Berisha: Unë i hapa depot e armëve më 1997, krijova ekulibër mes kundërshtarëve të armatosur në jug e përkrahësve në veri. U furnizua dhe UÇK

Ish- kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka pranuar për herë të parë se ka dhënë urdhër ai që të hapen depot e armëve në Shqipëri, duke rrezikuar një përplasje Veri-Jug dhe luftë civile.

Madje ai ka dhënë merita vetës kur ka folur për ndihmën që i ka dhënë Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, duke treguar një detaj nga viti 1997.

Deklarata e tij u bë pak ditë më parë tek emisioni “Zona Express”, por kaloi në heshtje.

Berisha tha se pas rënies së sistemit komunist në Shqipëri dhe në gjendjen e rënduar të marsit 1997, në atë që ai vijon ta cilësojë “rebelim komunist”, duke shfrytëzuar rënien e Piramidave mashtruese, ai ka vendosur që të hapë dyert e depove me armë.

Ky veprim sipas tij, është bërë për dy arsye: “të krijojë ekuilibër mes kundërshtarëve të armatosur në Jug të vendit dhe përkrahëseve të tij në Veri dhe arsyeja e dytë që shqiptarët e Kosovës të armatosen”.

“Bile ne si parti jemi organizuar që të japim armë pa lekë, edhe pse mund të ketë ndodhur që janë dhënë blerë. Por unë i kam hapur depot që të armatoset UÇK-ja”, ka thënë Berisha.

REMOTE_ADDR:[]

34 komente në “Berisha: Unë i hapa depot e armëve më 1997, krijova ekulibër mes kundërshtarëve të armatosur në jug e përkrahësve në veri. U furnizua dhe UÇK”

 1. butrinti says:

  MBYLLENI KETE NFVOJTORE . KY ESHTE ANTISHQIPTARI ME I MADH QE NJEH HISTORIA E SHQIPERISE

  1. Robi says:

   PAS KESAJ DEKLARATE? GJITHE SHQIPTARET TANI PRESIN TE SHIKOJNE SE EKZISTON PROKURORIA !
   NE NJE VEND NORMAL KY KAFSHE TRADHETARI, BRENDA JAVES DO TE ISHTE ARRESTUAR PER NJE SERE KRIMESH.

   1. sala says:

    pa ndeshkueshmeria eshte tipasri kryesor i klases politike shqiptare

  2. kafsheria says:

   Saliu qenka kar fare nga trute, katasrofat don te na i shesi per suksese!

  3. Cun-Tirone says:

   E pra UCK-ja i morri pa leke armet, se i paguan shqiptaret me jetet e tyre …

 2. kashi says:

  keto jane pallavra me bisht, saliut i iku kontrolli na duart dhe tani thote qe e beri per te furnizuar uck-ne
  tra la la la sali trapi pi pi

 3. Fieri says:

  Se kush i hapi depot e armeve ,populli e ka ditur qe ate dite qe i hape. E dinte dhe qellimin pse u hapen ndaj dhe vet populli shmangu luften civile. Po megjithe ate Ti duhet te shksh ne burg se u vrane 3000-4000 njerez e sidomos te rinje. Arsyja e hapjes se u armatos UCK shko e hidhja Balos qe ke patur atje ne Vicidol,kur ruaje dhite. UCK armatosej lehte -lehte dhe pa pare fare , pa i hapur depot. Ndaj me kete arsyetim je treguar idiot ashtu si je ne realitet.

 4. Lalka says:

  Ti jepje arme poliçani e municion te lagesht UçKse ishte ta çoje si cjapi te kasapi. Kupton or Taleban?
  Qe ne zborrin qe benim dikur, ne gjysem te karikatorit, gryka e armes fillonte e hepohej. Sa te vrare ka ne UCK nga armet e ketij plehut?
  Armet kineze Sali horri ua shiste me 100 dojçmarka shqiptareve te kosoves, dhe njekohesisht i jepte nafte importi me çmim te bute dhe ne thyerje te embargos se OKB, armates Jugosllave.
  Vazhdo Saleh rrfehu lirshem, te gjitha do perdoren kundra teje se shpejti ne gjykim…

 5. Ronin says:

  …dhe disa vazhdojne te mendojne se Enveri ishte e keqja me e madhe e ketij vendi. Saliu ja kalon Enverit ne cdo drejtim per nga djallezite dhe krimet. Per cfar jugu e ka fjalen ky i cmendur?! Jugu ashtu si edhe gjithe Shqiperia u armatos se hapi depot ky kancer. Me demek i paska hapur armet ky qe te furnizonte UCK-ne?? Do te marre merita kot. Po naften qe ja dergonte Milloshevicit? Apo edhe ate e bente per te balancuar palet ne konflikt. Na doli maloku Sali, si Rothchild-i ne luften e dyte boterore, paska financuar te dyja palet ne konflikt…hahahahah. Eh c’na gjeti ne me kete damlla.

 6. Tonini says:

  As nje gje e re per popullin,dihet qysh kur u hapen,si u hapen dhe pse u hapen,vetem instuticionet ligj zbatuse nuk kane ditur gje,tani qe e moren vesh besoj se do te pyesin,si u hapen me cfare urdheri te shkruar dhe pa tjeter te motivuar,sa ishte inventari fizik i armeve qe u moren,cfare lloj armesh ishin,sa arme u dhane,kujt ju dhane,me cfare dekumentash u dhane,ku jane urdheri dhe dokumentat e daljes,cfare mund ti bente U.C.K~ja serbit me ate lloj armesh etj. e tjer

 7. santiago says:

  ky kriminel do qe te mbahet mend qe ka ndihmuar UCK jo re jo ,ti malok do mbahesh mend vetem si tradhetar i kombit

 8. LORA says:

  ,,,,po u tregon trushkulurve qe ky I hapi depot e armeve te shtetit te shqiptareve,per te ndezur flaket e luftes civile,midis Jugut dhe Veriut te Shqiperise.
  I ziu Atdhe ,,,,ne cfare rreziku apokaliptik kalove !
  ,,,,po I thote nje takemi brekedhjeresh dhe dhjaksash ,qe ende kane mbetur nga taborri i nano-kurvave, qe ky ka ende ne dore qycet per destabilizimin e Shqiperise.
  Derisa te pirdhet llalleria dhe korporata kusaro-kriminale “gjin gjoni”,,,,do te birbilose ende ,me kercenime,monstra krye-shqup-se.
  Po n’a e kujton,pa ia kerkuar,se pse eshte ngujuar ne cadren e arixhinjve shqup-sa,,,,per te zgjat ,sa te mundet ymrin e llalerise dhe gjin-gjon-erise.

  1. N. KITA says:

   BUTRINT
   KY, së BASHKU

   me ata që kundët këtij, dilnin me 3 (TRE) gishtat serbogreke, janë një ekuacion 2.

 9. Edkari says:

  Me kujtohet se ata “trimat” e Vlores publikuan se kishin dhene ultimatumin
  e ne se jo ata “trimat”do marshonin per ne Tirane.Leberit kujtonin se kishin
  vetem ata nga nje pushke dhe ne te tjeret do rrinim me duar ne xhepa dhe
  sot hajdutet e laberise e mohojne ultimatumin se u dhjene ne poture kur
  lajmi mori dhene se depot u hapen ne Kavaje,Durres,Tirane dhe se pritjen do
  ja benim ne Kavaje.
  Po u them se ne se do vinin ashtu si thane do i vrisnim qe te gjithe me te
  medhenj e te vegjel dhe asnje nuk do kthehej i gjalle andej nga erdhi.
  Leberit qe donin te vinin jane te zot vetem qe te hane mutin.

  1. armand says:

   Nga po shkruan o trimi i 97-es qe te vijne leberit dhe te “hane” m. ?

   1. Edkari says:

    Jam trim dhe tani o bythqiri Vlores.
    Vlora e hengri sa krahu me ate qe beri.U prene e u vrane aty aq sa nenat e te vrareve krijuan shoqatene shamizezave.
    shume mire i u be.

    1. u dhim tu qesh says:

     Jo vetem trim por edhe kartrim 😀 😀 😀

 10. Kellira says:

  Uroj qe nje nga ato armet qe i “dhurove” popullit te te vrase djalin dhe mbesen pa te te dale shpirti !!!

 11. saliu says:

  vetem me kete deklarate ku me se fundi krimineli pranon se nga frika e tij per te mos humbur pushtetin e ngritur mbi gjakun e 2 prillit dhe mashtrimet me firmat piramidale ai urdheroi hapjen e depove qe pasoi me vdekjen e mbi 3000 e ca shqiptareve ky kriminel duhet marre i pandehur, sigurisht nese prokuroria do te vepronte ashtu sic duhej te ishte.

 12. Ky tallbythen me kete popull muti sepse nuk ka ligje dhe prokuror sepse per cdo deklarat dhe fjale qe thote ky i marre duhet rrasur brenda
  Shperndava armet per te krijuar ekuiliber. Qe te besh kete deklarat ose duhet te jesh i marre ose te mos kesh frike nga ligji dhe populli ose do qe nepermjet vellavrasjes ta zhdukesh kete komb dhe ti si pleh qe je te shpallesh mbret me ata pak bashibozuk qe do mbijetojn.

 13. heu bre says:

  Kriminalitetin na e shet per “patriotizem” 🙁

 14. Aleko says:

  Ky nhale nuk u arrestua dhe as do arrestohet ndonjehere per krimet marramendse qe kam bere ndaj shqipetareve ,per aq kohe sa keti vendi de I mungojne Avni Rustem dhe Bajram Curre..per fat te keq Shqipetaret po zhburrohen dita dites..

 15. Hilmi says:

  Ti o kriminel e tradntar depot i hape per interesa te Serbise.Mil!oshheviq ne 96 tha se shqiperine e merr per dy dite me shoqaten e gjuetareve, por gjeneralet i thane se me armatim e fortifikim qe ka shqiperia , as me ushtri nuk munde ti marresh asnje meter. Por Milloshi e dinte me mire se kishte kopilin e Serbise ne krye te shtetit shqiptar. Sa per UCK qe thote krimineli Salih, eshte nje rren si gjithe te tjerat te keti tradhtari. Depot duheshin shkaterru si gjithecka tjeter ne shqiperi qe serbija kishte interes e kete sherbim e kryvi Sali Serbi. Pse o kriminel nuk e ke pranu deri tani, por akuzoje te tjeret? Po vjen fundi yt e tash po mundohesh te gjesh justifikim. Nuk ke ku futesh, nuk humbet asgje,te gjitha do ti nxjerri ne tavolin sa te perfundoje vitingu, do i pagush me lekure ti e familja jote kriminele deri ne kelyshin e kucken e fundit. Ke mendu se nuk vjen dita te dalin ne drite krimet tuja!

 16. Jam plotesisht dakort me komentin e “Kellires”.Aty ti shohin embelsiren e hapjes se depove ushtarake” Doktor mortja”.

 17. Bert says:

  Deri sa te dale nje shqipe me b*le qe ta heqe qafe nga faqja e dheut, kjo kerme e ndyre me emrin sali ka per ta infektuar deri ne palce Shqiperine. O kancer!

 18. Tropojani says:

  Nje idjot I lindur Po nuk te vajti mendja qe te mbare proçesverbal qe ti nxirrje jashte perdorimit e ti dergo je ne Kosove,Po duhet te digjje gjite shqiperine ti burgun e ke pak hajde kush ka drejtuar vendin .Armet I dhe te militantet per te vrare vellezerit e tyre

 19. Kanina e Ismailit says:

  FOL e qeshe akoma dobici SERB sepse corape kuqi ti mbylli zullumet me amnisti!Rumunet CAUCESKUN E TYRE e shpune ne gope te semes,kurse SHqiptaret per gjakpiresit e tyre kane akoma dashuri!–SA NENA SHQIPTARE U KE THARE LOTET NE SY MORE TE SHKE…FSHA SOJE E SOROLLOP FARE E PRISHUR 700 BREZA…KOSOVES TI MORE ZVARRANIK GJITHMONE I KE BER VARRIN HISTORIKISHT DHE SISTEMATIKISHT BASHKE ME KRUSHQIT E TU.

 20. Kanina e Ismailit says:

  FOL e qeshe akoma dobici SERB sepse corape kuqi ti mbylli zullumet me amnisti!Rumunet CAUCESKUN E TYRE e shpune ne gope te semes,kurse SHqiptaret per gjakpiresit e tyre kane akoma dashuri!–SA NENA SHQIPTARE U KE THARE LOTET NE SY MORE TE SHKE…FSHA SOJE E SOROLLOP FARE E PRISHUR 700 BREZA…KOSOVES MARTIRE TI MORE ZVARRANIK GJITHMONE I KE BER VARRIN HISTORIKISHT DHE SISTEMATIKISHT, BASHKE ME KRUSHQIT E TU…Me pake fjale kjo eshte edhe nje fare kercenimi ,qe i ve flaken perseri SHQIPERISE, nese SALI SERBIT NUK I JEPET GARANCIJA PER Ate cfar kerkon!

 21. emigranti says:

  E pranon vete se ishte stermullari I katraures se ’97.
  Kerkon te fshihet pas UCK, nderkohe qe e perndoqi ate.
  Kishe te gjitha mundesite ta armatosje UCK, por kjo qe bere ishte me e keqja e mundeshme per Shqiperine e Kosoven.
  Nderkohe qe duhet te ishte Shqiperia me gjithe ate arsenal ushtarak qe te ndihmonte Kosoven, UCK u armatos kryesisht me arme te blera ne perendim nga patriotet kosovare.

 22. What's next says:

  !!!!!!CFARE EMRI MUND TI VESH KESAJ DEKLARATE??????
  SHTETI NE SHQIPERI EGSISTOKA VETEM PER HAJDUTET E ENERGJISE

 23. sala says:

  po ca mutin bo Edi Rama , kaq sa ka pohuar ky hajvan me gojen e tij eshte e mjaftueshme ta rrasesh mrena per gjenocid

 24. Ed tironci says:

  Ky o i cmen…futeni mer ne cmendine..te haje pilaf me miza..lopcar…pthu fare e keqe…ene te ecmen si tropojan e ka akoma…ene tani qe o 70 vjec…2 metra hapin…katnar i qelbet!!

 25. 007 says:

  KUJDES,o njerez naive! Demokracia ne shqiperi pas 1990-tes po binte ne preherin e fqinjve anti-shqiptare sepse Amerikanet me Klintonin trap Irlande dhe Hillarin cifute e shikonin Shqiperine me syte e Grekerve dhe skeptike ndaj muslimaneve Shqipetare sipas propagandes kopile te Milloshevicit.(E vete Serbija ishte mikja me e mire e Libise,Irakut dhe shumices se vendeve ultra myslimane, e sa per biznes,kuptohet.)
  Republikanet e Amerikes shpetuan Shqiptaret nga shpartallimi i plote dhe pa zhurme qe ishte kurdisur nga Serbet, Greket dhe nje klan i pabese Italian qe ishte dhe kunder Vatikanit.

  Tre faktore i mbrojne Shqiptaret: E djathta Anglosaksone,Turqia dhe Vatikani. Kurre mos i harroni keto faktore qe bejne te trashegoheni e te mos zhdukeni nga faqja e dheut.

  Z. Berisha me shume veshtiresi dhe heroizem mundi te implementoi disi ndikimet e miqve te Shqiptareve.

 26. Shkupi says:

  Genjeshter e kulluar ! demolimi i kazermave ka ndodhur vetem e vetem per nje fakt , perveq pasurimit te organizatoreve nuk ka patur asnje arsye tjeter me Oligarket ne krye me Sali SERB Berishovicin .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *