Vizita e Bashës në Uashington dhe disa detaje të patreguara

Vizita e fundit e Lulzim Bashës në Uashington zgjoi një interes të madh mediatik dhe politik. Pritej që ajo të sillte përgjigje të rëndësishme për të ardhmen e protestës së opozitës në bulevardin qëndror të Tiranës.

Ndërkohë që kjo nuk ndodhi, e ndërsa shumëkush në kryeyqtetin shqiptar pret ende të mësojë detajet e një vizite hermetike dhe pa lajme, duket se po dalin disa detaje të patreguara nga misioni diplomatik i zotit Basha.

Burime të mirëinformuara per Javanews, thonë se Lulzim Basha ka qene i shoqëruar në ShBA nga ish-drejtori i hipotekës Arben Qirjako.

Zoti Qirjako është me origjinë nga Bregdeti, me një familje që njihet për ndjenja filogreke.

Thuhet se ky person ka qenë një pikë kontakti e besimi pranë një kongresmeni republikan të Nju Jorkut.

Jo vetëm kaq. Flitet se Qirjako ka qenë edhe personi që ka organizuar pjesëmarrjen e Bashës në darken e shtruar nga republikani me origjinë greke, që ka mbeshtetur Bashën edhe më herët, për çeshtjen e grekëve në Himare dhe më parë, për “Marrëveshjen e Detit”. /Javanews/

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Vizita e Bashës në Uashington dhe disa detaje të patreguara”

 1. Kritiku says:

  Ku ndodhet ky vend i quajtur “Bregdeti” nga e ka prejardhjen Arben Qirjako?
  Mesoni qe te shkruani nje shkrim pa gabime, ore gazetare dru-me-pre!

  1. Flori Kerrabe, Lazarat e Bande Hajdaresh says:

   Bregdeti me shkronja te medha. Del se ka origjinen nga ndonje Ishull apo qytet a shtet qe quhet Bregdet. Ja kur ta heqi Mero kete shkrim dhe mos te ma botoje ket koment kritik sic e ka zakon. Ke te drejte keta po zbulojne Shqipen te TEMA.

 2. Emigranti kritik i pisave shqiptar says:

  Ou sa bukur deri tani na ishte kthyer me duar ne xhepa tani na dolen te pa treguara qe paskan shum rendesi…. dolet si mut rrini si mut te pakten mos ju vij era… nuk jam ndonje perkrahes i bashes aq me pak i rames mut njeri kak tjetri po kjo e juaja nuk shtyhet as me vaj e as me uthull dhe me shkoi nepermend nje thenie qe e kam lezuar diku dh sme kujtohet se e kujt eshte por me shum se e vertet ” te mos lexosh lajmet je i pa informuar , ti lexosh ato je i keq informuar” shteti yne po rrenohet cdo dit e me shume te rinjt qe po marrin shembullin e udheheqesve te tyre i refuzohen punes dhe i nenshtrohen vjedhjes, trafikut te droge, prostitucionit, dhe gjithqka lloj tjeter krimi te mundshem. Por mos harroni nje gje ju qe beni kritika hidhni opinione te njeanshme sipas ineresave vetjake ne kete vend rriten ose jan edhe femijet tuaj dhe do te rriten edhe niperit tuaj dhe qdo fjal nga pshtersit qe shpikni edhe ne ender do tju dalin

 3. . says:

  Po, po, po … eshte shume, shume e vertete … Ky Qirjako (grekafon) para 2-3 vitesh eshte kapur duke vjedhur me familja ne nje supermaket te Californias / USA.
  Ky Qiorjako eshte personoi qe ka nderhyre ne “Shitjen e Bregdetit” … dhe ka krijuar mundesine (me pagese) qe Basha te ulej ne lokal ku Partia Republikane mblidhej pa asnje te ftuar per nje “sebeb” te saj …
  Shkrimi dhe foto u sajuan vete dhe miku grek (me pagese) i Qirjakos e coi pastaj (kundrejt nje pagese) tek nje “Flayer” te New York-ut (te tilla “fletushka reklamash” perdorin plot dyqane apo supermarkete te ndryshme kudo ne USA) …
  Kaq ishte kjo vizite “bombastike” … ha,ha,ha,ha,ha

 4. ALBAN DEGA says:

  From: Alban Dega
  Date: March 27, 2017 at 13:42:15

  SI QENE TE RRAHUR ….

  – Kronike e nje deshtimi te paralajmeruar…

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Lelezim Basha u kthye nga Uashingtoni me nje thes plot rrena qe nuk i besonte as vet.
  U nis nga cadra si Skenderbeu…
  U kthye ne cader si Sulltan Murati i mundur, i drobitur, i rrahur keqazi ne fushen e betejes se tij te rrenave donkishoteske !
  U kthye si i nakatosur si mos me keq!
  I dhjere por krenar!
  Pse?
  Sepse Uashingtoni ka mik e aleat Shqiperine e lire demokratike dhe me drejtesi te gezueshme e te barabarte per te gjithe shqiptaret e jo per P…. politikanet!
  Pse?
  Sepse politikanet jane te perkohshem!
  Sepse Shqiperia dhe shqiptaret si populli e kombi mbi 95 per qind proamerikane e properendimor jane te perjetshem dhe te pavdekshem!
  Pse!?
  Sepse kush ka mik Ameriken e ka Zotin me vete!
  Sepse rruga e shqiptareve drejt ardhmerise eshte:
  – E duam Shqiperine se Ameriken demokratike !
  Pse!?
  Sepse Amerika te shikon punen e jo gunen, te vlereson jo proamerikanizmin me fjale por me vepra ne sinkron me aspirata e popullit tend!
  Kujtoni vetem se si e zgerlaqi ” Zeri i Amerikes ” Lulezim Bashen !
  Pse?
  Sepse ka edhe me..
  Amerika demokratike di dhe e njeh jo vetem Lulezim Bashen por edhe cilindo politikan shqiptar kudo me mire se ata e njohin vetveten sado te sofistikuara e ” Koka Zeusi” tu duket vetja…
  Pse!
  Sepse jo vetem sot por sot gati prej nje shekulli, politikanet shqiptare nga Ahmet Zoti e Enver Hoxha, nga Ramiz Alia e Sali Berisha, nga Fatos Nano e Lulezim Basha… jane mesuar te drejtojne me rrena e mashtrime, me dallavere e pazarlleqe te felliqta, me kurthe thika pas shpine, me hu e me litar …
  Sepse eshte veshtire te gjesh politike me dallkauke se politika shqiptare ku secili politikan spiunon tjetrin, secili orvatet ti beje sterkembeshin e deri edhe varrin jo vetem politik por edhe fizik tjetrit. Jo vetem jashte por edhe brenda llojit te vet.
  Zogu kunder Nolit me bajonetat e Pashicit!
  Enveri kunder Mehmetit, Nakoja e Koci Xoxe… kunder te dyve duke spiunuar fillimisht tek Beogradi pastaj tek Moska.
  Berisha kunder Azemit e Cekes, Pashkos e Imamit, Arbnorit e Olldashit po aq bile edhe me eger se kunder Nanos te cilin e burgosi por nuk e nxori ne prite si Azemin !
  Marreveshjet e felliqta si ajo e Triestes, apo pazaret e pista te 97-es e te 2004- 2005… ti kryeminister une president etj. etj, jane fytyra e shemtuar e kesaj politike te felliqte sa edhe perverse… qe e ka rrenuar disa here Shqiperine.
  Cikli vazhdon!
  Rrenat e Lulezim Bashes diten per Diell pas kthimit nga Uashingtoni ne cadren e ngritur mbi nje vendi krimi eshte akti me i ri por jo i fundit i kesaj komedie butaforike te politikes shqiptare dhe i tragjedise afatgjate te shqiptareve si popull e si komb!
  Qofte i fundit!
  Ishallah …
  Marshallah!

 5. ALBAN DEGA says:

  From: Alban Dega
  Date: March 11, 2017 at 00:55:39 EDT

  Jo vetem opinione… me shume fakte

  MIQTE E TRAFIKANTIT APO TE DONALD TRUMPIT !

  – Asnje zyrtar shteteror amerikan nuk ka denjuar as ti jape doren as Bashes as Fatmir Medihoxhes…

  – Miq te burgaxhiut Trafikantit jo vetem nga zanati por edhe nga fundi i turpshem i tij

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Jo vetem nga mbiemri por edhe nga zanati e sifati!
  E filloi si trafikant vajzash e grash nga Fieri, Lushnja, Berati, rrethinat e Vlores… Parà pafund pjeshkash….
  Oreksi vjen duke ngrene… Nga pjeshkat hidhet ne tregtine e drogave te forta heroine, kokaine, droga sintetike ruse….
  Nga human trafik e narkotrafik i vjen rradha tregtise se armeve dhe municionit te falsifikuar kinez ne bashkepunim me “sypeshkaqenin” e peshkaqenit Berisha!
  Peri keputet prej se holli… Zollumi keputet prej se trashi, thote sovrani…
  Kapet ne Itali nga antimafia e anti- droga italiane… Denohet dhe me ndihmen e Trafikantit, kongresmenit amerikan te Ohajos, dhe Berishes e Mafias italo-shqiptare lirohet pasi denohet dhe i ndalohet perjete hyrja ne Itali.
  Nderron mbiemrin ne Medihoxha por kapet perseri nga zbulimi italian… Bashkeudhetari i tij i narkotrafikut merr persiper pislleqet e Medihoxhes qe e shpetoi vetem pasaporta diplomatike dhe mbiemri i ndryshuar…
  Ai sot vazhdon ne pranga… Mediu akoma gezon milionat e human trafikut dhe tregtise se felliqte te armeve dhe municionit te falsifikuar kinez
  Por mekati i tregtise njerezore, i shitblerjes se skllaveve te seksit dhe narkotrafikut= vdekjes se bardhe per se gjalli e per se vdekuri te viktimave te kesaj epidemie te llahtarshme te shekullit i shperthen llahtarshem ne duar ketij kryekrimineli jo vetem Shqiptar por edhe nderkombetar sic do ti shpertheje krejt Mafias qe ka dale prej kontrolli te Sali Berishes sapo te vendoset Drejtesia dhe shteti ligjor ne Shqiperi!
  I pelcet ne dore Hiroshima shqiptare , Gerdeci me 26 te vrare, qindra te plagosur e shtepi te rrenuara jo vetem te fabrikes berishiane te vdekjes….
  Krejt shteti antishtet i Berishes vihet ne sherbim te ” sypeshkaqeneve” Shkelzen Sali Mediu e krejt korporates se krimit jo vetem te organizuar por edhe partiak e shteteror te Sales.
  Nuk ka krim te rende, nuk ka afere korrupsioni e kusarie ne permasa te medha, nuk ka krim kunder njerezimit si masakra edhe e femijeve e pleqeve ne Gerdec apo ekzekutimi pa vendim gjykate i kater protestuesve krejt paqesore me urdherat e Sali Berishes e Lulezim Bashes me 21 janar 2011… katrahura 1996-1997, grushti fashist i shtetit i 14 shtatorit 1998 … qe nuk mbajne vulen dhe emrin e Sali Berishes dhe ” Bandes se gangstereve” te tij, sic e kane cilesuar qysh ne pranveren e vitit 1996 dy gazetat me te medha te Britanise se Madhe ” The Times” dhe ” Independent” , te ” kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”, sic e ka cilesuar mbreti i shtypit te lire boteror ” The New York Times”!
  E keqja e madhe eshte se pikerisht keta krye- kriminele shqiptare e nderkombetare si Sali Berisha, Lulezim Basha, Fatmir Mediu e co. na mbajne leksione ndershmerie, tundin dite e nate flamurin e rreckosur te dekriminalizimit, te luftes kunder narkotrafikut e humantrafikut, te luftetareve dhe heronjeve te luftes kunder krimit te organizuar qe e ngriten ne sistem antiligjor e antishteteror te shkalles me te piste mafioze qe e rrenoi te pakten pese here cdo hallke dhe qelize te jetes politike, ekonomiko- financiare, arsimore e shkencore, artistike e kulturore!
  Thirrjet deri ne cjerrje zeri per ndershmeri e dekriminalizim te ketyre kryebanditeve e kryekrimineleve te kujtojne klithmat ne kupe te kryehajdutit perpara kapeni hajdutin !
  Tamam si tek Ali Baba me 40 hajdutet ! Vecse ai Ali Baba arab ne Shqiperi e ka emrin Sali Baba jo me 40 por me 400 hajdute, vrases, humane e narkotrafikante ala ” sypeshkaqeni” e Fatmir Mediu, ala Lulezim Basha e Genc Pollo , ala Arben Ristani e Flamur Noke Stanishici, ala Arben Imami e Akeksander Frangaj, ala dreq e i biri i kryedreqit Berisha!
  Jo vetem zanati por edhe fundi i kesaj bande gangsteresh, e Mafia qe ka dale krejt jashte kontrolli te Sali Berishes dhe pjelles se tij politike Fatmir Mediut, Mul Nokes e Oerd Bylykbashi…. e asaj biologjike Xeni, Gita, Jamserbi… do te jete po aq i turpshem sa i Trafikantit amerikan qe i hengri plot tete vjet burg nga Drejtesia dhe syshqiponjat e FBI-se amerikane.
  Vetem per ftesat dhe takimet e blera me parate e pista te human e narkotrafikut, me parate e pergjakura te Gerdecit e 21 janarit, te municionit te falsifikuar kinez qe eshte shkelje flagrante e ligjeve federale amerikane, Fatmir Mediu dhe banda politiko- ekonomike e Berishes kane paguar mbi dy milione dollare amerikane lobisteve te Kongresit amerikane.
  Pra vetem per disa foto me kongresiste pa asnje reputacion e krejt te pa njohur ketu ne SHBA qe nuk perfaqesojne as nje per qind te votave ne Kongresin amerikane jane shpenzuar nga kjo Mafia 2 milione dollare te vjedhura fakirave shqiptare.
  Nderkohe, vetem Fatmir Mediu, sipas te dhenave konfidenciale amerikane ka ne bankat offshore mbi 29 milione dollare te vjedhura e plackitura shqiptareve dhe Shqiperise!
  Po ashtu asnje funksionar i cfaredolloj niveli te administrates se meparshme apo qeverise se sotme te Donald Trumpit nuk ka pranuar as nje shterngim rutine dore me keta Trafikant Shqiptar!
  Jo vetem kaq por Presidenti Donald Trump ka deklaruar disa here ne keto me pak se 60 dite te para ne detyre se do te ndaloje rreptesisht cdo lobim te cilitdo zyrtari te administrates se tij per qeveri apo shtete te huaja, cka perben jo nje shuplake por nje grusht te rende per matrapaze, sharlatane, kodoshe prostitucioni, narkotrafikante, te korruptuar, te degjeneruar, hajdute e vrases si Fatmir Mediu, Lulezim Basha e krejt kjo bande gangsteresh te Sali Berishes!
  Vete deklaratat e fuqishme zyrtare te Departamentit te Shtetit ne mbrojtje te ambasadorit te shkelqyer amerikan ne Tirane Donald Lu, jane jo nje shuplake por nje grusht i fuqishem i administrates se Donald Trump ndaj shpifjeve, sulmeve ala staliniste te kesaj Mafia qe ka dale jashte kontrolli te Sali Berishes te cilen e pret fundi i turpshem i mikut te tyre Trafikant sapo te miratohet Vetingu dhe te veprojne dora e hekurt e Drejtesise dhe Shtetit ligjor ne Shqiperi!
  Drejtesia e Ligji edhe vonojne !
  Edhe vonojne por kurre… asnjehere nuk harrojne… Asnjehere! Kurre!
  Never ever, sic thone aleatet , miqte strategjike, vellezerit tane amerikane!
  E kush ka miq Ameriken ne Toke e Zotin ne Qiell nuk humbet kurre asnjehere!
  Never ever!

  POST SCRIPTUM:

  Per kete kategori ” te huajsh qe nuk ia duan te miren Shqiperise ” ala Trafikant e jo vetem per ate, sic lexohet qarte midis rrjedhtave, e kishte fjalen edhe Kryeministri Rama sot para grupit Parlamentar te PS-se dhe ne Top Chanal…..

 6. Partroti says:

  THuaj me ke ri e tet them kush je. Ky esht lulashi basha, qe spo le der e dose pa bashkepunuar, knder intaresave te shqiptareve. Mendonte i shkreti se dota prisnin me lule perfaqesusit e departamentit te shtaetit DASH. Por e priten disa kokra qe as i nje dh as i pyet njerine senat dhe kongres, edhe ata qe e priten ose jan lobiste te paguar, ose nonje si puna e keti grekut, qe dikur i fali detin dhe tani kerkon nga lobi grek ta mbeshtesin ne veprimet antikushtetuse , per braktisjen e parlamentit dhe mosmarjen pjes ne zgjedhje. Pergjigjjen me te mir keti destabilizusi ja dha ambasada e SHBA, ku shpreh qart rrugen e gabuar qe po ndjek rrygeve dhe jo ne parlament, ku me dashje dhe qelllim keq, per te demtuar SHqiperin dhe shqiptaret, duke bllokuar implementimin e rreformes ne drejtesi, vetinngun, per te cilen jan investuar SHBA, BE, dhe GJermania. SHuplaka suratit e ministrit gjerman, diten e djeshme esht vdekje per se gjalli , per kete qendrim antidemokratik dhe te shemtuar nderko qe edhe perfaqesusit e lart te Brukselit, ja kan ven ne dukje, disa here me rradhe qekurese zgjodhi rrugen dhe jo parlamentin. Etja per pushtet e ben Lulin tja kaloi edhe babait te ti shpirteror, per presjone, shantazhe, premtime e mashtrime, por fundi dote jet i turpshem dhe pa lavdi, ndonese harxhet me te medha, do ti paguajn shqiptaret, i paguan ekonomia, se kata kusar e zagare , bashke me ate spurdhjakun xhuxh maxhuxhin Kreshnik Spahia, qe doti thyente kafken e kokes te nesermen e marjes te pushtetit Berishes, Ja rojti bolet. Tani ben thirje per trazira, destabilizim, dhe diten e zgjedhjeve dote inicoi qytetaret qe te thyejn kutit e votimit. Mos haro xhuxh kreshniku, jo ti, po askush nga ata qe lehin cdo dit smundet te ver dor ne vullnetine qytetareve. Kan perenduar ato kohe. Turpi u mbulofte, jemi ne NATO, kantidat per hapjen e negocjatave per ne BE, juve u ka ngelur ora ne 97, 98. Kur akoma vazhdojn te vriten qytetar me armet e depove qe hapi ish presidenti Salli berisha. Mos luani me zjarin se dote perveloheni vet persegjalli. Populli do qetesi, dashuri, pune dhe jo urejtje, do stabilitet politik. qe te garantohet ardhja e investitoreve te huaj, pa te cilet smundet te ket vende pune , dhe zhvillim te vendit. THirni mendejes , degjoni nderkombetaret, shkoni ne parlament, miratoni vettingun me konsesus, qe rrforma te implementohet gradualisht. Qeveria te mar masa per pregatitjen e zgjedhjeve. Mos kerkoni qeveri teknike, kur shteti funksjon ne te gjtitha hallkat. Paraqitni altrnativen tuaj dhe qytetaret vendosin me vote. Lereni perallat e vjedhjes. Ndekombetaret, komisjoneret dhe vezhgusit dote dublohen. Mos e ketheni vendin ton dhjet vjet mbrapa, se boll ka mbetur nga politikan te keqi j mbrapa evropes.

 7. Partroti says:

  THuaj me ke ri e tet them kush je. Ky esht lulashi basha, qe spo le der e dose pa bashkepunuar, knder intaresave te shqiptareve. Mendonte i shkreti se dota prisnin me lule perfaqesusit e departamentit te shtaetit DASH. Por e priten disa kokra qe as i nje dh as i pyet njeri ne senat dhe kongres, edhe ata qe e priten ose jan lobiste te paguar, ose nonje si puna e keti grekut, qe luli, si ish minister i ashtem i fali detin Greqis dhe tani kerkon nga lobi grek ta mbeshtesin ne veprimet antikushtetuse , per braktisjen e parlamentit dhe mosmarjen pjes ne zgjedhje. Pergjigjjen me te mir keti destabilizusi ja dha ambasada e SHBA, ku shpreh qart rrugen e gabuar qe po ndjek rrygeve dhe jo ne parlament, ku me dashje dhe qelllim keq, per te demtuar SHqiperin dhe shqiptaret, duke bllokuar implementimin e rreformes ne drejtesi, vetinngun, per te cilen jan investuar SHBA, BE, dhe GJermania. SHuplaka suratit e ministrit te qeveris Merkel diten e djeshme esht vdekje per se gjalli , per kete qendrim antidemokratik dhe te shemtuar nderko qe edhe perfaqesusit e lart te Brukselit, ja kan ven ne dukje, disa here me rradhe qekurese zgjodhi rrugen dhe jo parlamentin. Etja per pushtet e ben Lulin tja kaloi edhe babait te ti shpirteror, per presjone, shantazhe, premtime e mashtrime, por fundi dote jet i turpshem dhe pa lavdi, ndonese harxhet me te medha, do ti paguajn shqiptaret, i paguan ekonomia, se kata kusar e zagare , bashke me ate spurdhjakun xhuxh maxhuxhin Kreshnik Spahia, qe doti thyente kafken e kokes te nesermen e marjes te pushtetit Berishes, Ja rojti bolet. Tani ben thirje per trazira, destabilizim, dhe diten e zgjedhjeve dote inicoi qytetaret qe te thyejn kutit e votimit. Mos haro xhuxh kreshniku, jo ti, po askush nga ata qe lehin cdo dit smundet te ver dor ne vullnetine qytetareve. Kan perenduar ato kohe. Turpi u mbulofte, jemi ne NATO, kantidat per hapjen e negocjatave per ne BE, juve u ka ngelur ora ne 97, 98. Kur akoma vazhdojn te vriten qytetar me armet e depove qe hapi ish presidenti Salli berisha. Mos luani me zjarin se dote perveloheni vet persegjalli. Populli do qetesi, dashuri, pune dhe jo urejtje, do stabilitet politik. qe te garantohet ardhja e investitoreve te huaj, pa te cilet smundet te ket vende pune , dhe zhvillim te vendit. THirni mendejes , degjoni nderkombetaret, shkoni ne parlament, miratoni vettingun me konsesus, qe rrforma te implementohet gradualisht. Qeveria te mar masa per pregatitjen e zgjedhjeve. Mos kerkoni qeveri teknike, kur shteti funksjon ne te gjtitha hallkat. Paraqitni altrnativen tuaj dhe qytetaret vendosin me vote. Lereni perallat e vjedhjes. Ndekombetaret, komisjoneret dhe vezhgusit dote dublohen. Mos e ketheni vendin ton dhjet vjet mbrapa, se boll ka mbetur nga politikan te keqi j mbrapa evropes.

 8. tr says:

  opa ….doli dhe e verteta……tani luli te shese vetem pi….e te shoqes……palaco…fuck…

 9. maximus says:

  si ka mundesi grekerit bashkepunojne me shume me turqit shqiptare dhe jo me kristianet shqiptare, e dini pse, sepse gjithnje tradhetaret e kombit kane qene muslimanet shqiptare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *