Po pati luftë në Ballkan, Rusia do t’i dalë në krah Serbisë

Garancitë që nga Kremlini i ka sjellë kryeministri serb Aleksandar Vuçiq se ”Serbia mund të llogarisë në ndihmën politike dhe ushtarake të Rusisë në rast të turbullirave të reja në Ballkan, është mesazh i qartë për fqinjët se në rast të bartjes së krizës në territorin e Serbisë, do të kenë përgjigje adekuate dhe aleatin e fuqishëm me Serbinë”, transmeton Koha.net.

Sipas asaj që shkuan portali serb “blic”, mesazhi i kryetarit rus Vladimir Putin ka ardhur në momentin kritik, në kohën e paralajmërimeve se Kosova do të formojë ushtrinë,ngjarjeve dramatike në Maqedoni dhe krizës institucionale në Bosnjë e Hercegovinë.

Nga ana tjetër, me pakon ushtarake të Moskës, në të cilën gjenden gjashtë Migë 29, 30 tanke T-72 dhe po kaq automjete të luftës BRD-M2, armata serbe praktikisht do të bëhet më e pajisura në rajon dhe do të mund ta mbrojë territorin dhe popullin e vet.

Sipas asaj që shkruan portali serb, Putin Serbisë i ka ofruar edhe mundësinë e dërgimit raketave për mbrojtje kundërajrore “buk” ose “tunguska”, e në rast të krizës së sigurisë në rajon edhe sistemin raketor S-300.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Po pati luftë në Ballkan, Rusia do t’i dalë në krah Serbisë”

 1. zaho says:

  ekziston nje vend ku Putana dhe serbi ti fusi raketat

  1. Enter''' says:

   Në gopin e sëmës se tyre dhe në bythen e Janulles !

 2. Lani says:

  Pse jo dhe ndonje bombe atomike? Pastaj oh sa shume do lumturohen serbet. Si lume ata kur te luftojne e te vrasin e te vriten😭

 3. Ashtu sic serbet do i mbroj nena rusi….ashtu dhe shqiptaret do ti mbroj baba Erdogan ne rast lufte. Nuk i le Turqia pasardhesit e vet ne ballkan te ken frike

  1. Illyrian says:

   “Baba” Erdogani e ka pjellë turke në gërrqi. Janë ata që janë vendosur në pronat e Çamëve. Gjithashtu edhe ti, që e quan baba.

  2. albaniafirst says:

   Mos na e qaj hallin neve se ashtu sic kemi mbijetuar ne keta 4000-5000 vjetet e fundit, do vazhdojme te mbijetojme edhe ne te ardhment, po me mire qaj hallin tend. Me qe ra fjala, ty kush do te te mbroje more “heladhastan” se grekut tend I kane rene poturet ne fund te kembeve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *