Pas sulmit në Rusi, në pranga 6 shtetas nga Azia Qendrore

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Autoritetet e Rusisë thonë informuan se kanë ndaluar 6 shtetas nga vendet e Azisë Qendrore në Shën Pjetërsburg, sepse dyshohen se kanë rekrutuar anëtarë për grupimin terrorist të Shtetit Islamik.

Komiteti Hetues i Rusisë tha se “në këtë kohë” nuk ka dëshmi për çfarëdo lidhjeje ndërmjet njerëzve që janë arrestuar sot dhe personit të lindur në Kirgizi, që është i dyshuari kryesor për sulmin e pardjeshëm në metronë e këtij qyteti, nga i cili janë vrarë 14 vetë.

Në njoftim, hetuesit rusë thanë se të arrestuarit kishin ardhur në Rusi për të punuar.

Identifikimi i autorit të sulmit në Shën Pjetërsburg shtetasi nga Kirgiztani, Akbarjon Jalilov, si i dyshuar për sulmin me bombë në metro, ka rritur shqetësimet se autoritetet do të tregohen të ashpër ndaj emigrantëve nga Azia Qendrore.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *