Partia e Gruevskit sulmon kryeministrin: Edi Rama po poshtëron popullin maqedonas…!

Partia e Nikolla Gruevskit në Maqedoni, VMRO-DPMNE ka sulmuar Kryeministrin shqiptar Edi Rama se po ndërhyn në politikën e brendshme të Maqedonisë.

Përmes një komunikate për shtyp, VMRO-DMPNE thotë se Edi Rama ka poshtëruar shtetin maqedonas.

Edi Rama në mënyrë të tërthortë ka thënë që nëse Maqedonia nuk ndryshon emrin dhe nëse nuk lufton për t’u anëtarësuar në BE njësoj si vendet e tjera të rajonit, atëherë kjo do të zgjojë idenë për ndryshimin e kufijve.

Ky është i njëjti Edi Rama që mblodhi krerët e partive politike shqiptare të Maqedonisë dhe i bashkoi për platformën e Tiranës. Në kundërshtim me të gjithë në Maqedoni, Zoran Zaev dhe LSDM-ja kishin mendim pozitiv në lidhje me platformën e Tiranës”, thuhet në komunikatën e partisë së Gruevskit.

VMRO-DPMNE deklaroi gjithashtu se publiku ishte dëshmitar se si lideri i LSDM-së Zoran Zaev ishte dakord për gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare në Maqedoni.

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Partia e Gruevskit sulmon kryeministrin: Edi Rama po poshtëron popullin maqedonas…!”

 1. temja says:

  FOLI GRUEVSKI ortaku lulit dhe saliut , qe i ndjek nga pas salopari me emrin ilir meta qe te vjen turp ti thuash skrapali se skrapalit kan burrni dhe fjal ky legen nuk ka asnjeren .

 2. Agron says:

  Per cfare maqedonasish e ka fjalen ky Gruevski ? Sllavet nuk jane maqedonas ! Cfare diktati po ben Tirana ? Thjesht kerkon zbatimin e marreveshjes se Ohrit !Kjo qe ben Gruevski eshte thirje per lufte ndaj Shqiperia/Europa /ShBA duhet me force te mbrojne interesat dhe shqiptaret e te ashtequajtures Maqedoni !

 3. Andrea,Edi dhe Xhulieni. says:

  Problemi qendron aty Qe Slavokauret nuk Jan popull “Maqedonas” ato jane nji pjelle artificiale te perbere nga “torbeshet ” ,Turkokaret dhe Grekokurvat.Gruevski eshte nji cope muti Qe I ngjane Kaurve “Korcare” qe te shesen diten dhe te vjedhen naten.

  1. Marko Bocari says:

   Ca thu mo RROT CARI!

 4. krysho ludovik says:

  kur keta spo e rruajne karrin per be edhe usa cfare mendoni se e rruajen per b-eduin ramen?

  1. albaniafirst says:

   krusho ludovik, e di ate fjalen e vjeter qe thote se:
   “Qeveria e kap lepurin me qerre”. Keshtu eshte edhe me USA dhe BE. Po e kruajte shume me ata, sidomos me USA, te behet bytha me gjak dhe … pastaj nuk rri dot ulur ne karrike. Keta “maqedonasit” e sotem, qe mburren me te kaluaren qe se kane, harrojne se jane nje pike uji ne oqean, qe si llogarit njeri, te rrethuar nga te gjitha anet me … ish pronaret e vertete te truallit qe ato kane okupuar. E vetmja mundesi e tyre per te mbijetuar eshte ti lepijne bythen shqiptareve.

   1. krysho ludovik says:

    qirje arapifirst
    nuk ngeli njeri tja lepije sumen evgjiteve
    po shtrengo sumen se po ta ben turbo (tm tfg) shuli edhe do te te dhembi 5 here ne dite kur e ngre perpjete
    se ti edhe ata si ti i pame gjate luften ne kosove kur ne vend qe te merrnit pushken e te vinit te leftonit gjenit ndonje dokument fallco te iknit si kosovare neper bote
    te fala aishes

 5. N. KITA says:

  PO CKA KANË SHKIET që i KAP SIKLETI se pse do duhej që shqiptarët të vendosin vetë se si e shikojnë e vendosin për perspektivën e tyre shtetërore!!!
  Ne nuk përzihemi se c´duan ata të bëjnë nëse nuk iu pëlqen jeta në viset tona, alternativa – le të kthehen te tajgat e tyre, atje pas karpateve…

 6. Bardhyli.fr says:

  Gruevski,nen regjimin e te cilit shqiptaret ne Maqedoni diskriminohen ne shume forma;nga vrasjet e shqiptarve,burgosjet,djegjet e shtepiave,trashegimise shqiptare e deri te rrahja e nxenesve shqiptare ne shkolla dhe jashte tyre nuk eshte mesuar te interesohet dikush per shqiptaret e injonuar nga sllavo-maqedonasit qe jetojne ne trojet e tyre si autoktone.Derisa,greket ne Shqiperi shkojne ne Greqi,por edhe vijne delegacione zertare dhe jo zyrtare nga Greqia per t’i keshilluar greket minoritare,disa edhe me ide antishqiptare,serbet e Kosoves qe perbejne strukturen e banorve te Kosoves vetem me 5% serbe,shkojne ne Beograd tek kryeministri dhe deklerojne boterisht se ne,serbet shkuam ne Beograd per t’u keshilluar me kryeministrin tone,shqiptaret e Maqedonis sipas Gruevskit,qenkane te privuar nga kjo e drejte,te cilen Gruevski e akuzon Raman,-qe perzihet ne punet e brendshme te Maqedonise gjeqe,eshte nje tallje e tij dhe akuze absurde.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *