“President nga diaspora? Po Kushtetutën e ka lexuar ndonjëherë kryeministri?”

Në intervistën e dhënë për gazetarin Enver Robelli, kryeministri Edi Rama është pyetur nëse presidenti i ardhshëm mund të zgjidhet nga diaspora.

Rama ka thënë se nuk e përjashton këtë si mundësi.

Por gazetari Lutfi Dervishi shkruan se kjo gjë është e pamundur, duke qenë se nuk e lejon Kushtetuta.

President nga diaspora….?

– Këtë nuk e kam menduar, por faleminderit që më dhatë një ide. Nuk e përjashtoj asnjë mundësi. Kandidati mund të jetë edhe nga diaspora”.

Kjo është përgjigja e kryeministrit Rama në intervistën dhënë për gazetarin Enver Robelli.

Nuk është vetëm kryeministri që nuk e ka menduar ndonjëherë një kandidat për president nga diaspora.

Edhe hartuesit dhe miratuesit e kushtetutës janë kujdesur që t’i pritet rruga një kandidati nga diaspora.

Neni 86, pika dy pothua e përjashton mundësinë e një kandidati nga diaspora.

“President mund të zgjidhet vetëm shtetasi shqiptar që nga lindja, me qëndrim jo më pak se 10 vjetët e fundit në Shqipëri dhe që ka mbushur moshën 40 vjeç”

Pra, duhet të ketë lindur në Shqipëri. Të ketë patur durimin të jetojë së paku 10 vitet e fundit këtu dhe të ketë mbështetjen e më së paku 20 deputetëve.

Kandidat nga diaspora?

Po si mor jahu- do të thoshte një tirons me rronj e me degë!

Diasporën e duam për paratë që të investojë, e duam për lobim, e duam për dekor, e duam për.. gjithçka, por kur vjen puna te pushteti, nuk kemi nevojë jo më për kandidatë, por as për mend. Kushtetuta është ligji themeltar i shtetit që na dëfton si duhet të qeverisimi. Kushtetuta nuk është libër për t’u argëtuar dhe as vile rrushi që ti mund të zgjedhësh kokrrat që të pëlqejnë.

Është libri i shenjtë që duhet ruajtuar dhe respektuar dhe jo tabela e parë e qitjes për pikë elektorale”, shkruan Dervishi.

11 komente në ““President nga diaspora? Po Kushtetutën e ka lexuar ndonjëherë kryeministri?””

 1. liria says:

  O Dervish! Nuk e ka zgjedhur Edi Rama akoma presidentin, pse u shqetesove kaq shume ti? E degjove mire si kishte thene apo e lexove si ne çader? Nuk me ka vajtur mendja……Ti je burre i ngulur dhe e di qe politikani nuk thote “po” dhe “jo”. E ke degjuar Saliun si thote? E thashe per fushate elektorale, eshte politike ect, pra tallet me ata ne fushate, tallet dhe me ata qe mbane per politikane se politika na qenka genjeshter. Dhe Rama e tha per te kaluar radhen dhe qe te beje dhe ti nje shkrim me nje titull te tille!

 2. Mirush says:

  Ide i dha mor trangull, ne pyetje direkte. Nuk tha po, tha ta shohim. Ju direkt beni filozofira.

 3. enter"" says:

  Diaspora shqiptare?
  E keni fjalen per shqiptaret e NY qe ne vend te thone Gjergji Kastriot Skenderbeu thone Giorgio Kastriot Skenderbeu???

  hahahahaahahaha

 4. jetin says:

  Kushtetuten tregojani te tjereve, jo Gjelit.
  Gjeli, nuk ka nevoje per kushtetute per te marre vendime.
  A nuk ishte Gjeli qe nxorri 4 klloune ne Paris ne shetitje zbavitese per parizianet ?! Gjeli ben eko per Shih-parine , ju doni kushtetute..me ke flisni ju me ndonje burre normal?! AI eshte GJELI, drita dhe okdigjeni I Shih-parise sone…
  Ai eshte e drejta, e mira e zgjuara e aresyeshmja..
  Binduni , ose te gjithe ne cader horra.

 5. . says:

  Bravo Z.Rama,
  Po, po … shume mire do ishte PRESIDENT nga Diaspora …
  sa per Kushtetuten kjo eshte e lehte te behet, se flitet per te ardhmen e SHQIPERISE …

 6. Kuq e zi says:

  Jam dakort nese kushtetuta thote keshtu
  Tani me thuaj pak c’thote kushtetuta per numrin 1 te shikut dhe a eshte respektuar ajo me zgjedhjen e vishos????

 7. Lin Meshi USA says:

  O Dervish , mendoni ju se nuk i ploteson kushtet , Zef Brozi ! diaspora nuk jane vetem shqiptaret me prejardhje shqiptare, ka edhe nga ata si regjimet Sali’iste dhe e gjith mafia ne bashkepunim i kane perzene nga shqiperia dhe po nga keta kane frike , parate e diaspores jane te mira , dhe sipas jush nuk paska asnje te drejte tjeter , nuk jeni ju fajtoret ( Populli ) i ka fajet si me miell si pa miell ja u jep votat

 8. Korçari says:

  O Lyto; mos na u trego kaq “i mençëm”, se nuk je. Në diasporë ka shumë personalitete që i përmbushin kërkesat e Kushtetutës për të qenë President. Po të kujtoj se Ismail Kadaresë i është ofruar kjo detyrë dikur.

 9. fida says:

  O ga zetar leshi.Pse pak ke shqiptare qe keto 25 vjet kane te suksesshem ,dhe keto 10 vitet e fundit kane patur sukses ketu.Apo doni vetem kombinacionet sigurimso/komuniste ju opinionistet e leshit,qe mbetet duke u riciklu keshilltare presidentesh e kryeministrash tere jeten tuej prej servilesh.Dhe me kombinacionet tuaja ne late pilaf Sali Buall Mavrine…

 10. Shkodrani says:

  Ooooo Dervish!!!
  Ismail Kadare edhe 25 vjet mbas vdekjes asht ma koherent se ti o Xhinxher.
  Ai nuk pranon por asht nje milion here ma i vlefshem se ti e sakat Nishani.
  Ku ka randesi ne c’vend jeton???
  A nuk do e nderonte presidencen prof Sami Repishti???
  Ndoshta prania e tije do largonin eren e qelbun presidenciale qe kan lane Sali Kurva,Rexhep Mejdani e Kapterr Sakat Nishani.

 11. Besnik says:

  Idea per president nga diaspora eshte e drejte. Shume shtete perfshi edhe ne Ballkan e kane aplikuar me sukses para disa vitesh.Tek ne, parlamenti e ka te drejte ta ndryshoi ligjin per kete qellim.E rendesishme eshte ti sherbehet Shqiperise.Ka shume shqiptare atdhetare te vertete qe kane treguar personalitet e dinjitet ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, Kanada e Gjermani e qe mund te sherbejne mjaft mire si president te vendit .Ketu ne Kanada ka personalitete sic eshte profesor Saimir Lolja nji atdhetar e shqiptare i vertete qe nuk lodhet se shkruari e punuar per interesat e Shqiperise

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *