Blendi Fevziu: Nëse PD nuk hyn në zgjedhje, do të kemi një katastrofë të vërtetë. Ja çfarë duhet të bëjë Meta

Gazetari Blendi Fevziu, në një shkrim të tijin, shkruan se LSI-ja është e pafuqishme të dalë vetë në zgjedhje.

Dalja më vetë e LSI mund të ishte një bonus për demokracinë dhe stabilitetin politik në vend, por ka një rrezik brenda për vetë LSI. Mund ta reduktojë atë në numra.

Po kështu, edhe PS mund të donte të dilte e vetme në zgjedhje, por edhe ajo ndjen rrezikun që mund të mos arrijë objektivin e saj me LSI jashtë.

Pra interesi i të dyjave është të jenë bashkë ndërsa ai i vendit të jenë veç e veç. Nuk ka asnjë dyshim që të dyja do të zgjedhin të parën. Do shmangin rrezikun duke ruajtur garancinë e të qenit bashkë”, shkruan Fevziu në faqen e tij Opinion.

Sipas tij, testi kryesor i LSI-së do të jetë qëndrimi për bojkotin e PD-së ndaj zgjedhjeve.

Testi kryesor i LSI do të jetë qëndrimi që do të mbajë ndaj zgjedhjeve?

Do jetë ajo e gatshme të ndjekë vendimin e Ramës për të hyrë në zgjedhje pa PD apo do ruajë qëndrimin e saj që në këtë vend demokracia ka ardhur që në vitin 1990, siç u shpreh Meta. LSI i duhet këtu të mbajë qëndrim dhe kjo nuk do të jetë e lehtë”, shkruan Fevziu.

Nëse PD i qëndron idesë së saj për të mos marrë pjesë në zgjedhje ajo ka edhe një plan të dytë për të mos lejuar zhvillimin e tyre.

Nëse PD i reziston presionit fillestar ndërkombëtar, zhvillimi i zgjedhjeve me afro 30 përqind të popullatës së përjashtuar dhe me afro 40 % që nuk voton do ta çonte vendin në katastrofë.

 140 deputetët, ose 100 % e parlamentit, do të përfaqësonte vullnetin e vetëm 30 % të zgjedhësve dhe kjo s’ka ndodhur askund.

Opozita e emëruar në këtë rast do ta bënte situatën edhe me qesharake, por edhe do ta rëndonte më shumë emocionalisht.

Pa llogaritur trazirat sociale që mund të vijnë nga një vendim i opozitës për të bllokuar me qytetarë 30 apo 50 % të qendrave të votimit. Që për vendin do kishte kosto shumë të lartë.

Së dyti, edhe nëse zgjedhjet do të mbahen, PS do fitonte kaq shumë mandate sa LSI edhe pse në koalicion do ishte e panevojshme. Një apendiks qeverisës, votat e së cilës nuk do t’i vlenin askujt.

Nëse elektorati i majtë do votonte si në 2013, në mungesë të PD, LSI mund të marrë edhe 30 deputetë, por këta nuk do t’i vlejnë për asgjë sepse Rama mund të marrë 100.

Në këtë rast zhvleftësimi i LSI do të jetë impresionues dhe PS nuk do t’ja falë më qëndrimet e dyanshme dhe kritikat që edhe kaq e kanë cfilitur koalicionin.

Nëse sot e toleron për hir të votave, nesër mund t’i japë duart e ta nisë në opozitë, duke i dhënë kështu edhe një përforcim në shifra opozitës në mungesë të PD.

Ndaj qëndrimi i LSI, më shumë se sa për koalicionin me PS, vlen për qëndrimin që ajo do mbajë ndaj zgjedhjeve, në rast se PD i bojkoton ato dhe PS vendos të shkojë më tej edhe pa opozitën. Ai është momenti real i LSI, kur kjo e fundit do të duhet të mbajë një qëndrim të vështirë”, përfundon ai.

REMOTE_ADDR:[]

55 komente në “Blendi Fevziu: Nëse PD nuk hyn në zgjedhje, do të kemi një katastrofë të vërtetë. Ja çfarë duhet të bëjë Meta”

 1. BERISHA LARGOHU says:

  PD nuk ka popull per katastrofe, nuk mendoj se shqiptaret duan te kthehen tek numeri 97.

  1. racionali says:

   Kjo qe thua Fevzi eshte disfatiste dhe te perhapesh panik ne popull.Cjane keto llogari qe ben !!???Kush po e perjashton PD – ne nga zgjedhjet??? A nuk e kuptoni qe e ofenduat dhe shkaterruat deri ne palce kete popull !!!??? Kush mendon ti se po blehet me para ,Tirana – Durrsi -Shkodra – Berati -Korca – Fieri -Vlora – Elbasani ……….kush po biehet dhe po shitet ??? Po ne se nuk don te mari pjese ne zgjedhje ,sepse nuk don ..sic nuk don te votoje Vetingun kush ja ka fajin ??? A jeni ne terezi more qelbesira luftenxitese ??? Asgje nuk ka per te ndodhur,dhe ne se dikush don te shkoje mish per top per Bishen – Berishen – Bashen ne te semes te shkojne.Une nuk jam me i forte se ti Fevzi ,por edhe ti nuk je me i forte se une .Shteti eshte shtet Fevzi.Le te dokumentojne me filmime – prova – fakte – njerez okulare se po deformohet vulneti popullor dhe le ta bejne prezent per mosnjohje zgjedhjesh.As ne Maqedoni ,ne 1996 nuk mori pjese Opozita dhe nuk ndodhi asgje.Nje pyetje e kam publike per ty qe te japesh pergjigje ne OPINION , sa je paguar per kete shkrim qe te perhapesh panik dhe te mobilizosh krimienlet e cadres ??? I them Edit asnje leshim ,dhe jam i pari qe te mbroj rendin kushtetues te cilen ju e shkaterruat dhe po e shkaterroni cdo dite . Kush mendon se mund te me pengoje mua ,do te kete pune me mua personalisht,pasi dua te kryej detyren time si QYTETAR FEV- I -ZI

  2. I Riu komunist says:

   Blend KOKSYNETI,do beje shume mire PeDe-ja te mos hyje ne zgjedhje! Ne kete menyre KRIMINELET DHE HALABAKET e shoqerise shqiptare do jene jashte Kuvendit dhe Vettingu do ti kosise perfundimisht!
   Shqiperia ka nevoje per nje opozite reale,qe te paraqese nje alternative te vertete politike dhe jo per opozite bandash dhe klanesh qe s’kane asnje ndryshim politiko-ideologjik,por thjesht synojne pushtetin per te perfituar nga pushteti!
   OPOZITA REALE eshte Partia Komuniste! Eshte e vetmja force politike qe ka thelb ideologjik dhe politik te ndryshem nga “partite” e tjera qe jane pa pike identiteti! Eshte e vetmja force politike qe paraqet nje ALTERNATIVE te VERTETE per ndryshimin e realitetit shoqeror!
   VOTONI PARTINE KOMUNISTE – opoziten e vertete 🙂

 2. Lakja says:

  Ti kokloqe, merr sandrin, dhe nisuni vini lule te varri i Esadit ne varrezat serbe te Parisit!

  Pleh

 3. €piriiiiii says:

  Bëhet edhe pa PDerat. Jetohet edhe pa ata. PDerat do te përfundojne si PASOKu dhe Nea Demokratia ne Greqi. Opzita e Re do te jete Libra e B.Blushitedhe ndonje tjeter

 4. KOZi says:

  Parlamenti te shtyje zgjedhjet ne shtator , ne kete periudhe do zgjidhej presidenti, njerezit sidomos turizmi do punonin te qete dhe me cadren do gjindej zgjidhja…tung

  1. vezhgues says:

   Blendi e teperon, asgje nuk dodh se nje grup njerzish qofte dhe islamik qendrojne te ngujuar ne cader, cfare kerkoje?Zgjedhjet jane nje akt ligjor dhe kushtetues. PD nuk mund te perfaqesoje opoziten ne shqiperi, parti te tjera me demokratike do te lindin e me mire do te jete. PD e sotme nuk ka me gjasa te fitoje perball partive te majta PS-LSI , ajo nuk mund te vije apo te kerkoje te vije ne pushtet nepermjet elektoratit te majte. Nje parti demokracia e re do ishte me normale te themelohej se sa partia e vjeter e Saliut .Kush nxiton fiton. Boll me me mashtrimet e PD e ish ministrave te saj te korruptuar qe vijne verdall cadres per ndonje vend pune , shqiperia nuk eshte me ajo e viteve 90-te qe mund ti genjesh aq kollaj, politika apo zoti Fejzo

 5. saliu says:

  Nuk ju kuptoj z. Fevziu! Ne vend qe te ushtroni te gjithe autoritetin tuaj qe opozita te hyje ne zgjedhje , ju beni analizen e cfare duhet te beje mozhoranca qe opozita te “kenaqet” . Nuk eshte detyre e mazhorances te plotesoje kerkesat anti kushtetuese te opozites. Opozita kerkon pushtet ne tavoline , jashte cdo lloj procedure dhe ligji demokratik. Ju lutem mos perkrahni kete qe ben opozita sepse do te krijoni nje precedent te pa pare ne historine e demokracise Shqiptare ku ne cdo lloj zgjedhjesh do te vendosen cadra te vogla e te medha ne mes te bulevardit per te marre pushtetin ne tavoline. Eshte fatkeqesi qe ju Z. Fevziu e te tjere qe keni ne dore opinionin merreni me idene se cfare duhet te beje Rama- Meta per te plotesuar kerkesat antikushtetuese te Bashen me kompani. Ju po kontribuoni per trazira te cilat nuk na interesojne ne qe nuk kemi pushtet dhe duam te jetojme ne paqe . Ju ftoj sinqerisht, duke besuar ne inteletualitetin tuaj, te merrni persiper detyren te sqaroni opoziten per pozicionin antikushtetues te kerkesave te saj.

 6. asd says:

  Kjo nuk eshte katastrofe. Kjo eshte mrekulli. Te shkaterrohen te treja partite dhe te Rilindin (tani termi eshte ok) parti maxhorance dhe opozitare te reja, pikerisht ate qe duan shqiptaret. Une votoj me gjithe shpirt per kete situate. Me keq se jemi nuk mund te shkoje.

 7. Krapi says:

  UJKU FEVZI MJEGULL DO, POR…. SKA ME SYLESHE E QORRA.

 8. Alban Dega says:

  HAJDE PROFESOR HAJNIE HAJDE !!!

  Pike per pike nje pimp… kodosh hajnie

  Bem Toptan te te ngjaj… Fevziu pasi beri Akademikun e zhvatjes cfare ti dilte perpara tani orvatet te na beje Edhe profesorin e politikes dhe shkuesin, kodoshin, horin e interesave te kusarise se tij dhe Aleksander Frangajt!
  Kujtoni vetem pasqyrimin e tragjedise se Gerdecit, atdheshitjes se Otrantos dhe 21 janarit 2011 nga Klani i tyre mediatik ne sherbim te Klanit vrases, banditesk , mafioz, atdheshites dhe ekzekutor te Sali Karaxhicit !
  Kesaj i thone hic me pak e hic me shume se me bej Toptan te te ngjaj! Lanet !

  1. vani says:

   Ti Dega je idiot.

   1. shqipe says:

    Jo mor Vani jo! I diot je ti, qe s’thua asgje.
    A.dega,thot’shume,sakt,paster…

  2. Te fala sandrit says:

   Po te verteta jane por cfare beri edi per te cbere klanet kriminale politike dhe mediatike ? Nga te fala sandrit u kthye ne bashkepunetor me sandrin hajdutin dhe ordinerin e klanit .

   1. eeeeej says:

    Edi po ben Vettingun! Kuptoje!!! Pasi te behet Vettingu do e shohesh dasmen e madhe qe do beje Shqiperia 🙂

   2. Kris says:

    A duhet qe Sandri ta nderprese emisionin e Blendit?

  3. Toptanasi USA says:

   Po ngele ti te permendesh Familjen Toptani o kelysh I kuq, familje dhe krushqi sigurimsash. Aty ku banon ti jam madje do te te prezantohem dhe Live qe jam pasardhes I familjes Toptani

   1. Avni Rustemi says:

    Kur u bene MUTAT e Esatit te serbve me shit mend se jane topmutan 😛 😛 😛
    Klyshat e kuq kane mbi nje shekull qe ju lene shtatzane femrat qe leni ketu ju Topmutat qe ikni jashte 😀 😀 😀

   2. arjan cani bir k...e says:

    po kujt i plasi bytha se je pasardhesi i toptanajve …edhe une jam i Megas Alexandros

   3. Lugati says:

    po qe tapton or mik qofsh me ner e patriotizem…se burra si pasha petreles skane dale akoma me token shqiptare..i vetmi burre qe i vuni pushken serbit..mos ngjo sigurimsa si alban dega..e rrace terroristash si me emer e me vepra(avni terrorist pabuks rustemi) qe i shtrun tapetin d.mugoshes..e m.popovicit…pranej miku im kudo qe tjesh prezantohu me koken nolt se je tapton e je axhak..hallall te qofte respekte nmaksimum

  4. Lugati says:

   o alban dega edhe emrin e ke tamom sigurims..e.p.taptonit ti rruni lesht ju klyshat e enver hoxhes..pasha i vuni pushken.serbit…ju klyshat komunist i shtrut tapet miladin popovicit e dushan mugoshes

   1. ALBAN DEGA says:

    KRYETRADHETAR I SHQIPERISE… HERO I SERBISE… ESAT PASHE TOPTANI…

    E di fare mire historine e Toptaneve. Si cdo familje e madhe apo e vogel kane pjestare te shquar, atdhetare, demokrat, perparimtare.
    Kane pjestare qe nuk jane ndier as per mire e as per keq.
    Kane heronj por edhe antiheronj, tradhetare, spiune bandite te hurit dhe te litarit.
    A nuk ishte Hamza Kastrioti nip I kryeheroit jo vetem shqiptar Gjergj Kastrioti Skenderbeut!?
    Njeri kryetradhetar tjetri kryehero!
    Esat Pashe Toptani eshte kryetradhetar, kryebandit, kryespiun me pagese i Serbise.
    Jane me mijera faqe dokumente ne arkivat e Beogradit, Vjenes, Parisit, Londres, Romes, Vatikanit… qe deshmojne per te.
    A e dini qe edhe varrin e ka ne varrezat serbe! Nuk u nda orej tyre as per se vdekuri!
    Jo vetem kaq! Nuk ka lider serb, minister apo shef spiunazhi, perfshi edhe kryeterroristet Milloshevic, Stanishicit, Arkanjin.. qe nuk ka vendose tufa me lule mbi varrin e Esat Pashe Toptanit kryetradhetarit te Shqiperise dhe kryespiunit te Beogradit…
    Per kete Toptan e kam fjalen dhe do te duheshin volume sa dhjetefishi i pacavureve te Blendi Fevziut per ti pershkruar felliqesite dhe antishqiptarizmin monumental te tij…
    Persa u perket trashegimtareve qe ndjehen krenare dhe mbrojne kete pleher serb duke u fshehur si cubat esadiste pas pseudonimeve kam vetem nje pergjigje:
    Jeni kopila te nje kryekopili te Beogradit!

 9. Qytetar says:

  Ik or bajge o i ndyr e ghakprishur.
  Ne jemi të vendosur ta zhdukim përfundimisht atë parti,atë klik me emrin PD që ka lyer duart e ndyra me gjakun e shqiptarëve.
  Ptuuuuuu rrac e ndyrë që je bërë pal me ata ndyrësira.

 10. Ekzekutusi says:

  I “Nderuar” Fevzo..qe me Komentet e tuaja, kerkoni te Mesoni Lulic Bashovicin, qe Nuk do te hyje ne Zgjedhje??Shume mire..le te Rrije ne Cadren e “Lirise” dhe le ti Bjeri Legenit te Serbise..kete e di dhe Bufi..por z.Fevzo..ajo qe do te thoja eshte :Pse u Dashkan keta 30-40 PD-ista qe na Kerkokan te Destabilizojne Zgjedhjet..pra do te Kerkojne Rremuja ose thne me shqipe “Trazira Socjale”??Keta “Rremujaxhinje” le te shkojene dhe le ti Bertasin me te madhe Lulic Bashovicit QE NUK ESHTE NE GJENDJE Te Udheheqe nje Parti..dhe jo ti biene “Teneqeve” sipas Zoterise tende….
  Demokracia :ESHTE ::URDHERO DHE VOTO..nukdo nuk te Detyron njeri…dhe Nuk iRruhet Kujte per Lulezim Bashovicin….
  Lulezim Bashovici duhet te Llogarise se POLITIKA E TIJE E “CADERS” qe shpie Uje ne Mullirin e “Serbit”..nuk do te Tolerohet nga Demokratet e Vertet nese ka te tille…p.sh. Z.Eduart Selami, nje Demokrat i Oreve te para nuk e “Viziton” Cadern e “Lirise” sepse e di se kjo Cader BIE ERE TRADHETIE KOMBETARE..
  Lulic Bashovici mori Hune ne Bythet me Viziten ne SHBA-sepseKujtoj se do ta Prisnin me Krahet Hapur..Administrata e Z.Trupm..ku nuk dine edhe vete se ku jane me SKANDALET,dhe me Perfshirjen e Ruseve ne Manipulimin e Zgjedhjeve…Pra..Lulic Bashovici po Thote jo::DHE PO NA NXJERRE NJE SHKAKE te Qeverise TEKNIKE, kur VRAU VETE NE MESE TE TIRANES..kur na behej i “Semure” kur Thirrej ne Gjykate per Vjedhjen e 230.miljoneve..dhe SHkurt:PO U THOTE JO EDHE AMERIKES DHE BE.se saka marre MBESHTETJEN RUSSE….Ruset duket sei kane Afruar “Azil-Politike” ne kembim te Destabilizimit te Shqiperise….
  Lulic Bashovici..ESHTE TRADHETARE I KOMBIT SHQIPETARE, dhe Duhet denuar si i Tille….Marreveshja Detare me Greqine eshte shembulli i kesaj Tradhetie…SI DHE MBESHTETJA TE LOBET GREKE E BENE ME ANTISHQIPETARE…Lulezim Basha Duhet “Ftohur” Njere e pergjithmone..si dhe Mentori i tije Sali Berishovici..VETEM KUR TE DENOHET TRADHETIA DO TE MARRE FRYME SHQIPERIA…lol

 11. populli says:

  Po cfare do ndodhe,mor parashikus i shekullit,po cfare do ndodhe me shume se ne 98,cfare ndodhi ne 98,cfare ndodhi me ata trimat qe bene 98,ku u futen,a u futen tek cadra e p.d,po atehere ishin te armatosur dhe me tanke,dhe cfare bene,se ke memorje te forte,a ishin keta qe jane dhe sot ne cader,po me nje ndryshim,qe duke filluar nga ty jeni bere me shume leke,por ama keni shume frike se i humbni te gjitha per nje dekik,me lek e me pasuri,po nje rrezik tjeter i madh per nje kategori po vjen,dhe prandaj dalin e bertasin,se do vije koha shume shpejt qe te japin llogari per krimet e bera.Populi ,ne emer te te cilit flisni shume nga ju,ka shume probleme,po ama ky popull do qetesi,do te punoje per te mbajtur familjen dhe nuk harron shpejt se kush e ka katandisur ne kete gjendje,e ka bilancin e bere,prandaj mos u mundoni ta friksoni dhe shantazhoni,se as nuk ka ndermend tju ndigjoje,lejeni te votoje dhe pastaj shifni kuke do votoje.

 12. Ceni says:

  FEVZO!!!
  Ja ke bërë yzmetin PD,Saliut dhe Bashës ,sa ke mundur.!
  Kuptohet , që kjo është reciproke.!
  Tani është momenti tu thuash se janë bërë bajat.!
  U doli boja.!Shumica e njerëzve,si duan.!
  PD, po nuk ndërroi lidërshipin,s’ka gjë në. ijë.!
  Gjithashtu dhe ti ,që u ke bërë fresk tërë kohën.!

 13. Moni says:

  Fevzo, a mund te na e spjegosh se si opozita do te bllokoje qendrat e votimit?
  Sepse kur une me fisin tim do te shkoj per te votuar, ne rast se dikush me del perpara per te me ndaluar, do t’i drejtohem: – Pa hapu pak nga rruga! Dhe le te provoje ta zere rrugen.
  Mesa duket demokratet me 18 qershor jo vetem qe do humbasin me vota, por edhe do rrihen me dru, si gpmari ne duhan. Ne mos ndonjeri do behet deshmor i demokracise.
  Kujt i plasi!!!!!????

  1. xy says:

   Bravo Moni.Edhe une sebashku me fisin tim.Me duket se koha ka ardhe

  2. tironci i kuq says:

   Edhe une me fisin tim,ja shkerdhejme racen kujdo qe “do bllokoje qendrat e votimit”

 14. enter"" says:

  Mospjesmarrja ne zgjedhje e PD eshte gjeja me e mire qe I ka ndodhur shqiperise…

 15. po shyqyr. says:

  Ka muaj pa lexuar nje analize te sakte.
  I qarte, pa pasione, ftohte.
  Ju lumte Fevziu, I vetmi gazetar ne kete lum tifozesh. Respekt.

  1. u dhim tu qesh says:

   gazekar deshe te thoshe 😀 😀 😀

 16. ee says:

  Fevzo! Ke harruar nje detaj te vogel! Pjesa e shendoshe e pd do garoje me bojaxhiun ose Topin! Pd qe mbete eshe nje grusht Tropojanesh qe te hane mutin

 17. santiago says:

  ketij kok loqes i shkon mendja ,ose ja perforcon mendimin Lul Bythes qe te shkaterroj qendrat e votimit , ka qejf te ktheje shqiperin ne 97

 18. Edheune says:

  Ky e ka ne gjak qe se do Shqiperine.
  Fevziu eshte nje nga zerat e korit te kukuvajkave qe per 27 vjet ndjellin vetem zi.
  Si race e ndyre qe jane, vetem ciren e bertasin se do vrasin, se do heqin zvare, se do ndodhe katastrofe, se do shuhet dielli, se do vine permbytje te paperballueshme etj etj.
  Dhe qe te mos ndodhin keto duhet te vije perseri Saliu ne pushtet.
  Bejne gjithshka qe populli te haroje dy mandatet e Saliut me nje fund te zi per popullin dhe te kamur per fevzinjte e zes. Ne 97 -en e la vendin te djegur dhe ne 13 -en me shtet te shkateruar e te mbytur ne borxhe ku dhe vrane e vodhen sa fevzot tani se kane problem se cmund te ndodhe me Shqiperine sepse mund te jetojne ne cdo cep te botes.

 19. Ludoviku says:

  Vec nje vote ke, thyeje ekranin po deshe, je vetem nje vote.
  Shqiptaret e kane bere zgjedhjen e tyre.
  Nuk jemi me 1990, as me 1997-ten.
  Populli shqiptar i ka provuar te gjitha.

 20. Asus says:

  Gazetar idiot. Papergjegjshmerine e PD kerkon ta kaloje ne pergjegjshmeri te LSI. Nese PD nuk shkon me zgjedhje, ne te semes qofte. Askujt si plas. Pushteti ndahet midis pjesemarresve. PD qendron ne shqup e shikon nga tv si qeveris Rama. Pastaj sherr brenda PD, ja fusin Lulit dhe zgjidhet nje tjeter ne vend te tij.

 21. shvejk says:

  Katastrofa e vertete eshte mbajtja gjalle me ilace e nje partie si PD ,qe duhet te kishte vdekur qe ne vitin 1996 .

  1. Goni says:

   Pse ?! Pse shkatrrroi faren tuaj te ndyre?!

 22. Ledion Salillari says:

  Po ne nje vend, ku le te themi qe ekziston nje demokraci sado e brishte perfaqesuesit e medias mund te shkruajne lirisht mendin e tyre pa u ndier i frikesuar prej pushtetit. Por nje gje nuk kuptoj sipas z. Fevziu 30% e popullates qenka e gatshme per te votuar. Dua ti bej nje pyetje: Ku e bazon lete statistike?
  Se sa do jete nr i pjesmaresve ne votim kete gje se thote dikush me sigur edhe nese bazohemi ne zgjedhjet e dundit te 2013 besoj se PS, LSI me kualocionin e 2013 bejne me shume se 30% te popullates pa PDIU e ndonje dprce tjeter qe besoj shumw shpejti si PAA besoj se do dale prej cadres ku jane mbyllur.

 23. tomi says:

  hani mut se ju ka qeras Fevziu. Sapo i dolen cdo gje qe ka shkruar.

 24. betixho says:

  Ju z.Fevzi,nuk jeni ne lartësinë që kërkon koha,e drejta,virtuti dhe demokracia.Sikurse unë besoj pse jo,edhe Ju,do t’ju ketë bërë përshtypje,se retorika e Bashës si edhe e Berishës,ngjan më shumë me atë të terroristëve të I.S.I.S se sa të politikanëve ballkanas,retorikë e cila nuk është manifestuar në këtë format dhe egërsi kurrë më parë.Në se digjet Shqipëria nga këta ISLAMISTE TERRORISTE edhe JU FEVZO po futeni në “TAVË”.Sjellja e Bashës është antidemokratike dhe populli nuk do t a pranojë kurrë këtë imponim.Kanë tejkaluar të drejtën dhe të gjitha parametrat e demokracië .Kjo rrugë e Bashës është e gabuar,me pasoja të rënda në fushen e shtet bërjes dhe progresit demokratik.

 25. Arber Iliri says:

  Fevzi, je nje koqe kandari qe se ke shokun.PD duhet te shkrihet dhe ribehet nga e para si sistemi gjyqesor nuk ka rruge tjeter eshte shume e koruptuar dhe kriminalizuar.Vendi do te beje shume me perpara pa PD e kalbur ne krim e korupsion.Shqiperise i duhet nje fillim i ri demokratik.199o tregoi se ishte nje krijese e sakatuar e Ramis Alise qe nuk po e heqim dot qafe.PD mbeturina kryesore e kesaj pjelle te sakatosur te regjim it te meparshem.As ka problem fare.Do te krijohet nje e djathte e shendoshe pa spiune e ish komuniste qe mund te bejne zgjedhje edhe para kohe per te perqafesuar te djathten.Ti Fevzi duke qene pjelle gjysmake sigurisht don gjysma gjela, por u ka ik koha.Ne itali u shkrine Parti si PSI dhe Kristian demopkratet e jo nje parti e qelbur saliste si PD, qe sjell vetem dem.
  Edhe ti Fevzi duhet te ikesh me ate emisionin tend debil OPINION qe vetem opinion nuk ka pervec llafeve te pazarit .

 26. grer says:

  O Fejzi!
  Nderkombetaret nuk bejne presion per zgjedhjet, qe PD te marre pjese! Vetingu dhe fillimi i reformes ne drejtesi sa me shpejte dhe me miratimin e deputeteve te PD, ky eshte problemi dhe ketu eshte presioni. Fillimi i reformes, prish cadren, Luli shkon me vrap te behet sa me shpejte Deputet, se helbete ka ndonje shns per t’i shpetuar Drejtesise se RE ( jo republika moster e Luli). Sepse Drejtesi e RE eshte automatikisht ne thel edhe republike e RE. Nese Drejtesia e re Fillon, Lulieshte kontgjenti i pare, keshtuedhe Berisha and any of family’member. Meta gjithashtu bosohet qe mund te kete pune. Pra Meta bene loje, ai kerkon President sepse rrit shume imunitetin. Miratimi i institucioneve te Drejtesise keto dite, edhe pa opoziten, do te detyroj Bashen qe te futet ne zgjedhje. Shtyrja eshte perseri me pasoja te renda per te. (flasim normal, se ai edhe mund te iki ne Holland, te semuret atje,etc,ect) Pra perendimi s’ka nevoj per presion per zgjedhjet.
  Por, Fejzi je pak rrufjan. Ti e di shume mire se fati i zgjedhjeve, ose me mire i L. Bashese SB eshte i lidhur me miratimin e institucioneve te Drejtesise se RE, i vetingut etj. Cuditriisht ne analizen tende ky faktor (miratimi i drejtesise ne vend nuk permendet qofte edhe njeher. Pyetja ime eshte kjo: A eshte dakort Lul basha dhe SB qe te miratojne vetingun dhe institucionet,dhe ne kembim le te marrin, te krijojne, pastaj qeverine teknike ndoshta edhe me shtyrje? Por se pari vetingun dhe institucionet qe te nis drejtesia qe keto dite. A mundesh valle te thuash ose analozosh gje? si shkon skenari! Valle a do pranoj Basha , apo do i fusi ndonje brockull ose Bullshit pa argument? A thua gje or Fejzi djali!
  Une mendoj qe po te dali Rama kunder Vetingut, PD shkon ne zgjedhje duke kercyer dhe e le Ramen gjithe jeten KM, aqe sa t’i doj prapanica ( marre nga fjalori yt i kulturuar publik). Tung!

 27. SKENDER-BEU says:

  SHQIPERIA DHE SHQIPETARET SOT KANE ME SHUME SE KURE PER DORE TE FORTE.QE TE PASTROJE HAJDUTET DHE KORUPSIONIN SI DHE TE BASHKOJE GJITHE SHQIPTARET JASHTE SHQIPERISE RRETH NJE POLITIKE TE FORTE BASHKIMI QE KERKON NE RRADHE TE PARE PASJEN E NJE SHTETI TE FORTE.NGA POLITIKANET DY ISHIN QE MUND TA BENIN KETE ME FORCE DHE MENDJE EDI RAMA DHE SALI BERISHA. KY I DYTI ESHTE NE HUMBJEN E PJOTE TE FORCES SEPSE KA QENE SHKAKTARI QE NDOQI POLITIKEN E PERCARJES BILE ME TEPER ME FORCEN POLITIKE DHE ME PAS FORCEN EKONOMIKE TE CILAT I PERQENDROI NE DUART E TIJ JO TA BENTE SHQIPERINE DHE SHQIPTARET TE FORTE POR PER TI BERE VASALE TE PERJETSHEM TE BOSHTIT BEOGRAD- ATHINE -MOSKE.KESHTU QE PO TI SHTOSH FAKTIN E HUMJES SE PUSHTETIT TE TIJ NE KETO KATER VJET SI DHE DOBESIMIT TE PARTISE FORCA POLITIKE E TIJ ESHTE KATANDISUR SA NJE CADER QE I NGJAN ODES SE MIQVE NE KULLE KU MBLIDHESHIN BURAT RRETH OXHAKUT TE KUVENDONIN POR QE KUR DILNIN NGA VATRA JU FTOHESHIN FJALET DHE RENDNIN KUSH TI SHERBEJE ME MIRE SERBIT ,KUSH NEMCES ,KUSH TURKUT DHE E KETHENIN KUVENDIN NE VATER TE SHUAR ZJARI.I HEQIM DHE HUMBJET EKONOMIKE QE KANE PATUR NE KETO KATER VJET NGA LUFTA E QEVERISE KUNDER KONTRABANDES ,HASHASHIT,DHE KORUPSIONIT QE I KA SHPENE NE RRETH 30 % FITIMET E TYRE QE NUK MBULOJNE HARXHIMET PER TJU KUNDERVENE QEVERISE KESHTU QE JANE NE HUMBJE EKONOMIKE.I VETMI QE PLOTSON KUSHTET SI POLITIKAN PER TE REALIZUAR BASHKIMIN ESHTE EDI RAMA SI PER RRITJEN E NDJESHME POLITIKE JASHTE DHE BRENDA VENDIT POR DHE FORCIMIN E FUQISE EKONOMIKE TE PS PER FAKTIN SE KATER VITET NUK KISHIN SHPENZIME TE SHUMTA PER TE LUFTUAR KUNDERSHTARET.NE ANEN TJETER RRITJA E POPULLARITETTIT NDER SHQIPTARET DHE KETHIMIN E TIJ NE NJE FIGURE QE BEN NDRYSHIMET DHE JEP SHPRESEN PRA ME KARIZMATIKU NGA UDHEHEQSIT PARTIAKE SHQIPTARE SI DHE FORCIMI I POZITAVE DUKE FORCUAR DREJTIMIN E DREJTPERDREJTE TE PARTISE E KANE BERE QE KUNDERSHTARET TI TREMBEN FORCES SE TIJ.POR PER MUA KY FORCIM ESHTE BERE NE DREJTIMIN E DUHUR SEPSE I SHERBEN SHQIPTARVE DHE SHQIPERISE DUKE VENE NE EPIQENDER JO VETEM BISNESIN POR DHE SHTRESAT NE NEVOJE.KESHTU QE ME NJE QEVERI TE FORTE DHE PARTI TE FORTE SI DHE ME PERKRAHJEN DHE MBESHTETJEN MBAREPOPULLORE AI ESHTE LIDERI I DUHUR PER MOMENTETT PER SHQIPERINE DHE SHQIPETARET TE CILET PO RITIN PER DITE BESIMIN NDAJ TIJ,PAVARSISHT KUNDERSHTARVE TE SHUMTE QE TREMBEN SE DO VJELLIN CKANE VJEDHUR SE SHPEJTI NGA VETINGU DHE ZGJEDHJET E 18 QERSHORIT.DIKUSH MUND TE TREMBET NGA RITJA E FUQISE SE TIJ POR ME MIRE TE FORCOHET FUQIA E TIJ QE I SHTOHET DREJTPERDREJT POPULLIT SE SA TE MBETET NJE FUQI QE MUNDOHEN TA GRYEJNE KRIMINELET QE RINE SA NE OPOZITE DHE NE BASHKEQEVERISJE.TANI ESHTE KOHA QE ATA QE DUAN TE MIREN E SHQIPERISE DHE SHQIPTARVE DUHET TE BASHKOHEN ME TE PER TE LENE NE MINORANCE ME 18 QERSHOR ATA QE I TREMBEN DENIMIT NGA VETINGU I GJYQESORIT.SHPRESOJME QE POPULLI TA KUPTOJE DHE JAPE FUQINE QE DUHET NE QERSHOR QE TE BEHET ME I LUMTUR DHE TE KETE PERMIRSIME EKONOMIKE DHE POLITIKE.

 28. ta says:

  mos shikoni emisionet e klan tv.

 29. berisha says:

  EPO ku u be dhe politikan ky surratqeni…//

 30. ju legenat says:

  NONA LE TJU QIHET, JAN MBLEDHUR LLUMI KOMBIT KTA KURVAT E TELEVIZIONEVE DHE CA FLLIQSIRA ANALIST DHE MEZI PRESIN TE RREXOHET QEVERIA SE NUK DUAN SHTET , DUAN VETEM TE VJEDHIN DHE TE XHVASIN , ZJARRI I RAFT KTI VENDI DHE SHPRESOJ QE TE PARET TE DIGJEN KTA KURVA QE ME PA TE DREJT SHKOJN PAS NJE PARTIE QE NUK DO DREJTESIN , PRANDAJ BEN KTE RREMUJ , KEQ EME KEQ JU PAFSHA , ESHT MBUSHUR ME MALOK MASHTRUSA KRIMINELA DHE ANTISHQIPTARE KY VEND .

 31. Dorina says:

  Si nuk ju vjen turp qe promovoni Like Floririn me bllok ne dore?! turp per ata gazetar; ylli rakipi eshet i detyruar te fase ashtu se mendon koren e bukes qe ia pret Irfani. Ne kemi gazetar plehra duke filluar nga Fevziu qe eshte bere i peshtire.

 32. sorkadhja says:

  Fevziu kujton se duke qene gazetar “siç quhen keta tonet te gjithe” mund te jape dhe mendime per politikat e medha, por harron se nuk eshte keshtu. Fjala vjen pse nuk shkrove Fevzi para nje jave se si do takoheshin Rama e Meta dhe çfar do gatuanin? Sepse nuk mund ta dish, prandaj ulu e bej punen e hyzmeqarit te popullit, si gazetar qe je, sepse ska te tjere. Ti thua se 30% shi i pjesmarrjes ne zgjedhje nuk ka bere vaki asnjihere, genjen sepse ne sektorin e Cermes se Lushnjes nje deputet demokrat u zgjodh deputet me 27 % te pjesemarrsave ne votime. etj. Sa i perket asaj qe thoni se do behet katraure, dihet qe ate e ka bere dhe e ben perseri PD-ja me satelitet e saj, siç jeni dhe ju qe doni te na trembni. Por kohet kane ndryshuar dhe dihet se kush e ben katrauren, keshtu qe me ta nuhatur se mund te filloje nje katraure e tille, dije se ti i pari dhe pas teje do arrestohet luli, sala, medirat dhe ata qe lehin si qente ne favor te kundershtareve te demokracise. Krijoni situata te qeta dhe zgjedhjet te jene te qeta kete duam ne, pa keto mendime qe ju na hidhni ne gazeta jane per te na sherbyer ashtu si gazetat qe pasi i lexojme fshijme menderen. tung. Sorkadhja

 33. ALB says:

  Katastrofe thua. po nena juve do tu qiet te pareve o plera.

 34. Fatosi-kosove says:

  Edhe millosheviqi thoshte se nje serb vlen sa 1000 albanca,blendi thot se nje i PD-s eshte i barabart me 15 te PS-s!!!!
  Pra ky barazim eshte turp per vet gazetarin kur thot 30% PD,40% qe nuk votojne dhe sipas tij PS,LSI,PDIU e te tjeret nuk kalojne 30%!!!
  Qmenduri apo urrejtje ndaj Rames dhe mbi 60% te atyre qe e kan votuar,ne fund a e di blendi sa vota ka marre luli ne zgjedhjet e fundit ne Tirane e sa Veliu?

 35. Fatmir Lohja says:

  LSI ka interes te dale e vetme ne zgjdhje.Pse? Lakmon vendin e kryeministrit dhe eshte e bindur se do te marre 40 deputet.PD-ja kerkon te vetshkaterrohet,duke mos marre pjese ne zgjedhje.Ne opozite kalojne Partite e reja.Kualicioni PS-LSI behet sipas numrave te marra nga elektorati.Del pyetja: Po nuk mori pjese LSI- ne zgjedhje!?Populli kerkon reformen ne drejtesi dhe data e zgjedhjeve te jete 18 qershor,se nuk po i duron me keta politikan.Shume prej tyre kane per t’u ndeshkuar me voten plebidshitare.Per kete te jemi te sigurte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *