Ministri grek Kotzias hakmerret ndaj Gruevskit: Ata që refuzonin të negociojnë për emrin, tani s’lejojnë të formohet Qeveria

Kreu i diplomacisë greke, Nikos Kotzias dërgoi mesazh të ashpër për Maqedoninë se irredentizmi ndaj Greqisë pengon perspektivën euro- atlantike të shtetit.

Duke folur për politikën e jashtme greke në Odën ekonomikë të Athinës, Kotzias vuri në duke se në kontestin për emrin problematike janë tendencat irredentiste që vendi i tregon në kërkesat për emrin e Maqedonisë.

“Problemi për emrin nuk vjen nga diskutimi për pagëzimin e dikujt, por lidhet me irredentizmin dhe ky irredentizëm dhe kontestim i kufijve të një rajoni nuk mundet në Evropën moderne të integrohet një shtet si anëtare e BE-së kur ka irredentizëm të tillë”, deklaroi Kotzias.

 Problemi i Maqedonisë, por edhe i shteteve tjera ballkanike sipas Kozias është mungesa e kulturës së kompromisit edhe brenda në shtet edhe në politikën e jashtme dhe moskuptimi i esencës së demokracisë dhe rregullit se edhe pakica mund të bëhet shumicë.
Ai vëren se ata që refuzojnë me Greqinë të bisedojnë për zgjidhjen esenciale të emrit janë të njëjtit që tani nuk duan shumica në parlament të formoj Qeveri.

“Demokracia nuk është vetëm demokraci e shumicës. Në Greqinë antike ekzistonte problemi se një shumicë që krijon mekanizëm të ngel shumicë, pa qenë shumicë esenciale mund të ketë tirani të shumicës”, thotë Kotzias.

Sipas tij, megjithatë falë masave për ndërtimin e besimit, raportet mes dy palëve janë intensifikuar.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Ministri grek Kotzias hakmerret ndaj Gruevskit: Ata që refuzonin të negociojnë për emrin, tani s’lejojnë të formohet Qeveria”

  1. Hahahaha ik mer thes m…flet ti per “konses demokratik” me 500 miliard borxh akoma te mban Bota shpirtin gjalle ketu e 200 vjet paraziten dhe per “kompromis” cfare “kompromisi” more gerdalle ju te merrni cfare te doni e te mos jepni asgje fare ky eshte koncepti i “kompromisit” nga ana e selxhukeve te Pontit si ju si keta “maqedonet” e Stepave jeni i njejti m…mashtruesish qe cdo gje e keni ndertuar ne genjeshtra e fallsifikime prandaj mjaft na cave trapin korrak jevgjit

  2. krysho ludovik says:

    edhe bejne mire
    se perndryshe po ta lesh vendin ne dore te karagjozeve si puna jote perfundon shteti me 400 miliarde borxh

  3. Kot says:

    O Kocie ju njofim mire cfare rrace jeni. Ju serbet ruset francezet jeni nje mut te gjithe e ktheni nga tju doje trapi. Si sdoli njoni me ju thone qe jeni pranu ne BE dhe NATO vetem prej pozicionit strategjik. Nuk ju pjerdh njeri jeni tu jetu me lemoshat qe ju jep gjermania se e ndien per detyre ngaqe ju themeloi si shtet si identitet. Kurva

Lini një Përgjigje te krysho ludovik Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *