Monika “tremb” Ramën: Mund të dalim forcë e parë me mbi 40 deputetë

Në intervistën e saj për Neës 24, Monika Kryemadhi ka folur edhe për situatën politike.

Ajo ka shprehur sërish kritika ndaj reformës në arsim, pasi tha se favorizon universitetet private dhe oligarkët.

Kryemadhi gjithashtu tha se për momenti LSI ka 20 deputetë, por mendon se në zgjedhjet e ardhshme, kjo forcë politike, do t’i kalojë 40.

E pyetur nëse një kryeminstër si Rama mund të jetë një njeri i urryer, ajo u shpreh se çdokush që varfëron njerëzit dhe bën ligje klienteliste është i tillë.

A jeni ndjerë ndonjëherë të kërcënuar?

Gjithmonë jemi ndjerë. Se ne si parti politike prishim interesa të partive të tjera. Vendimet e tua politike i shërbejnë të gjithëve, shumicës por është një pakicë. Unë mes shumicës dhe pakicës zgjedh interesat e shumicës. Nëse një ligj prek interesat e shumicës…Po mos harroni se aty kanë interesa oligarkët. Ka edhe Shqipëria oligarkë që nuk dihet ku e kanë origjinën.

Para disa kohësh keni bërë një kundërdeklaratë ndaj Nikollës?

Nuk kam bërë kundërdeklaratë.

Ju keni thënë pseudoreformë…

Po të hysh të shikosh në rrjetet sociale LRI ka filluar me problemet e arsimit që në 2008. E keni dëgjuar fjalimin e Luan Ramës dhe Petrit Vasilit para votimit të reformës. Kur u bë reforma në arsim në Paris, studentët u çuan dhe dogjën Parisin. Janë 3 breza të humbur nga kjo reformë. Lindita Nikolla nga ana ligjore mund të mos ketë vetë problem por nëse ngrihet një student ose maturant e çon ligjin në Kushtetuese, të gjithë studentët e vitit të parë kthehen mbrapsht, e të gjitha zgjedhjet në universitete. Në takimet që kam bërë me maturantët, unë u kam thënë mos bëni kompromise me dijet tuaja. Unë me ligjin e arsimit të lartë do vazhdoj ta bëj punën politikisht.

Po si do ta zhbëni reformën?

Reformën e zhbëjnë votat e brezit të ri. Nëse më voton mua e zhbëj reformën.

Ju keni 19 deputet sot?

Ne kemi 20, por une mendoj qe do ti kalojë 40.

Do dilni forcë e parë?

Pse jo, s’është çeshtja tek kryeministri, ti mund të jesh kryeminister, por mund të bëhesh edhe njeriu me i urryer.

Vlen per zotin Rama kjo?

Vlen për cdo kryeministër që varfëron njerezit e vet, bën politika klienteliste…

Si do dilni në zgjedhje?

E para një herë uroj të mos shtyhen zgjedhjet se për mendimin tim nëse s’do hyjë opozita në zgjedhje s’je më në demokraci pastaj. Se është si puna e asaj që po më kërcënove unë nga inati s’e bëj. Gjërat duhet të jenë parimore, principale, se në 2008, bëmë grevë urie, ja ku janë sot, PD, më parë PS, se nuk janë budallenj.

Pse mund të shtyhen?

Po s’është normale… Po s’hyri opozita në zgjedhje, s’ka më demokraci.

A duhet një parti politike të garojë vetëm në zgjedhje?

Para zgjedhjeve të gjitha partitë politike duhet të hynë të barabarta dhe për mua proporcional i pastër, për të kuptuar se ku janë secila dhe pastaj pas rezultatit të detyrohen dhe të shkojën të ulen. Ne e kemi kerkuar gjithe kohes kete, keto kane qene kerkesat tona qe ne 2008.

Doni të rrëzoni qeverinë?

Jo. Po rrëzova unë qeverinë sot, e di çfarë ndodh? Burgjet të shqyhen dhe të hapen. Policinë e ke rrugëve. Ke opozitën në protestë në shesh. Maqedoninë e ke në krizë, Italia shumë e dobët ekonomikisht. E di se çndodh kur fqinjët janë të dobët?

REMOTE_ADDR:[]

45 komente në “Monika “tremb” Ramën: Mund të dalim forcë e parë me mbi 40 deputetë”

 1. ZYBER says:

  ,,,,EHE KA MUNDESI PO TE DALESH ME LIKEN TEND PA BREKE…IDJOTE FEMER….

  1. Celo Mezani says:

   Foli kjo Kokemadhja qe e ka trurin plot me bajge dhe shpiritin te mbushur me pangopesine per para.
   Parti gjobevenese, njelloj si familjet mafioze. Familja e dyte me antishqiptare pas familjes Berisha.

   Po ju vjen fundi dhe juve. Me ata 10 deputete te qelbur qe do merrni ne 18 Qershor, do filloni perendimin tuaj.

  2. €piriiiiii says:

   Kjo Mendon se KryeMinister zgjidhesh ne baze te peshes. Meqe eshte e trash si Lop mendon se eshte e Zgjuar dhe e Denjte per KryeMinstre. Provojeni dilni te Verem ne Zhjedhje dhe do ta shihni. Do haeni me PDIU edhe ndonje OJQ.

 2. eli-tiv says:

  …ja tani …na duhet te degjojme edhe kete…paraja jua jep forcen…e padurimin…pra disa vjetesh ishim njesoj….duke ardhur edhe nga familje “modeste”….e kane te pamundur te ruajne profil te ulur…ngjajne me shkelzenin..

 3. ela says:

  ik moj katunare sa do para ,dhe lux te jetosh,nuk ndryshon nga cinizmi i i shpirtit te fshatarit Oj goc e di qe e menova dhe njeher vertet ti i mer 40 deputet sepse gjithmone i shef gjerat cift,se teku te prish shume pune.te ka dehur aroma e luleve te ilirit si ato qe te ka dhuruar dhe ato qe ti ka mjell

 4. Çift idiot. says:

  40 Hajdute mun ti keshe ne parti. Por nuk do te thote qe do behen deputet. Ben dhe moral ti bashke me ate kok lopen tend.

  1. maze says:

   hahhaha……. Like baba me 40 hajdute!!!

 5. Noka says:

  Po patjeter keshtu do flasesh mbasi vodhet ca gjetet dhe late kete vend shkrete Po si do ta duash ti EDI RAMEN ,Ai Po ben Reformen ne Drejtesi ate qe ju nuk e doni kurre sepse e dini ku e keni vendin ,mos I gezofshi dhe mos ja pafshi hajrin.Dhe sa per dijeni megjithse e dini dhe prandaj ju ka hyre frika ne palce ,EDI RAMEN E DO SHUMICA E POPULLIT SHQIPTARE SEPSE AI NUK ESHTE HADUT DHE KRIMINEL SI ju moj sharabajke e shpifur

 6. lora says:

  Tema mos e ulni nivelin gazetes me kete fetyre e kethyme femer.

 7. Qytetar says:

  Ik o bajge ik o e ndyre ik oburim i te keqiave ne kete vend.

 8. ann says:

  Te paret nga fundi. …

 9. ToniTR says:

  Njerez te medhenj diskutojne ide te medhaja! Nuk kishte si te bente perjashtim nga ky parim dhe dukesha e kryemedhenjve.

 10. Ivan i madh says:

  Dhe Unë dakort jam me kete bashke mafioze e LIKE kryehajdutit te certefikuar me vidio e ze. Qe te dalen ne zgjedhje te vetem dhe nqf se fitojne kjo nuk ka shans edhe pse ja ben qefin vetes kjo idiote. Atehere ta shpallen realisht se Ali Like Meta dhe banda lsi ka fituar shpellen Shqiperi te drejtoje e ta zhvatjes sipas qefit se ka bere ne popull trasfusionin e gjakut me mikrobin kanceroze te saj. Kur je kaq e sigurte moj zonjeze pse ve kushtet se po s, hyri PD ne zgjedhje ju nuk pranoni se valla preket demokracia edhe po nuk deshen ata te hyne. Po nuk eshte halli aty moj idiote po tek vetingu qe do tju nxjere zbuluar ty, Liken, Berishen, Bashen e bandat tuaja pa po beni gjithe keto perpjekje per ti shpetuan drejtesise qe eshte e pa mundur se keni kryer aq pislleqe o zonje diamantesh sa ska jo lule po det qe tju pastroje.

 11. Pashai says:

  Po rrëzova unë Qeverrinë sot… thot!
  Po kush ta rras “Gencin” ty moj zogu vogël
  O Tema,ju lutemi shumë mos na e “vidhni” kohën me provincialë të tillë!

 12. Liri Paidhaqja says:

  Dilni force e pare,por duhet te garoni vec dhe jo ne rrini nen hijen e PS,gjithsesi ambicja e madhe pasohet nga zhgenjimi i madh, miti se LSI eshte gjithmone ne pushtet do te thyhet shpejt,LSI do te bjere ne numra edhe e ashtuquajtura elite udheheqese parandjej se do te kete telashe te medha me reformen ne drejtesi,dhe ateher Monikes s do te kete kush ti kerkoje llogari per delirin e saj te perfaqsimit

 13. Me mire vetem se me shoke te keqinj says:

  O zot! Nje femer e tille merr guximin te thote: “…Po e rrexova une qeverine sot……”.
  Mjere Shqiperia!
  Atehere sipas kesaj llogjike: LSI drejtohet nga kjo femer (ndoshta eshte keshtu me te vertete e ne nuk e kemi kuptuar) dhe jo nga Ilir kryetrimi….
  Rama! Vetem ne zgjedhje! Te jesh i sigurt qe me pak vota se ke marre ne 2013 nuk do te marresh, por se paku nuk do te kesh duart e lidhura nga kesisoj mileti…

 14. AGO says:

  Sa KOOOOTI
  TURP PER ATA QE MBESHTETIN KETE IDIOTE.

 15. LikJa dhe 40 Hajdutet e LSI says:

  Monika me 40 hajdute. Ne cfare planeti jeton kjo femer me zorr.

 16. Kellira says:

  Banda mafioze e LSI-se ankohet per “politika klienteliste” dhe flet ne emer te popullit…
  Tamam si Sicili!

 17. pro says:

  -uroj ta” mbani” fjalen,..

 18. maximus says:

  doni qe te shpetoje shqiperia njehere e pergjithmone, merni kete femer ne formen e fuçise se djathit, merni burrin e saj ne formen e fuçise se naftes por e rrokullisur nga maja e kodres, merni dhe saliun ne formen e atij shkopit te thate qe eshte rrahur nga errerat sa majtas ashtu edhe djathtas dhe eshte shtremberuar i gjithi, dhe dergojini ne ndonje shtet te larget me nje kusht qe te mos kthehen kurre.

  1. RRUSPIJA RIPJELLJES says:

   ke harru ed ramen miko

 19. Tonini says:

  Interesat madhore qe ka sot Shqiperia e duan qe dhe ne kater vitet e ardheshme te kete nje koalicion mes p.s dhe l.s.i dhe keto llogari l.s.i duhet ti beje mire se behet fjale per cuarjen deri ne fund te refomave dhe konsolidimin e shtetit ligjor,po per aludimin e 40 deputetve dhe perralla te tjere te ketij lloji duhet te ulet me kembe ne toke,se jo 40 ,po as 10 deputete,po doli e vetme nuk merr ne keto zgjedhje.Qe kane vendosur te dalin te vetem ne zgjedhje eshte nje veprim shume i drejte dhe teston forcen e cdo partie e cdo partie po per mendimin tim i qendroj argumentit te pare,qe dhe ne keto zgjedhje duhet te dalin bashke dhe ne zgjedhjet e 2011 te masin forcen dhe se cila te marre ate qe i takon.

 20. NjeQytetarOptimist says:

  Te qafsha moj shege qeke nga mendja.. Tyrryly… Sbehet fshatari dhe pike..

 21. santiago says:

  kjo eshte idiote femer ,me duket se keta te leshelise i kan hipur gomarit mbrapsh

 22. suliot says:

  Turp per shqiptaret qe votojne lsi,kjo tregon se jemi akoma injorante, nuk na e kane fajin politikanet, fajine ka vete populli qe zgjedh keta politikane, si mund te votohet akoma lsi, votoni ilir meten qe doli hapur duke vjedhur, apo vilat disa milioneshe, apo pasuria maramendese, pse po shitemi kaq lehte, nuk e kuptoj votojme vetem me interes personal per te fituar ndonje kocke, nga corba e politikes shqiptare,

 23. kok palari i 21 janarit says:

  I fisem lind ,nuk behesh dot.

  shikoni mo shqipetare kush diskuton fatin e stabilitetin e atedheut tone !!!

  Behen bashke nje koklop nga Skrapari e nje kokmushke nga Dibra,
  e cfare pjell mendja e tyre ?
  vecse mendime bastarde.

  kur ti vihen prangat koklopes te shohim se si do te kakarisesh o pjell e klanit te dibres.

 24. zina says:

  Kjo eshte kokrra e debiles

 25. nina says:

  I ke pare veshet mbrapa Monika??? Atere do mari lsi 40 deputet.. dheee sidomos ti do behesh deputete???? o zot na rujt.. cfar bere ti keto 4 vite??? sa here fole ne parlament??. Ske turp

 26. Vesa says:

  Asnje cift ne shqiperi nuk eshte burre e grua deputet. Kjo perben konflikt interesi pasi listat e LSI I shkruan I shoqi. Sic e kane nis nuk eshte cudi te shohim deputete edhe nje nga vajzat e tyre. Nuk shquhet per vlera te vecanta, nuk ka elegancen, as pamjen dhe zgjuarsine e nje dibrane. Eshte mendjelehte sepse: Flet per reformen ne arsim kur universitetet qe shisnin diploma u krijuan nga PD dhe LSI. Flet per 40 deputet kur gjysmet I ka nga PS. Flet per oligarke kur eshte pjese e oligarkise.

 27. Shoku shpati says:

  Bravo Monika
  Beji te dridhen si fashistja nexhmije
  Patriotja jote
  Vetem nje dibrane din ta drejtoje ket vend.

 28. fieraku4u says:

  LSI FORCE E PARE NE ZGJEDHJE….??? JU DO HUMBNI DHE ATO 20 DEPUETET QE KENI. KETO ZGJEDHJE, DO JENI ME FAT NESE FITONI 10 DEPUTET. O MONIKE, AKOMA NUK E KE KUPTUAR QE RAMA DHE PS DO MARRI TE PAKTEN 71 DEPUTET NE PARLAMENT KETO ZGJEDHJE. PRANDAJ DHE ASNJE NGA JU SI PD, LSI, PDIU E TE TJERE, NUK DO TE FUTET NE ZGJEDHJE, SE E DINI MIRE CFARE JU PRET.

 29. . says:

  Z.Rama,
  duhet “kujdes” dhe mos tolero aspak, sepse Familjen META qe eshte bere pronare e LSI-se ju rine prane per te perfituar ashtu sic ben Familja Berisha me Ceten-PD.

  Z.Rma,
  Ju dhe populli e dini se META dhe BERISHA duhet te denohen dhe jane kunder VETINGUT … beji dalje METES.

 30. . says:

  Z..Rama,
  Kjo eshte vetem “PROPAGANDE” e familjes META dhe presion e LSI-se per VOTA, kur burri / kryetari eshte i trembur nga VETINGU.

  Z.Rama,
  bej kujdes me mashtrusin META … PS-ja duhet te dale vetem dhe t’i tregoje LSI-se dhe Cetes-PDS sa e forte dhe perkrahes ka.

 31. . says:

  Familja META e korruptuar … frike nga Drejtesia dhe kunder VETINGUT.

 32. . says:

  O Media … O …
  cfare llomotisni Ju ? … Pse vazhdoni te beheni QESHARRAK ?

  Z.Rama eshte aq trim por dhe i edukuar, sa nuk do t’ja dije per, METEN dhe BERISHEN edhe pse ata fshihen pas:
  -SHIKUT,
  -PROKURORIS,
  -PRESIDENCESC,
  -GJYKATES … duke kundershtuar VETINGUN.

 33. emilio says:

  Plehra, ju duhet te zhdukeni nga skena politike. Jeni vec nje organizate e ndyre Shqiptar-zhvatese.

 34. Lennard says:

  Tamam e ka gjetur nje Komentues.Like Baba me 40 Hajdute ,po deputet Leshin do korrin.Hajdutet dhe legenet me te neveritshem

 35. Ronin says:

  T’i kishit 40 deputete ju, dilnit menjehere nga koalicioni. Lereni propaganden, me keto deklarata doni t’u jepni besim dhe siguri atyre qe u votuan para 4 vjeteve. As gjysmen e atyre nuk do keni zgjedhjet e ardhshme, dhe kete fakt e keni shume te qarte edhe juve. Elektorati intelektual i djathte qe u votoi para 4 vjetesh, kesaj here do votoje PS-ne sepse e Shqiptaret e shikojne qarte qe ju dhe PD-ja jeni pengesat per vetingun.

 36. osum says:

  Kesaj i thone:
  “Te ka marre koka ere”

 37. gerti101 says:

  PO moj bushter sepse keni fillu te blini votat qe tani, dhe e kam me fakte , sepse kushurires time i kishit premtuar vend pune megjithsese ajo ka mbaruar universitetin me 10, nese ne si fis i shesim voten kushurires . Megjithse e kam kushurire dhe do doja te fillonte pune as nuk behet shance ta marresh voten tone , femer buçore ,bashke me ate laponjozin tat… edhe per 1000 mije dollare sju a shesim voten ,kerma …..

 38. Dardanoepiroti says:

  Ska faj qe kur mori udhezimin politik qe te futej ne kazanin e priftit per te nderuar fene dhe per tu pastruar nga mekatet , nuk di cfar thote dhe nuk di se sa shume ka vjedh.

 39. Shpati says:

  Shko moj katunare me gjithe 40 hajdutet futur ne nje cizme. Edi Rames t’ia rrush mire, se s’ka patur asnje kryeminister si ai deri me sot. E bere miliardin moj se keshtu ishe shprehur tek te “besuarit” e tu, kur the se “eh aty afer miliardit jemi” para 8 vjetesh, tani besoj se e ke kaluar pasurine tende jo 1 miliard por kushedi se sa ka shkuar. Ordinere femer. Po ra Shqiperia e shqiptaret ne doren tende si lume neve pastaj, oj dashnorja e Fatos Nanos dhe kurve e Ilir Metes.

 40. Devolliu says:

  Të bësh koalicion me LSI-në, këtë bandë hajdutësh të kryehajdutit me çizme e me bllok, Like Floririt, është njëlloj si të mbash gjarpërin në gji.

 41. fida says:

  Ketyre dy burrave kokmedhenj,te cileve qe sa mbaruan shkollen nuk u ka thane kush puna e mbare deri sot,u eshte mbush me ne fund mendja qe bejne edhe diellin edhe hanen.Do tju vij zoti dhe populli hakut,besoj me zgjedhjet e kesaj rradhe.Asnje vote per keta mafioze,asnje per be….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *