Vuçiç: Ne do të rindërtojmë Jugosllavinë e re, këtë herë edhe me Shqipërinë

Kryeministri dhe kryetari i zgjedhur i Serbisë Aleksandar Vuçiç dëshiron për një lidhje ekonomike e tregtare të ish shteteve të ish – Jugosllavisë dhe të Shqipërisë, sepse, sipas tij, kjo do të rriste ekonominë e këtyre shteteve dhe do të përforconte bashkëpunimin rajonal.

Në intervistën për portalin amerikan “Politico”, Vuçiç ka theksuar se nëse të tjerët pajtohen me planin e tij, do të krijohej një treg nga 20 milionë banorë, gjë që, sipas tij, do të tërhiqte vëmendjen e shumë investitorëve.

“Mendoj se këtë edhe të tjerët e kuptojnë”, citon “blic” i Beogradit të ketë thënë Vuçiç.

Në pyetjen nëse dëshiron të krijojë Jugosllavinë e re, Vuçiç është përgjigjur se bëhet fjalë për “Jugosllavinë e vjetër plus Shqipërinë”.

“Kjo është ide politike pa rrezikim të sovranitetit të këtyre shteteve”, ka thënë ai.

Në pyetjen se si e mendon bashkëpunimin e tillë marrë para sysh tensionet aktuale ndërmjet fqinjëve, Vuçiç ka thanë se Tito kishte pasur sukses.

Duke folur për rreziqet në Ballkan, ai ka thënë se “çfarëdo që të ndodhë në Kosovë, ajo është gjithmonë ndërmjet serbëve e shqiptarëve”.

REMOTE_ADDR:[]

33 komente në “Vuçiç: Ne do të rindërtojmë Jugosllavinë e re, këtë herë edhe me Shqipërinë”

 1. me thene te drejten says:

  E kishe fjalen per Illyrine e Re me kryeqytet Durresin 🙂

  1. Lugati says:

   jom kurioz me dit pergjigjen ….madein hervatsku

   1. kuc he dreq says:

    Ik o gerdalle,c’te duhen pergjigjet ty 😛 😛 😛 Se mos merr vesh ti or KATUNAR!

 2. krysho ludovik says:

  ja dhe nje tjeter palle i sorres
  edhe ne krye ne vend te karagjorgjeviceve do kemi cifutin hyngarez

  1. e di ti says:

   Edhe ne sumen tende palloshin sorosian do kesh o DEBIL 😀

   1. Blaublut4 says:

    ky “debili” i Serbise e beri Ballkanin per turp. Shko ore fshatar me origjine nga Bosnja dhe mer ilacet.
    Me vdekjen e Titos vdiq edhe Jugosllavia.
    Kur te behet Halla me K…..e ateher do piqesh edhe ti.
    keto brocka tregoja fshatareve ne ish-Jugosllavine tende dhe jo shqiptareve te Shqiperise.

    Don Quichotte ka ikur per lesh para mesjetes te viteve 1600 ??????????
    Mos haro ilacet.

    https://www.google.at/search?q=don+quichotte&tbm=isch&imgil=cxe8C4FNGNpXiM%253A%253BBw1D_PEeJwyT4M%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.hotel-r.net%25252Ffr%25252Fdon-quichotte&source=iu&pf=m&fir=cxe8C4FNGNpXiM%253A%252CBw1D_PEeJwyT4M%252C_&usg=__UHSraX9PDqB1IdsbjDRXknafmd8%3D&biw=1920&bih=920&ved=0ahUKEwix27r1kJLTAhWDDpoKHYlSBqUQyjcISQ&ei=T2nnWPH3M4Od6ASJpZmoCg#imgdii=RXgzXf4lUgTbBM:&imgrc=cxe8C4FNGNpXiM:

   2. krysho ludovik says:

    he suma e vogel e xhaxhit do vish te ta shpartallojme verren ne shipot lafshepaprere
    se ta bejme me mire se cifutet apo arabet

 3. ILIRIA E BASHKUAR says:

  JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

 4. Visi says:

  Le ta kuptojne te gjithe se cfare budallaleku ka bere Rama kur e ka perkrahur kete nisme te Vucic-it me ose pa vetedije ka rene ne gracken serbe.Ose mbase ka filluar ndonje biznes ortakerie me Vucicin dhe thjesht ka pare interesin personal duke i hapur dyert mallrave serbe e duke shkaterruar ato pak biznese prodhuese shqiptare.

 5. Gjorku says:

  Buka e thyer nuk ngjitet mè ! Mund tè ndèrtohet njè treg i Ri por, gjithmonè vetèm pa serbèt ! Serbisè edhe pas 100 vjetèsh nuk do ti besohet mè.

  1. enter"" says:

   Buka e thyer behet bukvale, po ku merr vesh ti…

   1. Gjorku says:

    Na morre ti enter”” buka e thyer bèhet pèrshesh por, siç ka qènè nuk bèhet mè… Nuk e di se tè hyri nè tru apo duhet me ta shty !!

 6. artan kasa says:

  Personalisht mendoj se ideja eshte jo e keqe. Unioni nuk duhet te jete politik por ekonomik. Formimi I nje tregu te forte dhe te madh eshte ne te mire te gjithe rajonit dhe Shqiptareve me shume se kushdo tjeter. Me tej kombet qe bejne tregeti tentojne te jene me te paqem dhe mos luftojne me njeri tjetrin. Kjo mund te bej edhe qe Serbia do ta ule pretendimin e saj per Kosoven nese biznesi dhe mireqenia rriten, se bashku me shkembimin e te mirave materiale

  1. Projekti says:

   Vucic e di mire se kjo ide nuk do funksionoje (aq sa funksionoi ideja e hekurudhes me Shqiperine dhe Kosoven) dhe po e reklamon thjesht per konsum te momentit, per t’i rritur vlerat vetes para zyrtareve te BE si nje “iniciator i paqes dhe prosperitetit ne Ballkan” (normalisht keshtu enderron Vucic sepse ne fakt ata te BE kane menyra te tjera per te gjykuar nje politikan nga Ballkani) si dhe per t’i rritur vetes vlerat para popullit sylesh serb si nje “lider serb i Ballkanit”.

 7. enter"" says:

  Bravo!!!
  Shpresojme ne nje bashkepunim me te madh kulturor, artistic, tregtar me Jugosllavine e Re.
  Ballkani eshte e ardhmja.

  HARMONI E PAQE.

  1. Projekti says:

   Paqe e iniciuar nga sherbetori i Milloshevicit? Jo, faleminderit! Vucic e di mire se kjo ide nuk do funksionoje (aq sa funksionoi ideja e hekurudhes me Shqiperine dhe Kosoven) dhe po e reklamon thjesht per konsum te momentit, per t’i rritur vlerat vetes para zyrtareve te BE si nje “iniciator i paqes dhe prosperitetit ne Ballkan” (normalisht keshtu enderron Vucic sepse ne fakt ata te BE kane menyra te tjera per te gjykuar nje politikan nga Ballkani) si dhe per t’i rritur vetes vlerat para popullit sylesh serb si nje “lider serb i Ballkanit”.

  2. kuc he dreq says:

   enter Pisoglendi,nuk ka “Jugosllavi te re” 😛

 8. Kuq e zi says:

  Eshte akoma heret per treg te perbashket jemi akoma se kush eshte e imja dhe kush eshte e jotja
  Kosova filloi dialogun per ti hapur bisedimet serbise
  Shqiperia pranon tregun e perbashket per te futur serbine ne BE
  Pa njohje kosoves asnje leshim
  dhe dicka per ramen tregu perbashket paska qene ide e vucicit jo i han
  Z kryemimister
  Serbia don ate qe ska pasur kurre dalje ne det dhe shenjestra kesaj radhe eshte shqiperia sepse ne kroaci e slloveni dihet qe nuk mund te kryejne pune me pare
  Nuk na intereson tregu me serbine por me europen
  Z rama hidhi nje sy te dhenave vjetore impot-eksport me serbine kush perfiton nga shkrirja e doganave dhe sa here fiton

  1. enter"" says:

   Hiqe ate nickname qe ke, kuq e zi spi me uje, te ka dale boja, behu shumengjyresh se kshu funksionon bota.

   1. Janullatos pisoglentis says:

    Eeeee si puna jote me ngjyrat e ylberit o beqir i janulles

    1. enter"" says:

     Hajde mos u lengezo kot tani, edhe ti vesh ngjyra lloj lloj.
     Apastaj ylberesia o xhan sduket nga ngjyra, por spo harxhoj kohe me nje shqipo te manget si puna jote

 9. Albani says:

  Nuk ka asgje te keqe te flasesh per biznes dhe tregeti rajonale te cilat do ti lidhin dhe forcojne marredhenjet dhe miqesite dhe ku cdo kush do te jete I barabarte me te tjeret,vetem qe nuk mundet qe ky bashkim tregetar te quhet Jugosllavi me Shqipet e trevave Shqipetare ne kete grupim,
  Duhet ta quajme ALEANCA BALLKANIKE ose GRUPIMI BALLKANIK,.
  Me pelqeu dhe ajo qe cfaredo qe te ndodhe ne Kosove Serbia kurre nuk mund te nderhyje individualisht si shtet,sepse sipas Vucicit ajo eshte dhe e Shqipetareve.
  Pra kemi nje devijim nga kokefortesia Serbe-“”Kosova eshte Serbi””,eshte per tu pershendetur sepse jane future ne rrugen e duhur e cila do ti shpjere perfundimisht ne njohjen e Kosoves shtet te banoreve te saj, te Shqipetareve,por dhe te Serbeve me kushtetute.
  Kjo rruge do akoma pak kohe qe te pershkohet,dhe nje aleance bashkepunimi,miqesie dhe tregetare e Serbeve e Shqipetareve do ta bente me te lehte realitetin per Serbet,,,,,,,,, do te zgjidheshin dhe shume akoma dhe problemet e tjera ne Bosnje.
  Une mendoj qe ;
  NE QOFTE SE SHQIPERIA DO TE ISHTE INKUADRUAR NE FEDERATEN JUGOSLLAVE PAS LUFTES SE DYTE BOTERORE,SOT PAS SHPERBERJES SE SAJ TE GJITHA TROJET SHQIP-FOLESE TE ISH JUGOSLLAVISE DO TE ISHIN BRENDA KUFINJVE NATYRORE SHQIPETARE,sepse nuk kishte se si te ndodhte ndryshe dhe do te kishin shpetuar dhe shume rajone te cilat u sllavizuan duke qene larg ndikimit te atdheut nene.

 10. @@ says:

  Po mor palle po mu ke bo me keq se Sal maloku e Lul dylberi me Qeveri Teknike ti me kte “Jugosllavin” tende hahahahaha na u hiq qafe mer kokrra e kkkk si nuk u gdhendet nje here ju derrat e Stepave . Cmenduri

  1. Albani says:

   Nuk e di se nga cila vrime je pjelle,e parmja,e pasmja,apo nga te dyja bashke,
   dukesh qe je mutacion,i lind natyra,mjedisi,bota,bimore,shtazore,dhe nganjehere dhe njerezore-shtazore ne rastin tend,por per fat mutacionet jane te destinuar te vdesin pa u riprodhuar,vetem ne qofte se ben perjashtim dhe e ke te trasheguar dhe ne ADN sindromin ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
   Kur te dy prinderit jane te manget,femija eshte e sigurte qe do te dale si ty.

   1. shih shih says:

    C’pate ti mer koqe kanari 😛

   2. @@ says:

    @Albani mos shkruaj gjera qe as vete nuk i kupton more kafshe e Saliut prandaj nuk ecen perpara ky vend se ka mutacione si puna jote qe keni komplekse kundrejt vetvetes thjesht hale qe duheni spastruar perpara se te qelbeni te gjithe kete vend Bastarden

 11. emigranti says:

  Pirdh se lirohe.
  Mendon se perseri mund ti fusesh shqiptaret ne vathe duke I kthyer ne vasale, kete here “ekonomikisht”.
  Thelle-thelle as vete nuk e beson, por e thote per konsum te brendshem ti beje qefin fanatikeve te tij dhe ” kozmopoliteve ” tane.
  Minimumi qe duhet te beje eshte njohja e krimeve ne Kosove te shtetit serb e njohja e Kosoves, pa I vene sterkembesha si deri me tani.

 12. rako ferra says:

  Politika finoke dhe djallezore e Sllaveve te cilet nostalgojne ish mbreterine Serbo-kroate dhe me vone ish Jugosllavine ku Serbet kishin frenat dhe shtypnin etnite e tjera
  Para kesaj ideje qe degjohet pozitive Serbia tende z Vucic duhet te beje disa hapa dhe me krysoret jane dy
  1 Njohja zyrtare e Kosoves si shtete i pavarur
  2 Nje falje ndaje krimeve c njerezore qe kryet ndaj popullesive te tjera ne ish jugosllavi

 13. Fallo Madhi says:

  Shqiptaret nuk e hane Jugosllavine e Re se nuk e shtyjne dot akoma te vjeteren qe i vrau dhe i zhduku ne Kosove,
  Rama duhet te hapet drejt italise qe me ligj kemi patur nje shtet nga 39 ne 43.Nuk na lidh gje me sllavet.Si mundet Shqiperia ti besoje Serbise qe shteti serb akoma nuk lejone librat tone te shkojne ne luginen e presheves dhe duan te lene kosoven pa drita.Vuqiqi me idene e tij mund te mashtroje vetem gabelet e serbise se asnje tjeter nuk i shkon pas.Ne kemi lidhje strategjike me Italine dhe Turqine,te tjeret jane vetem me hile.

  1. Albani says:

   Nuk flitet per bashkim ne menyren se si ti e koncepton,por levizje dhe ekonomi te lire,promovim pozitivitetesh,kulture dhe bashkejetese paqesore nderfqinjesore,nje bashkepunim nderballkanik qe do te sillte mireqenje dhe te mira per Ballkanasit,luften e provuan te gjithe sa jetojne ne Ballkan dhe mendoj qe askush nuk e deshiron me.

 14. Tema says:

  Dhe Serbt mohojne fitoren e Presidentit te tyre.

 15. sadna babul ka bidai says:

  KY ESHTE NJE MENDIM PER TE PASUR EDHE NJEHERE NJE JETE PER TE VENDOS PER BREZIN QE JEMI NE TE ARDHMEN DHE I JAPIM LIDERVE TE MEDHEJNE NJE JETEGJATESI PER PUNEN E TYRE TE SHKELQYER QE KANE BERE VITEVE PER POPULLIN E TYRE SI LIDERIT SHQIPTAR ASHTU ,DHE LIDERIT TE HUAJ RESPEKTE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *