FOTOT/ Ky është qyteti më i vjetër me rrokaqiej në botë

Në zemër të Jemenit gjendet një qytet, i cili dallohet për banesat e larta që ngrihen në qiell.

E veçanta e tij është se këto ndërtesa janë ngritur në shekullin e 16-të dhe nga specialistët konsiderohen si rrokaqiejt më të vjetër në historinë e njerëzimit.

Qyteti i vjetër i Shibam-it është ndërtuar nga balta e tharë, e prapë këto banesa vazhdojnë të ngelen të forta, duke ngjallur një interes të madh për karakteristikat e tyre.

Nga eksploruesi britanik Freya Stark, ky qytet u quajt në 1930 si Manhatani i shkretëtirës.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/scycrapers-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/scycrapers.jpg","attachment_id":"661926"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/scycrapers-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/scycrapers-3.jpg","attachment_id":"661925"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/scycrapers-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/scycrapers-1.jpg","attachment_id":"661923"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/scycrapers-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/scycrapers-2.jpg","attachment_id":"661924"}]

1 komente në “FOTOT/ Ky është qyteti më i vjetër me rrokaqiej në botë”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *