Fatos Lubonja i bënë analizën mendore Ramës: Ja pse është një i sëmurë psikik, që po na merr më qafë

Fatos Lubonja vijon me shkrimet kundër Edi Ramës.

Sot ai i ka bërë një analizë mendore Ramës, duke thënë se ai është një i sëmurë psikik, dhe ky është një shkak më shumë se ai nuk mund të vazhdojë të jetë më kryeministër i shqiptarëve.

“Sikur çrregullimi i Ramës të ishte ndalur tek patologjia e individit, i cili strehohet në idenë e madhështisë  e mitomanisë duke u vetizoluar, me shumë gjasa do ta kishim parë të tërhequr në studion e tij të piktorit duke pritur aty vetëm adhuruesit e veprave të tij dhe duke treguar historira fantastike për suksesin e tyre.

Nuk di të them për vlerat artistike që mund të kishin këto.

Ndoshta edhe mund të kishin, por kam dyshime pasi mendoj se artisti i vërtetë ka nevojë edhe për aftësinë për të dëgjuar kritika edhe për një humanizëm që e tejkalon shumë herë dashurinë vetëm për vetveten.

Por, sidoqoftë, nuk do të kishte qenë kurrsesi kaq i dëmshëm për krejt shoqërinë, ku përfshihen edhe kolegët e tij artistë.

Problemi është se ai bën pjesë në kategorinë e atyre narçizistëve ku kapja fort tek ideja e madhështisë dhe mitomania kombinohen me agresivitetin.

Është ky kombinim që zhvillon “narçizizmin malinj”, siç e ka quajtur Otto Kernberg, studiuesi i sëmundjes dhe krijuesi i termit e që e ka çuar edhe tek etja për pushtet.

Në këtë patologji, idesë së madhështisë i shtohen edhe aspekte të omnipotencës dhe shfaqje paranojake që e bëjnë narçizistin malinj të mendojë se është qenie speciale, superiore, se atij duhet t’i kënaqet çdo tekë e dëshirë, se mund të bëjë ç’të dojë, sepse për të rregullat nuk vlejnë.

Por ka edhe më: omnipotencën ai e përforcon fort edhe me ndjenjën e triumfit ndaj të tjerëve që e çon deri në shijimin e situatave kur arrin t’u shkaktojë dhimbje atyre.

Nuk mund të shpjegohen shumë sjellje të Ramës, si lehtësia me të cilën shpërfill normat shoqërore më elementare, shkel ligjet e shtetit, bashkëpunon me kriminelë për të arritur synimet e tij, pa delirin e omnipotencës.

Nuk mund të kuptohen talljet, përqeshjet dhe poshtërimet që u bën kundërshtarëve pa ndjenjën e triumfit deri në shkaktim dhimbjeje – kujtoni cilësimin “dele” dhe “budallenj” për votuesit e opozitës, apo heqjen e fotos së presidentit dhe lëshimin e lukunisë së tij kundër tij duke i përmendur deri edhe defektet fizike.

Nuk po hyj këtu të përmend historitë e poshtërimeve që u bën njerëzve që ka pranë e i servilosen të cilat tregohen, në ambiente gazetareske veçanërisht, si barcaleta për të qeshur dhe për të qarë”, shkruan Lubonja për Ramën tek Panorama.

Por pasi përshkruan patologjinë e tij Lubonja ngre edhe pikpyetjen: A duhen justifikuar gabimet e tij me faktin se është i sëmurë?

A duhet ta fusim Edi Ramën në atë kategori që në terma juridike formulohen si  “të aftë për të kuptuar rëndësinë e veprimeve të tyre dhe të pasojave që vijnë prej tyre” apo jo? …

Pa qene specialist i kësaj fushe ku takohen juristi me psikologun,  mendimi im është se kemi të bëjmë me një rast ku përgjegjësia dhe papërgjegjësia takohen.

Prandaj mendimi im i shprehur edhe publikisht më shumë se një herë ka qenë se ky njeri duhet larguar nga politika.

Këtë mendim ia kam shprehur edhe atij veçmas dhe publikisht disa herë”,  shkruan Lubonja.

Sipas tij, Rama ka arritur fundin dhe ndaj duhet të largohet nga politika.

Sipas Lubonjës, kjo gjë do të ishte e mirë jo vetëm për të gjithë shqiptarët, por dhe vetë Ramën.

REMOTE_ADDR:[]

66 komente në “Fatos Lubonja i bënë analizën mendore Ramës: Ja pse është një i sëmurë psikik, që po na merr më qafë”

 1. Veterinari Specialist says:

  e ti je me i shëndoshi prej krejt pacienteve te mij……

  1. Xen deledashi says:

   Doli edhe beqiri i Spaçit

   1. Edkari says:

    Plumbin kokes do qeni terbuar.
    Qeni terbuar nuk kurohet askund,sherimi eshte plumbi kokes.
    Mblidhuni e ta heqim qenin e terbuar ashtu si behet.

    1. Salshurra says:

     Te rrosh vet st trute ti ka lagur Saliu!

   2. shqipe says:

    O mender ti, (Neper kembe te Rames!… Hahahaaa…. Ato qe ndjell per te tjeret,ato do te mblidhen per koke,ptu mut i e servil i shpellarit,servil gjer ne peshtirosje,ptu….

    Po lubonja cka,
    qe bluan tershere
    Me sa duket burgu
    punen e ka bere…

  2. racionali says:

   Ore qorr muti,e din ti qe une jam dakort me ty !!?? Vetem se duhet te biesh edhe ti dakort me mua!!Ta zeme se te degjuam ty, per ke e kishe fjalen ti qe qe te jete Kryeminister !!!??? Per Berishen – Bashen apo Bishen !!!??? Per cfare e merni ju popullin per budallenj !!!??? Ne se nuk te pelqen ty ( nga cmira dhe poshtersia qe ke ) na pelqen ne qorro.Ti vazhdo me Bishen -Berishen. Akoma nuk e ke kuptu se pa ik. Berisha dhe Berishizmi , ne do te jemi me Edin !!!??

  3. may says:

   eshte shume e qarte dhe edukeshme qe psikopati dhe i semuri mendor ketu eshte ky duballa qe per interesa te ngushta personale apo xhelozi se nuk eshte i zoti te bej asgje, eshte ky me emrin fatos, qe nga emri qe ka mendo se cfare eshte, Rama duket i shendoesh menderisht dhe ne nje trup te dhendosh qe do ta kete zili cdo kush edhet ti me emrin fatos L.

 2. Drejtesia says:

  Ik ore bajge e ndyre se qelbe dynjane.

  1. loreta says:

   Dynjane ju na i keni qelbur deri sa po na del kanceri nga marrazi
   Ju qe te vertetes i thoni bajge e ndyre !
   Harbuter te rendomte !

   1. UNe says:

    Harbutja e Sales po na tregon te “verteten” sipas versionit te Saluc protopapes.
    Do te verteten ti moj e buce Sales:
    Saliu – !997 – Falimentoj shtetin dhe hapi depot e armeve. Sot Lulzimja ose me sakte dhendri i Sales dhe i bosit te Vefes Vehbi Alimuca na tegon njerezit e varferuar sot pasi e shkaterruan shtetin para se te thyenin qafen.
    Gerdeci – akoma nuk eshte denuar njeri. Vjehrri i Saliu ra “deshmor” duke numuruar paret e kontrbandes. Cuditerisht Saliu yt nuk e njihte vjerrin a tij. Sa njerez te pafajshem u vrane moj buce e Sales.
    21 Janrai -Saliu me Bashen zgerdhiheshin nga tarrace e kryeministrise ndersa poshte vrane njerez te pafajshem.
    Ca beri bytheci i Sales Lulzimja ne 4-vjetet e vjedhura si krytear bashkie pervec dashit qe e therri per inagurimnin e vet tek shkallet e bashkis duke lemerisur dunjane..
    Duhen libra pafund per te pershkruar banden e kusarve te PDse ku ben bibilushja Loreta….

 3. adeci says:

  Me i semure se ty o bole nuk ma ha mendja se ka njeri mbi toke.

 4. Mario says:

  LUBONJA!! IK vizitou,! KE NEVOJË PËR PSIKIATËR,!
  PËRRALLAT E TUA,S’NA GËNJEJNË DOT.!!

 5. VASO says:

  ZOTI MERO NUK E KUPTOJ SI IBOTON SHKRIMET E KETIJ TE CMENDURI

 6. Kris says:

  Te semure psiqik ne Shqiperi por edhe ne bote ka shume! Por, po te qendrojme ne Shqiperi, do ta filloja me Berishen,Meten,Bashen dhe pastaj mund te shkoja tek Rama! Berisha dhe Basha jane bipolar, domethene qe gjerat jane si i mendojne ata ne psiqiken e tyre kur realiteti eshte ndryshe! Ketu hyn edhe Fatos Lubonja! Nihilist-anarkist ish “desidenti” Tosi, eshte shembelltyra e “pacientit te Frojdit”,konfuz ne mendimet e tij kerkon te krijoje me imagjinaten e tij njerez te rinj njerez qe do ta permbysnin kete tranzicion shqiptar! Sic duket vetem Tosi dhe Berisha jane “komunistet” e fundit ! Basha ka nje fjalor me 20 -30 fjale! Kaq! Rama eshte ironik dhe fyes sespse “inteligjencen ” e tij e ofendon injoranca e ketyre njerezve qe mendojne se nuk jane vleresuar! Berisha dhe Meta apo dhe Luli nuk jane njerez te mbaruar ne misionin e tyre!

 7. Shqipe says:

  O lubonja, Mos je gje psikiater ose psikolog! ?
  Lerja diagnozat professionisteve

 8. shkumbini says:

  Me i cmendur se ky Fatosi nuk ka njeri.
  Eshte personi qe nuk i pelqen njeri vec vetja e vet. Pra eshte i rene ne dashuri me veten. Narcist.
  Nuk i pelqen Skenderbeu, nuk i pelqen nene Tereza, nuk i pelqen lufta Nac-Cl, nuk i pelqen Kadareja, nuk i pelqen Agolli, nuk i pelqen Qosja, nuk i pelqente Berisha (se tani i pelqen), nuk i pelqen Nano, nuk i pelqen Meta, nuk i pelqen Rama, nuk i pelqen…. nuk…. nuk…
  Ky eshte nje fellqsire qe ka ndenje dhe ngrene ne shtepine e Edi Rames dhe flet e shkruan keshtu. Eshte nje njeri qe nuk duhet ti thuhet as miremengjes se te ze belaja me te. Thene ndryshe eshte nje i cmendur qe flet per gjoja cmendurite e te tjereve. Po valle a e pranoi ndonjehere i cmenduri qe eshte i cmendur?

 9. LORA says:

  Kush e keshillon ljuben,per hyneret “analitike” frekuente ,ne trajte diarreje ?????
  Dr.krimi,patjeter.
  Zhgani i gebelsianeve mediatike jane duke konsumuar publikisht,me nje transparence nevojtare, te njejten retorike dhe mender-argumenti,,,,,per te deshmuar me gojen e tyre ritmet marramendese te cmendurimit te tyre integral (lajm I mire),,,
  ,jo perballe Rames Kryeminister te shqiptareve,por perballe vullnetit te shenjteruar te shqiptareve,,,vullnet I cili ka per t’ua mbyllur pa kthim portat te cmendurve ,qe vendosin mbi fatin historik te Kombit tone.

  1. Lugati says:

   o lora partizonja avash mi mos merni si plaka mkar ju tripjelljes..se fatos lubonja me lugatin KM deri dje ishin shoke apo jo?????pranej te dy skizofrena jane..oshte e kote tu sulmu njoni e lavdro tjetrin..se isoj jane

 10. Drita says:

  Po ti mor tosi ,qe e urren kaq shume ramen perse ne fund deshiron ti keshe te miren. Je jo vetem kopuk por dhe hipokrit. zoti te mos ruejt.

 11. Ben says:

  Me sy lirshem, personaehin e shkrimit tend do e zevendesoja me Ty.

 12. butrinti says:

  MERO ! MENDOJ SE GAZETA TEMA NUK DUHET TU REZERVOJ VEND TE SEMUREVE TE TILLE KANCERO PSIQIATRIK POR DUHET TE NDERHYJ PER TJU SIGURUAR NJE VE4ND NE VLORE.

 13. sorkadhja says:

  A te kujtoihet ore fatos, dikur andej nga vitet gjashtedhjete, qe ti bir i Sekretarit te pergjithshem te rimnise, me pantallona te shkurtera dhe me radio me bateri na flisje me dashuri per socialzmin, sidomos ditet e shtuna qe atehere ishin kthyer ne ditet e rinise qe shkonim nga Tirana ne malin e Dajtit, qe quhesh rruga e “Rinise”. Ne te shikonim ty dhe te afroheshim per te degjuar pak muzike popullore me ate radion tede, qe ti e di se nuk mund ta kishim te gjithe. Ta thash kete qe sa shpejt ke nderruar mendje, apo pse yt ate beri disa vite burg po ashtu edhe ti. Tosi, njeriu me karakter qendron fort me te dyja kembet ne toke: Nuk them se ai sistem ishte i mire, jo aspak, por zotrote ja ke ndjere lezetin, paçka se pastaj ashtu si dhe te tjere, qe nuk jeni pak qe na dilni e na beheni te deklasuar me shume se ata te vertetet. Si shembull eshte dhe ish sekretarija e Byrose politike te KQPPSH, Nuk te kujtohet? Liria more tosi, Liria e sa e sa te tjere qe hengert kokat me njeri tjetrin, sepse donit te ishit mbi te gjithe, donit te dilnit me te forte mbi partine tuaj, por u kapi shpata e me te fortit. dhe sot kete po ben edhe ti, kujton se je me i mençuri, kur une personalisht habitem se si ti botojne ato mendimet e tua prej kallfi. Nese ka njerez qe jetojne edhe sot, qe duhen urryer jeni ju dhe ata si ju me Lirine e soj e sorollopin tuaj, qe dje hengret si deshet, mesuat ne shkollat qe deshet, mesuat gjuhe te ndryshme si deshet, keni bredhur me leket e popullit kudo dhe tashti doni te quheni disidente. Sa mendje shkruter, truthare qe jeni. Asnjehere askush nuk ka mundur te haje dot me dy luge, sepse ky popull qe quhet shqiptar u a ka dhe tregon vendin, sigurisht dalengadale.
  Sorkadhja. 3 prill dymijeeshtatembedhjete

 14. Bekimi says:

  Fatos, ti neveritesh me talljen e përçmimin që i bën Edi kundërshtarëve me elokuencën e tij, që vjen nga aftësi të spikatura artistike e gjuhësore (që ty të mungojnë, ashjtu si edhe kundërshtarëve të Edit.)
  Ato që bart Edi janë cilësi dhe aftësi a mjeshtri që të rrallë i kanë jo vetëm në SHqipëri dhe krejt botën. Inteligjenca e tij është mahnitëse. Shqipëria jo vetëm se i ka të rrallë, por aq të dobishëm për të qenë në vendin e duhur drejtues e përgjegjës për punët aq me ngut që duhen kryer. Zhbërja e maskarallikut të miqve të tu, kërkon vetëm njerëz si Edi Rama. Është fatlumësi të kesh kryeministër si ai.

 15. Berti says:

  Lubonja….kungull i pjekur ne hije

 16. beni says:

  Ziliqar dhe smirezi o kokrra e horrit o tosi Edi rama sapo mori dekoraten me te larte te Frances or maskara, sapo o dekoria Komandanti legjionit te nderit francez …plas nga zilia dhe smirezia o llapaqen.

  1. loreta says:

   Ju rafte mortja , po s ju bie se jeni majmur mire
   Po kush ka ngel pa e marre ate dekorate ne france
   Sa e sa drejtusa shteti qe sot jane ne burg
   Lexoni se nuk qorroheni po lexuat

 17. Xhemi says:

  Ne pervojen e mjekve specialist,ekziston nje fakt qe kur kane te bejne me pacient kronik disa vjecar disi jane ne siklet dhe dhe me nje doze treme(frige).Ne fakt, pasi keta pacient vuajn kohe te gjate nga smundja kronike, tani fillojn te hulumtojne smumdjen te lexojne literature me fjale tjera te studjojne smundjen e tyre. Ne raste te tilla keta pacient aq shume stuidiojn sa qe gjat vizitave tek mjeku ata mjekun specialist e sjellin ne pozita te pa lakmueshme, bile shpesh ata kane njohuri ma te medha per smundjen specifike se vet mjeku. Andaj, analizen te cilen e bene Fatosi shifet se ka njohuri te thella ne lamine e psikiatrise. Kjo tregon se ky individ edhe siq duketet ne paraqitjet e e tija eshte i smure psiqik shume i rende. Por fatkeqsia e tij eshte se tani atij iu eshte shtuar edhe kompleksi Rama. Andaj si perfundim, ky njeri eshte ne keqsim e siper per arsye se sukseset e K. Rama shokut tij te femiris kane efekt negativ edhe ma te madhe per te. Ne fund egzison nje proverb i cili thote: po te them sa nuk me ke thene.

 18. Fshatari says:

  O Lubi paske bere autopsine psikologjike te vetvetes…dhe ke te drejte se burgu i Enverit te ben si loqe.

 19. Miri says:

  Lubonja me mer ne telefon. Me njeh ti jam ai mjeku ne Gjermani qe me 98 te mundesova te mbajsh nje ligjerate ne Dortmund. Paske shkuar per lesh. Dukej qe atehere se nuk je ne regull. Por tani ke nevoje per mjekim

 20. zonja says:

  o kokrra e qorrit dhe legenit i meriton keto qe po te them se je shume smirezi. sa larg je nga paraqitja aq larg je edhe nga inteligjenca je ishemtuar ne fytyre shpirt e mendje ;me mendimet e tua nuk ndikon kurrkund sidomos tek ata qe kane sy emendjezonja

 21. Marku says:

  Duhet te jem edhe une budalla (sipas Lubonjes edhe amerikanet,Merkeli,francezet qe e dekoruan,nje milion shqiptare qe e votuan ) sepse me thene te drejten ato fjale qe do thosha e ato pune qe do doja te beheshin,i thote dhe i ben Rama ! Vetem nje budalla mund ti prishte ndertimet mbi Lane,vetem nje budalla mund te arketoje leket e energjise elektrike …po nuk e di pse na pelqen qe te beje sa me shume budallalleqe te tilla !

 22. Spartaku says:

  Na rrofshe bythen o Lubonj Kukumjaçka.Kush te degjon ty more tru shplar.Vetem Saliu qe te paguan.Trut i ke lene ne burg,prandaj ata qe te besojne , jane me psikopat se ty.

 23. pjeter says:

  ljubo, ti dhe disa te tjere po e provokoni shume agresivitetin e tij, po i perdorni te gjitha menyrat, sidomos ti ljubovic, por po merr nje pergjigje per cdo gje qe thua per te, nuk te dedikon asnje sekonde te kohes se tij, thjesht te pergjigjet duke te vleresuar me nje injorim, dhe i jep atij nje elegance qe zotrote e enderron, sikur nje fije nga ato qe i pershkruan te ishte, do te te zhdepte ne dru, zotrote e ke treguar veten kush je, nje ipokrit e skicofren qe nuk ben per vete dhe nuk ndryshon opinionin e asnjerit me shkrime te tilla, ti duhet te shofesh veten o njeri, bej ndonje kontroll sa nuk ke kaluar fazen e moskthimit,sepse ndryshe nuk ke alternative tjeter vec kemishes se forces.

 24. Tirana says:

  Nje analize tani per perroin psikik te Fatos Lubonjes: here here shikon si i trembur e here here si trim; nuk sheh ne sy; alarmohet nga mendimi kunder dhe ne kete rast mbyll syte e shikon poshte; ka vetem nje drejtim analizash: analiza psikike, spese ato i dhembin me shume; shihni menyren si rri: shtrember, gjarperues, i fshehur; ka te njejtin fjalor dhe te adresuar ndaj te njejteve njerz, domethene eshte i kurdisur, apo thene ndryshe, i fiksuar. A mundet ky njeri te beje analizen psikike te te tjereve?

 25. uskania says:

  Kë ka lënë pa sharë ky njeri? Merre me mend, edhe Gjergj Kastriotin e quan armik të shqiptarëve.

 26. birbo says:

  nje pyetje kam … ky Lubonja ca eshte mjek???

 27. Fatmiri says:

  Fatos Lubonja,do te sygjeroja ti merje rregullisht ilacet dhe zmadho diagnozen se perndryshe do te na dalesh pa breke ndonje dite o i shkreti ti.Je totalisht i mbaruar.Une mendova se Bashkia e Tiranes i ka sistemuar qent e terbuar dhe rrugace,por paskam gabuar…

 28. burgaxhiu says:

  TI JO vetem bythen tja rrush ED RAMES por dhe boletet o burgaxhi i pa vler , ti nuk do shtet se do te vjedhesh dhe xhvatesh , nuk do te paguash fatura energjie dhe do te ndiesh i privilegjum , por ka 4 vjet nuk te dhjet njeri ne kte vend dhe qan kohen e saliut , or ti qe te burgosi dashuria jote PPSHja , ti ke dhen prova ku ha qyl aty lef si qen , nuk mer njeri mend nga ty se je kungull burgu i pjekur ne hije zorraxhi ordiner.

 29. burgaxhiu says:

  TI JO vetem bythen tja rrush ED RAMES por dhe boletet o burgaxhi i pa vler , ti nuk do shtet se do te vjedhesh dhe xhvatesh , nuk do te paguash fatura energjie dhe do te ndiesh i privilegjum , por ka 4 vjet nuk te dhjet njeri ne kte vend dhe qan kohen e saliut , or ti qe te burgosi dashuria jote PPSHja , ti ke dhen prova , ku ha qyl aty lef si qen , nuk mer njeri mend nga ty se je kungull burgu i pjekur ne hije zorraxhi ordiner.

 30. capi dhia says:

  Nje tentative e vajtueshme e Lubomirit Fatos per te denigruar indirekt SHBA dhe BE. Pse? Sepse duhet te kesh Palle mbi Pallat normale qe te merresh me karakterin e Edi Rames, ndekohe qe duket ashiqare se Shqiperine e kane mare ne dore ta bejne Euroatllantikasit. Per shembull. Politika e jashtme e Edi rames eshte ne sherbim 100% te NATO. Politika e Shqiperise ne Ballkan, po ashtu, etj., qe mos zgjatem. Ne punet e brendshme: reforma ne drejtesi eshte ide, projekt, zbatim, vazhdim hap pas hapi dhe mbeshtetje financiare nga SHBA dhe BE. Atehere cfare i mbetet Edi Rames te beje per Shqiperine? Te mbaje gjalle koalicionin me Meten, dhe anasjelltas. Ngaqe Meta pa koalicionin nuk dihet kur mund te perdundoje. Fato-Lubo ben pordha, sepse per ato paguhet. Dhe normal se edhe ai do te jetoje, packa se eshte KAR i teri, nuk mbajti dot familjen e vet, po mesa duket KARI ne Demokraci ose ne cdo sistem ose loje politike, ose, … del i pari. Morali: me mire kar sesa i ditur. A do te thote kjo se Lubomir Fatosi, shpejt a vone, do te quhet: SHQIPEKAR ? Dhe populli do ti kendoje: Shqipekar si Ai – Nuk u gjendet ne dynja – Lumja Shqiperi – Se per At e ka.

 31. Rrok cubi says:

  Nuk e mora mundimin as ta lexoje analizen tende,se nuk ke cfare te lexosh,te njetat gjera ke 10 vjet qe thua dhe shkruan,je ne pjesen tende komode,kush te njeh e din sa te vlen lekura,je nje mashtrues ordiner me crregullime psiqike,crregulime te cilat jo rralle here i cfaq dhe ne menyre publike,kur ke qene ne thumane,me thoshte nje i njohur i imi,ke qene ne kontrroll te vazhdushem mjeksor dhe je kuruar ne menyre te rregullt,prandaj je ti qe ke nevoje per te bere nje kontrroll bashke me disa shoke te tu,qe sic duket keni vendosur ta leni opoziten ne opozite te pakten dhe nja 8 vjet te tjera.

 32. Merqinja says:

  ME KETO SHKRIMET EPSIKOS LUBONJA PO I UL VLEREN GAZETES.

  1. Ekonomisti says:

   Merqinja, përfundim i saktë, por mos harro se kështu shtohet numëri i lexuesve e kjo është gjë e mirë për biznesin.

 33. timo says:

  Zoti Lubonja, si profesion jam psikiatër prej afër 40 vjetësh. Jam në pension por një treorësh në ditë punj ende këtu ku banoj në një spital psikiatrik. Kjo për tu prezantuar. Përsa i përket temës. I ndjek regullisht zhvillimet politike në shqipëri nëpërmjet televizorit dhe internetit. Juve posaçërisht dhe Edi Ramën ndërmjet gjithë personazheve të tjerë të jetës politike. Po hy tashti direkt në temë. Ju pretendoni se Z. Rama është një i sëmurë psiqik. Në të vërtetë vihet re se keni lexuar mbi pikiatrinë por mesa duket në mënyrë shumë kalimtare, për të mos thënë shumë përciptas, artikuj jo fort profesionalë. Plus kësaj, ju interpretoni sipas qefit ,në mënyrë vulgare,vëzhgimet tuaja madje, do të thosha se fabrikoni indicie që kanë të bëjnë me figurën e Z. Rama. Unë ju kam ndjekur të dyve dhe mund të them me kopetencë profesionale se ju duhet të kaloni në një konsulence psikiatrike ndërsa Z. Rama tek i cili nuk shoh asnjë të dhënë veç të qënit një personazh mjaft i veçantë me një inteligjencë dhe imagjinatë mbi të zakonëshmen as nuk mund të mendohet për një gjë të tillë. Dëgjomëni mua ju duhet të kërkoni një konsulencë me një psikoanalist të paktën sa pa qenë von.

 34. petja says:

  o lubonja debili ky popull deri tani ka pare berishen,bashen, meten ,nanon te percaktuar psikopat me veprat qe kane bere
  rama qendron me i ekulibruar deri tani ne llogjke dhe prespektive ,ta kishim me pare tani shqiperia kushedi si do ishte

 35. mikel says:

  thashe po ja thosha nja dy llafe ktit trapit ,jo re ja paskit thone te gjitha para meje

 36. Bilbil says:

  Zt. Lubonja. Qytetet e shqiperis po ktheshin si spaçi, tani jane duke mare jete. Kur te bier inati per ramen dil e bej ndonjr vizite………,,

 37. Simon Vrusho says:

  FUNDI I RAMËS DHE FUNDI I SHQIPËRISË PO TAKOHEN…

  Rama nuk është i vetmi narcizist, por ai e ka çuar narcizizmin në ekstrem, por jo më pak janë të tillë, por me nuanca pak më të dobta, të plogëta janë edhe Meta, Berisha, Majko, Mediu, etj. delirantë, mitomanë, narcizistë, egomanë që i ka goditur pushteti dhe të godasin e të vrasin me pushtetin që e kanë zaptuar, në një kohë e klimë kur reagimi qytetar është atrofizuar…

  Fakti që më 30 mars 2017 kaloi në Komisionin e Ligjeve në Parlamentin shqiptar një ligj, ku hidhet poshtë propozimin ndërkombëtar për ndëshkimin e krimeve të kastës politiko-juridike 27 vjeçare, dëshmon se narcizizmi e ka çuar në fund këtë vend, këtë shoqëri dhe tani, çdo ulërimë është e kotë, sepse fundi i Ramës dhe fundi i Shqipërisë po takohen… në atë fund të paraparë nga Konica 100 vjet të shkuara…

  Jemi spektatorë në fundin e mjerë dhe tragjik të një vendi, të një populli, të një sage sa dramatike, aq edhe qesharake…

 38. Suzana says:

  Fatos, nuk arrij te kuptoj sulmet e tua. Kjo tregon qe nuk je fisnik apo familje fisnike. Nje fisnik nuk merret me keto gjera. Ju dikur keni qene miq, dhe nena e tij te ka dhene nje kafe, keshtu qe eshte e papranueshme keto qe shkruani ju. Une personalisht nuk do e beja kurre nje gje te tille, per me teper qe Edi Rama nuk te ze kurre ne goje. Madje do thosha qe qendrimi i tij eshte me i drejte, me fisnik. Nuk e kuptoj se deri ku mund te arrije urrejtja njerezore e cila te eshte bere patologjike, kam frike se do semuresh, madje po behesh ti i semure psiqik. Fiksimi eshte shenje e rendesishme e semundjeve psiqike. Turp per moshen qe keni te silleni keshtu. Mbase burgu ju ka lene pasoja, por ju e regulluat jeten dhe s’keni pse vuani. Shume individualist, keshtu i ke zgjidhur problemet por mos se nuk eshte mire. Sa me paqe te kete midis njerzve aq me shume perparon Shqiperia. Urrejrtja ne urrejtje te çon dashuria e shpie perpara shoqerine.

 39. Valter says:

  I semure i pa semure, i cmendur i pa cmendur,
  votohet nga populli, kjo eshte demokracia.
  Ne nje shtet me instuticione te pavarura e kulture demokratike
  dhe nje gomar [si puna jote] te jete kryeminister,
  punet do te vinin mbare.

 40. Edheune says:

  Thjesht njeri i keq. Po shume i keq.
  Nese ky ka kombesi tjeter eshte i justifikuar qe eshte kaq i ndyre si ngatrestar.

 41. lelegu says:

  Foli ky depresivi i Spacit… … … … … … … Shko, mer psikopat, pi ilacet per depresionin se te ka kaluar orari

 42. Beno says:

  Kur shruan lubonja.
  Per te kuptuar se kush eshte Lubonja dhe se cilit i sherben me shkrimet fyese e denigruese
  qe drejtohen ne radhe te pare kundrejt figurave te shquara te popullit tone , qe nga Gjergj Kastrioti ,Ismail Qemali e, Kadareja deri tek Edi Rama, duhet te lexoni shkrimin e Ismail Kadarese , aty del qarte se kush eshte shefi i Lubonjes.
  Beogradi dhe Athina .
  Prandaj mos u merni me Fatosat , atyre nuk u ka mbetur veç te lehin per nje kocke.
  Koha do tua jape vendin e merituar.
  Per Kombin tone ka nisur nje mijevjeçar i mbare,lufta e Kosoves,zhvillimet pozitive ne Shqiperi ( pas 2013) e se fundmi ne Maqedoni zhvillime keto qe per dashakeqet tane shekullore nuk mund te kaperdihen lehte.
  Ata ndihen shume te deshperuar ndaj perdorin dhe sojin e lubonjeve.

 43. ta says:

  ky si duket ka rjedhur,se duket qe interesohet nga se vjen semundja qe te sherohet dhe vete,dhe i ben te gjithe te semure si babe sala.

 44. Drini says:

  O Lubonja me duket se ke pershkruar veten me kete artikull. Anormaliteti jot perfiton liri pa kufi nga toleranca qytetare e Rames se sikur keto shkrime tja kishe bere Berishes do te perfundoje me ndonje pyll per gjah apo do te kishin shkrire me acid. A i ke pyetur shqiptaret cfare mendojne per ty? Pyeti dhe pergjigja e tyre eshte ekzaktesisht sic e ke pershkruar ne kete artikull. Ti Lubonja edhe nga pamja dukesh nje qorr deficent.

 45. Drini says:

  O Lubonja me duket se ke pershkruar veten me kete artikull. Anormaliteti jot perfiton liri pa kufi nga toleranca qytetare e Rames se sikur keto shkrime tja kishe bere Berishes do te perfundoje me ndonje pyll per gjah apo do te kishin shkrire me acid. A i ke pyetur shqiptaret cfare mendojne per ty? Pyeti dhe pergjigja e tyre eshte ekzaktesisht sic e ke pershkruar ne kete artikull. Ti Lubonja edhe nga pamja dukesh nje qorr deficent. Po te mbaron kazani i supes dhe je marrosur komplet. Kujdes mos cjerr fytyren se do shtremberosh dhe syrin tjeter. Koken perplase per muri po deshe se truri jot sca sfare demtimi me te keq mund te marre.

 46. Det says:

  Ky Lubonja ka ikur nga mendja. Vuan nga skizofrenia paranojake.Se kuptoj kush i degjon analizat e tij alucinative.Burgu ka lene lezione. Po ik o derdimen.
  Do bej ndonje suicid ndonje dite…..

 47. Cadra says:

  Duhet te shprehim keqeardhjen per qenie te tilla, te papergjegjeshme , te cilet jane te gatshem te bejne cdo gje qe I sherben skizofrenise se tyre te mjeruar! Cfare mund te presesh nga ky person , qe gjithe jete se tij vetem ka vegjetuar dhe qe nuk e ka idene se cfare eshte puna dhe cfare eshte pergjegjesia , por gjithe kohes , sikunder dhe zagaret rrugac , qe me vesh te vulosur( te tredhur ) , shetisin nga nje kazan plerash tek tjetri!

 48. vaso says:

  Zoteria i ben nje analize KM,qe tek e fundit eshte figure politike.Nuk shau,por ne nje fare menyre tregon disa veti per te,qe ja ka vene ne dukje dhe direkt.
  Po ju spe shani.Mos duhet te degjojme vetem nje violine?Ate ligjin per amnistine e moret vesh.Eshte konsensusi i shumekerkuar dhe i domosdoshem.Ecim perpara.

 49. Kajo says:

  O lubonja te kam degjuar disa her ti je mesuar ne burg qe te binte sapuni ti po mbron te pa drejten perse nuk flet per te miren e vendit po mbron kriminelat

 50. Shqiptari nga Kosova says:

  Ljuboviç, ia marresh te keqen Rames ti..!
  Une mendoj se ti more psikopat duhesh te shkosh ne psikiatri. Po si eshte e mundur ti thuhet Rames ashtu kur AI mumdohet me ba shtet!!!!! Shtet or shtet. Eshte çu ne kembe Sali Serbi , Lylyzymy, e tani edhe Lubonja dhe na japin mend . O tempora o mores. Jane çu ne kembe dallkauk e kopuk, vrases e hajdut, pjesa me e degraduar e Shqiperise per ta luftu Edi Ramen..! Jo or jo, Edi ka mbeshtetje te miliona shqiptareve! Megjithate me mire keshtu, kur armiku te lufton mire eshte puna, kur ai te lavderon duhet pasur kujdes.
  Te fala Sandrit..!

 51. Haka Tekizoti says:

  Në ato që thotë Lubonja më e bukura është se ai mendon se vetë është në rregull psiqikisht.

 52. Emigranti SHBA. says:

  Loreta, ti je me injorante dhe nga ato qe skan par bot me sy,ose me keq akoma qe rin rrugeve, kur gjuon keshtu per kete dekorat.
  Me kete qe thua se dekoraten e lart e paskan mar, kushedi sa persona. Po te kujtoi se nga viti 1802 kur e themeloi dhe e miratoi Napoleon Bonaparti, nje nder ushtaraket dhe burrat e shtetit me te vecant e te spikatur ne bot, e kan mar 5o personalitetete ne gjith boten edhe pse kan kaluar 200 vjet. Me perjashtim te nje presidenti Danjel Orrteges qe kreu krime e kunder njezimit dhe u denua, te tjeret e mbajn me nder.
  Esht nder dhe respekt qe ne Vendin ton, e kan merituar dhe jan nderuar me kete dekorat shkrimtari yne i madh Ismail Kadare dhe kryeministri i vendit ton Edi Rama. SHpresojm qe ne te ardhmen te shtohen personalitete te tjer qe, te na bejn krnar ne qytetareve shqiptar, qe punijm e jetojm neper bot.

  1. pjeter says:

   TE ISHTE KJO LORETA VETEM INORANTE, DOTE MJAFTONTE KOMENTI YT TI HAPTE SYTE.

 53. Aleko says:

  Po veten e ke pare ndonjehere ne pasqyren psikoanaliste zotri lubonja?..nese rama eshte disi I kenaqur nga vetja ti je ne krye te atyre qe pelqejne veten dhe para vetes svene askend as te gjalle as te vdekur , madje as ata qe I kane dhene ketij vendi nder dhe dinjitet midis kombeve te qyteteruar ..madje marria dhe skicofrenia jote e neveriteshme ka shkuar aqlarg sa ti je vene ndesh kunder gjithe popullit shqipetare.Thua kejo te jete frut I kthjelltesise sate mendore qe se ka Rama dhe gjithe Shqipetaret ?.. ha ha, megjitheate perpara largimit te rames nga politika . shume kush do te te kerkonte ne radhe te te pare largimin tende nga bota mediatike se qelbe dynjane, ..I ben mire vetes , I ben mire dhe shqipetareve..Eshte me mire keshtu se sa largimi I rames qe do ti bente mire vetem nje grupi partiak..ok ?..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *