REPLIKAT/ Mësuesja i ankohet Ramës: Kam 2 vjet pa punë! Kryeministri: Më jep numrin, por nëse më gënjen …

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot një video ku tregon se janë hapur plot 38,519 vende të lira pune që ofrohen sot vetëm prej Zyrave të Shërbimit Kombëtar të Punësimit.

Por një mësuese i shkruan se realiteti është diçka tjetër.

Mësuesja i thotë kryeministrit se është renditur mes 5 më të mirëve në bazë të pikëve në portal dhe prej dy vitesh nuk ka gjetur ende punë.

Kreu i qeverisë është përgjigjur vetë për rastin e saj, duke i thënë se do ta verifikonte dhe po të ishte kështu do ta fuste në punë.

Komentuesja: Pune? Punova 12 vjet ne arsim. Per arsye familjare u transferova ne qytet tjeter. E arsimuar ne maksimum. E renditur ne 5 me te miret ne baze te pikeve ne portal.

Dhe DAR me la ne rruge prej dy vitesh. Me vjen keq qe ministria e arsimit nuk I ben realitet ato qe gjoja I quan reforma! Z.#EDI ky eshte realiteti!

Edi Rama: Kjo eshte e pavertete zonje! Nese jeni renditur e pesta, ne nje lende te caktuar, me siguri nuk eshte hapur ende nje vend ne ate lende, sepse ne nuk heqim mesues me urdher siç behej deri dje dhe as marrim mesues me urdher siç ndodhte deri dje. Dhe sa per dijenine tuaj, 3016 mesuese e mesues, jane sot ne pune fale merites se tyre permes Portalit😀 Keshtu qe mos ju vije keq per ministrine e arsimit e as nuk ka pse t’i quani “gjoja reforma” reformat tona qe bejne shtet, krijojne pune dhe nxisin mireqenien. Respekte dhe nderkohe shikojeni tabelen ketu se ka edhe vende pune per mesues. Kurajo dhe suksese👍

Po me jep numrin e telefonit dhe te jesh e sigurte qe do ta verifikoj, por nese del si them une do kerkosh ndjese ketu ti, ne te kundert ti do hysh ne pune dhe une do kerkoj ndjese!

Lumturi Zollumi: Antonela kto te vegjlit e bejne dhe e mbajne Edin kryeminister.

Edi Rama: Zonja Zollumi, qenkeni shume e lodhur nga puna ne fejsbuk😂

Hajri Juve: Me kto statistika i bie qe ja kemi fut dhe Anglis .

gjith shqiptaret e din qe ne shqiperi ska pune vetem ti del thua ka i bie gjith jemi budallenj vetem ti i zgjuar .

Edi Rama: Degjo ketu Hajri se paske marre edhe mbiemer shume dinjitoz, prandaj s’duhet te flasesh broçkulla nderkohe qe keto ketu jane fakte zoteri, fakte! Do ti s’do ti keto jane fakte sepse jane kerkesa konkrete te kompanive per punonjes sipas nevojes dhe, sa per dijeni, nuk ka asnje lidhje me Angline kjo pasqyre keshtu qe nese te duket vetja i zgjuar po te flasesh budallalleqe, vazhdo po te lutem shume mos na e turpero fanellen e Juves se Juvja eshte besim nuk eshte thjesht skuader👀 Dhe sonte shikoje me mendje tjeter ndeshjen se do na ndjellesh ters me kete mendje qe paske per momentin⚽️

Andi Zota: Fol kshu dhe e di se do ta japim voten,mir qe sje i aft per te krijuar vende pune po tallesh dhe me hallexhinjt e shkret,nese ajo diploma e piktorit qe ke ti vlen per tu ber kryeminister ateher kjo e imja qe jam pa pun vlen per tu ber mbret i britanis,te zencin hakat e popullit.

Edi Rama: Andi, mbase jane tallur te tjere me ty qe ta kane mbushur koken me dokrra, po mbase tallesh edhe ti me veten qe kujton se te ben superior ndaj tjetrit mungesa e edukates, megjithate po te shpjegoj qe keto jane vende pune, kerkesa konkrete te kompanive per punonjes, te regjistruara ne Zyrat tona te Punes! Do apo s’do ti, kjo eshte e verteta. Dhe sa per pikturen, te keshilloj te mos e perbuzesh sepse mbret i Britanis nuk behesh dot, po te mos ikesh nga kjo bote i paditur e ke ne dore vete😀 Kurajo, suksese dhe miresjellje👍

Fabio Re: Reklam paraelektorale!!me shume jane te vetpunesuar e kte e merrni si sukses tuajin…kujtoja pak per zgjedhje terrorin per licensat e bisneseve?se mos harrohet..

Edi Rama: Fabio, vetepunesimi eshte rritur fale zerimit te takses se biznesit te vogel dhe kete e dine te gjithe ata qe punojne, ndersa ty qe flet se prapthi ketu ne fejsbuk po te them se nuk eshte reklame po informacion e nuk ka lidhje me vetepunesimin, po me kerkesat konkrete te kompanive per punonjes sipas pasqyres qe ke perballe! Kuptove Fabio? E sa per terrorin per licencat nuk e di per cfare e ke fjalen, po edhe pa taksa edhe lodra me shtetin nuk ka! Shendet e suksese.

Thirrem Ardushi: a më bëjn sytë mua apo nuk lexo gjekundi 300 mij vende pune? Mos u merzit kryeminister pse të qortoi, sepse qortimet të bëjn mirë, te bejn te refleltosh, të bëhesh nje njeri me i mirë, më kupton besoj…

Edi Rama: Jo jo, nuk merzitem per vete, merzitem per ty, kur syte nuk i perdor me sukses sepse mendjen e ke tjeterkund dhe syte tjeterkund😀 Megjithate faleminderit per qortimet e tua, vec qortoje edhe veten nga pak se eshte shume mire per shikimin, degjimin, mendimin dhe tretjen e ushqimit madje😉

Zonja Resma: Fillo puneso maqedonas e rumune tani 🙂 ne skemi me papunesi, rrofsh 🙂

Edi Rama: Humor kaps quhet ky Zonja Resma dhe ne keto raste keshillohet sa me shume caj jeshil, nje luge vaj peshku ne mengjes dhe 35 minuta ecje pas buke😀

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “REPLIKAT/ Mësuesja i ankohet Ramës: Kam 2 vjet pa punë! Kryeministri: Më jep numrin, por nëse më gënjen …”

 1. nina says:

  Komentues te qelbur… Si mundet te jene shqiptaret kaq gjakprishur???? Gjithcka degjon nga shqiptaret, mire ne Shqiperi, por edhe jasht kufijve te Shqiperise.. Kjo do te thot qe shqiptaret jane te ndyre , pa gjak dhe te flliqur.. te paedukate… Kjo erdhi nga nje demokraci e qelbur qe erdhi ne ate vend. qe vetem demokraci nuk eshte.. Djalli cfar nuk nise ne kete vend.. Ato komentuesit aty, jane nga cadra e vrasesve….kriminele fare

  1. Edkari says:

   Shab Hunderri ose Shaban Qosja
   qe u gerricte me te gjithe.
   Ne durres kemi patur nje
   kusheririn e tij shume te afert
   dhe ka qen llapazan i madh po
   ky ja kalon.Durrsaket e mbajne mend
   Xhoxh Koçi quhej muti.

 2. Emigranti nga Kanadaja says:

  Nje kryeminister qe pergjigjet ne kete forme e ndien qe po i rreshket karrikja.

  Suksese o popull i papune, ishalla do Zoti e gjen pune tek ato te portalit te Edit. Pika ne koke thuaj. Papunesia ne hapa galopante, korrupsioni ne hapa galopante, droga sheshit, emigracioni ne shifra stratosferike (te gjithe ikin ose kerkojne te ikin ne te gjitha format e mundshme) dhe ky palo kryeminister del e derdellit brockulla. Po po brockulla Zoti Edi, nuk eshte mungese edukate tu thuash juve dhe gjithe klikes ne pushtet pavaresisht ngjyres politike, shporruni se ia pite gjakun atij populli si shushunjeza.

  1. neseba says:

   Keqardhje për ty që jeton në Kanada. Nuk paske mësuar asgjë si është ndërtuar jeta ekonomike-shoqërore aty, se me çfarë reforma ka arritur Kanadaja deri aty ku është sot. E ke lënë Shqipërinë rrëmpallë dhe paske dëshirë të vazhdojë e tillë. Që të ndryshojë Shqipëria duhet vizion dhe zemër, por ti siç duket, në kohën e qoftëlargut Sali, ke mbushur duar me para të pista dhe ia ke mbathur në Kanada. Ty ta ka shplarë trurin Saliu dhe nuk mund të shikosh se çfarë ndryshimesh ka në Shqipëri, megjithë problemet dhe hallet e shumta të popullit të mbartura në vite, por ato nuk mund të gjejnë zgjidhje me një të rënë lapsit për katër vjet. Duhet vizion, vullnet dhe këmbëngulje të cilat nuk mund të kalojnë pa dhimbje. Këto, i pari yt, nuk i ka patur, ai ka menduar vetëm për fëmijët dhe oborrin e vet. Mjaft më me këto broçkulla të Saliut!

 3. L leshi says:

  Injoranca e shqiptareve ska fund dhe kur lexon komentet e disave thua po pse jane kaq gomere ky popull , 13 vjet ne pushtet saliu me PD vrane vodhen nga hici u bene miljardere dhe ky derr mileti i ndjek prap nga pas.me duket se shqiptari jeton me teorine kush te q…n nenen duhet me fort….o komentues idjote qe permendni Angline apo dipllomat besoj te blera te Kristal ju nuk do beheni kurre njerez sikur ne hene te ju cojne ju gomere keni lindur dhe ashtu do vdisni ,Edi Rama te pakten eshte i vetmi k/minister qe po kerkon te beje shtet dhe te rendise kete vend ne Europe por ju jeni mesuar te jetoni si kafshe eshte puna juaj por te pakten mos e deklaroni injorancen tuaj se eshte turp apo jo ti o bole andi zotaj…..

 4. ÇAJI I MALIT says:

  Te rrojme te gjithe sa malet dhe te na lene prapa !
  Mjeku i Bllokut Komunist Sali Berisha “demokrat” i thençin !
  Mjeku i Rrjeteve Sociale me ilaçe popullore Edi Rama “rilindas” i thençin !
  … …

 5. heretiku says:

  Njerez te pa edukate, pa kulture, rrugaçe ordinere, qe tani kane edhe kompiuter por kjo nuk te do te thote se te ben njeri; mundet te vishesh me kostume firmato, te kesh te gjitha te mirat materiale, por po nuk e pate fermentin e njerezillekut brenda teje, je gjithmone nje rob koti. Bravo kryeministrit qe ka durimin te merret me keto lloj tipash dhe prototipash. Komentuesi i meparshem shprehet se kjo lloj rrugaçerie eshte rezultat i kesaj “demokracie te qelbur”. Nuk eshte fare ashtu, rrugaçeria ishte prezente, “e ulur kembekryq” ne te gjitha nivelet e shoqerise shqiptare edhe para shume dekadash, siç eshte edhe sot. Por atehere nuk dukej, nuk shfaqej, sepse forma e sistemit te godiste po ti kaloje caqet e caktuara te etikes se edukates qytetare, pra te gjithe kishin frike dhe mateshin shume para se te shpreheshin. Sot demokracia nuk te ben gje per gjera te tilla dhe gjithe secili flet dhe shprehet ashtu siç eshte entiteti i tij natyral. Me nje fjale sot eshte shume me mire se dje, sepse njerezit jane me te lire dhe shfaqen siç jane, jane me te vertete, jane vetvehtja. Sot eshte me kollaj per ti njohur njerezit ne Shqiperi dhe çdo qytetar i afrohet atij qe eshte i ngjashem me te, si dhe i largohet atij me te cilin nuk ndajne te njejten kulture dhe edukate.
  Le te marrim nje shembull, kryetari i opozites ka ndermarre nje proteste, duke akuzuar qeverine aktuale per “vjedhje” te votimeve qe akoma duhet te behen. A ka gje me absurde se kjo ? Mor zotni, ti nuk ke te drejte, as ligjore, as morale, as civile te akuzosh nje person, nje qeveri, nje ent, nje komunitet pa ndodhur ngjarja, pa u zhvilluar evenimenti. Sepse perndryshe hyjme ne boten e Pallatit te enderrave, ku ne baze te enderrave parashikohej e ardhmja; apo ne sferen e filxhanit te kafese. Mor zotni, ne boten demokratike e te civilizuar keto gjera nuk ndodhin; vetem pasi ka ndodhur ngjarja, mblidhen faktet, analizohen dhe me faktet ne dore mund te akuzosh, ne rast se akuzat qendrojne.
  Cfare mund ta quash nje personazh te ketij lloji ? Po ata qe i shkojne nga mbrapa ?
  Prandaj e perseris, demokracia eshte shume e mire, sepse te pakten ne kete aspekt çdo njeri nxjerr ne pah ate qe eshte ne te vertete.

 6. Sparetaku says:

  Njek kryeminister qe pergjigjet ne kete menyre komentueseve,tregon edukaten e larte te tij,madje kur ka te beje edhe me komentues kundreshtar.Tregon gjithashtu modestin e tij si nje kryeminister qe kerkon e mbaj lidhje me qytetaret.Por s’ke ç’i bene kur ke te besh me komentues injorant.Ata duhet t’a falnderojne kryeministrin,per inisiativen e tij t’u pergjigjet.Edi Rama eshte kryeministri me i mire,dhe te keqinjet i jane vene ne ndjekje per t’a hequr si kryeminister.Nje kryeminister qe e do i gjithe populli.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *