E ndershme historia, baxhellë politika!

-Faktet kokëforta të një tranzicioni halabak!

Nga Bledi Mane

Mars 1991, Shqiperia mban te parat zgjedhje pluraliste. President Ramiz Alia, kryeminister Fatos Nano. Partite e reja politike kishin ankesa pa fund por iu nenshtruan ligjit dhe dispozitave te arnuara kushtetuese te monizmit.

Mars 1992, Shqiperia mban zgjedhje te parakohshme. President Ramiz Alia, kryeminister Vilson Ahmeti. Te gjitha partite politike marrin pjese ne zgjedhje, fiton opozita e kohes, partia komuniste pranon rezultatin, Ramiz Alia jep doreheqjen.

Korrik 1992, te parat zgjedhje lokale pluraliste. Sali Berisha president, Aleksander Meksi kryeminister. Partia Demokratike qeverisese humb zgjedhjet ne pjesen dermuese te pushtetit lokal, pranohen rezultatet.

Nentor 1994, referendum per kushtetuten e re. Sali Berisha president, Aleksander Meksi kryeminister. Projektkushtetuta e paraqitur nga PD-ja humb thelle. Rezultati pranohet.

Maj 1996, zgjedhjet kombetare politike. Vjedhje dhe harbuteri model bjellorus ne mes te Evropes. Sali Berisha president, Aleksander Meksi kryeminister. Opozita dhunohet politikisht dhe fizikisht. Rezultati nuk pranohet. Socialistet braktisin parlamentin.

Tetor 1996, mbahen zgjedhjet lokale. Sali Berisha president republike, Aleksander Meksi kryeminister. Opozita merr pjese ne zgjedhje dhe pranon humbjen.

Qershor 1997. Shqiperia ne zgjedhje te parakohshme emergjente. Vendi ne lufte civile. Sali Berisha president, Bashkim Fino kryeminister. Demokratet humbasin frikshem, pranojne rezultatitn, Berisha jep doreheqjen, kthehet ne lider te opozites.

Nentor 1998. Referendumi kushtetues. Opozita e djathte ben thirrje per te votuar kunder. Rezultatet tregojne te kunderten. Shqiperia behet me Kushtetute. Berisha deklaron se nuk do e njohe kur te vi ne pushtet por genjen.

Tetor 2000. Zgjedhjet lokale. Rexhep Meidani president, Ilir Meta kryeminister. Socialistet fitojne bindshem. Opozita e djathte e Sali Berishes pranon humbjen.

Qershor 2001. Zgjedhjet kombetare. Rexhep Meidani presidents, Ilir Meta kryeminister. Fenomeni i Dushkut ben kerdine. Serish humbje per opoziten se Berishes. Rezultati si fillim nuk pranohet nga te gjitha palet. Opozita refuzon kuvendin por kthehet pas disa muajsh.

Tetor 2003. Zgjedhjet per pushtetin lokal. Alfred Moisiu president republike, Fatos Nano kryeminister. Te gjitha forcat politike marrin pjese. Humbje e rradhes per opoziten e djathte, njohje rezultati.

Korrik 2005. Shqiperia shkon ne zgjedhjet parlamentare. Alfred Moisiu president, Fatos Nano kryeminister. Socialistet humbasin pushtetin pas 8 vjetesh. Opozita e djathte fiton. Sali Berisha rikthehet ne pushtet.

Tetor 2006. Shtyhen zgjedhjet lokale. Opozita socialiste ka si pretekst ngercin , certifikatave dhe leternjoftimeve te votuesve. Alfred Moisiu president, Sali Berisha kryeminister. Koha kalon pa asnje rezultat mes paleve. Janar 2007, presidenti Moisiu behet relator i krizes. Mban kycur ne pallatin e Brigadave perfaqesuesit e dy forcave te medha politike derisa palet gjejne zgjidhje. Me pas mbahen zgjedhjet lokale, e majta fiton shumicen e bashkive dhe komunave. Rezultati pranohet.

Korrik 2009. Zgjedhjet parlamentare te rradhes. Bamir Topi president republike, Sali Berisha kryeminister. Asnje parti nuk fiton shumicen. Koalicion i sforcuar PD-LSI. Opozita e Edi Rames refuzon parlamentin. Socialistet ngrene cadrat e greves se urise, kerkojne hapjen e kutive. Faktori nderkombetar nderhyn. Opozita rikthehet ne parlament.

Maj 2011. Mbahen zgjedhjet lokale. President Bamir Topi, kryeminister Sali Berisha. Te djathtet humbasin por masakrojne rezultatin ne bashkine e Tiranes. Edi Rama humbet pas 11 vitesh, njeh rezultatin dhe largohet.

Qershor 2013. Zgjedhjet e pergjithshme. Bujar Nishani president republike, Sali Berisha kryeminister. I djathta humbet rende, koalicioni PS-LSI fitues me 1 milione vota. Rezultati pranohet, Berisha jep doreheqjen, premton se do largohet nga politika por edhe sot kryetar de facto eshte, edhe tani te çadra e keni. Rri dot qeni pa ngrënë mut?

Ne foto: Shoku Ramiz me shokun Sali

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “E ndershme historia, baxhellë politika!”

 1. dash says:

  😈😂😂😂😂😂

 2. Lipi says:

  O Bled koqja na Je bere si kronist lajmesh.Nese ske gje per te thene mos na ca trapin me statistika.Faj ka pak dhe Merua qe te jep hapesire Edhe per traplleqe.

 3. Tajari says:

  Je I madh Blendi…..qeni vetem mut di të haje

 4. duno says:

  Qente e sotem jetojne me mire se njerzit po ty mor qyq qe ushqehesh me kerma e me lepirje bythe .

 5. Shoku shpati says:

  Tamam si Bledi.

 6. Shoku shpati says:

  Tamam si Bledi.

 7. mihali says:

  dhe do vazhdoje te haje mut derisa te jete gjalle ose deri sa te perfundoje atje ku e ka vendin muti i mutit,krimineli dhe fatkeqesia e kombit.

 8. sadna babul ka bidai says:

  jeni parazit vetem qe kur mbaroni punet tuaj ne pushtet nxjerrni informacione e teshkuarve tuaj por populli nuk do me dite kush jane pasardhesit tuaj besnik apo tradhetar per nje qeverisje per vendin te gjithe per nje karrige te thyer apo te drejte luftohet per kombin shqiptar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *