SHBA refuzon të jetë në konferencën e planifikuar nga Rusia për Afganistanin

SHBA ka refuzuar ftesën për të marrë pjesë në konferencën që Rusia planifikon ta mbajmë më 14 prill, për situatën në Afganistan.

Sipas AP, vendimi për mospjesëmarrje ka ardhur për shkak se Moska nuk është konsultuar me Uashingtonin përpara dërgimit të ftesës për këtë konferencë.

Afganistani, Pakistani, Irani, India dhe disa shtete të tjera të Azisë Qendrore janë në mesin e të ftuarve në këtë konferencë.

Talibanët nuk janë ftuar për të marrë pjesë.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *