Trushpëlarët e medias!

Nga Zamira Çavo

“Askush nuk mund ta vere ne diskutim – thoshte Xhovani Sartori, qe ne sistemet diktatoriale media monopolizohet ne doren e diktatorit”. Kjo eshte e qarte pasi media eshte lavatricja me e mire e trurit njerezor.

Sot mediat shqiptare ne mjaft raste deshmojne se jane prekur thelle nga sistemi i kastes sunduese!

Media eshte ne doren e nje pakice qe shtremberon, shpif dhe hedh ne treg cdo lloje informacioni qe i sherben kesaj pakice pa pyetur per te vertetat qe i duhen opinionit publik.

Une jam e bindur se mediat kane luajtur dhe po luajne me interesat e popullit ne favor te interesave te tyre.

Ka prej tyre qe qe me emisionet perkatese bejne “shantazhe” te hapura ndaj x apo y, dhe pasi marrin cka kerkojne, kthejne drejtimin duke corjentuar opinionin!

Ka prej tyre qe nepermjet ketyre shantazheve jane bere milionere dhe tani guxojne te sillen sikur “kane ne dore” gjithcka!

Dhe ne nje fare menyre e kane, pasi asnje qeveri, asnje kryeminister, asnje institucion nuk u kerkon llogari se si e vune pasurine marramendese, sepse vete ata ia dhane te drejten per te ndertuar nje pallat, per te blere toka, per te fituar tendera me synim perdorimin e tyre!

Duke qene ne sherbim te interesave te pakices jo rralle opinionistet shnderrohet ne nxites negative te opinionit publik, duke u bere keshtu ura lidhese e kalimit te krizes politike ne krize sociale.

Ata jane bere jo rralle nxites te percarjeve tona dhe ne kete menyre nxites te konfliketeve.

Keta lloje “gazetaresh” qe paguhen shume mire nga pronaret e mediave per te bere misionin qe u ngarkohet prej tyre, kane rrenuar imazhin e cdo institucioni duke pretenduar te ngrihen mbi to!

Vertet mund te mos kesh respekt per Lulzim Bashen apo Edi Ramen, por nuk ke asnje te drejte etike tu drejtohesh pa edukate dhe me shume percmim.

Do apo nuk do gazetari, ata perfaqesojne institucione te cilat populli i shikon si shpetimin e tyre. E njejta gje edhe per presidentin apo kryetarin e parlamentit.

Te c’vleresosh institucionin si te tille do te thote te kesh kryer nje akt te pashembullt ne shkaterrimin e shtetit.

Ka nje mije menyra se si mund te kritikohen lideret e institucioneve, ka miliona pyetje qe mund tu behen per ti nxjerre “cveshur” para opinionit publik, por etika eshte ne thelbin e komunikimit.

Media ne pergjithesi, sot eshte bashkfajtore e gjendjes sone politike e sociale dhe ekonomike.

Madje disa mund te akuzohen si ndotesit me te medhenj te mjedisit social.

Sa kohe aq AMA apo ndonje institucion tjeter nuk e ve ujin ne zjarr per cka ndodh, na duhet te themi Zot shpetona nga keta trushplares te medias!

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Trushpëlarët e medias!”

 1. Kris says:

  Me falni por artikulli nuk eshte i plote! Nuk sulmohet institucioni i Presidentit por Bujar Nishani si person antar i PD! Nuk sulmohet Basha si kryetar opozite apo i PD por personi Lulzim Basha qe ka vjedhur 220 milion euro,ka vrare me 21 Janar, ka firmosur mareveshjen e tradhetise per detin! Kuptahet nuk duhet perdorur gjuhe e piste por nganjehere keta politikane ,qe u eshte regjur lekura,kalojne c’do mase! Nuk sulmohet Kryetari i Kuvendit por Ilir Meta me bllok ne dore! Por shikoni gjyhen qe perdoret kunder Edit! Shpif e shpif! Shikoni fjalorin e Berisha-Basha -PD! Gjuhe mejhanesh!

 2. Fshatari says:

  Media ne Shqiperi eshte si Mafia ne Itali…vetem vene gjoba…dhe nuk ka profesionalizem.Te shohesh nje xhaje me simptomat e demences si Ylli Rakipi te vjen per te vjelle…apo si Fevziu qe nuk degjon dot

 3. pjeter says:

  HAHAHAAHA, ZAMIRA NE BOTEN E CUDIRAVE, KU KE JETUAR MOJ SHPIRT DERI TANI?E VERTET AJO QE KA THENE SARTORI, POR NUK I REFEROHET SHUME SHQIPTAREVE BESOJ, BEHET FJALE PER BOTEN E QYTETERUAR, NUK KA DEGJUAR SARTORI NDONJE KRYEMINISTER SI AI ISHI SHQIPTAR QE KERCENONTE EDHE ME KERCENIM JETE NE MES TE PARLAMENTIT, NUK KA DEGJUAR NJERES ME NJE GJUHE TE POLITIKES SHQIPTARE, QE RRUGACET DOTE NA DUKESHIN TE KULTURUAR, NJE PJESE MEDIAS SONE NUK ESHTE ASGJE TJETER VEC SE MAKINA SHPIFESE EPOLITIKES 25 VJECARE TE INTRIGANTIT, HAJDUTIT,VRASESIT, SHPIFSIT PROFESIONIST, SALI BERISHES, POR EDHE SHPREHJE E SHOQERISE SONE, EDHE ATO PAK MEDIA QE DENONCOJNE ME FAKTE SHPIFSIT, KRIMINELETE VESHUR ME PUSHTET, KRIMINALIZOHEN ME NJEHERE NGA GAZETARE SHARLATANE, KETE SHQIPTARET E DINE, QE PSH NJE GAZETARE QE TE USHTRONTE PROFESIONIN E SAJ NE NJE GAZETE SI PSH KOHA JONE, DUHET ME PARE TE ISHTE SEKSI, DHE TE KALONTE PROVEN ME NIKOLLIN NE NDONJE HOTEL, DHE PER FAT TE KEQ NE SHQIPERI KA SHUME NIKOLLA DHE MEDIA TE STILIT TE NIKOLLES, DHE REZULTATI ESHTE AI QE ESHTE, DHE NUK MUND TE PRETENDOSH NDERSHMERI TE MEDIAS NGA SOT NESER NE SHQIPERI , DUKE CITUAR SARTORIN, SEPSE NE JEMI TE GJITHE , NJE PLANET TJETER E DASHUR.

 4. intelektuali says:

  Nuk kuptuam asgje nga keto qe thua o Zamira Llafoqylja!
  sepse:
  Kush eshte viktima? Edi Rama Diktatori si Enveri apo Ylli Rakipi Gazetari pa edukate?
  sepse:
  Nje Diktator qe nuk perballon dote nje Gazetar ne te gjithe Boten quhet KAQOL dhe me mire eshte te te jape doreheqjen perpara se ta kene varur kokeposhte si Ducen.

  1. Ju cadrista, jeni bere per te var veten, do varni dikend tjeter pffffff
   Vrap te cadra, te hash rracionin e qofteve dhe merr 2.000 lekshin.

 5. Arber Qyteza says:

  Komplimente Zonje, e nenshkruaj plotesisht artikullin tuaj!

 6. vitori says:

  kris ne qofte se pedja i edi ramas te jap te drejte me komentin qe ke ba,,,,, kurse per ty fshatar qe perdor edhe demencen,,,, kam vetem nje keshill moj ju largo lopeve se mund te duhen,,, ty MERO GELBAZA bravo te qofte qe han dhe ne sahanin ku ke ba mutin pak me pare,,,

 7. TR says:

  trupalare si rakipi ka sa te duash……kane mbet si lopa bajgen….dhe duan te shperndajne eren e tyre kudo….shumica nuk pjerdh per to….

 8. Treviso says:

  Medjat ne Shqiperi jane ne ate nivel qe jane dhe politikanet. Ofendimet qe dalin nga medjat nuk eshte per tu prekupuar shume, se dhe politikanet nuk eshte se kane ndonje nivel me te larte. Ju thoni se medjat nuk duhet te shajne institucionet e shtetit. Nuk jam ne kundershtim me idene, por presideniti i shtetit ipaafte dhe i dale nga nje bande mafjoze nuk duhet ofenduar me veprimet kundra kushtetutes. Pse i ben keto veprime? Ne radhe te pare nga paaftesia,. Ne radhe te dyte ne bresidence ka mbledhur militantet e partise dhe jo specialistet me te mire dhe jo politik. Prostituten e LSI-se a nuk eshte per ta ofenduar kur shkon me çdo rrugaç qe idelperpara? Po Lulzim Basha, çfar kerkon tani nuk kerkon pas 2 minutash. Po ti besh egon ketyre, dalin kriminele, tradhetare dhe mafjoze. Keto e miratojne vete qe jane te kesaje kategorie poderisa jane kunder vetingut. Pse keto tre personazhe kryesore ju kane shmangur vetingut dhe kerkojne qeveri teknike, qeveri besimi duke e ditur shume mire qe eshte antikushtetuse? Per Bujarin dhe Lulin nuk ishte çudi e madhe tek nderkombetaret, por çudia ishte per aleatin e qeverise qe shkelmoi punen 4 vjeçare. Prostituta nuk beri gje tjeter vetem se shkurtoi koheqendrimin jashte hekurave. Per te ndimuar stabilitetin politik prostituta do te ishte i fundit ne listen e zese. Domethane: Nga i fundit doli paralel me adashet e tije, Berisha Basha, ne listen e zeze. A ka pergjegjsi prostituta per vrasjet e 21 Janarit te 2011? Une them po. Ka pergjegjsi aq sa Luzim Basha si minister i brenshem. Vrasjet e 21 Janarit jane gatur nga kryeministri, zevendes kryeministri dhe ministri i brenshem.

 9. viola says:

  Z.cavo ju komplimentoj per vertetesine e shkrimit tuaj .Eshte fakt qe nje pjese e gazetareve dhe analisteve me sjelljen dhe gjuhen e perdorur jo vetem qe fyejne para se gjithash profesionin e tyre dhe intervistuesin por dhunojne psikologjikisht edhe popullin qe i ndjek.

 10. Mashtrimi qe Vazhdon says:

  Zamira ka te drejte,
  edhe pse ju komentues, kolege te mi anonime, jeni O Me Njerin O Me Tjatrin!
  Zamira thote qe ate e dime ne te gjithe: shtpin dhe median i ben keta qe kane pasur e kane pushtet.
  Po keta, u kthehen kunder.
  Perse? Ku e gjejne kurajen? Si guxojne?
  Te gjitha do merrnin kuptim sikur te ishin qytetare/gazetare normale. Por Zamira, me te drejte, thoe se jane milioniere.

  Psh, kush e beri milionier Naim Henry Cilin? Po Ylli Rakipllarin, kush?
  Njeri nga ata qe e pasuroi, ishte Edvin Rama. Me firmen e tij dhe te aleatit te tij, Ylli e ktheu Shtepine e Rinise ne Prone Private.
  A e ka harruar Edi Rama kete?
  Jo, por nuk ka harruar gjithashtu ate qe Ylli di per edi ramen.
  Ky eshte kolaicioni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *