Qeveria e besimit le të kalojë nga mocioni i tij

Nga Aleksandër Çipa

 

Do te duhej te sqarohej koncepti per ndryshimet mes Qeverise Teknike dhe Qeverise se Besimit…

Si do te ndryshoje formula mes njerez dhe tjetres?

Kush jane garantet e besimit dhe si konceptohen “te besuarit”?

Kush eshte njesia vleresuese e besimit dhe pse do te konsiderohen te besuar disa dhe te tjeret jo?!

Ndarja e qeverisesve te tanishem ne te besuar dhe te pabesueshem, mbart ne thelb diaboli dhe fyen e injoron tronditshem sovranin.

Keto lojëra behen ne prag te castit kur sovrani ka legjitimitetin te percaktoje dhe zgjedhe qeverisesit e rinj.

Qeverisjet e salduara ne rruge manipulimesh dhe sidomos ne tryeza portative oligarkesh politike, jane te destinuara te ngrihen ne terren dhe per kohe pa gravitet.

Ato qe dalin nga sovrani, kane legjitimitet dhe gravitet.

Per mendimin tim, ketij Parlamenti i ka mbetur vetem nje seance mocioni besimi, perderisa nuk pati kurre mocion mosbesimi, dhe me pas, nese nuk rezulton ajo qe kerkon opozita, nje doreheqje e kryeministrit Rama dhe futje ne zgjedhje.

Kriza qe vjen nga lart, nuk eshte kurresesi e njejte me ate qe shperthen nga qytetaret.

Kjo eshte arsyeja qe shqiptaret jane bere me te maturuar dhe me lexues nga sa mendojne oligarket e makuterise se pashoqe ne gjithe me nder Lindjen qe e shembi Perendimi dhe po e perfshin Europa.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Qeveria e besimit le të kalojë nga mocioni i tij”

 1. fida says:

  Mendoni pak,cilet ishin keta baballaret e sotem te kombit para vetem 10 15 vitesh.Rrozgo,me rrozgo se ne sot,vetem me energji ta pafund kriminale,per te bere ato gjera qe ne vdektareve te tjere as nuk na shkonin neper mend…dhe ja,sot ata jane baballare kombi ala kaubojsa etj.qe te vjen per te vjelle kur i shikon parlamentit e TV duke na dhane mend qe nga seksi e deri se si duhet te sillet Amarika dhe Evropa ne kohen tone Qafsha ty moj Sheje…

 2. Lakja says:

  Egzakt Aleksander Çipa! Rama duhet te luaje fort!!!

 3. Fatosi-kosove says:

  Prandaj shqiptaret duhet te zgjohen dhe te vetdijesohen se keshtu nuk shkon ku njerezit luajne sipas qefit te tyre me shqiptaret si me koqet e tyre,te votojne vetem Ramen dhe PDIU-n dhe ti tregohet vendi ilirit,lulit e sali fazlliqit,pis kriminel parti,duhet nje ligj qe ndalon kurvat te merren me politike,sa her qe ofrohen zgjedhjet meta kercen here ne nje mullar here ne tjetrin,dhe sa here luli e sali berisha vijne para murit duhet nje kriz dhe duhet nje shpetrimtar si meta,tash pas kater vitesh i ka ra ne mend metes se Lazarati ka ekzistuar dhe droga eshte drejtuar nga sali berisha e lul basha siq thot gazetari Hoxha,lul sa ishe minister hyje e dilje ne Lazarat,sa ishe minister shoket tu kishin mbjelle kanabis ne zyra,prandaj duhet ndeshkuar me vote meten si PD-n dhe tu tregohet vendi,ndryshe nese do mbeten ne politike kurre qetesi sdo kete dhe sa te jene gjalle keta tre (luli,sali berisha e meta) do te kete droge,vrasje,plaqkitje te bankave e kurva ne politike,mallkaur qofshin ato nana qe i kan pjelle.

 4. kozmo says:

  QEVERISE RAMA, I NTERESON VETEM BESIMI I POPULLIT . SA PER OPOZITEN, AJO NUK KA ASNJE PROBLEM , PERVEC WETINGUT . SHKONI NE PARLAMENT DHE VOTONI LIGJET, QE TE BEHET OPOZITA E BESUESHME PER POPULLIN .

 5. Edi NYC/USA says:

  Berisha / Meta / Nano
  liderët e
  KRIMIT ORGANIZUAR SHTETËROR SHQIPTAR (K.O.S.S.)!…

 6. demi says:

  I ka rene pikes Cipa

 7. Bruins says:

  Qeveri pazaresh jo qeveri besimi. Per ke eshte besimi ? Per zgjedhje te lire e te ndershme ? Brockulla. Besimi eshte garanci per vetingun.

 8. Samiu says:

  Kjo po ju them eshte ngjarje e vertete dhe ka ndodhur ne nje nga bashkite e jugut te vendit kur PD mori pushtetin me vjedhje ne 2005 e ndihmuar nga braktisja e Fatos Nanos. Ne nje nga zyrat e privatizimit u emerua pergjegjes nje njeri qe vinte nga nje komune e thelle dhe nuk kishte fare haber nga punet e administrates apo nga zbatimi i ligjit. Ishte emeruar aty vetem se kishte rrotulluar pallton me vershellima histerike ne mitingjet e te marrit Berisha kishte rrembyer kutine e votimit e kishte cuar ne shtepi dhe se ishte injorant nga zbatimi i ligjshmerise.
  Pergjegjesja e personelit te institucionit i jep celsat e zyres se privatizimit dhe hyn ti prezantoje iventarin e zyres shefit te sapo emeruar. I hutuar sikur po hynte ne ndonje kishe katedrale shefi i ri veshtronte perreth, preku me dore tavolinen e llustruar dhe kollukun komod dhe psheretiu me kenaqesi: – Mue, mue, mueeeeeee,……. hehhheeeee paska kondita ketu! Ta shikonte Cecoi do ti fanepseshin syte mue, mue, mueeeeeeeee y, y, y ,y , yyyyyyyy ua, ua, ua.
  -Ketu ke nje minibar te vogel per te mbajtur ndonje pije te ftohte- vijoj pergjegjesja. Kur pret ndonje ne zyre i afron shpejt dicka te ftohte.
  -Mue mue mueeeeeee shiko se cben Sali berisha mueeeeeeeeeeeeeee.
  Po kjo qemaneja ketu si televizor cfare eshte?- Pyeti i habitur shefi i ri.
  – Eshte kompjuter – ja kthen pergjegjesja.
  – Komjuter? Tryyyyyyy try try, mueeeeeeeee mue, mue – ja kthen shefi. Po cfare ben kjo?
  – Po ja shkruan ndonje shkrese dhe e ruan ne memorje ose trurin e kompjuterit, me te degjuar e kam edhe une.
  – Mos me ben ndonje shejtanllek kjo qemaneja se paska dhe sy magjik mueeeeee. Me mire ta heq nga zyra thote shefi.
  – Me mire mbaje i thote pergjegjesja qe kur te vine ata te televizionit te filmojne perpara kompjuterit si njeri i ditur.
  – A pa,pa,pa,pa ferkonte duart shefi i ri vertet thua. Do me shikoje Cecoi dhe ata ne fshat do cqyejne syte nga cudia.
  Per te vjedhur gjithe shqiperine PD.se dhe LSIse i duhen dhiare si ky shefi i ri. Po a do ta lejojne shqiptaret?

 9. Bogonica says:

  Kush nuk ka besim tek qeveria le te beje mocion mosbesimi per kryeministrin Rama,keto jan rregullat te tjerat jane pallavra.Ne se qeveria bie,atehere presidenti mandaton partine qe ka shumicen per te bere qeveri te re.Nese qeveria siguron shumicen ne parlament ajo eshte pergjegjse per organizimin e zgjedhje te radhes.Ne se opozita nuk hyn ne zgjedhje dhe me qevrine e rikompozuar te shumices parlamentare ,kjo eshte e drejte e saj,ajo merr pergjegjesi para mbeshteteesve te vet per qendrimet qe mban.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *