Reagon LSI ndaj Ramës: Retorika e PPSH nuk ndihmon Shqipërinë, analizën e qeverisjes duhet ta bëjmë bashkë

 Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka reaguar në lidhje me deklaratat e kryeministrit Edi Rama në Asamblenë Kombëtare të Partisë Socialiste.Mes të tjerash, Rama pohoi se kryeministri dhe ministrat e tij, analizat e qeverisjes në këto 4 vite, duhet t’i bënin bashkë me LSI-në dhe jo sipas tij me eufori të njëanshme.

Mësohet nga BalkanWeb, se Rama teksa bëri një vlerësim për situatën aktuale dhe shkarkimin e 4 ministrave nga  shefi i qeverisë pak kohë më parë,  pohoi se Bledi Çuçi nuk duhej hequr nga posti i ministrit për Pushtetin Vendor.

“Retorika patetike e PPSH-se se 1989-es nuk na ndihmon për Shqipërinë Europiane. Analizën e qeverisjes duhet ta bëjmë sebashku jo me eufori dhe njëanshmëri. Për LSI-ne ministri me i suksesshme Blendi Cuci qe drejtoi reformën administrative. Bledi Cuci ministri me i suksesshëm, nuk duhej shkarkuar. Ne socialistet qe mbajmë mend Libofshem nuk mund t’ja leme kauzen e zgjedhjeve te lira çadrës se Saliut. Zgjedhjet e lira e pluraliste kauza jone e madhe,” tha  Luan Rama.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Reagon LSI ndaj Ramës: Retorika e PPSH nuk ndihmon Shqipërinë, analizën e qeverisjes duhet ta bëjmë bashkë”

 1. Spartaku says:

  Eh more Luan Rama,pula po filloi te kakarise,do ta beje vezen.Ka kohe qe ju po hidhni batuta kundra ps-te,beni insinuata te llojsheme,dhe keto kane nje perfundim.Ju do dilni nga koalicioni dhe do shkoni te Saliu,se ai jua ka futur friken ne palce,dhe ndoshta u ka paguar mire.Kemi besim te ps-te se do fitoi thelle.

 2. Qytetar says:

  Ik or bajgë e ndyrë,do jap mendje surrati jot,i ke harruar bemat e tua kur ke qene minister i brendshem se ne qe te njohim mir nuk ti harrojne.

 3. evita says:

  O Luan Rama me duket se po beheni me katolik se papa. Po te jap vetem nje rast te fresket, se ka me mijra ketu ne USA: ne Laredo te Teksasit u zune maune me droge ne border- dhe gazetari qe jepte lajmin ne ABC u shpreh se kjo eshte sasia me e madhe dhe e frikeshme rekord (per hir te se vertetes e jepte te shoqeruar me vidion ) qe eshte kapur ndonjehere ne Amerike- a mos valle edhe aty shqiptaret e cuan?! Por jo e dha nje TV lokal – pa buje e akuza – ruajten me elokuence dhe inteligjence njeresit e asaj zone dhe opinionin per vete shtetin dhe amerikanet! Ndersa aty ne atdheun tone pa dale marijuana me pare e bejne buje te madhe dhe akuzojne e aludojne lloj lloj gjerash vetem per vota dhe Greedy and Power, pa e vrare mendjen fare se lendojne ndjenjat e shqiptareve vetem per disa vota me shume. Sigurisht kjo lloj fushate denigruese per vete shqiptaret ka prapaskenat e veta ne jeten social ekonomike dhe politike – gjithmone ne akord me ate qe thashe pak me lart – Lakmi Pangopesi dhe Pushtet! Ne rast se ju te LSI – eshte zgjedhja tuaj sigurisht nuk eshte e thene te qendroni me PS – po ne rast se i ktheheni avazit te vjeter – te shkoni nen strehen e krahut tjeter- diheni se do te beni nje gabim te pamatur dhe pamend qe historia nuk ka per t’iau falur kurre – por jo vetem qe do te mohoni vetveten por edhe elektorati gjithashtu! Mund te beni koalicion me ke te deshironi ju eshte e drejta tuaj por jo aty ku hyte para 8 vjeteve! Me mire ecni mes turmes per t’u fshehur mes saj dhe i falni asaj te kaluaren hidhini syte me qetesi e dashuri kah e ardhmja!

 4. Labi says:

  Emerin ke luan,por qenke nje kokerr hajvani ti,po une shpresoj qe ne korrik ju te perfundoni ne opozite,jeni me te keq se ata te PD

 5. Mira says:

  Ne ka hajdute me te medhenj keta te LSI jane. Dalin ne konference si kur jane me te pakorruptuarit ne Shqiperi. Po u digjet xhani per shqiptaret.
  Cfare do mbuloni me keto daljet tuaja . nuk mbroheni dot se u njohin shqiptaret. Vajtet 8 vjet ne qeveri. Dilni ne opozite t’u shikojme sa vleni.

 6. kasem gahinji says:

  ju po e beni cdo dite ne menyre te njeaneshme dhe ne elektorat,ps e beri ne forumet e saj.mblidhni mendjen,mos harxhoni paret,duke hedhur valle e tallava.deri dje thate kokepalare,sot hidhni valle dore per dore,si nje here enje kohe ppsh.

 7. astrit says:

  Jeni ne nje koalicion dhe analiza e qeverisjes nuk behet me konferenca shtypi, ku LSI po tregon se nuk ka qene ne koalicion per te qeverisur, por per tu kapardisur! Uluni bashkerisht me PS, merrni programin qe hartuat para 4 vitesh, analizojeni nje per nje, dhe nxirrni konkluzionet se si keni qeverisur. Qeveria eshte nje ekip, dhe te mirat dhe te keqiat i kane bashkerisht PS dhe LSI. Te tjeret mund te fajesojne qeverisjen e 4 viteve, por jo PS te shaje LSI dhe as LSI te fajesoje PS. Ne prag divorci palet shajne njera tjetren, te nxjerrin te palarat, por edhe te shpifin! PS dhe LSI duhet te qeverisin bashke edhe per 4 vite te tjera>

 8. Lennard says:

  Cfare analize do te besh bashke Ti mor Legen.Ju keni dale hapur kunder te gjithe reformave ,qe i keni votuar si Mazhorance.Ju per vete flisni cfare u do suma,per te tjeret vini Limite.Dilni vetem ne zgjedhje te provoni se sa ju do Populli.Jeni arkitektet e korrupsionit .Do tu zere te gjithve Skaneri i Vetingut.Nuk fshiheni dot.Nuk i justifikoni Miliardat e vjedhura nga fondet publike.,qe ne pjesen me te madhe e keni bere ne bashkepunim me PD e Sali Serbit dhe te Lul-Sumkapucit

 9. pjeter says:

  UA KULMI, O KENI JU NJE RETORIKE TE PPSH-SE O SKA PARTI TJETER, JU PO BENI TE PAMUNDUREN, ME LLOJ E LLOJ MENYRA PER TU SHFAQUR SI EKUILIBRISTAT E POLITIKES SHQIPTARE, DHE NGA ANA TJETER KRITIKONI BASHKE QEVERRISJEN TUAJ, POR FAJIN E KANE TE TJERET, MINISTRAT TUAJ TE BUJQESISE SI KANE PUNUAR O LUAN TRIMI?PYETINI ATA FERMERET E KORCES SI MENDOJNE HARRONI EDHE NJE HOLLESI TE VOGEL, SHQIPTARET SI NE ASNJE VEND TJETER MERREN ME POLITIKEN, ESHTE SHUME E TEPRUAR POR ESHTE E VERTETA, DHE JU NJOHIN SHUME MIRE ZOTI LUAN, JANE TANI NE GJENDJE TA NJOHIN SHUME MIRE, UJKUN TE VESHUR ME LEKURE QENGJI,NJE PJESE E MIRE E JUAJA, KANE C’FARE TE HUMBASIN ME TE KALUAREN QE KANE, JU MENDONI SE NA NJI VALLE KETU ATJE DO E PARAGJYKOJE VENDIMIN FINAL QE DO JETE NE 18 QERSHOR?GABOHENI RENDE, KA NGA ATO BASHKI APO KOMUNA, KU DREJTUESIT QE PERFAQESOJNE O KANE PERFAQESUAR, DHE DUKE QENE AKTIVE AKOMA NE PARTINE TUAJ, ME NJE TESHKUAR PARTIAKE QE MUND TI QUASH PAFRIKE, KAMALEONTIKE, QE KANE VENE PASURI PERSONALE E FAMILJARE VETEM NEN DREJTIMINE INTITUZIONEVE LOKALE KU ATA DREJTONIN, SI MENDONI SE NJERZIT PO TE JENE ME TE VERTET TE LIRE TE VOTOJNE, KE DO VOTOJNE?E KUPTONI QE NE SYTE TANE SI VOTUES, NUK JENI ASPAK NDRYSHE NGA SALI EFENDIU?GJITHESESI SHEFI JUAJ SHPETOI EDHE KESAJ RADHE, DHE ME NDIHMEN EDHE TE ATYRE QE I QUAN TE PPSH-SE, VOTUAN MIRE QE SHEFI JUAJ TE MOS RIHETOHET ME PER CESHTJEN “PRIFTI”, PER TE SHPETUAR BYTHEN TUAJ JANI GATI TI NXJERRIN TE GJITHE KRIMINELET QE KANE PAGUAR, SI CESHTE TE MBYLLURA, PERSONALISHT NUK MENDOJ SE BULEVARDI DO MBUSHET ME PROTESTUES PER KETE LIGJ, ME DUKET SE AJO THENIA POPULLORE(DHE SI POPULL ME DUKET SE E MERITOJME) “DOTE KORRESH ATE C’ KE MBJELLE” ESHTE ME SE GODITUR SE KURRE.

 10. Edi says:

  Se kupton arsyen ky Ka-karises maje kokes se Metes!
  Sepse kta si Lsi jane pjesa shtese e kabinetit WC -ja e Pushteti-t.😀

 11. Amerika says:

  Sa te pa turpshem jeni! Keni kohe qe keni filluar fushate denigruese ndaj ps duke share dhe anatemuar shume reforma ,duke bere sikur ju qan zemra per shqiperine ,sikur ju nuk keni qene keto kater vite ne qeveri por ne opozite me pd(motren tuaj te madhe) .Tani dashkeni te renditeni te barabarte persa i perket meritave(pse sips jush paska dhe merita qeveria se ju ngelet vetem duke e share?)

 12. emilio says:

  Zoti Edi Rama, dilni i vetem ne zgjedhje dhe zhdukini keto hiena te neveritshme qe quhen LSI.

 13. Edheune says:

  Ju hajdutet e LSI- se per te plackitur shqiptaret, sikur e kini nisur analizem shume me pare me Manjanin, Moniken, Koken dhe vete ti. Jeni shume te pafytyre. Por normal se pa iu lepire PD apo PS per te qene ne qeveri, qofte dhe per nevoje te tyre per te krijuar qeveri, ju thaheni sepse nuk premtoni dot vende pune. Ju jeni partia me parazite dhe me demprures ne formimin e shtetit.
  Ju si vampire qe jeni PD e ndihmuat per te shkateruar shtetin ndersa PS e pengoni te ribeje shtet.
  Hipokrizia e sloganit tuaj per dialog ne te vertete eshte pelivanllik per te kaluar me njeren apo tjetren parti.
  Flisni pae parime dhe mbas shpine te shqiptareve punoni per te shkateruar parimet.
  Me qe ju jeni ata qe thoni pse nuk deklaroni se do hyni te vetem ne zgjedhje. Sigurisht s’guxoni se e dini fundin.
  Ju si matrapaze profesionist por jo te palexueshem po prisni se cfare mund te perfitoni nga tallavaja e cadres.
  Gjithshka po thoni per qeverine dhe prap mbetet nen bishtin e PS. Dilni e thoni ne do dalim vetem ne zhgjedhje dhe pta provoni sa u vlen lekura.

 14. ledia says:

  Ky eshte tipiku i hiporiteve…Shpresoj qe Shqiperia te shpetoje njehere e mire nga partia e hajduteve LSI

 15. alo says:

  Me kujtohesh ti Luan kur merrje pjese ne konkurset (lojrat) qe beheshin ne TV ne kohen e xhaxhit,ne oren 7 te mbremjes sigurisht, dhe habitesha se sa I ditur ishe, sidomos ne temat ne lidhje me PPSH. Sot je bere nje hajdut I ndyre karrierist i LSI. Pyes vehten se ku I gjen gjithe paret qe luan bixhoz neper kazinote e Tiranes. U bere ti te besh moral! Ik ore bixhozxhi lulishtesh

 16. Lumi says:

  Emrin e ke luan po s’je me shume se qelbes.

 17. Treviso says:

  Zoti Luan, Ju e keni zbatuar demokracine sipas interesave partiake dhe jo sipas rregullave te saje. Ju si parti jeni mesuar ti shmangeni veshtirsive dhe te mos merrni asnje barre persiper, si parti, siçe bete kur ishit aleate te PD ne qeverisje.
  Ju per 4 vjet keni bere opoziten ne qeverisje dhe i keni futur shkopij nen rrota, per ta frenuar ne realizimin e reformave te marra. Nuk e kuptoj se çfar kerkon tani nga Edi Rama dhe Asambleja e PS. Ju ja keni bere te qarte popullit se çfar rruge keni ndjekur dhe çfar rruge do te ndjekni. Ju jeni duke imituar bleten qe shkon ne çdo lule per ti marre nektarin. Cdo gje ka nje limit dhe ky limit mbaroi. Partia dhe udhehesi i LSI-se ka treguar se eshte si puna e mjergulles. Domethane: Sa e nevojshme eshte mjergulla aq e nevojshme eshte LSI-ja per popullin shqiptare.
  Zoti Luan, Ju permendni rregullat e demokracise kur nuk keni zbatuar asnje prej ketyre rregullave. Rregulli i pare i demokracise eshte: Kryetari i LSI-se duhet te kishte vuajtur denimin per shperdorim detyre si zevendes kryeminister ne qeverisjen e PD, dhe nuk duhet te ishte kryetare parlamenti, kur u pa me ze e me figure, qe kerkonte 7% ne tenderin e AL-petrolit + vende pune per militantet e LSI-se.
  LSI-ja eshte parti komerço dhe jo parti per nevojat e qytetareve. Ju si LSI po te kishit punuar siç e kerkonte koha nuk do te protestonit per kete rast, por do gjenit menyra me elegante per te protestuar. Une mendoj se zgjedhjet e 18 Qershorit jane te rrezikuara nga parat e bosave te LSI-se, duke kerkuar te dilni parti e pare. Ne zgjedhjet e 18 Qershorit do merrni nje shuplake te forte jo vetem nga populli por dhe nga nderkombetaret. Megjithato ju jeni mesuar te merrni shuplaka nga nderkombetaret. Rendesi ka qe, te mos harroni listen e zeze te formuluar nga ambasada Amerikane per engjit e partise.

 18. danilo says:

  kur ne LSI
  ka rene shume pazari
  ndaj dhe bilbilos
  ky luan kurvari

 19. alo says:

  pionier i dalluar i enverit ke qene o koqe.
  ke qene njesh neper konkurset ne TV e kohes se xhaxhit. ne oren 7 te mbremjes dilte surrati jot qe i pergjigjej çdo pyetje qe lidhej me PPSH.
  tani je vetem nje bixhozxhi ordiner qe ske lene kazino te Tiranes pa hyre. Leket qe luan ku i merr!?
  Kush e gjen pergjigjen?

 20. Lennard says:

  Me kujtohet kur ky Birbo ishte student ne Universitetin e Shkodres merte pjese ne Konkurset e Historise se PPSH ,dhe dilte i pari se e njihte me rrenje dhe dege.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *