Meta mesazh Bashës: Zgjedhjet bëhen për shqiptarët, jo për partitë. Çdo lloj konflikti e destabiliteti, kosto për vendin

Çdo lloj destabiliteti është kosto për vendin është shprehur kreu i LSI-së Ilir Meta në një takim me të rinjtë e LRI-së në njësinë nr.1 në Tiranë.

Zgjedhjet e lira tha ai nuk bëhen as për opozitën e as për pozitën. “Zgjedhjet bëhen për qytetarët shqiptar, janë ata që votojnë, që vendosin. Zgjedhjet duhet të bëhen në mënyrë më të qetë dhe më demokratike.

Çdo lloj destabiliteti, është kosto për vendin. Çdo lloj konflikti, është kosto për çdo qytetar, familje, dhe  të rinjtë”, tha kreu i LSI-së.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Meta mesazh Bashës: Zgjedhjet bëhen për shqiptarët, jo për partitë. Çdo lloj konflikti e destabiliteti, kosto për vendin”

 1. Neli says:

  BASHËN,e ka lënë truri.!
  Ndihmojeni ta gjejë,!

 2. Ekzekutusi says:

  oLike:Zgjedhjet behen qe te “Fitoj” Lulic Bashovici..sic Vodhi Zgjedhet me Ristanin qe te behej Kryebashkiaku i Tiranes…
  Zgjedhjet duhet te Behen qe TE NA BEHET Lulic Bashovici Qeveritare qe te beje Marreveshje te Tjera me Greqine..qe tju DHUROJ Sazanin..dhe akoma qe ta Njohe Shqiperine e Jugut per Vorio-Epire..ky eshte Lulezim Bashovici…
  Zgjedhjet NUK DUHET TE BEHEN QE SHQIPETARET TE JENE NE KAOS, sepse keshtu i shkon per Shtat Serbise qe na Dhuroj Dhendrrin e saj Sali Berishen..dhe qe Investoj Lulic Bashovicin…
  Zgjedhjet nuk duheet te behen sepse BEHET VITINGU…pse nuk, na thua Like Kryeparlamentari PSE NUK VOTOHEN LIGJET E VETINGUT…??
  Motren dhe Gruan Lulic Bashovicit…KY MOTER QIRE I DO SHQIPETARET TE BREDHIN NEPER Evrope me Trasten e Refugjatit..dhe pa te Drejta..ky Moter qire ishte qe na Deklaronte per Lufte nga nje Cader me 200-te “Petrita” ne mese te Tiranes.,…ky Moterqire eshte TURPI I SHQIPERISE, kur ne Europe shitet Mjelli i Bardhe ne Cdo Stacjon Treni dhe kete Shtetet me te fuqishme si Gjermania nuke Ndalojne Dote….
  Ky Moter Qire..NUK DO ZGJEDHJE..sepse Zgjedhjet SHENOJNE FUNDIN E TIJE NE POLITIKE….ky po Zvarritet si Ligavec…dhe Prete Urdherat e Doktor-UDB-se Sali Berishovici…
  Like::TE GJITHE ATA POLITIKANE QE BLLOKOJNE ZGJEDHJET DHE INTEGRIMIN E SHQIPERISE NE EMER TE PARAVE TE BERE ME GJAKUN E SHQIPETAREVE DO TA PAGUAJNE SHTRENJTE…Lulezim Bashovici si dhe Berishovici NE LITARE..lol

 3. Gaspri says:

  Ky eshte nje mesazh serioz i dhene nga Meta. Mendoj se ky vjen si nje mesazh i Kryetarit te Kuvendit te Shqiperise ne radhe te pare, por edhe si kryetar i LSI-se. Te tilla mesazhe e c”tensionojne situaten, eshte nje nder mesazhet me te qarte, me trasparent dhe me i duhuri ne keto momente.

 4. arjan cani bir k...e says:

  Bashen nuk e degjoni se si bertet ,ka humbur dhe nuk di nga te dale

 5. Alban Dega says:

  Portret i paautorizuar nga nje oqean larg

  ILIR META PERCAKTORI I POLITIKES SHQIPTARE

  – As peng… as i humbur …aq me pak i nenshtruar…
  – Trim besnik si Skrapari… mendimtar i shquar !

  – Nga Alban Dega

  Pasi e keshilloi, pasi e paralajmeroi, pasi i kerkoi disa here te dorehiqej me nder, por pa lavdi, me kulac … nga posti i Ministrit te Drejtesise se Shqiperise, me ne fund kryetari i Kuvendit te Shqiperise dhe i LSI-se Ilir Meta nuk pati rruge tjeter vecse te nenshkruante de fakto shkarkimin e Ylli Manjanit. De jure hodhi firmen Kryeministri Edi Rama.
  I vetmi gabim i Ilir Metes ne kete rast nuk ishte shkarkimi por emerimi i Manjanit ne postin e ministrit te Drejtesise.
  Shume analiste e opinioniste te parise se Tiranes e quajten kete ndeshkim te merituar por te vonuar te Manjanit si nje tradheti te Ilir Metes ndaj bashkepunetoreve te tij. Idiotizem me brire!
  Ilir Meta asnjehere nuk ka pase kontrate besnikerie me asnje bashkepunetor te tij . Eshte teper heret per tu harruar rasti i bespreresve Fatos Nano e Dritan Prifti….
  Pse ? Sepse Ilir Meta nuk u fut as ne borxhe e as ne dallavere politike qe do t‘ia lidhnin duart e ulnin koken si malet stoike te Skraparit .
  Rruga e Ilir Metes ne politiken shqiptare nuk qe e shtruar as me trendafila e as me qilim te kuq…
  Krejt e kunderta…. Ishte nga te paret qe u godit, u perndoq, u lincua nga falangat e murrme dhe nga cetniket e Sali Gazidedes dhe Bashkim Berishes.
  Pse!? Sepse Ilir Meta ka kontrate dhe detyrime njerezore e morale vetem me popullin e voten e tij, me rinine si e sotmja dhe e ardhmja e Shqiperise… Shikoni ministrat dhe anetaresine e LSI-se…
  Midis votes se popullit, kontrates politike me Rilindjen e Rames dhe karrikes se nje ministri kokemushke dhe bajraktar , llafe shume e pune pak ose hic, zgjodhi besnikerine ndaj sovranit dhe besimit te tij nje milione votash per aleancen PS- LSI!
  Askush si Ilir Meta dhe LSI nuk u ka qendruar besnike votes se popullit si shpirti i demokracise dhe marreveshjeve si art e mjeshteri e politikes.
  Asnje politikan shqiptar ne historine e gjithe hapesirat shqiptare nuk ka leshuar me shume pushtet per te bere shtet si e sa Ilir Meta.
  Ilir Meta de fakto jo Edi Rama de jure e shkarkoi Ylli Manjanin. Pse!?
  De jure e de fakto Ylli Manjani e shkarkoi Ylli Manjanin. Ai shkeli vijen e kuqe jo vetem politike, por edhe ate etike te nje ministri qe hante ne grazhdin e Qeverise se votes se popullit dhe lehte me shume se gjithe zagaret e opozites te marre se bashku kunder qeverise anetar i se ciles ishte edhe vete.
  Kur kulaci nuk dha rezultat… Ilir Metes nuk mbeti gje tjeter vecse kerbaci. Askush jo vetem ne politiken shqiptare por edhe me gjere nuk i perdor ato me aq mjeshteri sa Ilir Meta. Si ?! Me Qetesi dhe Dashuri
  Ashtu i do mushka xanxare e politikes shqiptare drute!
  Nje analist bythelepires i cdo sundimtari te radhes e quante sot naiv Ilir Meten kur kulaci e kerbaci i tij me qetesi dhe dashuri coi ne unamimtetin e miratimit te Reformes Kushtetuese me 100 per qind te votave te nje Kuvendi qe ishte me afer kacafytjes se mirekuptimit !
  Ilir Meta mund te jete gjithcka por kurrsesi naiv lidhur me rolin e tij ne miratimin e Reformes ne Drejtesi dhe ne krejt politiken shqiptare !
  Si mund te quhet naiv nje politikan qe tash 25 vjet eshte faktor me peshe dhe tash e mbi 10 vjet percaktor i politikes dhe qeverisjes shqiptare!!!
  Ilir Meta eshte nje amalgame e largpamesise se Churchillit, dinakerise se Xhulio Andreotit dhe i pragmatizmit te Ten Hsiao Pinit pa qene aspak asnjeri prej tyre !
  Pse!?
  Ilir Meta eshte vetvetja !
  Ilir Meta ka profilin e spikatur vetjak!
  Ilir Meta eshte Ilir Meta jo vetem ne politiken shqiptare por edhe ne ate evropiane e boterore!
  Po te keni dyshimin me te vogel per kete kthehuni vetem 24 ore para unanimitetit te miratimit te Reformes Kushtetuese si shpirti i Reformes ne Drejtesi!
  Kryetari i Kuvendit Ilir Meta perseriti vendosmerisht ” kjo Reforme duhet te miratohet me konsensus”. Kulaci!
  Pasi kundershtoi shantazhet ndaj deputeteve te Kuvendit te tij, po ky baba i Kuvendit te baballareve te Kombit, nuk nguroi aspak po me nje qetesi stoike tundi edhe kerbacin e doreheqjes.
  Po citoj fjale per fjale “… Do te iki si kryetar Kuvendi nese votohet me shantazhe dhe presione ndaj deputeteve ”
  Konsensus… Shantazh… Presion ! Te gjitha bashke ne nje fjali! Kerbac e Kulac… Kerbac qe zgjidhen nyjen dhe ngercin shqiptar para te cileve edhe Nyja e Gordit eshte nje loje kalamajsh.
  Ata qe deri para tri oresh kishin nxjerre shpatat e ishin gati te kacafyteshin si gladiatore me njeri- tjetrin tani duartrokisnin ne gare per te marre dekoraten dhe titullin amerikano- evropian te fitimtarit dhe shpetimtarit , te regjizorit te Reformes qe nuk lane gure e drure pa hedhur kunder saj deri edhe sot e kesaj dite .
  Fitimtari i vertete e kishte kryer detyren e vet me sukses… Pa shpate e pa kerbac! Pa e prere e pa e keputur nyjen gordiane! E denje per tu cilesuar si Nyja Metane!
  E denje per ta cilesuar Ilir Meten si politikanin me te zhdervjellet dhe me pragmatiko- praktik tipik ala amerikan!
  Me nje dallim: ai kurre nuk permend kulacin e as kerbacin! Shprehja e tij filozofike eshte Qetesi e Dashuri duke servirur Kulacin dhe tundur Kerbacin si ai . Pa to edhe sot Shqiperia do ishte gdhire pa Reformen ne Drejtesi e me nje … Zoti e di!
  Faleminderit Ilir Meta…
  Te tjeret le te rrahin gjoksin fitimtareve dhe clirimtareve te vetem!
  Nuk jane as njeri e as tjetri!
  Tamam kur duket se ka humbur papritur Ilir Meta del fitimtar…
  A i kini ndjekur dokumentaret me luanet!?
  Pikerisht atehere kur duken te drobitur, te perhumbur, te pergjumur… gati gati te dorezuar… papritur versulen me furi tamam si rrufeja dhe kapin prene e tyre si askush tjeter.
  I vetmi ndryshim eshte se edhe kete Ilir Metà e ben me Qetesi… me Qetesi dhe Dashuri!
  Askush ne politiken Shqiptare si Ilir Meta nuk di te terhiqet kur duhet te terhiqet si ne parti ashtu edhe ne qeverisje!
  Asnje politikan shqiptar nuk sakrifikon nje beteje. dy… bile edhe me shume!
  Por asnjehere ne kete cerekshekulli demokraci ne Shqiperi Ilir Meta nuk ka humbur asnje lufte !
  Asnje politikan shqiptar ne historine e gjithe hapesirat shqiptare nuk ka leshuar me shume pushtet per te bere shtet si e sa Ilir Meta.
  Pse!?
  Politika eshte arti i se pamundures qe e ben te mundur!
  Ilir Meta eshte mjeshter i politikes.
  Ai ka me vete edhe faktorin moshe! Hyri ne politike gati femije, u shkollua dhe rrit ne politike…
  Ndaj edhe vete LSI-a eshte partia politike me moshen mesatare me te re ne Shqiperi !
  Eshte partia me rritjen me te shpejte politike e elektorale ne historine e Shqiperise!
  Pse ! Sepse rinia eshte motori i cdo levizjeje e force politike, eshte shpirti dhe energjia e saj e pashterur.
  LSI dhe Ilir Meta jane perkrahesit, nxitesit dhe miqte me besnike te rinise qe ne moshe te re u hap rrugen per lartim e perparim te karrieres se tyre ne baze te meritave, punes dhe veprimtarise se secilit!.
  Edhe sot kane mbetur me ate shpirt rinor si frymezim dhe shembull i gjalle per rinine jo vetem te LSI-se.
  U kalit ne te me kerbac e pranga, me intriga e kurthe, me prapaskena e komplote te majta e te djathta, fashiste e komuniste, marksiste e dreqiste….
  Edhe me kulacin e zgjuarsise e largpamesise, tolerances e pragmatizmit, atdhetarise e besnikerise ndaj popullit dhe atdheut.
  Gjithcka me Qetesi e Dashuri si asnje politikan jo vetem shqiptar per vendlindjen e tij Skraparin e mendjes e pendes, te punes dhe pushkes!
  Asnje politikan e qeveritar shqiptar nuk ka bere per vendlindjen e tij sa cka bere Ilir Meta…
  E sic thone francezet “Atdheu i madh fillon tek vendlindja e vogel…!”

  SHENIM : PERDITESUAR ME 11 SHKURT 2011

 6. wickedgame says:

  O u ke Mete te besojme ate qe tha dje qe jemi ne vitin 2017 dhe nuk ka zgjedhje pa opoziten apo kete Meten pas peshkut te lali erit.He dhe mos thuaj qe muri luan buri jo.Shiko o like ,se e kam me merak Monen se mos besh gabim dhe nuk e kanditon prap per deputete se nuk ka kush te na beje opozite ,per ligjin e arsimit .Per te miren e ketj populli e mira do ishte qe Mona presidente ti kryeminister .

 7. pjeter says:

  ZGJEDHJET BEHEN PER SHQIPTARET, POOOO, PO TI ZOTROTE PER KE DO I BESH?TI O LILO KE NJE JETE BRENDA MUREVE TE ARTE TE POLITIKES SHQIPTARE, SA QE NUK E KE IDENE FARE SE C’MENDOJNE NE TE VERTET SHQIPTARET, TI BESON SE JE JASHTE KESAJ KANOSJE? JO ZOTRI I DASHUR, NE QOFTE SE KA NJE PARTI QE KANOS SHQIPERINE, NUK ESHTE PD-JA, POR PARTIA JOTE, TI JE FSHEHUR PAS PERDES SE URREJTJES SE PD-SE, DUKE LEVISUR NEN HIJE DREJT ATIJ KAOSI QE PER TY ESHTE ME SE I DOBISHEM, JU NUK E DONI DRYSHIMIN, QE PO KERKOJNE SHQIPTARET,,, SHQIPTARET KANE VOTUAR, DHE DUAN QE AJO VOTE TE MOS HIDHET NE HALE NGA ASKUSH, DHE ZOTROTE PO KERKON TE BESH PO KETE, NE QOFTE SE DO TE DALESH NGA LLUMI, DIL, VET E KE NE DORE, ME DEPUTETT QE KE BEJ MOSBESIMIN E QEVERRISE, DHE ZGJEDHJET E PARAKOHESHME, POR TI KERKON QIQRA NE HELL, NDRYSHONI LIGJIN ELEKTORAL ZOTERI, DHE E VINI NE SKEDA VOTIMI EDHE KANDIDATIN PER KRYEMINISTER, DHE PO MORE PELQIMIN E SHQIPTAREVE, DO TE BEHESH KRYEMINISTER,NDRYSHE PO E KERKON SI BASHA,FITORE NE TAVOLINE, DHE DUKE NA PERMENDUR EDHE NE SI VOTUES, JO E VETEM JO, SHKO BEJ KUALICION ME ATA QE TE BEJNE KRYEMINISTER PA KUSHTE, ZGJEDHJET JANE TE CAKTUARA, DHE CDO TENTATIVE PER TE MOS RESPEKTUAR LIGJIN ESHTE KUNDER SHQIPTAREVE, SHPRESOJ VETEM NE ATA NDERKOMBETARE QE NA DUAN TE MIREN, QE JU TJU IZOLOJNE TOTALISHT, SHPRESOJ GJITHASHTU QE PROTESTA E RADHES, TE JETE EDHE ME MADHESHTORE E MBARE KOMBETARE, KUNDER KRIMINELAVE QE NA MBAJNE PENG VENDIN ME CADRA E PRETENDIME ALABAKESH, POR KJO E FUNDIT PO NDODHI SHPRESOJ TE MOS GJENI ASNJE VEND TJU PRANOJE, DHE JU DOTE URONIT TE KISHIT NJE PERFUNDIM PAS HEKUARVE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *