Henri Çili: Rama –Meta mbaroi. Tani LSI i kërkon Bashës kryeministrin

Ilir Meta deklaroi pas mbledhjes në kryesisë së LSI, se koalicioni me PS mund të vazhdojë nëse  plotësohen standardet e zgjedhjeve të lira dhe nëse opozita merr pjesë në zgjedhje. Duke analizuar këtë deklaratë, analistët e ftuar në studion e #DritaremeRudinën në Vizion Plus, shprehën mosbesimin e tyre për dhënien fund të marrëveshjes Rama- Meta.

Henri Çili ishte i vetmi që u shpreh për përfundim të marrëveshjes Rama-Meta dhe hodhi tezën se tani Meta do i kërkojë Bashës, kryeministrin. “A është gati Basha t’ia japë, kjo është çështja”-tha Çili.

Henri Çili: Vendimi i Metës ishte një vendim i pritshëm dhe i logjikshëm. Koalicioni nuk është më. Ka nisur një moment i ri politik për Shqipërinë që tregon se PS dhe LSI nuk do të futen bashkë në zgjedhje. Kemi një realitet të ri. Në mënyrë logjike LSI dhe Meta nuk mund t’i realizojnë objektivat e tyre me Ramën, pasi duan të njëjtën gjë. Nëse do të ishin në ekuilibër nuk do të kishte kaq shumë konflikte. Por kjo tregon se nuk ka ekuilibër.

Frrok Çupi: Unë nuk e besoj që Meta doli nga koalicioni. Kemi nevojë për një gjuhë të hapur. Nuk është thënë gjë. Jemi në të njëjtën situatë si edhe dje. Flasim për qevrinë dhe ende nuk kemi zhvilluar zgjedhjet. Meta ka përdorur gjuhën që mund ta ndryshojë edhe nesër. Unë e shoh si një kurth për protestën.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Henri Çili: Rama –Meta mbaroi. Tani LSI i kërkon Bashës kryeministrin”

 1. endri says:

  meta eshte unik ne llojin e vet: “Midis diktatures dhe demokracise, LSI zgjedh demokracine”. Me ka lene gojhapur, sa para nesh qe eshte. ha ha ha…

 2. Daku vlor says:

  ky i ziu henri pasi lepiu bythen e rames e berishes, po lepi edhe meten. urime dhe suksese

 3. Met Rame Berisha says:

  Kur mbytet anija, te paret dalin minjte. Shoku Neim mesa duket po ndien ndonje gje. Me siguri se shpejti do te lexojme editorialin ; Perse duhet te jete Meta Kryeminister???
  Ngushellime rilindioteve se u gjenden fare te papergatitur, sidomos pas darkes me peshk ( jo me ngjala).

 4. ta says:

  zoti mero me fal[o kopuk] prse i nxjer keta njerez ne portal,apo u bere njeri i fuqishem tani,po ne nese nuk na do si lexues do gjejme ku te lexojme.

 5. ta says:

  ky profesor i madh i erdhi koha,nje koqe kandari u be dhe ky cili te jape mend,bashke me fevzon dhe ate te lapsi albudalle janekkkk

 6. Lakja says:

  Ne fakt askush duket nuk do te shohe se Hajduti Meta, permes deklarates se tij te djeshme thjesht reagoi ndaj lajmeve dhe orientimeve qe iu dorrezuan dje nga Arvizu dhe Lu!

  Çdo reagim i LSI dhe PD prej se paku 6 muajsh, eshte i orientuar nga frika e Salehut dhe Like Floririt nga Vetingu dhe nga Burgu.

  Po preket pikerisht ai sistem qe i siguronte ketyre banditeve mosndeshkueshmeri…

  Çfaredo te bejne, nuk e ndryshojne dot kursin e demikrobizimit te shqiperise!

  Ne burg me gjith Shkerdhenin dhe Kargiten do shkoje dhe Mona Cheria, dhe Lion Xhelatina, dhe Koço Plehu…

  Pra sido ta levizni bishtin, destinacion te vetem keni BURGUN…. Sa per Luloqen, ai do jete deshmitar i mbrojtur i Drejtesise qe i mungon vendit qe prej 1946…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *