Rama: Kam dy ditë që pres përgjigjen e Bashës, jami gati t’i shkojë edhe në çadër për të folur (thumbon Metën dhe Idrizin)

Kryeministri Edi Rama, duke marrë fjalën në seancën e kësaj të enjteje në Kuvend ka akuzuar sërish opozitën se bojkotoi Parlamentin për të penguar reformat, sidomos atë në drejtësi.

“Bojkoti nisi në javën kur po shqyrtoheshin procedurat e vettingut”, ka thënë Rama, por sipas tij, kjo përpjekje ka edhe një aspekt tjetër.

Kjo është një përpjekje për të ndaluar që PS të hyjë në zgjedhje. PS është garancia për të mos ndalur reformën në drejtësi. Frika nga drejtësia motivon këtë përpjekje”, ka thënë Rama.

Ai ka theksuar se, ata që kanë frikë nga drejtësia nuk e kanë problem ta çojnë vendin në destabilizim. Ndërsa “një epokë e re për drejtësinë nënkupton një epokë të re për qeverisjen”, ka vijuar Rama.

Sipas tij, kërkesat e opozitës të bëra nga çadra e protestës janë absurde.

Nuk kam parë ndonjë qeveri që lind dhe jeton për të pasur pëlqimin e opozitës. Partitë që qeverisin nuk e kanë për detyrë të fuqizojnë partitë kundërshtare”, ka thënë Rama.

Ai ka përsëritur gatishmërinë e tij për të diskutuar me liderin e opozitës për zgjidhjen e situatës politike aktuale.

Jam i gatshëm për të biseduar dhe unë vetë do të preferoja në çadër. Kam dy ditë që pres vendin dhe orën për të folur”, ka pohuar Rama, duke shtuar se, opozita i ka patur të gjitha mundësitë për të folur në Kuvend.

Rama ndërkohë ka thumbuar aleatët e tij në mazhorancë, që thonë se nuk hyjnë në zgjedhje pa Partinë Demokratike.

Përpjekja për tu thënë shqiptarëve se zgjedhjet pa opozitën nuk mund të bëhen është një përpjekje e sponsorizuar, e paguar në dorë dhe nën dorë, me para apo pëshqeshe.

Nuk është opozita zyrtare ajo që prodhon lirinë por liria ajo që prodhoj opozitën.

Një parti mund të jetë mund të mos jetë, disa parti mund të jenë dhe mund të mos jenë”, tha Rama gjatë fjalës së tij.

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Rama: Kam dy ditë që pres përgjigjen e Bashës, jami gati t’i shkojë edhe në çadër për të folur (thumbon Metën dhe Idrizin)”

 1. Beni says:

  BRAVO, BRAVOOOOOOO!

  1. Edkari says:

   Edi Rama
   meriton plumbin ballit
   ose
   mbas veshit.

 2. Feri says:

  Bravo Rama, mos u terhiq, mos degjo hienat..Po u terhoqe e humbe popullin, tashti populli eshte me ty…Ate duhan PD dhe te tjeret..Po nuk e bere ti ata do shkaterrojne reformen…Jane te gjithe njesoj dhe te zhytur deri ne fyt, prandaj nuk e duan reformen, te gjithe pranadaj e bejne, te mos behet reforma..Vetem ti po e bere..Mos u terhiq..Veten le te vrasin

 3. qytetari says:

  Une gjithmone i kam dhene kryq votes time, per aresye se asnjehere s’ma kane mbushur mendjen qe te i jap voten dikujt, kjo per tu ndjere mireme veten. Por sot kam vendosur qe voten time te ja jap PS-se, per te vetmen aresye se mafiozet Meta, berisha e Basha, kerkojne medoemos bllokimin e reformes ne drejtesi, bllokimin e reformave ne teresi si dhe bllokimin e çdo gjeje qe te beje me integrimin e Shqiperise ne BE.

 4. titi says:

  Tani kuptohet pse Meta coj “tit vasilin” ne zyren e rames die…me shume mundesi Rama ne zyren e Metes ka vajtur per ti thene qe futem ne zgjedhje dhe pa ty, hajd shendet tani.
  I shkreti tit vasili vajti per te regulluar gjakrat…por derra ju perplas ne fytyre.

 5. Fredi FR says:

  Vetem nje idiot se kupton qe gjithe lufta behet per reformen ne drejtesi. E si mos te behet,po te shikoni Rumanine dhe Kroacine qe pas reformes u arrestuan ish kryeministra qindra gjyqtare e prokurore……..u plasi bytha ketyre per shtetin dhe pushtetin,asgje ska me rendesi se bytha e tyre ne liri se sa ne nje qeli.

 6. Edkari says:

  Akoma nuk ke ik………….ik se e ke keq punen,do e hash si Kadaffi.
  Ik Edi Rama,ik se me vjen keq te perfundosh si Sadami.
  Qenke nje budalla i madh qe nuk iken apo do rrish
  si qemoti ashtu si bejne kapitenet e anijeve qe mbyten,
  rrine e mbyten me gjithe anijen.
  Po te jap dhe nje keshille ,ndiq shembellin e Dan Klosit.

 7. rumpallhana e ripjelljes says:

  Rilindas e pate liderin global sot ne parlament, ne madheshtine e vete ashtu sic do deshironte te mbreteronte, vete zot vete shkop ky nastradini me i madh i politikes shqiptare qe nga 1912 sot ishte ne pranveren e vetmise se madhe. I admirushem per kurajon e madhe ne lufte te paepur me frontin e te keqes, armikun e brendeshem dhe te jashtem dhe si don kishoti tani do luftoje dhe mullinjte e eres. Ja hariti dites qe te flasi vetem ai me te tijet dhe veten e tije

  1. ABC says:

   Me mire keshtu. Po te tjeret nuk i hyne me ne pune as dreqit dhe jo me Rames apo popullit. Te thuash se humbem ndonje intelekt te madh te vjen dhe keq por me keta idjotat ne opozite dhe jo vetem eshte me mire te flasesh me veten. Nese behu gati….100 mandate po vajti vet PS-ja ne zgjedhje. Do beheni per ne çmendi pastaj.

 8. Teuta says:

  Shume bukur ,zoti kryeminister ! Kujt i mban bytha le te perballet me 18 qershor 2017, kujt nuk ia mban le ta freskoi me uje te ftohte!

 9. cdw says:

  Ka kater vite qe pritem shendetesi falas punesime e ulje taksash…. dhe morem cdo dite komente dhe batuta ne FB.
  Prit se fillimi i fundit eshte ky..akoma nuk ke pare gje!

 10. Mamaja says:

  Rama mundohet qe tja beje qejfin gjithkujt qe ka deshire qe ti kete ne kualicion, por harron qe duhet ti mbaje fort ato qe i ka aktualisht sepse pa to nuk ben dot. Jo vetem qe nuk fiton po edhe nuk mundet te marri ato mandate qe ka bere me plan!

 11. eltoni says:

  ED RAMA mos degjo kta kurvat e PDse qe shajn neper komente , ti na ke ne , ne qe te kemi dhen voten dhe do ta japim prap me shum deshir , se ke deshir te besh shtet , mos degjo hajdutet dhe legenat qe presin te vij PDja ne qeveri se duan anarshi totale , ne qe duam vetingun dhe shtetin jemi me te shumt mos lsho pe , kush te ket qef te futet ne zgjedhje kush nuk do le te rrij ne mutin e vet me mir per ne , kusht lulzimes veri vetingun hajde votoni vetingun te nisi nga puna thuaj pastaj bejm qeveri teknike , ne te kundert mos jep as nje leshim leri se ikin vet nga çadra , DEGJO AMBASADOREN GJERMANE mos çaj byth ED RAMA , do i dublosh votat nese nuk i toleron hajdutet , mbushini mendjen der me der te terve qe kta nuk duan vetingun prandaj nuk duan zgjedhje , keshtu i thoni njerezve , mos e rruj , mos degjo zorraxhit e opozites dhe te LSIse , ktyre dhe partis çamve qe gjithmon kan qen me berishen futi shqelmin ne byth , rrespekte ED RAMA .

 12. Shqiptari nga Kosova says:

  Si do qe te vej puna zoti kryeminister , me qendrimin tend per te mos u dorezuar para vrasesve dhe hajduteve ,ka ber qe te rritet respekti per ju..! Votat do te shumefishohen..!
  Mos u dekurajo..!

 13. Tralala says:

  Or ti i vetquajtur Edkari; qenke deficent. Edi nuk ka pse te friket, sepse nuk ka asnje proces te hapur, asnje fakt konkret per korrupsion, as edhe nje, te gjitha Jane llafe. Sala, Iliri, Basha, Luli, Mediu etj kane ceshtje konkrete dhe te pambyllura me drejtesine. Drejtesia meret me fakte Jo me llafe. Kjo eshte diferenca mes Rames dhe ketyre. Prandaj bertasin keta rrushat, se kane filluar ta ndiejne qe Rama po ua fut.

 14. lind says:

  Ti me nofken edkari duhet te jesh derr pit….i nga robet, te lir I ke qe te palloj rama ty dhe te tjeret ku ti kesh.

 15. ZZzzzzz,.... says:

  NDIQ KUSHTETUTEN …DHE LERI LOJRAT E TE HUAJVE SE BASHKU ME PD E LSI …POPULLI TE GJITHA I KUPTON PERVEC MILITANTEVE TE KETYRE DY PALOPARTIVE….RROFTE VETINGU SA ME SHPEJT AQ ME MIRE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 16. Edheune says:

  Partia Socialiste ka momentin e proves se trete por qe eshte me e veshtira dhe mendoj me vendimtarja per hapat e metejshem te Shqiperise.
  Prova e pare e suksesshme ishte ajo e 97-98-es kur riberi shtetin e shembur e te shkateruar nga PD me drejtues Saliun. Mos e haroni kete.
  Prova e dyte ishte ky mandat qe e mori shtetin dhe ekonomine me qindra e qindra milioin euro mangut e borxh. Me energji, ujesjelles, teritor, shendetesi, aresim rrumpalle dhe ndonese me skamje e me pengesa artificiale nga segmente te caktuara, po i ringre mbi baza ligjore.
  Pra Partia Demokratike hap gropa nepermjet vjedhjeve e shperdorimeve e humnera shpirterore e shprese per njerzit,pastaj vjen Partis Socialiste emeret me sherimin e plageve. Apo s,eshte keshtu?.
  Dua tu bej nje pyetje komentuesve qe jetojne ne Tirane: Me tregoni nje shenje pune te qeverisjes se PD ne tirane? vetem mos quani pune prishjen e mbikalimit tek Zogu i Zi dhe punimet e filluara ne sheshin Skenderbe. Nese gjeni do e pranoj duke kerkuar falje.
  Ja disa kur Tirane qeveriset nga PS:
  – Sistemimi i Lanes mund te quhet veper per si ish katandisur nga PD
  – Heqja e mijra e mijrave kioska, qe kishin zaptuar cdo pellembe hapesire bosh ku njerzit zbraznin ujin e holle e te trashe tek qoshja e kjoskes tjeter e per rrjedhoje Tirana mbante ere FEKALE qe prej Durresit, Lacit, Dajtit e Q Krabes. E mbani mend?
  – Po ngritjen e rikonstruksionin e dhjetra cerdheve e kopeshteve e mbani mand?
  – Nderhyrjen per here te pare ne ambientet e hapesirat neper lagje e blloqe e bene e po vazhdojne drejtuesit socialist.
  – Shikoni ambientet per rreth institucioneve se si jane shendruar totalisht. E me rradhe….
  – Tani punet e Eroinit bien ere e afsh djerse e nuk po flas por terheq nje konkluzion: Aq e dobet per vota eshte partia Demokratike sa filloi disa projekte dhe nga frika se mos humbte ca vota nga prishja e nje sere objektesh, i la ne kazmen e pare, zgjatimin e buleverdir tek treni, unazen e vogel mbrapa 15 kateshit, mbikalimin tek pallati me shigjrta etj. Nese s’ka patur problem votash, s’ka patur lek athere. Po ku i ka cuar leket ?
  – Prova e trete eshte tani. O tani o kurre. Eshte momenti qe PS te perjetoje egzistencen e perjeteshme te saj. Eshte momenti qe keti ekipi ti shkruhet emri ne faqen e pare te historise 30 vjecare e me tej si ekipi qe duke mbullur reformat me triumfin e asaj te drejtesise i jep fund trnzicionit ne Shqiperi dhe e ben shtetin tone modern europian.
  Jam me te gjithe ata qe mendojne se pa LSI-ne PS do kete nje fitore shume me te madhe nga ajo e PD dhe LSI se bashku parti keto te diskredituara ne syte e shqiptareve.
  O PARTIA SOCIALISTE, O EDI RAMA, POPULLI BESON ATO QE SHEH ME SY JO JARGAVITJET POSH E LART QOFTE DHE TUAJAT. TE GJITHA KRIMET, SHITJET, VRASJET, VJEDHJET SPEKTAKOLARE, POSHTERIMI I SHTETIT E I QYTETAREVE JANE BERE NE KOHEN KUR KA QEVERISUR SALI BERISHA ME SEJMENETE TIJ TE TIPIT LULZIM BASHA. LERJANI POPULLIT TJA TREGOJNE EDHE NDERKOMBETAREVE SE KUSH ESHTE SALI BERISHA ME GJITHE KETE PARTI DEMOKRATIKE.
  Amerikanet e europianet ne leksionet e tyre na mesojne se vendos sovreni. Atehere, aryre nuk u takon te behen ndermjetes per takime e tryeza ku perbuzet sovrani e zhbehet shteti.
  Jam i bindur qe nese ju nuk i degjoni sot ndrekombetarer per tu ulur me Sali Berishen ( obobo si mund ta kerkojne kete ) neser ata do u degjojne e do u respektojne me shume se kure.
  Bejeni kete per te ardhmen e femijeve shqiptare.
  Tregoini popullit shqiptar se nuk jeni ata qe uleret Fatos Lubonja e Artur Zhei, Shkullaku e Buzhala, Cani e Balliu, Cupi e Zogaj.
  Tregojeni tani.
  POPULLI ESHTE ME JU.
  Punoj e jetoj ne shtresen shqiptare qe quhet shumice dermuese.Populli eshte me ju.

 17. Tonini says:

  Po pse u dashka qe te shkohet ne zgjedhje me qeveri leshi,pamevarsisht nga emrat qe ju vene,po kush jeni ju qe do beni namin n.q.se opozita nuk shkon ne zgjedhje,po cfare nami beni ju,e provuat ne 97 dhe nuk gjetet vrime ku te futeshit,e provuat ne 98 ,ju shkoi mendja se i moret te gjitha,duke abuzuar me nje te vdekur,qe nuk kishte bere vaki ndonje here qe te lihet xhenazja ne mes te rruges per te bere nje vizite ne zyren e kryaministrit,te bertisnit se fituam dhe tjy zbythnin me turp drejt cadres suaj,po sot cfare mund te beni .asgje.

 18. ladi says:

  EDI Rama udheheqesi me i mire qe ka pasur SHqiperia ndonjehere, dhe nuk vjen nje me i mire SHqiperise. Ka punuar ne menyre te shkelqyer dhe kette e verteton puna qe ai ka bere . Rama mos u dorezo se te kemi votuare .mos u dorezo karshi Ilir Metes pucistit me te madh qe ka SHqiperia. te pabesit ,injorantit .hajdutit me te madh ,qe ka vjedhur reservat e floririt te shtetit dhe eshte pasuruar ne menyre te pandershme .dhe ajo baxhella qe ka per grua ,qe del the ben fushate si e ndershme ,nuk shef pasurine e saj me cfare e ka bere ,vet gjerdani sa i kushton katundares se Dibres.

 19. ladi says:

  Edi Rama je udheheqesi me i mire qe ka pasur SHqipera no nje here, ke punuare me gjith shpirt, dhe kete e tregojne faktet. po kur ke pucistin ,hajdutin maskarajin te pabesin tradhetarin si Ilir Meten i pret qe te gjitha .mos u dorezo karshfi tradhetarit ,te kemi votera,dhe nuk duet te na zhgenjesh.me presionet e LulBERISHES, hajduteve, vrasesve me te medhej qe ka pasur kombi shqiptar no njehere.je i nderuar dhe i respektuare .EDI RAMA JE NE ZEMRAT TONA DHE PSE NA NDAJNE KONTINENTE DHE OQEANE,PUNE TE MBARE DHE ME FITORE RESPETE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *