Media ruse e mbron duke e sulmuar: Sali Berisha mund të dalë në gjykatë pasi armatosi UÇK-në

Mediat ruse, konkretisht ‘Sputnik’ në një artikull të publikuar dje shkruan se Sali Berisha mund të përfundojë në Gjykatën Speciale në Kosovë, pasi armatosi UÇK-në.

Nje sulm qe me teper se per te çuar Berishen ne Hage, behet thjeshte per ta mbrojtur dhe bere faktor. Pasi te gjithe e dine se ai nuk ka qene asgje ne kohen e luftes ne Kosove nga viti 1997-1999, ka qene thjeshte kryetar i PD.

Ish Presidenti i Shqipërisë mund të jetë i akuzuar, pasi pranuar se e ka ndihmuar UÇK-në me armatim gjatë luftës.

Berisha mund të dalë përpara një gjykate ndërkombëtare në Kosovë për hetime shtesë për lidhjet me UÇK-në”.

Avokati rus, Borivoje Boroviç shprehet se Berisha mund të akuzohet si bashkëpuntor për terrorizëm.

Berisha mund të cilësohet si nxitës dhe bashkëpuntor për terrorizëm në Gjykatën Ndërkombëtare në Kosovë, ku do të mund të nisen hetime shtesë për këtë çështje”, ka thënë Boroviç.

Reagimi i mediave ruse erdhi pas deklaratës së Berishës pak kohë më parë se hapi depot ushtarake në 1997 për ta armatosur UÇK-në.

‘Sputnik’ shkruan se në fillimin e vitit 1999 UÇK-ja ka pasur një armatim të madh nga Shqipëria.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Media ruse e mbron duke e sulmuar: Sali Berisha mund të dalë në gjykatë pasi armatosi UÇK-në”

 1. shtiefni says:

  RUSET kan te drejt , e kan agjentin e mikut me te ngusht ne ballkan SERBIS sali berishen agjentin e serbis ,kjo ka qen arsyeja qe ky kriminel antishqiptar shkaterroj çdo gje ne kte vend kto 25 vjet dhe ka akoma kafsh qe e ndjekin nga pas ,ky po te ishte ne amerik me çfar i ka ber kti vendi do denohej dhjet her ne karrike elektrike.

 2. Lakja says:

  Armatimi i UçK nuk ka qene shqiptar pasi armatimi yne ka qene fiktiv dhe jashte funksionit. Ata qe kane bere zborr e dine se ne gjysem te karrikatorit gryket e armeve hepoheshin e shkaktonin jo pak aksidente… Nuk vlenin as per stervitje, e jo me per lufte reale…
  Saliu eshte aseti kryesor Ruso/Serb ne trojet shqiptare… Salehu vrau ministrin e mbrojtjes se Kosoves tek parku Rinia. Zhduku pjestarin e inteligjences kosovare Remzi Hoxha. I shiti nafte importi ministrise se mbrojtjes dhe asaj te brendeshme te serbise.

  Diversioni (fake news) rus, qe synon tua shese shqiptareve Salehun per hero, nuk pi uje! Salehu dhe te tijet do denohen per te gjitha krimet, dhe do tu sekuestrohet çdo pasuri qe kane vjedhur nga shqiptaret ne 25 vjet.
  Dy zgjidhje ka per VETINGUN:
  O DO BEHET, O DO BEHET!!!

 3. Dardani says:

  Nuk e lajmi mender m… Me sh…. Saliu eshte I betuari I spiunazhit tuaj o serbo ruse.
  Saliu vetem shkateroi e spiunoi e beri te pa munderen me te keqe per UCK.
  Le te jape pergjigje per ministrin e mbrojtjes Kosoves qe u vra nje tirane
  Le te jape pergjigje si e mori lul bashen ne PD pa patur asnje kontribut ne kete parti, fill mbas sherbimeve te tija deri tek shtepia e verdhe.etj etj etj qe ska oqean ti laje e deri tek vrasja e shqiptarit te maqedonise Hoxha .etj etj etj etj etj
  Lejo komentin

 4. Dardani says:

  Nuk e lajne mender m… Me sh…. Saliu eshte I betuari I spiunazhit tuaj o serbo ruse.
  Saliu vetem shkateroi e spiunoi e beri te pa munderen me te keqe per UCK.
  Le te jape pergjigje per ministrin e mbrojtjes Kosoves qe u vra ne tirane
  Le te jape pergjigje si e mori lul bashen ne PD pa patur asnje kontribut ne kete parti, fill mbas sherbimeve te tija deri tek shtepia e verdhe.etj etj etj qe ska oqean ti laje e deri tek vrasja e shqiptarit te maqedonise Hoxha .etj etj etj etj etj
  Saliu I hapi depot jo per UCK Por per te futur ne lufte civile shqiptaret te beheshim si iraku e kosova te zhdukej.
  Lejo komentin

 5. pjeter says:

  OOPPPALA, I DOLI KOKA AGJENTIT SERB, GJYKATA SPECIALE NUK KA C’TI BEJE FARE ATIJ ,KETE E DINE FARE MIRE RUSET, SIC E DINE FARE MIRE QE SALIU I TYRE ME VETINGUN RREZIKON SHUME EDHE PER CESHTJEN E NAFTES SE SERBISE, DHE C’BEJNE KETA I DALIN NE NDIHME NJERIUT TE TYRE, DUKE BARAS PESHUAR GJERAT, PER TU ADMIRUAR ME TE VERTET, KUSH PUNON PER TA NUK E HEDHIN NE KOSH ATA, NE RASTE TE VESHTIRA SIC ESHTE FAMILJA BERISHA JAEN GJITHMONE PRANE.

 6. Kas says:

  Zoterinje gazetare te “Sputnik” (KGB.UDB etc.) ju lutemi mos e ngarkoni me shume se sa mban sepse bashke me partine e tij ai vetem ka minuar rrugen e luftes per liri te shqiptareve si ne Kosove (me thyerjen e embargos we naftes) ashtu edhe be Shqiperi. Por ju beni shume mire qe ju kujtoni organeve te drejtesise shqipetare qe te zgjohen Nga gjumi letargjike dhe ti vene ne bangon e Drejtesise.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *