Ilir Meta dhe LSI votojnë vetting-un dhe qendrojnë në qeveri (lënë sërish PD-në me “gisht në gojë”)

Lëvizja Socialiste për Integrim ka votuar pro ngritjes së komisioneve për vetting-un.

Por, ndryshe nga sa kishin paralajmëruar mediat pranë LSI-së, se pas votimit të ngritjes së komisioneve, Ilir Meta do të tërhiqte ministrat e LSI nga qeveria, kjo gjë nuk ka ndodhur.

E vetmja gjë që ndodhi gjatë kësaj seanca në fakt, është një largim i PDIU nga PS dhe afrimi i saj me LSI-në.

Kështu, Meta jo vetëm që ka përgënjeshtruar mediat pranë LSI-së, por në të njëjtën kohë ka lënë edhe një herë tjetër me “gisht në gojë” PD-në.

Drejtues dhe simpatizantë të kësaj të fundit, gjatë gjithë këtyre ditëve, dhe veçanërisht sot, janë shprehur entuziastë në rrjetet sociale, duke mos e fshehur faktin se besonin që LSI do të largohej nga qeveria.

Meta i zhgënjehu edhe një herë tjetër, dhe nuk dihet për sa kohë do të vazhdojë kjo lojë afrim-largim dhe dashuri-urrejtje mes PS-së dhe LSI-së.

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Ilir Meta dhe LSI votojnë vetting-un dhe qendrojnë në qeveri (lënë sërish PD-në me “gisht në gojë”)”

 1. ALBAN DEGA says:

  Portret i paautorizuar nga nje oqean larg

  ILIR META PERCAKTORI I POLITIKES SHQIPTARE

  – As peng… as i humbur …aq me pak i nenshtruar…
  – Trim besnik si Skrapari… mendimtar i shquar !

  – Nga Alban Dega

  Pasi e keshilloi, pasi e paralajmeroi, pasi i kerkoi disa here te dorehiqej me nder, por pa lavdi, me kulac … nga posti i Ministrit te Drejtesise se Shqiperise, me ne fund kryetari i Kuvendit te Shqiperise dhe i LSI-se Ilir Meta nuk pati rruge tjeter vecse te nenshkruante de fakto shkarkimin e Ylli Manjanit. De jure hodhi firmen Kryeministri Edi Rama.
  I vetmi gabim i Ilir Metes ne kete rast nuk ishte shkarkimi por emerimi i Manjanit ne postin e ministrit te Drejtesise.
  Shume analiste e opinioniste te parise se Tiranes e quajten kete ndeshkim te merituar por te vonuar te Manjanit si nje tradheti te Ilir Metes ndaj bashkepunetoreve te tij. Idiotizem me brire!
  Ilir Meta asnjehere nuk ka pase kontrate besnikerie me asnje bashkepunetor te tij . Eshte teper heret per tu harruar rasti i bespreresve Fatos Nano e Dritan Prifti….
  Pse ? Sepse Ilir Meta nuk u fut as ne borxhe e as ne dallavere politike qe do t‘ia lidhnin duart e ulnin koken si malet stoike te Skraparit .
  Rruga e Ilir Metes ne politiken shqiptare nuk qe e shtruar as me trendafila e as me qilim te kuq…
  Krejt e kunderta…. Ishte nga te paret qe u godit, u perndoq, u lincua nga falangat e murrme dhe nga cetniket e Sali Gazidedes dhe Bashkim Berishes.
  Pse!? Sepse Ilir Meta ka kontrate dhe detyrime njerezore e morale vetem me popullin e voten e tij, me rinine si e sotmja dhe e ardhmja e Shqiperise… Shikoni ministrat dhe anetaresine e LSI-se…
  Midis votes se popullit, kontrates politike me Rilindjen e Rames dhe karrikes se nje ministri kokemushke dhe bajraktar , llafe shume e pune pak ose hic, zgjodhi besnikerine ndaj sovranit dhe besimit te tij nje milione votash per aleancen PS- LSI!
  Askush si Ilir Meta dhe LSI nuk u ka qendruar besnike votes se popullit si shpirti i demokracise dhe marreveshjeve si art e mjeshteri e politikes.
  Asnje politikan shqiptar ne historine e gjithe hapesirat shqiptare nuk ka leshuar me shume pushtet per te bere shtet si e sa Ilir Meta.
  Ilir Meta de fakto jo Edi Rama de jure e shkarkoi Ylli Manjanin. Pse!?
  De jure e de fakto Ylli Manjani e shkarkoi Ylli Manjanin. Ai shkeli vijen e kuqe jo vetem politike, por edhe ate etike te nje ministri qe hante ne grazhdin e Qeverise se votes se popullit dhe lehte me shume se gjithe zagaret e opozites te marre se bashku kunder qeverise anetar i se ciles ishte edhe vete.
  Kur kulaci nuk dha rezultat… Ilir Metes nuk mbeti gje tjeter vecse kerbaci. Askush jo vetem ne politiken shqiptare por edhe me gjere nuk i perdor ato me aq mjeshteri sa Ilir Meta. Si ?! Me Qetesi dhe Dashuri
  Ashtu i do mushka xanxare e politikes shqiptare drute!
  Nje analist bythelepires i cdo sundimtari te radhes e quante sot naiv Ilir Meten kur kulaci e kerbaci i tij me qetesi dhe dashuri coi ne unamimtetin e miratimit te Reformes Kushtetuese me 100 per qind te votave te nje Kuvendi qe ishte me afer kacafytjes se mirekuptimit !
  Ilir Meta mund te jete gjithcka por kurrsesi naiv lidhur me rolin e tij ne miratimin e Reformes ne Drejtesi dhe ne krejt politiken shqiptare !
  Si mund te quhet naiv nje politikan qe tash 25 vjet eshte faktor me peshe dhe tash e mbi 10 vjet percaktor i politikes dhe qeverisjes shqiptare!!!
  Ilir Meta eshte nje amalgame e largpamesise se Churchillit, dinakerise se Xhulio Andreotit dhe i pragmatizmit te Ten Hsiao Pinit pa qene aspak asnjeri prej tyre !
  Pse!?
  Ilir Meta eshte vetvetja !
  Ilir Meta ka profilin e spikatur vetjak!
  Ilir Meta eshte Ilir Meta jo vetem ne politiken shqiptare por edhe ne ate evropiane e boterore!
  Po te keni dyshimin me te vogel per kete kthehuni vetem 24 ore para unanimitetit te miratimit te Reformes Kushtetuese si shpirti i Reformes ne Drejtesi!
  Kryetari i Kuvendit Ilir Meta perseriti vendosmerisht ” kjo Reforme duhet te miratohet me konsensus”. Kulaci!
  Pasi kundershtoi shantazhet ndaj deputeteve te Kuvendit te tij, po ky baba i Kuvendit te baballareve te Kombit, nuk nguroi aspak po me nje qetesi stoike tundi edhe kerbacin e doreheqjes.
  Po citoj fjale per fjale “… Do te iki si kryetar Kuvendi nese votohet me shantazhe dhe presione ndaj deputeteve ”
  Konsensus… Shantazh… Presion ! Te gjitha bashke ne nje fjali! Kerbac e Kulac… Kerbac qe zgjidhen nyjen dhe ngercin shqiptar para te cileve edhe Nyja e Gordit eshte nje loje kalamajsh.
  Ata qe deri para tri oresh kishin nxjerre shpatat e ishin gati te kacafyteshin si gladiatore me njeri- tjetrin tani duartrokisnin ne gare per te marre dekoraten dhe titullin amerikano- evropian te fitimtarit dhe shpetimtarit , te regjizorit te Reformes qe nuk lane gure e drure pa hedhur kunder saj deri edhe sot e kesaj dite .
  Fitimtari i vertete e kishte kryer detyren e vet me sukses… Pa shpate e pa kerbac! Pa e prere e pa e keputur nyjen gordiane! E denje per tu cilesuar si Nyja Metane!
  E denje per ta cilesuar Ilir Meten si politikanin me te zhdervjellet dhe me pragmatiko- praktik tipik ala amerikan!
  Me nje dallim: ai kurre nuk permend kulacin e as kerbacin! Shprehja e tij filozofike eshte Qetesi e Dashuri duke servirur Kulacin dhe tundur Kerbacin si ai . Pa to edhe sot Shqiperia do ishte gdhire pa Reformen ne Drejtesi e me nje … Zoti e di!
  Faleminderit Ilir Meta…
  Te tjeret le te rrahin gjoksin fitimtareve dhe clirimtareve te vetem!
  Nuk jane as njeri e as tjetri!
  Tamam kur duket se ka humbur papritur Ilir Meta del fitimtar…
  A i kini ndjekur dokumentaret me luanet!?
  Pikerisht atehere kur duken te drobitur, te perhumbur, te pergjumur… gati gati te dorezuar… papritur versulen me furi tamam si rrufeja dhe kapin prene e tyre si askush tjeter.
  I vetmi ndryshim eshte se edhe kete Ilir Metà e ben me Qetesi… me Qetesi dhe Dashuri!
  Askush ne politiken Shqiptare si Ilir Meta nuk di te terhiqet kur duhet te terhiqet si ne parti ashtu edhe ne qeverisje!
  Asnje politikan shqiptar nuk sakrifikon nje beteje. dy… bile edhe me shume!
  Por asnjehere ne kete cerekshekulli demokraci ne Shqiperi Ilir Meta nuk ka humbur asnje lufte !
  Asnje politikan shqiptar ne historine e gjithe hapesirat shqiptare nuk ka leshuar me shume pushtet per te bere shtet si e sa Ilir Meta.
  Pse!?
  Politika eshte arti i se pamundures qe e ben te mundur!
  Ilir Meta eshte mjeshter i politikes.
  Ai ka me vete edhe faktorin moshe! Hyri ne politike gati femije, u shkollua dhe rrit ne politike…
  Ndaj edhe vete LSI-a eshte partia politike me moshen mesatare me te re ne Shqiperi !
  Eshte partia me rritjen me te shpejte politike e elektorale ne historine e Shqiperise!
  Pse ! Sepse rinia eshte motori i cdo levizjeje e force politike, eshte shpirti dhe energjia e saj e pashterur.
  LSI dhe Ilir Meta jane perkrahesit, nxitesit dhe miqte me besnike te rinise qe ne moshe te re u hap rrugen per lartim e perparim te karrieres se tyre ne baze te meritave, punes dhe veprimtarise se secilit!.
  Edhe sot kane mbetur me ate shpirt rinor si frymezim dhe shembull i gjalle per rinine jo vetem te LSI-se.
  U kalit ne te me kerbac e pranga, me intriga e kurthe, me prapaskena e komplote te majta e te djathta, fashiste e komuniste, marksiste e dreqiste….
  Edhe me kulacin e zgjuarsise e largpamesise, tolerances e pragmatizmit, atdhetarise e besnikerise ndaj popullit dhe atdheut.
  Gjithcka me Qetesi e Dashuri si asnje politikan jo vetem shqiptar per vendlindjen e tij Skraparin e mendjes e pendes, te punes dhe pushkes!
  Asnje politikan e qeveritar shqiptar nuk ka bere per vendlindjen e tij sa cka bere Ilir Meta…
  E sic thone francezet “Atdheu i madh fillon tek vendlindja e vogel…!”

  SHENIM : PERDITESUAR ME 11 SHKURT 2017

  1. ermal says:

   ca je duke thene ore alban??!!! a e kupton sa kot po flet ?? nuk ishte ilir meta ai qe humbi floririn e thesarit te shtetit ? po si humbi ai flori e ke menduar ??
   a nuk ishte meta ai qe mori votat e popullit e i nderroi destinacion duke i bashkuar me berishen ?
   a nuk ishte meta bashkpunetor i atij qe i shiti detin greqise ??
   ilir meta eshte nder politikanet me te pabese e me te paskrupullt qe ka patur Shqiperia.
   alban me duket se nuk je mire me shendet, bej nje vizite te psikologu. seriozisht

  2. Semanjaku says:

   Sa me gjate te shkruash aq me pak do lezohesh,,,,,sa me shume te mburresh dhe mbrosh Meten aq me shume shtohen dyshimet dhe pikepyetjet per ndergjegjen,,moralin ndershmerin,,,patriotizmin e tije.

  3. Shigjetari says:

   Alban,
   Kisha krijuar mendim pozitiv per penen tende megjithese I bie shume gjate per te thene ate qe duhet. Ne artikullin e mesiperm sipas meje e ke menderosur.

 2. Alban Dega says:

  ILIR META ZHGENJEU TE ZHGENJYERIT PERMANENT
  ILIR META NUK ZHGENJEU DHE NUK BESOJ SE DO
  TE ZHGENJEJE POPULLIN DHE MEMEDHEUN E VET!

  – Faleminderit Ilir Meta!
  Nuk eshte thjeshte fakenderimi i nje personi…
  Eshte falenderimi i nje populli e kombi te tere , 95
  per qind e te cilit e duan e perkrahin Reformen ne
  Drejtesi dhe Vetingun, e duan e perkrahin Shtetet e
  Bekuara te Amerikes, SHBA, dhe Bashkimin Evropian
  BE…
  Ilir Meta nuk mund te tradhetonte aspiratat
  sublime te Dhjetorit historia.
  Ai nuk qe nje spectator i tij.
  Ai qe nder protagonistet e tij… ne vijen e pare!
  – E duam Shqiperine si Evropen si e gjithe Evropa!
  – E duam Shqioerine si Amerika demokratike!
  Faleminderit Ilir Meta !

  1. elion says:

   Ik or kar, Ilir Meta student I Dhjetorit? Ai 1e te vriste per Enver Hoxhen ne 91 shin?! Nga u ngrit kjo praalee?!

  2. papa tfgs1 says:

   Oooo Alban pordha. Ne nje çarçaf tendin te meparshem sikur na e nxive Meten e LSI. Tani na e ngre prape ne piedestal.
   Ik o koqe ik

 3. QETESI BESIM DASHURI says:

  Nuk shpetohet nga gjarpri deri sa ti prihet koka.Me prerjen e kokes dorezohet dhe fundi ose llumi qe pason.


  Edi Rama,jo se je burre me i mire ti qe na solle Lendet Toksike dhe Amnistove kriminelat e GERDECIT, por do ta dinim per nder po u eleminua Kanceri LSI dhe Koklopa .

 4. Bulqza. says:

  Po Liri nuk eshte budalla, e din shume mire qe ps i fiton e vetme. sic e din dhe rrimpalla.

 5. Poku says:

  Mos u merzisni kot loja vazhdon vetingun do ta votonin se kld ju kthye prap presidentit po nuk u largua ky president dhe kjo gjykate kushtetuese nuk do kete drejtesi.te paret qe duhen hetuar jane antaret e gjykates kushtetuese e pastaj te tjeret me radhe .per zgjedhjet e kane nje skenar sado i hidhur te jete per pd apo per partite e vogla .po i perkrahen nderkombetaret te hidhet perpjete kushdo ps do vazhdoj e vetme me cdo kusht duan apo z’duan opozitaret.prandaj ti lene llafet e te futen ne zgjedhje te mos eleminohen dhe si parti.

 6. mirel says:

  O budallenj, neni 449 i ndryshyar me 30 Mars i fton te gjithe kriminelet te votojne vetingun.
  Jeni ne kete bote apo vazhdoni te ngeleni idiote patologjike.
  Komb i pasherueshem, budallenj te pasherueshem dmth
  Ate bishtin kish te drejte Bismarku te na e vinte nga pas, se jemi per tu tallur. Milet idiot

  1. Vati dhe Amnistia says:

   Po kujt i thua, Alban Deges, ish sigurimsit nga fsjatrat e Skraparit.

 7. Drejtesia says:

  E la PD me gisht ne b……thuaj më mir.

 8. "BOHOTINA" says:

  Legjenda kineze thote se Shuajzani nje gjarper gjigand po ta godisje ne koke te sulmonte me bisht dhe anasjelltas dhe po ta godisje ne mes te godiste me koke e bisht njeheresh. Ja ky lloj gjarperi eshte ne vendin tone e ky eshte likja qe u be faktor nje cop hajdut.

 9. Anarhisti says:

  Entuziazem adoleshent duke shkuar edhe ne ekstaze adoloshente kjo per Kurven e politikes shqiptare edhe ate nga pertej atlantikut. Nje nder ,,politikanet,, me shkatrruesi dhe me i papergjegjshmi ne politiken e mjere shqiptare . ai eshte shkaktari kryesore qe la Shqiperin ende ne tranzicion . Ai ehte kryekriminel kryekorrutuesi ne politiken shqiptare . Deri sa te kemi politikan si ai Shqipria do te vuaj edhe shume shume vite.
  Njeri i paskrupellt dhe politikan perverz .

 10. hë për hë.... says:

  Pedeja eshte kthyer si dhelpra qe rrugetonte dhe ecte pas dashit me shpresen se do ti binin topet e tij. Kaq miope qenkan keta pederat? Presin e shpresojne tek ilir meta. Ky ka nje skenar per tu bere kryeminister. para ca ditesh e pohuan edhe ministrat e tij. Madje edhe ne nje aktivitet per ditlindjen e mones. Nga ana tjeter Rama deklaron se kryeminister mund qe te behet dhe te jete partia qe do te fitoje me shume vota ne zgjedhje. Kete synon edhe Meta. Luan dhe i shkel syrin pedese duke e ngujuar aty ne mes te tiranes ne çader por edhe duke i dhene mesazhe shprese me qellim qe te mos futen ne zgjedhje. Kuptohet qe votat e demokrateve pastaj kalojne tek Iliri si njeriu qe u eshte gjendur ne dite te veshtira. natyrisht me votat e demokrateve synon qe ti a kaloje edhe Rames per te realizuar enderen e tij per kryeminister. Ndersa pedeja dhe diisa satelite te saj do te sfumohen e vetasgjesohen ne shere te pafundme brenda llojit te tyre, por qe nuk do te jene dot me parti parlamentare. Berisha dhe basha e kane ngrene kete karem. Koha dhe ora tashme po punon per ilir meten. Shume shpejt do te shohim jashte dhe larg nga skakiera politike vargun e politikaneve qe i jane atazhuar ketyre partive dhe shpresat jane qe te vijne ne drejtimin e tyre njerez te rrinj. Keshtu qe meta me nje te gjuajtur do te kete vrare dhe mposhtur problematiket dhe te koruptuarit dhe ne popull do te mund qe te krijoje mitin e njeriut qe e shpetoi shqiperine nga klasa e vjeter dhe e koruptuar e politikes shqiptare. Le te shpresoje koalicioni i çadres qe qendon mbyllur aty prej me shume se kater dyzina dite-proteste mes recitimeve panagjerike. Ne pritje te godose….

 11. Liqeni says:

  Po cjane keta tipa mo qe falenderojne Meten,Bashen,Ramen..po ketyre ju duhen q…re te 14tat mo o popull deleeeeeee!!!

 12. demo says:

  Vazhdo moj cader therrit per Bashen,dhe shpreso se do zbarkojne anglo-amerikanet,dmth.Ilir Meta dhe LSI,,..45 dite i mbajtem syte nga deti,seri sa erdhi nga New Yorku ky hartim i gjate i Alban Deges.ne vend te LSI.;

 13. a says:

  Alban Dega po na hedh dege me dege , edhe ti u…shite. S’mbulohet m…i me shurre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *