Dokumenti: Qeveria nuk kërkoi shkarkimin e imamit Kalaja, por i tërhoqi vëmendjen që raste të tilla mos përsëriten. Reagon ashpër Komuniteti Mysliman

Ditën e sotme në mediat online qarkulloi lajmi se Komiteti Shtetëror për Kultet iu ka kërkuar zyrtarisht me anë të një letre, shkarkimin e Ahmed Kalasë nga detyra e imamit të xhamisë tek “Rruga e Kavajës” në kryeqytet.

Kjo kërkesë erdhi si pasojë e një video-je ku Ahmed Kalaja ironizonte përfaqësuesit e klerit ortodoks.

Mirëpo dokumenti i mëposhtëm vërteton se ky lajm nuk është aspak i vërtetë.

Komuniteti Shtetëror për Kultet i ka dërguar një letër imamit Ahmed Kalaja ku i tërheq vëmendjen për gjestin tallës.

Por vetëm kaq, pra nuk bëhet fjalë për shkarkim.

Reagimi i ashpër Komunitetit Mysliman ndaj hoxhë Ahmed Kalasë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka dënuar videon e dy futbollistëve shqiptarë, Andi Lila dhe Armando Sadiku, të cilët denigronin një prift ortodoks dhe flisnin me përçmim dhe tallje ndaj riteve të krishtere.

Në një deklaratë të shpërndarë për mediat Komuniteti Mysliman i Shqipërisë thotë se si një institucion i promovimit të vlerave të bashkëjetesës dhe harmonisë ndërfetare, ka ndjekur me shqetësim publikimin e ndodhur disa ditë më parë, ku gjatë një bashkëbisedimi jo të kujdesshëm të shfaqur në mediat sociale midis dy futbollistëve të kombëtares dhe një imami, u la vend për keqkuptim dhe lëndim të ndjenjave dhe besimeve të tjera fetare.

“Rastin në fjalë e dënojmë dhe do trajtohet me seriozitetin maksimal nga Kryesia e Komunitetit Mysliman me synim që raste të tilla të mos përsëriten.

Duke vlerësuar bashkëpunimin e frytshëm dhe korrekt me Komitetin Shtetëror të Kulteve, sqarojmë opinionin publik se bashkëndajmë shqetësimin e këtij institucioni, shprehur edhe me shkresën e fundit, në lidhje me ruajtjen dhe moscënimin e traditës së shquar të bashkëjetesës dhe harmonisë ndërfetare, vlerë e vyer kjo e trashëguar ndër vite” – thuhet në reagimin e KMSH-së.

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Dokumenti: Qeveria nuk kërkoi shkarkimin e imamit Kalaja, por i tërhoqi vëmendjen që raste të tilla mos përsëriten. Reagon ashpër Komuniteti Mysliman”

 1. Tabakhonia says:

  Ahmet Kalaja eshte imami i xhamise se Dine Hoxhes ne rrugen e Kavajes, te cilen prej shume vitesh e ka shndruar ne nje qender sekrete te ISSI-sit ne Tirane. SHISH dhe strkturat e tjera te sherbimeve sekrete duhet mepatjeter ta vene ne “shenjester” kete qender ku “punohet” kunder muslimaneve e vete fese islame.

  1. Avni Rustemi says:

   Dihet se si zgjidhen keto pune antishqiptaresh 😉

  2. Abdullah says:

   Kush Je ti dhe Kush te ka ftuar te flasesh

 2. Flori Kerrabe, Lazarat e Bande Hajdaresh says:

  Kot e keni qe merreni me keta islamike ekstremiste mbeturina te perandorise Otomane….kurre skane per te qene shqiptar perderisa kane fene mbi kombin.

 3. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  nuk na intereson shkarkimi apo mos shkarkimi i plehres arabe[pasi per ne mbetet plehre i pa vlere] por huri ne bithe nuk duhet ti falet,madje me gunga………………………ptuuuuuuuu vrromiari!

 4. a says:

  Rac e felliqur Islamuqesh, kaq kane ne dore dhe kaq maskaralleqe bejen.

 5. krysho ludovik says:

  vellau i beduin rames ky

 6. Beni says:

  Ky surrat eshte hoxhe hahaha…ky injorant do mesoje njerezit (mjere ata qe i shkojne pas), ky nga sirrati fuket tipik katunar, hajdut e kacak. Pupupu cfsre sirrati.

 7. Emiljano says:

  Shife nga fytyra dhe nga librat qe ka mbrapa.arabistan puro jane te tredhur nga trute e kokes.kta lloj sduhen lejuar fare ne shqipri predikojne vec urrejtje dhe analfabetizem.jane te djallezuar dhe ne te shumten e rasteve te paditur thjesht.

 8. Spartaku says:

  Feja muslimane eshte ajo, qe, vertet mban fene mbi kombin,por dhe ka lene shoqerine njerzore shume prapa.Jemi shume te lumtur ne ne shqiperi qe kemi nje harmoni fetare,per te cilen jo vetem na mbeshtet bota,por edhe na lavderon.Nje veprim i till eshe vertet per t’u ndjekur edhe nga vendet e tjera.

 9. mereme long says:

  Tabakhonia o injorat o mashtrus zoti ta shperblefte ashtu sic e meriton o idiot

 10. Strong says:

  Po denigrohet besimi i paster ne Zot, duke vene mbeturina te tilla njerezore ne poste lideresh fetare, si ky Kalaja, nje cope injorant funderrine. Ky nuk e di se besimi ne Perendi nuk ka te beje me tallje, ofendime, perulje, sharje te besimeve te tjera. Besimi ne Zot ka te beje me persosjen e karakterit njerezor, rrespektin dhe tolerancen ndernjerezore.

 11. Adi says:

  Shumica e komentuesve injorant İslamofobista , idjota ne kulm. Dhe me oferta qe hiqen si atedhetar..
  Ikni ora Bagnell po na mesini neve ceshte kombi buke shkel. Mbeturina te fashizmit greko fashist

 12. Tt says:

  Sec jeni disa komentues per tju gosti me nga nje supe ne nje lokal pa dyer e dritare gjitha gratis hyrja pa bile te dalja me passwort hahahhaha.

 13. ali vlora says:

  Ahmetin ju qe flisni kote nuk e njihni. Eshte nje djale zotni inteligjent shume patriot atdhedashes. Nuk eshte aspak imolepsur me fene por besimtar objektiv e shume paqsore e idashur me shoke e me miq. Tung.

 14. Montana says:

  Veten Zoti meriton te adhurohet, dhe vetem Zotit i takojn te gjithasa cilesit e bukura , dhe veq i Madhi Zot eshte i pa te meta.
  Stop Urrejtjes fetare gjithsecili person qe e ben nje gje te till eshte injoranti me i madh edhe pse vetja mund ti duket inteligjet dhe i formuar.
  Lexova disa komente qe sinqerisht te vjen per te vjell , cfar turpi qe shqiperia mban kshtu njerzish.
  Te gjith njerzit gabojn apbsulutisht. Po ju komentusat e shprebet mllefin qe keni ne zenra. Me duket nga qe xhamiat ne shqiperi po mbushen plot .dhe ne bot po e pranojn islamimin mijra njerz mundsish intelektual.
  Stop urrentjes kushdo qoft dhe cfardo posti qe mban ai

 15. Human says:

  Komentet e shqipëtarëve, qoftë në këtë postim, qoftë kudo online, janë një tregues që toleranca fetare në Shqipëri është një aksesor imagjinar që ne shiptarët ja kemi ngjeshur emrit tonë për tu ndjerë pak më mirë me veten dhe me të qenurit pjesë e këtij kombi e për të pasur një arsye më shumë për tu “shfaqur” e për tu dukur , se na pëlqen shumë ky “profesion”. Dhe në fund të fundit s’kemi faj, se na ka mbuluar “zgjyra” si komb, qoftë shpirtërisht qoftë mendërisht qoftë fizikisht.
  Dhe ky burrë po ndihmon sa e sa njerëz të dalin nga bota e veseve dhe kotësisë. Sa e sa shqiptarë, duke ndjekur fjalën e këtij hoxhe të nderuar, po kalojnë nga bota e “zgjyrës tipike shqiptare” në botën e edukatës, kulturës , durimit, besimit, mirënjohjes, falenderimit.
  Jam e sigurt që ata që e shajnë nuk kanë dëgjuar as edhe një fjali nga goja e tij, dhe është për të ardhur keq që ende vazhdon të paragjykohet njeriu nga pamja e jashtme, shikimi etj. Se ne shqiptarët jemi të gjithë psikologë të mbaruar!
  Toleranca fetare në shqipëri nuk ekziston, sepse tolerancën si koncept truri i shqiptarit “post-modern” nuk e percepton fare.Pra edhe juridikisht kjo akuzë është e pa vlefshme , sepse sipas saj, Ahmed Kalja “ka cënuar” diçka që nuk ekziston.
  Zoti të dhëntë jetë i nderuar Hoxhë, që po i bën shiptarët njerëz!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *