Presidenti i KE: Nëse braktisim vende si Bosnja, Serbia e Shqipëria, do të kemi luftë

Jean-Claude Juncker, presidenti i Komisionit Evropian  ka paralajmërim vendet që po inkurajohen nga dalja e Britanisë se një shkatërrim i BE-së mund të shkaktojë luftë në Ballkanin perëndimor.

Në një intervistë me Financial Times, zoti Juncker tha se entuziazmi i presidentit të SHBA-së për largimin e Britanisë nga BE-ja ishte “i bezdisshëm” dhe “e habitshme”.

Sipas tij kjo tregon se manjati i pasurive të patundshme nuk ka qenë në dijeni të historisë së komplikuar të Evropës.

Veterani 62-vjeçar i politikës evropiane, i ka dhënë paralajmërimin zëvendës-presidentit amerikan Mike Pence, kur ai vizitoi Brukselin muajin e kaluar.

“I thashë zëvendës-presidentit, “Mos e thuaj atë, mos i ftoni të tjerët të largohen, sepse në qoftë se Bashkimi Europian bie, ju do të keni një luftë të re në Ballkanin perëndimor “, zbuloi Juncker.

 1. Juncker tha se ishte e rëndësishme t’i ofrohej vendeve të rajonit një perspektivë e anëtarësimit në BE:

“Nëse i braktisim ato vende,- Bosnjë Hercegovinë, Serbine, Maqedoninë, Shqipërinë, të gjitha ato vende – ne do të kemi luftë përsëri”, tha Juncker se i ka deklaruar Pence.

Juncker foli për tensionet në marrëdhëniet transatlantike dhe ndikimin negativ të Brexit. Ai e përshkroi atë si një “tragjedi” me pasoja.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Presidenti i KE: Nëse braktisim vende si Bosnja, Serbia e Shqipëria, do të kemi luftë”

 1. tfgs1 says:

  vetem beqirat shqipfoles nuk e ”kuptojne” se te gjithe normalet jane te qarte se vendet islamike pavaresisht se ku ndodhen[arabi apo ballkan] jane bombe me sahat ,vendburim lufte…………..allah uakbar!

  1. Haki Kumanova says:

   Po ti je mut sllav, me bombe te rrenes. hajt hupu prej kendej se s’mundeni me na rrejt ma neve as boten me manipulimet e juaja perfide. RROFTE SHQIPERIA!

 2. Can cen cun says:

  Kjo është muzikë për Saliun. Xeni do bëjë pushime akoma më të shtrenjta.

 3. Tema says:

  Diten e pare si President tha qe s’ka antarsime te reja per 5 vite.Per Brexit-in si vajti mendja pleshtit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *