Nukudi-dhët e Shqipërisë… dhe të Menidhit, banorët rreth Athinës s’dinin greqisht

Nga Kristo Zharkalliu

Në gazetat e Tiranës u botua një artikull i vitit 1901 nga “Jurnal Junior” e Minneapolis ku thuhej se…“në vitin 1901 se në një fshat, Salësi (Shalësi-kzh) 19 kilometra (larg apo afër?!) Athinës  banorët flisnin vetëm shqip dhe nuk dinin fare greqisht”

Që të kuptoni sa i kotë është “zbulimi” ju them se në atë kohë kudo në Atikë flitej shqip.

Doni ca emra? Menidhi-tani është brënda  Athinës-jo aspak 19 kilomnetra. Liosha (nga i famëshmi Petro Losha!) Varibobi nga “Varri i Bobit “(Gjin Bue Shpata)…këto të gjitha janë brenda Athinës tani. Mos doni diçka më konkrete? Lagjia më e vjetër e Athinës rreth Akropolit quhet…Plaka! Kur akoma Athina nuk ishte bërë kryeqytet i Greqisë dhe turqit nuk kishin thyer qafën, aty banonin  “shqiptarë”që për çudi flisnin gjuhën shqipe!

Qe të mos bëjmë fjalë për rrethinat e Atikës-një shëmbull tipik aeroporti  i Athinës është ndërtuar pranë fshatit Shpat dhe kështu quhet edhe tani… Që të mos flasim për Lopësin, Kryekuqin, Vilasin , Elefsinën Sallaminën, Kundurën, Qyrkën etj, etj, akoma dhe për Dervenohorët ku arvanitasit trima të 12 fshatrave nuk lejuan të shkeleshin nga nazifashistët duke luftuar heroikisht nëpër qafat rreth fshatrave të tyre.

Të gjitha këto janë të njohura-i kanë shkruar vetë grekët jo vetëm për arvanitasit e Atikoviotias por edhe për Korinthin, Pelloponezin, Ahaian dhe domosdo për ishujt e famëshëm Speces dhe Hidra nga ku dolën kapedanë të shquar të revolucionit grek të 1821-së…

Dhe këtu del pyetja vetvetiu: këta zbulues pse nuk bëjnë mundimin të shkojnë në Bibliotekën Kombëtare të Athinës që të gjejnë me dhjetra botime për arvanitasit ose të hyjnë thjesht në internet dhe të kërkojnë ose të pyesin për Kulluriotin, Furiqin, Birin Marungën dhe Aristidh Kola e shumë të tjerë?

Pse habiten me shkrimin e një gazetari të huaj që paska… zbuluar fshatin “Salës” 19 kilometra larg Athinë ku flitej shqip?!!

Që ta bëjmë pak gazmore shkrimin le të paraqesim disa ngjarje rreth arvanitasve. Përafërsisht në kohën e gazetarit të huaj që paraqitet,në Menidhi u hap shkolla e pare fillore greke. Ditën e pare pra kur shkolla u mbush me djem (vajzat akoma nuk i lejonte prifti, prindi dhe…kanuni!) Mësuesi i ri pra donte të bënte regjistrimin e nxënësve si bëhet zakonisht  Filloi pra:

Si të quajnë ty?-pyeti nxënësin e pare . Djali ngriti supet dhe u përgjegj: “Nuk e di!” “Po ty si të quajnë?” pyeti të dytin “Nuk e di”u përgjegj dhe ky. Ai regjistronte se quheshin “Nukedi” por u habit së tepërmi kur edhe i treti dhe i katërti, të gjithë kishin dhënë përgjigjen “Nuk e di” dhe mësuesi besoi se të gjithë kishin të njëjtin mbiemër “Nukedi” dhe i regjistroi të gjithë me radhë “NUKEDI-dhes” Në mbrëmje mësuesi shkoi në kafene ku ishin disa burra që dinin pak greqisht. I pyeti: “Të gjithë në këtë fshat jeni farefis?” “Jo,pse?” e pyeti dhe fshatari i moshuar. “Por si bëhet që kini të gjithë të njëjtin mbiemër?” “Kush tha se paskam të gjithë një mbiemër?” u habitën burrat që e dëgjonin. “Ja-tha mësuesi- të gjithë fëmijët i regjistrova me mbiemrin “NUKEDI” se kështu më thane kur i pyesja.” Burrat-ata që dinin greqisht-nisën të qeshin dhe njëri nga ata i shpjegoi-po duke qeshur “Ata nuk të thane mbiemrin se nuk kuptonin se çfarë i pyesje, meqënëse  nuk dine asnjë fjalë greqisht. Thjesht përgjigjeshin  arvanitëshe “nuk e di” se nuk dinin se çfarë i pyesje!!!” Mësuesi mbeti gojëhapët dhe e tregonte gjatë gjithë jetës këtë ngjarje duke qeshur dhe vetë.

Tregojnë për ishullin Spece nga ku ka qënë Bubulina e njohur. Pasi ishte formuar shteti grek një pasardhës i Bubulinës- që quhej sigurisht Bubuli ishte zgjedhur deputet në Parlamentin grek. Ishte njeri i nderuar në ishullin e tij Bubuli, prandaj ngahera festat e mëdha- të Krishtlindjeve dhe të Pashkës i bënte bashkë me bashkëfshatarët e ishullit. Ishte bërë zakon pra që ditën e Pashkëve,kur prifti thoshte-në orën 12 të natës sigurisht- Krishti u ngjall,të gjithë do të ndiznin qirinjtë nga Bubuli dhe vezën e pare e thyente po Bubuli duke e trokitur fillimisht me Kryeplakun dhe pastaj me të tjerët. Është e kotë të them se kush fitonte: sigurisht Bubuli!

Një vit pra kishte mot të keq dhe Bubuli u vonua të vinte që të shpallej ngjallja e Krishtit. Mos harrojmë se Speces është ujdhesë dhe duhej të vinte me ndonjë anije dhe kur moti ishte i keq domosdo vonohej. Të gjithë pyesnin- fillimisht prifti pastaj të tjerët “Erdhe Bubuli për ve?” “ Nuku erdhe Bubuli për ve!” Orët kalonin dhe Krishti nuk mund të ngjallej para se të vinte Bubuli. Të gjithë pyesnin të shqetësuar: ”Erdhe Bubuli për ve?” Nuk erdhe Bubuli për ve!” dhe kambana heshtte dhe Krishti nuk ngjallej…

Bubuli mundi të vinte aty nga ora katër e mëngjezit-Krishti u ngjall me katër orë vonesë dhe të gjithë thirrën duke marrë frymë lirisht: ”Erdhe Bubuli për ve dhe Krishti u ngjall përsëri…se dhe për pak mund të ndodhte e pabëra dhe të mbetej Krishti pa u ngjallur…”

Vitet e fundit bëhet shumë zhurmë për drogën dhe shqiptarët. E ju informoj se edhe drogën për here të pare në Atikobioti e kishin shpikur arvanitasit dhe konkretisht gratë arvanitase! Dihet se në Atikë toka ka qënë pjellore-aso kohe nuk ishte shkatërruar nga betoni dhe aeroporti-prodhonte gjithçka kryesisht ishin të dëgjuar vreshtat e Mesojes (Mesdheut) ku prodhohej dhe vera shumë e mire që në lashtësi.

Burrat arvanitas dalloheshin për luftëtarë dhe blegtorë por, si dhe shqiptarët nuk shquhen për punëtorë të mire të tokës. Në përgjithësi kur vileshin prodhimet këtë punë e bënin grate e mrekullueshme arvanitase. Ato shumë here mirrnin dhe fëmijët e vegjël-të gjirit kryesisht-me vete në arë ku i linin nën hijen e ndonjë peme dhe ato bënin punë në arë.

Mirëpo fëmijët shumë here nuk flinin, qanin, ankoheshin dhe detyronin Mëmën të qëndronte pranë duke mos mundur të bënte punën në arë. Por ato e gjetën zgjidhjen. Mblidhnin një bimë nga arat, e zjenin dhe lëngun  ja jipnin fëmijës të pinte disa gllënjka dhe e vinin në gjumë gjatë gjithë ditës! Këtë lëng e quanin “gjumës” (po, po ,gjumës, si do ta quanin dhe shqiptarët e sotëm!). Në këtë mënyrë ato punonin të qeta ndërsa fëmija flinte. Madje thoshin se për këtë arsye arvanitasit kur rriteshin ishin tepër kokëfortë dhe pak si të…humbur!

Kjo e fundit nuk është vertetuar akoma! Besojmë se me drogën e sotme shqiptare të vertetohet plotësisht.

Duhet theksuar se përpjekjet që bëhen nga disa pseudohistorianë që të ndajnë arvanitasit nga populli grek janë të kota dhe të dëmshme për vllazërimin e popujve. Arvanitasit kanë qënë një nga faktorët kryesorë e rimëkëmbjen e shtetit grek, madje ishin nga të parët që muarnë armët kundër pushtuesve otomanë.

Është për të ardhur keq se  dalngadalë po shuhet gjuha arvanitase, po shuhen tiparet e veçanta të arvanitasve tanë dhe të Greqisë. Të paktën t’i respektojmë dhe të mos shtrrëmbërojmë historinë e ekzistencës së tyre gjë që do të dëmtonte së tepërmi rrënjët e një popullit trim dhe liridashës, do të dëmtonte vetë historinë e Greqisë bashkëkohore që u krijua dhe me gjakun e arvanitasve në kryengritjen e 1821-së.

 

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Nukudi-dhët e Shqipërisë… dhe të Menidhit, banorët rreth Athinës s’dinin greqisht”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  Ups,material per masturbim sunitesh………………….!

  Σπάτα:
  – Σταμάτησαν τα μαθήματα Αλβανικών λόγω των αντιδράσεων των κάτοικων.

  Ne Spata,ndalohen mesimet ne shqip,pas irritimit te vendasve[arvanites].

  Οι αντιδράσεις που ξεκίνησαν από την ημέρα έναρξης (22 Ιανουαρίου) των μαθημάτων μητρικής γλώσσας για τα παιδιά αλβανικής καταγωγής των Σπάτων, σε αίθουσα του 1ου Δημοτικού Σχολείου της πόλης, τελικά διογκώθηκαν και πέτυχαν τον σκοπό τους.
  Τα μαθήματα σταμάτησαν, κάτι που κατά τραγική ειρωνεία έγινε γνωστό ανήμερα της Διεθνούς Ημέρας Μητρικής Γλώσσας, δηλαδή σήμερα Τρίτη 21 Φεβρουαρίου.

  Βέβαια ως πληροφορία υπήρχε όλες τις προηγούμενες ημέρες όμως ήταν κάτι που δεν είχε οριστικοποιηθεί.

  Οι αντιδράσεις της τοπικής κοινωνίας πήραν σάρκα και οστά όταν στη συνεδρίαση του τοπικού συμβουλίου Σπάτων στις 6 Φεβρουαρίου, εγκρίθηκε ομόφωνα απόφαση (με αριθμό 4/2017) σύμφωνα με την οποία όταν πρόκειται να διατεθούν κτιριακές εγκαταστάσεις του δήμου εντός χωρικών ορίων της Δημοτικής Κοινότητας Σπάτων, αυτό (δηλαδή το τοπικό συμβούλιο) να λαμβάνει γνώση «καθώς και να προωθεί τα αιτήματα στον Δήμαρχο για την τελική έγκρισή τους».

  Στην αιτιολόγηση της απόφασης αυτής επισημάνθηκε ότι επειδή η διάθεση δημοσίων κτιρίων μπορεί σε πολλές περιπτώσεις «να δημιουργήσει πολιτικοκοινωνικές και λοιπές αντιδράσεις», το τοπικό συμβούλιο «να λαμβάνει γνώση για το σύνολο των σχετικών αιτημάτων που αφορούν τη Δημοτική Ενότητα Σπάτων» και να είναι αυτό που θα υποβάλει τη σχετική πρόταση «για έγκριση ή μη της διάθεσης και για το σύνολο των αιτημάτων την τελική απόφαση να λαμβάνει ο Δήμαρχος».

  Βέβαια ένα θέμα που τίθεται είναι εάν έχει επί της ουσίας αρμοδιότητα το τοπικό συμβούλιο και όχι τα αρμόδια δημοτικά όργανα όπως για παράδειγμα η Επιτροπή παιδείας την οποία με την απόφασή του αυτή το τοπικό συμβούλιο προσπαθεί να υπερκεράσει.

  Το αποτέλεσμα της απόφασης αυτής ήταν να δοθεί εντολή να σταματήσουν τα μαθήματα μητρικής γλώσσας για τα παιδιά αλβανικής καταγωγής.

  Παράλληλα ο δήμαρχος Δημήτρης Μάρκου ζήτησε και αναμένει να λάβει περισσότερα στοιχεία από το υπουργείο Παιδείας σχετικά με τη διενέργεια μαθημάτων μητρικής γλώσσας ενώ ήδη διερευνάται το ενδεχόμενο εξεύρεσης ενός άλλου χώρου όπου θα μπορούν τα μαθήματα να συνεχιστούν απρόσκοπτα.

  Βέβαια υπάρχει και ένα σχήμα οξύμωρο στο όλο ζήτημα. Πώς είναι δυνατόν στη δημοτική ενότητα Αρτέμιδας τα μαθήματα για τα αλβανόπουλα να διεξάγονται κανονικά και χωρίς την παραμικρή αντίδραση ενώ στη δημοτική ενότητα Σπάτων (η οποία επίσης ανήκει στον Δήμο Σπάτων – Αρτέμιδας), να μην είναι δυνατό να συμβεί το ίδιο!

  Με άλλα λόγια πολίτες διαφορετικών ταχυτήτων μέσα στον ίδιο δήμο! Το ερώτημα που τίθεται βέβαια είναι τι μέλλει γενέσθαι με τα παιδιά αυτά τα οποία είναι ηλικίας από 7 έως 15 ετών και τα οποία σίγουρα δεν φέρουν καμία ευθύνη για τις σκοπιμότητες των… μεγάλων!

  ΠΗΓΗ http://www.notioanatolika.gr/news/10277-spata-nikisan-oi-antidraseis-stamatisan-ta-mathimata-mitrikis-glossas-gia-ta-paidia-alvanikis-katagogis

  1. ABC says:

   Per dicka qe vecoheshe identitetit Turk ishte mos lenja e mesimit te gjuhes/letersise vendase…..akoma dhe sot ndryshojne tekstete e shkollave dhe historine sipas interesave te tyre. Ky fenomen anti-njerzor dhe jasht cto truri te civilizuar vazhdon akoma dhe sot nga vetem dy shtete…..Greqia dhe Turqia. Lidhjen e ben vet ti se perse ndodh kjo si djal i zgjuar qe je. Gjaku nuk u beka uje me sa duket….per ADN-ne e kam fjalen.

  2. AVNI RUSTEMI says:

   QE TA MARRE VESH ORXAVOS PAMPUKIDIS , ME QELLOI QE TE PUNOJ PER 15 DITE NE NJE FAMILJE TE PASUR NE NJE LAGJE VIP NE SELANIK. ME TERHOQI VEMENDJEN MENYRA E TE FOLURIT GREQISHT E TE ZONJES SE SHTEPISE. I THEM SE MENYRA SI E FLISNI GJUHEN ME BEN TE MENDOJ SE NUK JENI NGA KY VEND. NE BISEDE E SIPER ME THOTE QE UNE JAM SLLAVO-MAQEDONE POR QE ASNJEHERE NUK E PERMEND KETE GJE. I THEM SE PERSE NDODH KJO DHE ME PERGJIGJET SE ESHTE LIGJ I PASHKRUAR QE VEPRON BRENDA GREQISE JET E MOT. NQS AJO DO TE PERMENDTE ORIGJINEN E SAJ ATEHERE I SHOQI QE KISHTE NJE FUNKSION TE LARTE SHTETEROR DO TE HUMBISTE ATE PUNE DHE E ARDHMJA DO TE BEHEJ E PASIGURTE PER FAMILJEN DHE FEMIJET. KJO PRA KJO ESHTE POLITIKA EUROPIANE QE OFROHET ATJE DHE KAM NJE PYETJE PER Z.PAMPUKIDI, PERSE NE PASHAPORTAT QE MARRIN FEMIJET SHQIPTARE ATJE KOMBESIA SHENOHET GREKE…. E PRA KJO HEGJEMONI GLLABERUESE PER ASIMILIM DUHET TE MARRE FUND SE TEK E FUNDIT ATE QE U BEN TE TJEREVE VJEN NJE KOHE QE DO TA GJESH PERPARA.
   Xαιρετίσματα

 2. GADISHULLI ILIRIK says:

  @ Kristo Zharkalliu,
  Ç´ne qe po zhduken gjithnje dhe me shume arvanitasit dhe gjuha arvanitase ne Dhimokratiqine Greke ?????

 3. Labi says:

  Po… shkrimi ësttë i saktë. në ato vite Athina ishte e banuar nga shqiptarë më së shumti. Varkiza, Vari, Koropia edhe tani vazhdojnë të banohen nga arvanitasit që e flasin gjuhën e tyre në shtëpitë e tyre…
  Problemi është këtu, në Shqipëri, që ende nuk mund t’u japim atyre arsye për të patur dinjitetin që të thonë – ne jemi shqipërtarë. Pengesa kryesore është përpjekja që shumë veta këtu në Shqipëri, me origjinë turke dhe arabe, po bëjnë për të =paraqitur shqiptarët si popull mysliman.
  Dhe ky shtet i korruptuar që kemi ngritur dhe që shumica duan që ta lënë e të ikin..

 4. Ilo says:

  Ju lumte Kristo! Nje leksion mjaft me vlere per historianet e Shqiperise por edhe te Greqisr dhe aq me teper per politikanet qe vetem emrin kane te tille! Respekt

 5. iqfksh says:

  Luften me te madhe arvanitasit e bene kunder turkallvanosve,kjo edhet e verteta e madhe,greqine e cliruan fuqite e medha .Turkoshqiptaret i ndoqen nga Greqia Arvanitet orthodhoks,kush e vrau Marko Bocarin ? Shqiptaret myslimane natyrisht .Kush i ndoqi shqiptaret myslimane nga Greqia ? Arvanitasit sigurisht,Thoni te vertetat ashtu sic jane jo si ju interesojne .Greqia u krijua si rezultat i luftes fetare,orthodhokset kunder myslimaneve,dhe prandaj mund te themi se nuk kane lidhje bijte e muhametit me aravanitasit orthodhokse te lavdishem.

  1. ABC says:

   Ashtu thua ka ndodhur vertet?!?!?!?! Por cfare ke per te thene per katoloiket ne veri te Shqiperise apo ortodokset e jugut?!?!

  2. Marko Bocari says:

   Pisoglendi mou!
   Marko Bocarin e ka vrare Lleshi i Zi,qe ishte mirditor (dmth kristian katolik).
   Marko Bocari ka qene oficer i ushtrise se Ali Pashe Tepelenes (qe ishte bektashi)
   TE FALA SAT’EME 😀

  3. Sokoli says:

   shume mire e ke thene qe nuk kane lidhje muhamedanet shqiptare me othodoxet arvanitas sipas zotrote. po na sqaro cfare kane me te perbashket greket hileqare me keta arvanitas vec orthodoxise? oh po kane ate qe nuk i vrane po i poshteruan pasi u morren pushtetin , nuk i lene as gjuhen e nenes te flasin kete kane te perbashket.

 6. lamix says:

  Priten komente fyese te grekofoneve

 7. ,,,,,,, says:

  Eshte per te ardhrdhur “keq”, por me keqe eshte per te ardhur me Arnutet e Shqiperise, qe nderuan, kulturen, Emrat, Fen e tyre te Krishtere, bastarduan gjuhen e tyre me Turqishte, Arabishte, Anglishte…..
  Pa me thoni o njerez…. me ke ngjane me shume nje Arber i periudhes se Skenderbeut, me nje Arvanitas apo me nje Arnaut Skiptar.
  Me ke do te ishte mik dhe aleat Skenderbeu me nje Arvanitas Jeogj, Mihal, Vasil apo me nje Arnaut Murat, Hasan, Mehdi….
  Arvanitasit e Greqise ishin emigrante ne ato Troje, kete e thote qarte Irakli Kocollari dhe Aristidh Kola, nuk eshte aspak e vertete qe nuk dinin Greqisht, ata me vete dije dhane Jeten e tyre per Greqine, si fitimtar te Revolucionit ata u integruan pa as nje lloje konflikti ne Shtetin dhe shoqrine Helene.
  Toleranca dhe kultura Helene, nuk e shikonte si kontadiktore gjuhen Arvanitase, as ate Vllahe, as ate te Pondit, as Rome, as Pomaket….prandaj keto dialekte dhe kultura vazhdojne akoma te bashkjetojne.

  1. ABC says:

   Ben mire te lexosh ndonje tekst per shqiperine e pas Skenderbeut mbase do kuptosh me shume. Sa per ate qe thua se me ke ngjajne me shume pasardhesit e Skenderbeut te lutem……por eshte si te pranosh qe shumice e grekerve jane turq. Nga pamja te pakten. Ndersa te tjeret jane arvanitet-arbereshet dhe shqiptaret.

 8. NE GREQI NUK KA DEMOKRACI. says:

  Atehere banoret e Athines nuk dinin greqisht.
  —————————————————————–
  Ndersa tani banoret e Athines nuk dine shqip.

 9. ,,,,,,, says:

  Kame nje pyetje…, se kush i autorizon Arnautet te flasin ne emer te Arvanitasve.
  Ishin Arvanitasit ata qe i kerkuan Shqiperise ne vitet e para te 1900-es qe te benin nje Konfederat Heleno-Arberore, por Shqipetaret e Turqizuar kishin udhezime nga Sulltani, per te kunderten.
  Ishin Arvanitas ata qe dhane jete ne 1821-in per te zbuar Otomano-Izlamizmin, ate “kulture” te felliqur qe ka zaptuar Atdheun Tone dhe tenton te na perdori si “kali i Trojes” per te na armiqesuar me Greket.
  Ishin ata Arvanitas qe tentuan te clirojne edhe Shqiperine duke u therur me Turk-Arnautet Cemer dhe Leber te Ali Pashes.
  Ishin Arvanitas ata qe dhane jeten e tyre ne Token Shqipetare ne 1940-en ne luften Italo-Greke, dhe Arnautet e Sotem as Varret e tyre nuk lejojne.

  1. Marko Bocari says:

   Pisoglendi mou,po ty kush te autorizon te flasesh ne emer te arbreshve te Greqise (arvanitasve) !?
   Apo rocka e sat’eme 😛

 10. ,,,,,,, says:

  Ja perse luftohet kaqe shume Greqia nga Turk-Arnautet, ata si veglate Otomanizmit dhe Islamizmit, tebohen nga faktet Historike….qe lidhja vllazerore dhe gjenetike Heleno-Arberore ka rrenje shume te thella.
  Kete vllazeri i bashkon Krishterizmi dhe Liria. Ne revolucionin Grek te 1821-it, parullat me te perhapura ishin “Ja tin pisti tin agia, qe tis patridas tin elefteria” dmth “per Fen tone te shenjte dhe atdheun e lire”.
  Arvanitasit si pjestar te Bizantit, kishin Fene e Krishter si Primat pastaj c’do gje tjeter, ndjesia Kombetare nuk ishte aspak e theksuar ne ate periudhe kur njerezit ishin prej shekujsh me rradhe banore te nje perandorie apo fjetres, si Romake, Bizantine, Otomane….per shekuj me rradhe.

  1. like says:

   pse Nuk flet asnje arvanit shqip ne publik?
   cilit shqiptar i vjen per mbare te deklarohet i tille?
   cili shqiptar apo arvanit qw do te kerkonte drejtesi Nuk do te quhej turk?
   si do te mund ta mbanin gjene e vjedhur greket pa shpallur lufte?
   gelltit njehere nje luge çorbe te prishur e vjell gjithe jeten.

 11. bibi says:

  Artikull shume i goditur… Eshte e veretete.. qe arvanitasit jane tashme greke… ( ka raste dhe me greke se greket vete) .. Jane arvanitasit ata qe jane me te ashper me emigrantet shqiptare atje.. sepse na quajne ‘ turko-shqiptar’.. dhe per fatin tone te zi shume turko-shqiptare nga shqiperia kane shkuar ne greqi me urdher te portes se larte ne turqi per te vrare arvanitasit.. pra ka vrare shqiptari mysliman – shqiptarin ortodoks qe ishin arvanitasit.. I kuptoj shume mire.. sepse te tera historite e ‘ heronjve arvanitas’ qe ne i permendim ne shqiperi sie historite e shqiptareve kane te bejne po me armiq te te njejtit komb , shqiptaret e shqiperise, te cilet shkonin ne greqi per gjak me urdher te sulltanit, ose ali pashes etj.
  Sa here kishte nevoje garnizoni i janines per te shtypur revoltat e arvanitasve ( shqiptareve ortodokse) therriste ndihma nga garnizoni i shkodres kryesisht me kosovare dhe malsia e madhe te cilet shkonin ne greqi , nen rroben e turkut dhe benin kerdine .. ..

  Histori shume e dhimbshme.. por eshte e vertete qe ata nuk e quajne me veten shqipare por greke.. ( dhe kane shume te drejte ) .

  1. me thene te drejten says:

   Me fal bibi,nje pyetje e thjeshte : po shqiptaret orthodhokse (arvanitasit) a i kane vrare shqiptaret myslimane!? Natyrisht qe po,se s’ka mundesi tjeter!!! Pra shqiptaret kane vrare shqiptaret nga te dy anet,APO JO!? A e di arsyen se perse e kane bere kete te dy palet!? Natyrisht qe jo!!! (madje mund te mendosh se e kane bere ose per fe,ose per “patriotizem”!!!). Jo mor bibi, te dyja palet kane vrare njeri tjetrin per LEKE,LEKE,LEKE,LEKE…Ca te paguar nga disa e ca te paguar nga disa te tjere! A KUPTON!? Nese ca shqiptare kane luftuar kunder ca shqiptareve te tjere,kjo nuk i ben aspak me pak shqiptar keta apo ata!!! A KUPTON!? Edhe greket u vrane e u prene ne Luften Civile 1944-1948, e ca pastaj! Mos ca u bene me pak greke e ca me shume!? Jo mor jo!!! Jane krejtesisht te tjera arsye qe shqiptaret sot i duan arvanitasit dhe keta te fundit jane skeptike dhe madje disa edhe anti-shqiptare! A e kupton pse!? Natyrisht qe jo,ku ta kuptosh ti! Sepse shqiptaret e Shqiperi-Kosove tashme jane te lire dhe nuk kane pushtues mbi zverg qe ti detyroje si te mendojne dhe si te sillen,kurse arvanitet jane sot e gjithe diten nen PUSHTIMIN shteteror,fizik,mendor,kulturor te shtetit neo-grek! A KUPTON O RROT CARI bibi!? 🙁

 12. SHQIPONJA EDHE SIMBOL TMERRON DIKTATURËN GREKE says:

  Presidenti i Shquar Aristidh Kola mbrojti Prejardhjen Arberore;
  Elliniqi Dhiktatoria i mori jeten.

 13. Arjan says:

  Nje pyetje kam per skuthat “gerke” ku qendron ndryshimi nga alvanos dhe arvanitas .

 14. toni says:

  po dakorte pa pyesni ndonje ARVANITAS jeni shqipetar dhe pergjigja do jete jo sepse nuk kane asgje te ngjajshme as me zakonet as me fene asgje asgje e moret veshe o turkoalbani

  1. Marko Bocari says:

   Une jam SHQIPTAR orthodhoks dhe jo vetem fene,por shume tradita (dhe mbi te gjitha gjuhen) e kam te njejte me arvanitasit!
   MORE VESH MOR JEVGO-GREK i neveritshem 🙂

 15. Bomba says:

  droga quhej;Gjumas??????????????? droga quhej Hashash dhe pike.Hashashi eshte nje ime e eger qe perdorej nga shqiptaret qysh para 3000 vjetesh qysh para se Grekerit te vinin ne Ballkan te rrembenin territoret shqiptare dhe sot ti quajne te tyret dhe me keq nuk dijne te shpjegojne prejardhjen e tyre nga Libani,Izraeli I sotem,Siria dhe nje pjese e Turise.Historia e Greqise se sotme nga Grekerit e rinj eshte per te qare e per te qeshur ,jo se nuk e dijne qe jane nje fis Arab se kete e dijne por kerkojne ne mfshehin vjedhjen e territoreve shqiptare duke llomotitur si Skizofrene qe gjoja kane qene “gjithmone” ketu ku jetojne sot dhe nuk jane te ardhur ne Ballkan? keto jane qelbesirat e Geke qe neve sot I kemi pa dashire Fqinje.Arvanitasit asnjehere nuk kane qene dhe jane Emigrante ne Greqi, ata kane jetuar ne Greqi qysh para 8500 vjetesh ndoshta edhe me pare .Kur do te behen ndonjehere njerez Greko-Arabet? sepse sot ata jane Joke (shaka) qe po bejne me qeshur te gjith Eurpopen

 16. Akilis says:

  Gjuha “Shqipe” glua camce,Glosa Greqisht eshte nje gjuhe e shekullit te 16te se ndryshe nuk shpjegohet (spjegare) pse Jeorgios Kastriotis nuk e shkruajti gluhen “Shqipe” ne Latinisht apo ne Greqisht,as edhe nje fakt (fact) historike.
  Keto fallsifikime dhe shkaterrime i ka bere Italia fashiste qe me vone do te behej bashkepunetore te Islamikeve Cam kunder Greqise dhe Arvanitasve dhe Turqive.
  Sa per gluhen-Gllosan e bukur “Shqipe” kush kupton dhe ka pak njohuri nxjerr konkluzione (concluzion)qe bien ndesh me sa jane shkruar dhe fallsifikuar (fals).
  Flasim per nje gluhe ordinere qe mund te perdorej nga fise tribale,sa per gluhen filozofike,Shkencore,Mithollogjike,Mjekesore as qe behet fjale te kete ndonje fjale ne fjalorin e gjuheve kryesore si Greqishtja,Latinishtja,Anglishtja,etj.
  Glosa Greke ka qene e shkruar dhe e folur deri ne ditet tone per tre kater mije vjet,po “Shqipja” si nuk u shkrua nga ndonje “Patriote” Ilyre qe pasarrdhesit e tyre jane Sulejmane,Ismaile,Mohamet-Mehmet,Abdulla-Abdyl,Enver,etj?
  Mire me Greqishten ka qene gjuha e pare perjashto 700 vjet Romaket,po me gluhen anglishte clidhje kini patur ju qe kini marre keto fjale te thjeshte te perdorimit te perditshem?
  Megjithe ate edhe ne periudhen romake glua Greke ka qene e Inteligjencesedhe nga njerezit e thjeshte.
  Vdes-ang deth,dead=greqisht d.m.th edhe Ilyrisht Nekros
  varros-burial=ilyrisht homatizo
  mish-meat=kreas
  ha-hanger=pinao vjen nga ponao d.m.th dhembje nga uria
  pi-pino
  uje-uoter
  frike-fear
  majmun-monkey
  fund-fine
  femer-female
  kocke-kokala
  koke-kapo
  liri-liberta=ilyroepirotshe Elefteria
  shekull-sentury
  mengjes-morning=Ilyrisht proi
  darke-dark=vradhi
  dite-day=imera
  nate-note nga Nix gr
  semure-sicknes,sick=arrostia
  bukur-buatiful=ilyroepirotshja Omorfos
  flamur-fllug=simea
  liqen-lake=limni
  shes-sell=pullao
  blej-buy=agorazo
  prift-priest=papas
  keshtjelle-castle pse (perke) jo Kastro-Kastriotis!Argjirokastros?
  pidhi-pusy=muni
  bythe-bathroom-dhoma e bythes
  mendje-mind
  pjeshke-peach=rrojdhaqino
  armatim-army=stratos
  municion-munition=
  beteje-battle
  lufte-fight
  paqe-pease-pace ita=ilyroepirotshe-Erini
  vras-varao greq
  fitore-viktore
  humbje-hano gr
  rruge-road=dhromos
  shkence-sience=epistimi
  mal-mount=Vuno
  mushkonje-moskito
  bej-bere-bane-done
  shkruaj-scrive
  shpate-Spathi greq
  shplle-Spilea Greq
  jete-vita
  pak-poco ital
  kupto-kapito
  shume-mucho,much-
  plackit,placke-placiko greq,nga palo,i vjeter
  ender-oniro= Ilyro-Epirotshe
  doktor-doctor=Ilyro-Epirotshe -Jatros nga Gea.
  qytet-cita=ilyro-Epirotshe Polis
  shtet-state
  syri-see you.
  lule-llulludhja gr
  trendafil-trianda-filla ,d.m.th tridhjete flete
  e kuqe-koqino gr
  Aristidh-Aristos Idhos greq dicka e persosur
  Arisokrat-Aristo kratos qe do te thote shtet i persosur,i shkeputur nga shpellaret.
  Aristofanis-Aristi Foni d.m.th ze i persosur
  Aleksandros-Aleks-Andros qe do te thote mbrojtes i burrave
  Filipos-Fil-Ipos d.m.th mik i Kalit,Ipopotamus,kali i lumit
  Thesaloniqi-Niqi ton Thesalon d.m.th fitore (viktore) emri i motres se Mega Aleksandros.

  1. Marko Bocari says:

   ARQIDHE!
   Pergjigjia eshte e thjeshte : gjuha shqipe eshte gjuhe indoevropiane,ashtu si greqishtja,latinishtja dhe shumica e gjuheve te Evropes! Pra kane te njejtin burim prejardhjeje! Keshtuqe shume fjale ne keto gjuhe kane ngjashmeri,sepse kane te njejten rrenje (jane te gjitha indoevropiane). Ceshtja qendron se format e shqipes, sipas gjuhetareve boterore, jane te tilla qe e percaktojne kete gjuhe si te formezuar shume me heret se gjuhe te tjera (qe jane po ashtu indoevropiane)! A kupton o KOKTRASH “gjuhetar” ARQIDHE!?
   Gjuha shqipe-dege me vehte e gjuheve indo-evropiane
   Mjafton te marresh disa njohuri fillestare gjuhesore dhe do mesosh se te gjitha gjuhet evropiane futen ne nje grup gjuhesor,te quajtur indo-evropiane. Te gjitha gjuhet indo-evropiane kane te njejtin burim,pra te njejten gjuhe burimore te quajtur nga gjuhetaret sanskritisht (gjuha-meme).Gjuha shqipe eshte nje dege e vecante e grupit indo-evropian,po ashtu edhe gjuha greke,po ashtu edhe gjuhet gjermanike (gjermanisht,anglisht,danisht,hollandisht..),po ashtu gjuhet latine (italisht,frengjisht,spanjisht,portugalisht…),po ashtu gjuhet sllave (rusisht,bullgarisht,cekisht kroatisht…). Nuk futen ne gjuhet indoevropiane hungarishtja,turqishtja dhe finlandishtja. Te gjitha gjuhet indoevropiane,duke patur nje burim te perbashket eshte afermendsh qe kane fjale me shumice, qe kane te njejten rrenje,thjesht kane marre forma apo trajta te ndryshme duke percaktuar keshtu edhe formimin e gjuheve te ndryshme. Nga kjo eshte fare e thjeshte qe nje njeri me 2 gram tru dhe 2 gram njohuri, te kuptoje se perse ka fjale te ngjashme ne gjuhe te ndryshme evropiane. Ka shume fjale, po ja psh te permendim : nate-notte-night-nixta-noch! Nje injorant do perpiqet ne ndonje menyre te tregoje se kjo fjale eshte psh greqisht domosdo dhe te gjitha gjuhet e tjera e kane marre nga greqishtja 😛 Kjo fjale ka te njejten rrenje nga gjuha-meme,por ne trajta te ndryshme,prej nga percakton gjuhet e ndryshme,qe jane krijime te mevonshme! Kur shkojme te trajtat e fjaleve ne gjuhe te ndryshme (pasi rrenja eshte e perbashket per te gjitha gjuhet indoevropiane) aty fillon gjuhesia punen e saj dhe percakton se kush trajte (jo rrenje,se ajo eshte njesoj per te gjitha),pra kush trajte eshte me e vjeter dhe eshte formuar me ne lashtesi (prej nga kuptohet edhe kush popull qe perdor kete apo ate gjuhe, eshte i formuar me ne lashtesi). Te jene te sigurte te gjithe ata qe enden brekdhjere neper keto shkrime ketej e andej,se gjuha shqipe eshte ajo qe percaktohet se ka TRAJTAT ME TE LASHTA te fjaleve,nga vete profesionistet gjuhetare,fjale qe jane me afer gjuhes burimore (gjuhes-meme). Nje nga treguesit (por jo vetem) eshte shkurtesia e fjaleve. Sa me e shkurter te jete fjala aq me ne lashtesi eshte krijuar dhe ai popull qe e perdor fjalen ne ate trajte eshte me i lashte se nje popull tjeter qe e perdor ne nje trajte me te zgjatur!
   Le te bejme nje krahasim fare te thjeshte :
   at (shqip)
   p-at-er (latin)
   p-at-eras (greqisht)
   f-at-her (ang)
   at-iec (rusisht)
   Ati im qe je ne qiell thuaju gomereve te mos pellasin 😉

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *