Bjellorusi, dhunë brutale ndaj protestuesve anti-Lukashenko.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Policia speciale bjelloruse në kryeqytetin Minsk të Bjellorusisë ka ushtruar dhunë ndaj pjesëmarrësve në protestën kundër qeverisë së presidentit, Alyaksandr Lukashenk.

Tatsyana Revyako, aktiviste bjelloruse për të drejtat e njeriut nga grupi i quajtur, Vyasna (Pranvera), tha se më se 400 vetë janë arrestuar nëpër rrugët e Minskut.

“Shumë prej të arrestuarve janë rrahur dhe kanë nevojë për ndihmë mjekësore”, tha Revyako.

Asociacioni i gazetarëve të Bjellorusisë tha se 20 reporterë, që raportonin për këtë demonstratë të paautorizuar, po ashtu, ishin arrestuar nga autoritetet.

Korrespondentja e Radios Evropa e Lirë, Redaksia për Bjellorusinë, Alyaksandra Dynko, dhunën e policisë e ka përshkruar si “brutale”.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *