujne ktu jane po te njejtit me pseudonime te ndryshme…skane ca bojne dhe kapen me pune fetare….kurse mavraj te eci perpara sic beri me vajzen..pak rensi ka ca besimi esht

 17. Shen Thomai says:

  Mos e rruani fare, vazhdoni te ngrini sumen lart sepse paganet nga Islanda do ju mesojne brenda 90′ qe zoti ska lidhje me futbollin.

 18. Lari says:

  N Kosovë duhet të ndajnë mendjen, a janë arabë shqipfolës apo shqiptarë ? SIç e kanë zënë në Kosovë shumë shpejt do të ikin për lesh.

 19. Shqiptar i pafe says:

  Vikinget ngadhnjyen ndaj turqelive me rezultat 2-1……….kurrr nuk e kam nesuar se do te gezohem qe keto kafshe islamike do te mebijne nensituate te gezohem qe humben…….fadil vokrriii jep doreheqje more pis musliman.

 20. Vlonjati says:

  Ti nga kanina je nje hale e vjeter dhe e re qe qelb vloren qe se ruan karin per qelbesirlleqe islame

  1. Kanina e Ismailit says:

   *O vlora ,qe Vlore nuk je*ti je nje hale ,por VLORE KURRE nuk je! Mua nuk me behet vone per as nje besim fetar( FE kam KAM SHQIPERINE TIME),por i respektoje te gjithe SHQIPTARET pavarsisht se cfare besimi fetar ata permbajne!E MORE PENCJONIN MORE FEKALE E JANULLES!

   1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

    po ti thuaj more beqir i sulltanit qe je turk[se shumica e bastardeve[atheoi] jane muslims…………..
    sa per fene tende ”Shqiperine” nuk te piet njeri ti more pis sunit i Ismael Karines……..ptuuuuuuu vrromoarapi!

   2. vlora.vlora says:

    Ha ha jam skelar nga skele e vlores ,ndersa ti per te ardhe me gomar qe nga kanina ne vlore e beje 50 minuta ,dhe me e bukra ishte se i luteshe vlonjatit ”’o vlla do me maresh nja 10 buke te zeze se na griu babanacja .Sa per fene jemi rit pa fe dhe s me kercet per kisha dhe xhami ,por plehrat e kombetares para se te vene ne kisha apo xhamira te veshin robat e tyre ,dhe jo kostumet e kombetares .

 21. Veteri says:

  ISISLAND -ISLAND 1:2 hahahahahahahahahah

 22. pjeter says:

  E po Buzhalat nuk kane me argumente ku te kapen, mesyne me pare tek cadra,por dolen me buze te kuqe, tani e kapen fort perfaqesuesen e kosoves, pac’ka se ai Halil kokboshi e quan ende kombetarja e kosoves, e po po, kemi dy kombe o ndoshta me shume, kemi edhe kombin e atyre komentusve idiote qe kujtojne se feja e tyre krishtero ortodokse, qe vet nga emri flet shume per tolerancen qe mbart ne vetvete, eshte superiore, po, eshte edhe kombi i tyre qe nuk ndodhet diku ne ndonje kontinent tjeter, nuk eshte aspak larg me ata cunat qe besojne ne nje fe tjer, dhe qe nuk me duket se po kercenojne kerkush, vetem jo tolerantet, qe per mua jane njesoj si jihadistet dhe ato fe, qe ne emer te kryqit te kercenojne te diskreditojne e ofendojne per pekatesine tjetrit, te qe kerkojne me c’dokusht te krijojne konflikt nderfetar, po une po ju kujtoj qe ky komb tjeter, dhe ju debilat qe fyeni gjithkend e harroni, eshte nje komb qe shumica e tyre e ndjejne veten shqiptarer dhe nuk kane asnje broblem se si i lutet zotit fqinji, apo edhe kur ai tjetri qe banon bashkeme te nuk i lutet fare, jane te mjaftushem qe jane shqiptare, nuk kane komplekse pseqike si ju, dhe po ju a kujtoj qe jane shumica, dhe duhet ti keni frike, sepse edhe ligji i vendit apo vendeve ku jetoni jane po me kete komb, prandaj boll na cate lulushin.

 23. Kaonia says:

  Leberve u hani karin ju te gjithe qw i zini ne goje.Sa per keta qe vene xhamive jane te gjithe koqe kandari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *