“Mendjet e bukura”, cilat janë 5 gazetaret që persekutoi Enver Hoxha

Nuk janë vetëm Musine Kokalari e Sabiha Kasimati, por edhe një tjetër intelektuale e shquar nga Gjirokastra, Selfixhe Ciu, që është dënuar dhe internuar barbarisht nga Enver Hoxha.

Tri intelektualeve iu shkatërrua jeta nga diktatori i lindur në vendlindjen e tyre. Dhe historia tragjike nuk mbaron këtu. Ka një tjetër histori të varrosur nga diktatura, persekutimi i 5 grave që kanë pasur aktivitetin më të rëndësishëm në shtypin e viteve ꞌ30 – ꞌ44.

Historia e tyre zbulohet në aktivitetin “Mendje të bukura”, kushtuar 5 gazetareve të para shqiptare: Musine Kokalari, Selfixhe Ciu, Ollga Plumbi, Afërdita Asllani dhe Mila VangjeliPrela.

Në Sallën COD të Kryeministrisë në një panel me deputeten Mesila Doda, shkrimtaren Vera Bekteshi, Marenglen Kasmin, anëtar i Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e ish­Sigurimit të Shtetit u hodh dritë mbi veprimtarinë e tyre.

Duke kujtuar misionin e veçantë në emancipimin e shoqërisë shqiptare, deputetja Doda bëri apel që të hapen dosjet e ish­persekutorëve të këtyre grave të shquara.

Dita e parë e aktivitetit “Mendje të hapura” ka nisur me kujtimin e Selfixhe Ciut (1918­ 2003), mike fëmijërie e Musine Kokalarit, që pati të njëjtin fat me të.

E përfshirë në Luftën Antifashiste u përjashtua nga Partia në 1945­n, me të shoqin, Xhemal Broja dhe u internua në Kurvelesh e Lushnjë. Vera Bekteshi kujton profilin e kësaj gruaje të guximshme.

Shumë aktive gjatë viteve ‘30­‘44, Selfixheja me 4 koleget e tjera gazetare u shmangën nga jeta publike. Idealiste dhe të guximshme ato gra tronditën shtypin e kohës me artikujt për demokraci e emancipim.

Përdornin pseudonime: Afërdita Asllani njihej ne shtyp si Afras, Shega e Drita. Ollga Plumbi njihej në shtyp si Shpresa, Zita e O.P. Mila Vangjeli­Prela filloi të botonte në vitin 1936.

Pas 1994-­s u mënjanua nga jeta politike. Takimi në kujtim 5 gazetareve, është i pari i një serie mbrëmjesh të dialogut për të shkuarën dhe shoqërinë e sotme shqiptare.

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në ““Mendjet e bukura”, cilat janë 5 gazetaret që persekutoi Enver Hoxha”

 1. kashi says:

  saliu ka persekutuar me shume gazetar

 2. KARTOLINE PER CADREN KRIMINALE says:

  Beni pushim disa kohe per te “nxire” enverin deri sa te fusni ne burg salisatanain….sa fillon fushata e votive fillojne per te 1000 here “krimet e enverit” dhe harrohen ato te salielezbiberishes
  .
  Ky krimi me poshte eshte 1000 here me i rende se te gjitha ato cka bere enver hoxha te verteta genjeshtra apo sajime..
  .
  Kam bindjen e plote se nqs cohej musine kokalari nga varri te paren qe do peshtynte ne syrrat do ishte Mesila Doda qe po e perdor kete heroine si leter per hormonet e saj

  Në 28 mars të vitit 1997, Anija ushtarake “Sibilla” godet ne menyre kriminale anijen shqiptare “Kateri i Radës”me 115 persona në bord shumica nena me femije dhe sot mbahet sekret menyra
  antinjerzore e pales italiane qe eshte dhe pjestare e NatoPër pasojë humbën jetën 81 persona mes të cilëve mjaft gra dhe fëmijë, ndërkohë që mbijetuan 34 të tjerë. Prej tyre, 57 trupa u gjetën, ndërkohë që 24 të tjerë rezultojnë të zhdukur.
  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,
  ..
  Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  Roland Fezaj, 14 vjeç,
  Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  Qemal Roshi, 38 vjeç,
  Roland Roshi, 2 vjeç,
  Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  Romeo Andrea, 28 vjeç,
  Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  Tushe Lame 38 vjeçe,
  Artuela Lame, 35 vjeçe,
  Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  Anife Begotare, 41 vjeçe,
  Rezart Begotare, 12 vjeç,
  Erald Begotare, 13 vjeç,
  Zeman Avdia, 37 vjeç,
  Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  Olsi Avdia, 6 vjeç,
  Irma Greko, 21 vjeçe,
  Kristi Greko, 3 muajsh,
  Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  Besmir Birçe, 9 vjeç,
  Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  Robert Bajrami, 19 vjeç,
  Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  Lindita Demiri 12 vjece,
  Bektash Tahiri, 47 vjec,
  Andi Aliaj 17 vjec,
  Teferi Saliu 48 vjec,
  Lirim Bulla 17 vjec,
  Zini Muça 27 vjec,
  Ermal Xxhaka18 vjec,
  Fatmir Geraj 28 vjec,
  Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  përparim Mamanaj, 13 vjec,
  Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  Krenar Sulejmani 27 vjec,
  Alban Sulejmani 4 vjec,
  Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  Kizeta Sulo 21 vjece,
  Klodian Sulo 2 vjec,
  Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  Ervin Sula 15 vjec,
  Latif Berberi 53 vjec,
  Maze Seferaj 31 vjec,
  Brunilda Seferaj 25 vjece,
  David Seferaj një muajsh,
  Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  Albana Botrova 22 vjeçe,
  Merita Ferko 32 vjece,
  Bledar Ferko 10 vjec,
  Fredi Ferko 8 vjec,
  Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  Robert Llanaj 30 vjeç,
  Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  , Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  Ilir Kicja 34 vjec,
  Maringlen Bardha 16 vjec,
  Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.
  Te nderuar shqiptare
  as Adolf Hitleri nuk beri kete krim kunder njerzimit ne kete fare feje por kete e beri Italia nje vendi i Natos dhe Bashkimit Europjan.
  Ishte koha qe perbindeshi Berishe urdheronte avjonet te bombardonin Jugun,te sulmonin Jugun me mercenaret e Veriut.dhe te hidhej lende kimike kunder populates civile.
  A ka ngelur ndonje njeri me ndenja njerzore ne planetin e tokes se per “demokrate” e morem vesh se jane te gjithe.
  Turp dhe neveri per ate popull,per ate klase politike dhe per ato intelektuale
  qe pertypin kashte dhe jonxhe ne ate vend te frikeshem me emrin Shqiperi
  .
  Shenim:
  Keto rrjeshta mortore duhet te ishin sot te Rubrika AMARCORD e edi rames per ti kujtuar Donald Lulit se derrkriminalizmi tij duhej te filloje me Otranton kohe ne te cilen Berishorri urdherone avjonet per bombardim te Vlores dhe 4000 mije te vraret e 1997..
  .

  1. NK says:

   Duheshka që të shfajësojmë një kriminel me veprimet kriminale të mëvonshme.
   Po listës së krimeve antishqiptare të Enverit t´ia shtojmë listën e gjenocidit TIVAR – rreth 5000 shqiptarë….!

 3. Drejtësia says:

  Pa shifni mir ato dokumentat se mos kanë bashkpunuar njëçik fare me atë qeverinë kuislinge që krijuan pushtusit e Shqipërisë mo?
  Se që ta dini ju fyryfyçka injorante Degoli në Francë çoi në plumb figura shumë më të shquara se këto që thoni ju se kishin bashkpunuar njëçik me pushtusin mo.

 4. Vetem nga emrat qe kane pase nuk mund te ken qene shqiptare.
  Komb pa identitet,kur lexon emrat dhe mbiemrat,po te jete shkruar turqisht do mendosh qe jane puro turq si parardhesit e tyre.

 5. Balerina says:

  Unë kam njohur një Qibrie Ciu, që ishte “në ballkonet” e diktaturës së Enverit…(?!) Po shoh një përpjekje, që “shahinët” e diktaturës (si p.sh. Sala), kërkojnë të na shiten si të përsekutuar…!!!

 6. Ilir says:

  Qe gjate luftes per Clirim dhe pas saj Emancipimi i Gruas Shqiptare u vendos ne Sistem, pra per Ta realizuar u vune ne levizje Partia, Pushteti Qendror dhe Lokal, Shoqeria mbare. Ishte nje evolucion me progresion ne rritje, sikur nje revolucion, qe iu kundervu mentaliteteve dhe zakoneve prapanike qe e diferenconin gruan nga burri, zakone dhe mentalitete qe e ndrydhte si qenie njerezore, ne disa rajone edhe duke e poshteruar si te tille.
  Nuk ishte e lehte, por Udheheqsi kembengulte per t’ja dale edhe ne kete beteje te madhe. U be vertet shume. Gruaja Shqiptare fitoi me merite vendin qe i takonte ne shoqerine e re te pas-luftes, duke pase pararoje partizanet, vajzat qe perqafuan me kurajo te rene, perparimtaren.
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  Duhet shume kohe dhe faqe per te shkruar gjithcka qe u arrit pergjate periudhes se Pushtetit Popullor per Emancipimin e Plote te Gruas shqiptare. Ishte Roli i patjetersueshem i Udheheqsit Enver HOXHA qe e udhehoqi kete Revolucion. Ndersa ne shkrimin me siper merren me te paverteta te neveritshme, me te vetmin qellim : hedhjen balte mbi Shqiptarin e Madh qe e udhehoqi me sukses te plote kete Revolucion.
  Turp !

 7. 9 Maj 1945 says:

  Ore, me ben pershtypje, perse nuk na krijohet mundesia per te bere komente ne shkrimet qe lidhen me shkrimtarin Ismail Kadare? Dhe kjo ndodh edhe ne gazeta te tjera. Vetem ne shkrimet per te mungon rubrika e komenteve.

 8. vjola says:

  Germo Tare germo ….po e shikoni shume mire sec po fitoni . Vazhdoni se na keni mallengjyer me shpifjet tuaja .

 9. zaho says:

  Kartolin per cadren kriminale vetem per kete deshmi te shkruar merriton respekt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *