Grabar-Kitaroviq: Arabët po shtrijnë ndikimin në Ballkan përmes xhamive

Shtimi i ndikimit nga Arabia Saudite dhe Katari është kërcënim për stabilitetin në Evropën Juglindore.

Kështu mendon Kolinda Grabar – Kitaroviq, presidente e Kroacisë.

Ajo referoi në universitetin e Lund-it, ku ngriti shqetësimin se Katari dhe Arabia Saudite po e shtrijnë ndikimin e vet në popullatë përmes ndërtimit të xhamive dhe investime të tjera.

“Vendet e pasura të Lindjes së Afërt kanë të drejtën të ndihmojnë myslimanët, por nuk kanë të drejtën të përzihen në politikë. Ne këtë në asnjë mënyrë nuk e pranojmë. Por as të tjerët nuk do të duhej të toleronin”, u shpreh presidentja kroate.

Ajo u tha profesorëve dhe studentëve se bashkësia ndërkombëtare, Bashkimi Evropian dhe NATO-ja në dhjetëvjetëshin e shkuar kanë shpërqendruar kujdesin dhe interesimin në Europën Juglindore.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Grabar-Kitaroviq: Arabët po shtrijnë ndikimin në Ballkan përmes xhamive”

 1. Tironci says:

  Shume e drejte,
  ata qelbesira nuk hapen kufijte per te ndihmuar sirianet por i nxiten te marshojne drejt evropes, dhe pastaj deklaruan se kerkonin te ngrinin 200 xhami vetem ne gjermani per ta. Evropa duhet ta ndaloje kete fe te keqe , kete qelbesire qe na u soll si semundje nga turqia..
  Popujt e evropes nuk duhet ta harrojne kurre gjakun e derdhur nga shqiptaret kunder kesaj feje te ndyre qe mundohej ti percante shqiptaret e ti sundonte, si dhe bente marreveshje me serbet, per ti hequr shqiptareve fene e krishtere dhe kulturen e vjeter evropiane dhe per ti kthyer ne mysliman arab.
  katolicizmi lindi nga krishti por u njoh zyrtarisht nga nje shqiptar qe ishte perandor romak pra Kostandini.
  Ortodoksizmi lindi po ashtu nga nje shqiptar Justinians edhe ky perandor romak qe per nder te Kostandinit ndertoi nje kishe qe me pushtimin e turqeve e kthyen ne xhami Hagia Sophia.
  Populli shqiptar duhet ta kuptoj se katolicizmi dhe ortodoksizmi jane shqiptare, por armiqte tane ne bashkepunim me turqit u munduan tja humbnin shqipetareve keto te drejta dhe ti merrnin si kulture per vete. Ku e gjeten kulturen serbet ne stepat e uralit?.
  Duhet ti jepet e drejta shqiptareve per keto fe, dhe te ndalohen me ligj feja myslimane dhe arabishtja ne shqiperi.

 2. undefined says:

  o analfabete, ca eshte ajo kitaroviQ aty? shkruani si shqiptare, ja qifsha jeten, se me copy-paste nga koqevaret lini koqen e namit!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *