Rama ironizon dhe thumbon Bashën e Metën: Kush do ‘qeveri teknike’, po ‘qeveri besimi’?

Kryeministri Edi Rama ka ironizuar me me kundershtarin politik Lulzim Basha dhe me partnerin e tij në koalicionin qeveritar, kreun e LSI, Ilir Meta, në lidhje me propozimin e tij për atë që e quajti ‘qeveri besimi’.

Teksa mbajti një fjalim para të rinjve në Apolloni të Fierit, Rama i’u drejtua atyre duke i pyetur se “kush ëhstë dakord për qeveri teknike, apo për qeveri besimi”.

Rama tha gjatë fjalës së tij, se kerkesa per shtyrje zgjedhjesh e qeveri teknike apo besimi, eshte e atyre qe nuk duan te lene te tjeret te zgjidhen.

Zemrën nuk ia cajmë dot njëri tjetrit por kush do të shtyhen zgjedhjet të ngrejë dorën?

Kush do qeveri teknike?

1,2,3.

Po qeveri besimi?

Debati për qeveri teknike, besimi shtyrje zgjedhjesh e me radhë, është një debat që s’ka lidhje me arsyet pse zgjedhjet duhet të realizohen dhe pse duhet votuar.

Ka lidhje jo me zgjedhësit, por me ata që janë zgjedhur dhe që duan të zgjidhen e që s’duan të lënë të tjerët të zgjedhin se s’duan të zgjidhen të tjerët.

Votimi ka lidhje me Shqipërinë që duam, ku nuk ka rëndësi fare se sa mëson dhe se sa di, por ka rëndësi se si e ke mbiemrin dhe se kë njeh.

Unë them që duam një vend që ka rëndësi sa mëson dhe sa di, kur pavarësisht se ia vlen apo s’ja vlen të shkosh në universitet, të gjithë të shkojnë dhe pastaj të kenë në dorë një diplomë që s’ka asnjë vlerë, apo duam një Shqipëri që kush sjkon në universitet merr nje diplomë me vlerë…”, tha Rama.

 

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Rama ironizon dhe thumbon Bashën e Metën: Kush do ‘qeveri teknike’, po ‘qeveri besimi’?”

 1. Mamaja says:

  Hahahahahah. Rama e pa qe nuk mundi qe t’ja hiqte popullit frymen e besimit tek zgjedhjet, dhe brravo qe i pyeti sepse e pa qe ne brendesi ka mbeshtetes te Metes dhe LSI. Sepse fundja jane te paret qe vendosin qytetaret!

 2. Mamurrsi trim says:

  hahahahahhahaha Po Mirela e Kultures çfare ben ne ate takim ne orarin e punes?

 3. Edkari says:

  Edi Rama po e mban veten me gajret.
  ………………………………………………………..
  o gomar akoma nuk ke ikur,ik se do jete vone
  e do te kapin si miun.
  Shkembe disa mendime me Izet Haxhine se
  ai eshte treguar i zoti si te rrosh ne arrati
  dhe te meson ai si mund tja hedhesh dhe ekstradimit
  ne se del gjalle nga ketu.
  ta kane bere bene shpitaret do te marrin shpirtin me
  duart e veta.
  nuk do te kesh per ndihme as ata bythqiret qe lirove
  nga burgu se dhe ata do ikin nje e nga nje si lesh kari.

  1. Grigor says:

   Per zotin trim i maleve je. Vetem bridku te mungon qe te fillosh larte-poshte e poshte-lart.
   Por mire mor trap nuk na the, ja e hoqem Edi Ramen. Ke propozon ti të vijë në pushtet? Sali Katnarin? Prape Sali Katnarin qe mezibe hoqem nga karrige?
   Se mos thuash Lul Bashen se pastaj del ashiqare qe ti i thith nja dy viza para se te komentosh dhe kalon ne delir prej PDisti ku Sala te duket ma i bukuri i shpendëve.
   Po nuk ke faj, natyrisht kari i karëve, që je ti, do zgjedhë katunarin e katunarëve që e quajnë Sali.
   Edhe ti ben pjese ne ate grupin e shushunjave që i pinë gjakun këtij populli per 25 vjet dhe tani duan te vijne prape ne pushtet se ka mbetur akoma gjak populli per te pire, ka akoma pasuri shteterore per te vjedhur.
   Ai Enver Hoxha paska qene burre i poshter per zotin. Qysh i la tere pasurite e popullit mbrapa, gati qe to vidhnit ju per dy dekada me radhë? Ishin depot e rezervave plot dhe tani nuk ka asgje. Ishte rezerva e Floririt goxha e madhe per nje vend te vogël por ju e zhdukët.
   Tani ke paturpesine te dalesh ketu dhe te komentosh. Shko mor katunar derri, mor idiot qe nuk e di as vete se çfare je. Qysh shkon mbrapa Sali Qenit mor qen bir qeni. Qysh shkon mbrapa rrumpalles historike, mbrapa komunistitt te flakte qe papritur u gdhi demokrat? Por dihet pse. E para je trap. E dyta, je pa moral, e treta he kokrra e dembelit dhe kerkon te vegjetosh duke vjedhur ne administraten e PD.
   Edi Rama do iki dhe do pshurret, do t’i kaloje historise, Saliu nuk vjen me ne pushtet. Por ti do mbetesh gjithmone si trapi, Edkari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *