Basha reagon ndaj shuplakës së Mogherinit e Hahn, sërish kundër BE: Vetting-un do ta bëjmë nga e para

Kreu i PD Lulzim Basha ka reaguar menjëherë ndaj deklaratës së Mogherinit dhe Hahn që bënë thirrje ndaj opozitës që të hyjë në Kuvend dhe në zgjedhje.

Ai thotë se i qëndron marrëveshjes për reformën në drejtësi, ndërkohë që Vettingun dhe pesë ligjet do të bëhen nga e para.

Opozita i qëndron reformës në drejtësi dhe konsensusit për zbatimin e saj të arritur unanimisht më 22 korrik 2016. Ne kemi votuar dhe do të zbatojmë reformën VETEM sipas formulës Nuland–Hahn dhe jo sipas formulës Rama–Tahiri–Shullazi.

Pjesë thelbësore e reformës së 22 korrikut ishte edhe dakordësia për miratimin konsensual të shtatë ligjeve të zbatimit të reformës në drejtësi. Kjo dakordësi u shkel nga Edi Rama. Gjashtë nga këto shtate ligje u kaluan pa konsensus, duke përjashtuar opozitën me qëllimin për të shkatërruar reformën e vërtetë në drejtësi dhe për ta kthyer atë në një fasadë pas së cilës të fshihen të qetë të gjithë të korruptuarit dhe kriminelët.

Opozita është pro vetingut sipas parashikimeve kushtetuese të 22 korrikut për vetingun. Ligji i miratuar në mënyrë të njëanshme nga Edi Rama nuk ka lidhje me këtë reformë dhe nuk i shërben vetingut, por kapjes së procesit të vetingut për të kapur pastaj gjithë aparatin e drejtësinë.

Ka vetëm një garanci për largimin e gjyqtarëve dhe të prokurorëve të korruptuar: një veting i pavarur. Këtë veting do të bëjmë në Republikën e Re.

Ne do të votojmë nga e para ligjin për vetingun dhe pesë ligjet e tjera të zbatimit të reformës në drejtësi, sipas marreveshjes se 22 korrikut, për t’i kthyer ato tek fryma dhe gërma e 22 korrikut dhe, mbi të gjitha, për të garantuar një drejtësi të pavarur nga politika dhe nga krimi.

Por së pari duhet të bëjmë #ZgjedhjeTeLira”, shkruan Basha në rrjetin social.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Basha reagon ndaj shuplakës së Mogherinit e Hahn, sërish kundër BE: Vetting-un do ta bëjmë nga e para”

 1. niki says:

  D.m.th , hapur kunder vetingut…………………………………………………………………………………………………………………..

 2. I drejti says:

  Sa karabush qe je more trap. Habitem vetem me nje gje: si ka mundesi qe.te vijne prapa jo ata qyqaret e çadres qe marrin ndonje lek e hane qofte e pica por ata te kollarisurit ca shkrimtare e biznesmene u thençin qe degjojne pallavrat e tua.

 3. Epo kjo pune! says:

  ndaj o Perendim e Rame qe e bete reformen ne drejtesi turli vec e vec qe votonte PD, riktheheni sic iishte ne fillim dhe votojeni pa ose me PD… PD te gjitha leshimet nuk i donte qe te mbrohej por qe te sabotonte kete reforme…dhe kete me ndihmen e paqesorit te LSI qe donte me cdo kusht konsensus!!!!!!! Zgjidhja tjeter eshte qe te cohet mileti dhe te ngrejne zgupthi ate cadren qe po qelb bulevardin apo te ngrene nje tende ne oborrin e PD kunder kokes se PD dhe te rrin aty me qofte e mezera derisa te mbyllet qoska para kryeministrise.

 4. qefliu says:

  Do ta besh por me preshin ne ate bythken e njome, si paraardhesi yt Tritan.

 5. Bash Leshi says:

  Nje mut do besh o karagjoz!

 6. Toku says:

  Imagjinoni per nje moment te bej ky vetingun….. hapu dhe hapu dhe.

 7. Beni says:

  Jam dakort me ty, ”i drejti”, cuditem me disa qe e heqin veten intelektuale e degjojne marrezite e ketij karabushi. Mesa duket kane interesa materiale qe kane perfituar padrejtesisht, se nuk ka logjike tjeter qe shpjegon ndjekjen e ketyre antishqiptareve Sali e co.

 8. pedro i ri says:

  Duhet pyetur LSI si i behet tani ?

 9. Aspirantja says:

  Kalama tekanjoz. Kerkon ti vijne pas avazit te tij. E hengre nje here kur the dhane Bashkin e Tiranes, po aha ska me.

 10. Lakja says:

  Sa gjynaf! Ky Luloqja duket sikur nuk merr me vesh asgje!

  Ore gjeni dike në çader ti beje të kuptoje se Hahn, pikerisht ai I marrveshjes se korrikut i thote të votoje komisionet e vetinguq! Kaq!

  Në lidhje me 5 apo 7 ligjet, nuk mund te merren shqiptaret për Loqe si puna e ketij kellires.

  PD dhe Doulja i bllokuan, shkelen marrveshjen dhe I çuan dhe në kushtetuese dhe në venecia!
  Të dyja u a rrezuan të gjitha pretendimet, ketyre dhe shoqates se gjykatesve të korruptuar te Salehut, Luloqes, Bylykbythes etj!!!

  Ligjet hyne në fuqi ligjshmerisht!

  Harron ky vrases e hajdut, se po ky Hahn i dha leshimin fatal te barrazize politike të komisioneve, të cilen e instaloi Bylykbytha me shoke, qe ky Bashtuku ja kaloi si pilule qetesuese Salehut Senil!

  Tani o do shkosh të votosh vetingun më vrap bashke ose pa Salehun dhe Shkerdhenin ose dosja juaj e sherbimeve partnere do behet publike, e per pasoje do shpallesh NON Gratta!

  Keta u bene jo legena si thote kryeministri po kova e govata!

 11. Qytetari Manual says:

  Me falni per shprehjen por ky paska qen kar komplet. Me keq se Tritan Shehu. Me te ardh turp dhe keq qe ke qene antar i PD. Na vodhen idealet njesoj si Enver Hoxha komunisteve idealiste.

 12. Sypeshkaqeni says:

  Aty ke çadra spaska vetëm qofte e pica, por paska edhe dahom lazarati . Atë më të hidhurin e pika Lulushi …lol…

 13. Berti says:

  Basha duhet te futet ne burg pa gjyq fare. Si nuk çohet populli ti nxjerre me shkelma nga çadra parazitet dhe gjithe kromashet qe rrine aty brenda, nuk kalon dot afer çadres se qelbesh nga era e zhulit.

 14. BASHA KURVE says:

  Me ne fund e the se na plase.
  Vettingun do ta besh nga e para ti me Saliun.
  Ti Lulush je njeriu me kurve ne kete mes i perdorur nga Saliu qe te mbushi xhepat.
  Do mbahesh mend per “shperberjen e PD-se”, “Rrugen e Kombit”, “shitjen e detit”, “21 Janarin” dhe per torten e 100 vjetorit.

 15. Kuq e zi says:

  Do hajme bar dhe zdo perkulemi
  Do e bejme me forcat tona vetingun revolucion…!!!!
  Po degjoj vetem tellallin basha po kryetari i pd ku eshte???
  Shqiptaret presin ti prije kunder perendimit ashtu si kim jong un

 16. shpresa says:

  Ne fillim mu duke si shpresa per te ardhmen e ketij vendi por tani e kuptova qe qenke nje cope kari qe nuk ke te dyte ne kete vend.

 17. Çeçua says:

  LULUSHE , DJALLI TË MUAR!
  DILË NGA ÇADRA E HAPË SYTË!
  SE JE BËRË GAZ I BOTËS!
  LEBETITE DHE FËMIJTË!

 18. Meckojati says:

  Te erdhi fundi bashke me salen, shko puno se po merni rogen pa punuar, po ti I tille je thoi popullit cfare bere 4 vjet tirane asgje I pa fytyre!

 19. Fred says:

  Jemi ne populli zotet e ketij vendi dhe jo ju kurva pederaste te pd.ne fakt ju meritoni nje diçka tjeter more gra qire.
  Avni Rustemi

 20. a says:

  Republika e re eshte sa cadra jote, republika me e vogel ne bote ‘rekord gines’.

 21. timo says:

  Tashmë ky njeri nuk ha pykë. Me të nuk ke se ç’diskuton. Përfundimisht ka shkuar për lesh,siç thotë Jozi.

 22. kopani says:

  Ponuk munde te pranoje askush qe keta Plehrat e Maskarenjte Basha – Berisha , keta faqezinj ” Flasin sikur kane mandatin e atributin e Popullit per ti berfaqesuar nga ai qymes e kotec gjelash e derrash , keta zarbahan ishin 8 vjet ne pushtet , dhe u larguan si Jashqitja e atij Pushteti kriminal ? Si keta Maskarenjkerkojne te marin ” Pushtet Piramidal ” beni durim qe dhe Bota dhe Shqiptaret te marin Vesh cfare perfaqeojne keta Rrugece, Xhihadiste Anti Shtet dhe Anti Popull .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *