“Bomba” e Bregut: BE jep 700 mln euro grande për Shqipërinë….por duhet Vetting-u

Deputeti i Partisë Socialiste, Ervin Bushati thotë se një nga investimet e BE-së është edhe reforma në drejtësi, pasi pa angazhimin e tyre, ai tha nuk do të bëhej siç edhe nuk është bërë gjatë këtyre viteve.

Nderkohe qe ish-ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu tha në “Tonight Ilva Tare” në Ora News, se deri në vitin 2020, Bashkimi Evropian do të japë edhe 700 milionë euro grante që përmirësojnë jetën e qytetarëve.

Pjesë nga biseda: 

Bregu: Zakonisht duam të përfitojmë dhe kur na vendosin kushtet, duke sikur na e kanë me hile dhe lodhemi. Ne harrojmë se Bashkimi Evropian i ka dhënë Shqipërisë vetëm për 7 vite 890 milionë euro grande. Grandi nuk është kredi, nuk është borxh.

Deri në 2020, janë edhe 700 milionë euro të tjera, që do të thotë janë 1.5 miliardë euro, që janë investime në rrugë, infrastrukturë, janë ujësjellës, investime për jetën e qytetarëve. Fonde që kanë ndryshuar cilësinë e jetës së qytetarëve.

Tare: Ose vjen vetëm me Vettingun?

Bregu: Ose sigurisht që vjen vetëm me Vettingun!

Bushati: Që është dhurata më e madhe që u është dhënë shqiptarëve.

Bregu: Jo nuk ka asgjë dhuratë. Vetëm në këtë proces nuk ka dhuratë. Në këtë proces ka bashkëdakordësi dhe ka një kontratë që duhet respektuar. Ne duam të jemi anëtar të BE-së, Evropa vendos kushte për ata që duan të jenë vende anëtare. Kjo është politika e zgjerimit dhe ne kemi detyrimin tonë madhor. Ne jemi shërbëtor të këtij procesi dhe arkitektët janë qytetarët.

Bushati: Ne që e marrim e quajmë dhuratë, ata që e japin e quajnë investim. Sapo e tha deputeti gjerman. E tha edhe Departamenti i Shtetit. Unë e quaj dhuratë dhe pa influencën e Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë dhe Bashkimit Evropian, nuk ishte bërë në Shqipëri pasi nuk është bërë gjatë gjithë këtyre viteve.

Bregu: Pa një kushtëzim nuk ishte bërë reforma. Reforma në drejtësi është kushti për anëtarësim në BE.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në ““Bomba” e Bregut: BE jep 700 mln euro grande për Shqipërinë….por duhet Vetting-u”

 1. lili says:

  Shume shtrenjte jeton kjo zonja! Dini gje cfare biznesi ka?

 2. Fshatari says:

  Po he moj Majlinda..TANI NA E “PLASE” BUMJEN???Po prandaj Moj Zonje Nuk do Lulic Bashovici te Huje ne Kuvende, do qe ti marre ai dhe Sali Berishovici “Thelat e Majme”:::Shiko shiko Qerratai???Ku i vete Mendja:Nuk do tja leje Edi Rames, dhe Ilir Metes, po do ti Ndaj me Doktorr Allamudhin Berisha, dhe copa copa…Larove qe i vene pas te Cadra…
  Na shiko:Majlinda! Mos na Lini pa Gje Fatmir Medihoxhen???Pse na eshte “Lodhur” shume i Shkreti…pa le i Mbante edhe Bishtin Bashes ne Amerike…nuk do vazhdoj shume…po edhe nje gje te Fundit:Amani jepini edhe ndonje “Kocke” Kreshnik Spahiut..jo pewr gje po pastaj Fillon dhe leh me shume ai………..Po pse o kot e Ngriti Cadren Luli ne mese te Mixhilisit??Qe te tallin By—then…Mileti??Ej..thirrini Mendjes:Eshte Lulezim Bashovici ai me Shkolle Hollande..jo shaka? Pastaj eshte edhe i cik i “Varfer” i shkreti…230miljon nga Rruga e Kombit Nuk i Hengri dote te gjitha per Vete..se ja “Futi” Doktorri..jo me kote Shkezen Berisha bredh Botes me Parate e Shqipetareve….dhe ata “Cadristet” e Lulicit Kote Llapin.. le te Kenaqen me Qofte te Prishura….lol

 3. Plaku Xhuxhumaku says:

  Me fal, nuk i thone “grande”, por “grante”.

  1. grantet says:

   Ate do thoja dhe une. Eshte si puna e atij k.rit qe ma jepje ti mua falas per te luajtur me tre dhe te kerceja mbi to, te kujtohet? Hahahahaha.
   Keta politikanet tane kane perfunduar keq fare, presin grantet tani. Ne vend qe te zgjidhin kontestet idiote ideologjike qe kane me njeri tjetrin duke mos kontrolluar dot impulset e tahmase, flasin per grante e per politike nderkombetare. Politika nderkombetare dihet, nqs je nje vend qe kerkon te integrohesh me Perendimin, fillo te mendosh si ne Perendim dhe ndertoje shtetin mbi ato kritere. Fakti qe kane cerek shekulli plus qe nuk e realizojne dot kete gje tregon qe as nuk duan te integrohen ne Perendim, as nuk kane mendesine e duhur per t’u integruar ne Perendim. Ai grant 700 milion euro eshte asgje ne krahasim me cfare mund te kishte akumuluar Shqiperia nese politikanet e saj do kishin bere gjene e duhur qe ne fillim. Granti eshte sa per larje goje, po sperma eshte me e mire kur gelltitet, jo vetem sa per gargara se ta shpif ashtu.

 4. bisturia says:

  Epo nuk e kane fatin ti marin shqiptaret keto grande……. se nuk na lene hajdutlliqet tuaja……… o vampire te ketij populli dhe te ketij kombi.
  Te vetmit politikane ne kete rruzull tokesor , qe nuk duan vendin e tyre….. dhe baba qe nuk do familjen e vet ,jane keta tanet , dhe Qif pijaneci .

 5. butrinti says:

  PO HE MOJ MAJLINDA ! E KUPTON SE KU NE HALE JE FUTUR DIL MPJ DHE IK ATJEM KU DUHETN SHKUAR . ME TEJ E DI POPULLI KU DO TE COJ.

 6. Nacionalist says:

  O idiote, cfare idiotesh lexojme, vura re ne disa site, shkruajne “grande”, per “grante” ose dhurate shqip, po shkruani shqip o injorante,
  Imagjino te lexosh analize apo editoriale nga keta idiote! Mjafton kjo per te kuptuar batakun ku jemi, te dhjefsha Shqiperine e injoranteve!

 7. MirelaKumbaro says:

  Slut appeal – i thone kesaj ketej nga KM. Kjo zuskosaurus spo le “bum” e “bombe” pa hedhur qe te siguroje emrin ne listat e deputeteve edhe njehere. Por shprese ka vetem nese Shpetim Idrizi mund te te perfshije ne partine e trefleteshit tani qe humbi partine e cameve. Kuptohet pas nje prove ne kale. Po edhe ai ka frike nga Prudentino. Se keta mafiozet kane rregulla ” mos ver dore ne gruan e tjetrit, qofte edhe whore”.
  Provo njehere mbase me konsorciumin e plehrave toksike – “Eduart Shalesi” SA – se ai ka deficite te medha fakiri….ngeli tek kyci i dores versioni “balla” dhe ssheh me nga syte – cti dale perpara. Heren e fundit ja rrasi gabimisht ne erresire e siper Tualet Balles i cili “per cudi” zberi ze dhe as u ankua.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *