PD nis llogaritë e numrave në Kuvend për ‘ushtarët’ që kanë Rama dhe ‘Qeveria e Besimit’: Bëjmë 77 deputetë me LSI e PDIU

Pas pozicionimit të qartë të LSI­-së dhe PDIU-­së për të mos marrë pjesë në zgjedhje nëse opozita nuk futet, ka nisur edhe kalkulimi i numrave në Parlament.

Në Partinë Demokratike, qëndrimet e LSI-­PDIU përkthehen automatikisht si votë kundër Rilindjes.

Ervin Salianji shkruan se Rilindja ka sot vetëm 60 deputetë, ndërsa ‘Qeveria e besimit” ka 77.

Statusi i Salianjit, zyrtarit te PD:

“Me zgjidhje kushtetuese Rama eshte pakice sot! Kuvendi tashme me shumice te re, kauza per zgjedhje te lira dhe me qeveri besimi merr me shume se 77 vota, Rilindja 60, 3 jane deputete pa grup te regjistruar!

Ore po ky Rama si eshte shumice tani?

Se nese do zgjidhje sipas kushtetutes zgjidhja eshte e qarte…Me qendrimet e LSI dhe PDIU Rilindja sot eshte pakice.

Ja nje zgjidhje kushtetuese, PS sot ka zyrtarisht te regjistruar ne Kuvend 59 deputete, ndersa fronti qe do zgjedhje te lira dhe te ndershme dhe qeveri besimi ose teknike jane; po i rendis sipas regjistrimit zyrtar ne Kuvend sipas grupeve parlamentare, PD 40+20LSI+7PR+7PDIU+2 Libra+Dule+Ndoka=78 – deputetin Xhindi qe eshte dhene borxh tek grupi i PDIU! 77 deputete!

Te dhenat jane sipas regjistrimit zyrtar te grupeve parlamentare ne kuvend!

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...