Protesta kundër Erdogan në Zvicër zemëron Ankaranë

Ministria e jashtme e Turqisë thuhet se ka thirrur zëvendësambasadorin e  Zvicrës në Ankara pas protestave në Bern.

Rreth 250 vetë u mblodhën përpara parlamentit në kryeqytetin zviceran të shtunën në një miting kundër presidentit Erdogan.

Ata gjithashtu bën thirrje për një “jo” e në referendumin e ardhshëm të Turqisë e cila mund t’i japë liderin turk kompetenca të reja.

“Ne jemi të frikësuar kur të mbërrijë në aeroportin në Turqi. Jemi të frikësuar nëse do të arrestohemi ose do pyetemi nga autoritetet turke nën akuza të rreme “, thotë një protestues në Bernë.

Demonstrata u organizua nga disa grupe kurde.

Gjatë tubimit, disa protestues kanë mbajtur një flamur të presidentit turk me një armë duke treguar kokën e tij.

Kjo solli një përgjigje të zemëruar nga Erdogan.

“Organizatat radikale terroriste jashtë parlamentit zviceran në banderolat  tyre më kishin përdorur mua si imazh me një armë në dorë  . Është e mundur që ekziston një mentalitet i tillë. Dhe kjo ndodhi në Zvicër, “tha presidenti turk.

Erdogan ka premtuar një rishikim të lidhjeve me Evropën dhe të shtunën ai gjithashtu tha se mund të mbajë një referendum në se do të vazhdojë bisedimet për anëtarësim në BE.

Ankaraja ka akuzuar disa vende evropiane, sidomos Gjermania dhe Holanda, se ka lejuar Fushata kundër referendumit te 16 prillit.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *