Skënder Sherifi në Zululand: Thellë brenda meje jam shqiptar, por Shqipërinë nuk e kuptoj

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nano kish ftuar në Zululand Skënder Sherifin, poetin shqiptar me shtetësi belge që sapo ka publikuar në shqip librin “Silenzio” me poezi të shkruara në rininë e vet.

Sherifi foli për marrëdhëniet e tij me Shqipërinë e Belgjikën. “Unë e kam një shtresë shqiptari në nënvetëdijën time, edhe pse me formim jam kozmopolit: por Shqipëria është e çuditshme, unë nuk e kuptoj, nuk arrij ta lidh dot si një të tërë, është një botë fragmente-fragmente”, tha ai.

Dhe vijoi të thotë se “Belgjika është një botë ndryshe, ku nuk ka kuptim të jesh patriot, ku bashkëekzistojnë disa kultura, dhe unë jma produkt edhe i këtij konteksti”.

Më pas biseda u fokusua te revolucioni francez i vitit 1968, por edhe te bota e sotme që, sipas Nanos, është bërë më e frikshme se në çdo kohë tjetër të gjeneratës sonë”.

Sherifi tha se shumë ngjarje që po ndodhin, si largimi i Britanisë së Madhe nga Europa, zgjedhja e Trumpit në SHBA, integrimi i vështirë i myslimanëve në Europë, roli i Rusisë, etj, mund të sjellin për pasojë shpërbërjen e BE-së dhe ky do ishte një lajm i keq.

Bisedën e plotë mund ta ndiqni në linkun

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Skënder Sherifi në Zululand: Thellë brenda meje jam shqiptar, por Shqipërinë nuk e kuptoj”

 1. ta says:

  Nano te dija burre po na dole lope,me shume cica….

 2. astrit says:

  Mos u brengos Sherif! Dhe ne qe jetojme ketu, kur se kemi kuptuar kete halle madhe Shqiperi.

 3. Aqifi says:

  Do ta marresh vesh kur edhe Belgjika te shkoj per lesh arapi dhe te plasi lufta civile….

 4. sorkadhja says:

  Ju z. Sherif si kozmopolit, nuk keni arritur ta kuptoni Shqiperine, nje deklarimi i juaji. Une nuk do tju spjegoj se kush eshte Shqiperia qe ju ta kuptoni, por do tju them se: Nese ju jeni kozmopolit, siç e quani veten sepse jeni rritur ne Belgjike nje shtet me shume kultura, po te lexosh historine e vertete te Iliriades, arberise dhe epirit, te jeni te sigurte se do ta kuptoni Shqiperine, sepse ketu kane kaluar njera pas tjetres per disa shekuj te gjitha kulturat si romake, bizantine, otomane, komuniste, mos harro ketu kane kaluar soj e sorollop racash dhe kane tentuar te lene kulturat e tyre, por ato nuk jane pelqyer dhe ne kemi mbajtur kulturen tone. Besoj me kuptoni. Sorkadhja

  1. arbereshi says:

   Po pse meresh me njeriun Sherif i cili gjen mijra fjale per te shpjeguar sa me sakte se cfare perjeton ai dhe te thena ne menyre shume llogjike dhe te kuptushme per kedo qe ka bere perpjekje per te qene i kultivuar ne kerkese te nivelit ku jeton. Meru me idjotin NANO qe dy pytjet e para qe beri e tregojne se sa injorant dhe inferior eshte. Per debilin Nano nuk mjafton qe Sherifi eshte poet por a eshte poet shqiptar. Kjo tregon qe Nano nuk mund ta vleresoje dot nivelin si poet te sherifit. Pytja e dyte dhe me idjote akoma, poet lind apo behesh? O zot na ruaj katunare injorant te ketille kemi kudo per rreth ndoshta shume me te rrezikshem se injoranti Nano TUNGU

 5. sorkadhja says:

  Ju z. Sherif si kozmopolit, nuk keni arritur ta kuptoni Shqiperine, nje deklarimi i juaji. Une nuk do tju spjegoj se kush eshte Shqiperia qe ju ta kuptoni, por do tju them se: Nese ju jeni kozmopolit, siç e quani veten sepse jeni rritur ne Belgjike nje shtet me shume kultura, po te lexosh historine e vertete te Iliriades, arberise dhe epirit, te jeni te sigurte se do ta kuptoni Shqiperine, sepse ketu kane kaluar njera pas tjetres per disa shekuj te gjitha kulturat si romake, bizantine, otomane, komuniste, mos harro ketu kane kaluar soj e sorollop racash dhe kane tentuar te lene kulturat e tyre, por ato nuk jane pelqyer dhe ne kemi mbajtur kulturen tone. E njohim kulturen kozmopolite, por na pelqen kultura origjinale dhe jo ajo e perzier, sepse behmi njelloj si te tjeret, kur dihet qe ne jemi te veçante. Besoj me kuptoni. Sorkadhja. 07.04.2017

 6. sorkadhja says:

  Ju z. Sherif si kozmopolit, nuk keni arritur ta kuptoni Shqiperine, nje deklarimi i juaji. Une nuk do tju spjegoj se kush eshte Shqiperia qe ju ta kuptoni, por do tju them se: Nese ju jeni kozmopolit, siç e quani veten sepse jeni rritur ne Belgjike nje shtet me shume kultura, po te lexosh historine e vertete te Iliriades, arberise dhe epirit, te jeni te sigurte se do ta kuptoni Shqiperine, sepse ketu kane kaluar njera pas tjetres per disa shekuj te gjitha kulturat si romake, bizantine, otomane, komuniste, mos harro ketu kane kaluar soj e sorollop racash dhe kane tentuar te lene kulturat e tyre, por ato nuk jane pelqyer dhe ne kemi mbajtur kulturen tone. E njohim kulturen kozmopolite, por na pelqen kultura origjinale dhe jo ajo e perzier, sepse behmi njelloj si te tjeret, kur dihet qe ne jemi te veçante. Besoj me kuptoni. Sorkadhja. 07.04.2017

 7. sherifja says:

  Dikur kena pa filma me Sherifa, tash Sherifat jane ba analista, poet dhe kozmopolit. Çfare do te thote te jesh kozmopolit? Te jesh kozmopolit do te thote te jesh nje vezhgues i humbur ne turmen 7 bilioneshe pa rrenje dhe identitet. Shqiperise se gjore i ka ra per hise me u perfaqesu si nga jashte ashtu edhe brenda nga llumi me i prapambetur i saj, politikanet e saj brenda dhe vellezerit, femijet apo niperit e tyre, kriminel dhe drogaxhinje neper Europe. Kjo eshte arsyeja qe Sherifi se kupton shqiperine. Po te njifte Sherifi shpirtin, bujarine, dashurine dhe humanizmin e shqipetareve te vertet Sherifi do kishte folur ndryshe. Po ç’ti thuash Sherifit, ai eshte kozmopolit qe e kalon diten duke shpenzuar leket qe merr prej ndihmes sociale neper kafete e Belgjikes, gjoja duke shkruar edhe vargje, dhe nuk ashte çudi qe nje dite Sherifi, intelektual dhe kozmopolit, te behet edhe kryeminister ne Shqiperi, si piktoret Parisien, se patjeter keta lloj karakteresh promovohen ne Shqiperi.

  1. Drmrvr says:

   Perfekt pershkrim i je papaku te Belgjikes…

 8. lili says:

  Asnje shqiptar i diaspores nuk e kupton kete Shqiperi! Diaspora eshte munduar me rruajte gjuhen,traditate e mira shqiptare,etj etj kurse ne shqiperi i Kane harruar qe moti edhe kur t’va kujtojsh te shikojne sikur alien! nje ,kur i tregova emrin ,me tha’po as ne kohen e gyshes nuk kishin guxuar me vu keso emra te vjeter!…
  Mendojne se Duke ndryshuar emrin,behen evropian,… Nje rast tipik:Erdhen tash disa tek ne:kemi ardhur per me punuar.OK cfare shkolle e cfare zanati keni: asnje kerkojme Pune,bile me idherim u pergjegjen,sikur shiko cfare idiot nuk di cka eshte puna!! Po a e dini me ba dicka,se pa zanati nuk te merr kush ketu? Pune te thjeshte, kerkojme ,bre .Po nuk ka Pune Duarte ne xhepa o djem! Kur keni nda mendjen,pse nuk keni mesuar bile pak si behet muri,si shtohet cimenti!etj etj Jo kerkojne Pune po nuk Kane mesuar asgje as per murator,as per baqe,e lere me per gjuhe!… Keshtu shqiptari nga albanistani qe mendon se vetem fakti se eshte shqiptare mjafton:a nuk e ka pritur evropa shqiptarin?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *