FOTOT/ Protestuesit djegin parlamentin pas kalimit të ligjit për rikandidim të presidentit

Në Paraguai ka qenë situatë mjaft e tensionuar, pas votimit nga senatorët të ligjit, që i lejon presidentit të vendit që të rikandidojë për këtë post.

Në 1992 u vendos një ligj që e pengonte presidentin të rikandidonte në këtë detyrë shtetërore.

Presidenti ka vetëm një mandat 5 vjeçar.

Protestuesit dogjën parlamentin dhe u përleshën me policinë në protestat e dhunshme që janë më të rënat që prej rënies së diktaturës.

Kongresi shtyu miratimin e ligjit.

Nga dhuna janë plagosur shumë policë, politikanë dhe protestues.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-1.jpg","attachment_id":"659773"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-2.jpg","attachment_id":"659774"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-3.jpg","attachment_id":"659775"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-4.jpg","attachment_id":"659776"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-5.jpg","attachment_id":"659777"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-6.jpg","attachment_id":"659778"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-7.jpg","attachment_id":"659779"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-8.jpg","attachment_id":"659780"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-10.jpg","attachment_id":"659782"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-9.jpg","attachment_id":"659781"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/paraguaj.jpg","attachment_id":"659783"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *