Zululand: Rakipllari komenton indiferencën e të huajve ndaj krizës; Kikia: Gazetari bëhej para 10 vitesh

Në pjesën e parë të Zululandit u fol për median, portalet, gazetat print. “Para dhjetë vitesh qëllonte që me shkrim mund të provokohej mbledhja e Këshillit kombëtar të një partie, ndërsa sot kjo gjë nuk ndodh, gjë që tregon se media e ka humbur forcën e vet”, tha Mentor Kikia.

Ndërsa për Robert Rakipllarin problem i medias sot është fakti që “portalet nuk kanë redaksi; kanë thjesht një a dy gazetarë, të cilët shpesh marrin copy-paste çfarë u sheh syri nëpër portale të tjera apo në rrjetet sociale; kjo është arsyeja që portalet më të mira vijojnë të jenë emrat që kanë dalë prej medias tradicionalë, si Top-channel, Panorama, Tema, etj”.

Lidhur me krizën politike, Rakipllari ishte me idenë se “ndërkombëtarët janë indiferentë ndaj krizës politike, dhe kjo në një farë mase lidhet me ndërrimin e administratës në Ëashington”.

Ndërsa Kikia tha se “situata është e paqartë, sikur të më pyesin se çfarë do ndodhë nesër, unë nuk jam në gjendje të them asgjë, pasi kemi PS-në e PD-në që janë në llogoret e tyre, dhe kemi LSI-në që në mëngjes është me qeverinë, në mesditë është me opozitën e në mbrëmje mban një qëndrim mbi palët”.

Bisedën e plotë mund ta ndiqni në linkun

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Zululand: Rakipllari komenton indiferencën e të huajve ndaj krizës; Kikia: Gazetari bëhej para 10 vitesh”

 1. Manushaqja says:

  RAKIPLLARI,O LEGEN!!!
  KOT PËRPIQESH ,E GËNJEN,!
  BËN VETË ,A JE I MARRË,
  NË QERSHOR , BISHTIN NDÊR SHALË.!😄😄😄😄😄👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎

 2. Mona says:

  RAKIPLLARI, KATUNARI,
  SI GOMARI,TEK UGARI. 😜

 3. Alban Dega says:

  . HESHTJE APO KAMBANA TE NDERKOMVETAREVE!?

  – Kambanat bien gjithnje per ata qe kane veshe te
  degjojne…

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka bere kater deklarata zyrtare lidhur me situaten ne Shqiperi!
  BE – ja ka bere mbi 10 deklarata zyrtare, perfshi edhe viziten zyrtare te shefes se tij te diplomacise Mogherini ne Tirane.
  Sot ajo edhe Komisioneri ( Ministri ) per Zgjerimin Hahn
  ben deklarate zyrtare teper te fuqishme kunder politikes destruktive antidemokratike e antishqiptare, anti amerikane e antievropiane te Cadres!
  Foreign Office Britanik, Ministria e Jashteme Austriake, Presidenti Francez me nderimin me te larte per nje lider te huaj te Kryeministrit Shqiptar Edi Rama qe i dorezohet nga Kryeministri i Frances, pritja me nderimet maksimale per here te pare te nje Kryeministri shqiptar nga Presidentja e Zvicres, nga lideret kryesore te Malit te Zi… deklaratat e fuqishme te ambasadoreve e amerikane dhe BE-se Europarlamentareve Kukan, Flankenstain, nga OSBE dhe ODHIR-i per zgjedhjet dhe standartet e tyre nuk jane heshtje por Kambana te fuqishme qe vetem veshet e shurdher te Cadres dhe Mafias se sterkorruptuar politike Berisha, Basha, Medihoxha, Pollo, Bylykbashi, Halimi, Bumc, Duma dhe te mediatike ala Fevziu, Cupi, Shkulaku, Rakipllari, Lesi, Lubonja, Zheji, Rakipi, Zogaj e co. e Sirenave dhe kukuvajkave berishiane nuk kane veshe per ti degjuar dhe i shikojne me syzet e erreta te Saliqit te 15- te!
  E kryeredaktori i pacavures hileqare te Mafias se Pogradecit ” Panorama” ka pafytyresine te denoncoje “heshtjen” gjemuese, uleritese te nderkombetareve!
  O Zot na rusj mendte e krese nga keto marioneta te pacipa e intrigante, shpifese, nga keto sirena ala Homer tek ” Iliada dhe Odisea”, e kukuvajkave kobesjellese te politikes, qe e zhyti ne kob e rrenoi mbi pese here nje popull e shtet te tere!
  Jane keta politikane faqezi e kobezi qe kane cmendurine te pellasin per ” Republiken e Re” kur e vodhen, e plackiten, e kalben, e zhbene, e dogjen dhe rrenuan edhe Republiken e Vjeter qe e filluan mbrapsht me ” Cekun e Bardhe” dhe ” Kuoten zero” dhe e groposen njemije e nje pash nen zero ne Gopen e Zeze te korrupsionit, kusarise dhe vrastarise.
  Cili eshte ai politikan apo diplomat serioz, ajo qeveri apo diplomaci demokratike pervec atyre te Putinit, Beogradit, Athines, te Kim Jong Unit, Mugabes, Mobutut, Sllobodan Milloshevicit, Sadam Huseinit…. Baba Dokut= Dyvaljese qe mund te perkrahe ultimatumet, diktatin, arrogancen, kercenimet me dhune e terror, sharjet prej rrugaci, klithmat per permbysje me dhune dhe per “zgjidhje perfundimtare” ala Hitler… Gebels te Sali Berishes dhe qehajait te tij ne krye te cifligut te vet me emrin PDSH apo Cadra !
  Bile as Beogradi e Athina … askush pervec ambasadorit te Putinit ne Tirane nuk ka guxuar te thote qofte edhe nje fjale perkrah kesaj politike sa destruktive aq edhe antishqiptare, sa antiamerikane e antiperendimore te saj !
  Dy te paret flasin me gjuhen ala Kale Troje te Vangjel Dules dhe Aldo Bumcit dhe Oerd Bylykbashit shpalli Cadren si shembelltyre te Modelit Maqedoni, lexo ala Putin!
  Si mundet qe nje qeveri demokratike apo zyrtar apo diplomat te shprehet kunder nje populli qe perkrah me mbi 95 per qind Reformen ne Drejtesi dhe Vetingun jetik, SHBA-ne dhe Perendimin qe e sheh si shtepine e vendin natyror e te natyrshem!
  Si mundet jo nje qeveri e diplomaci demokratike por qofte edhe nje njeri i zakonshem me pese pare mend ne koke te perkrahe kerkesat ultimative e te cmendura per te permbysur nje qeveri te zgjedhur ne menyre demokratike me shumice te cilesuar gati absolute dhe per ta zevendesuar ne e nen tavoline me nje qeveri teknike kur nuk ka as cerekun e votave ne Kuvendin e Shqiperise !
  Si mundet te beje jo veten jo vetem padishahun e Cadres por edhe te mazhorances duke emeruar Kryeministrin dhe ministrar teknike por edhe te PS-se dhe LSI-se, sikur te ishte krye- kryetari, krye shefi i Kuadrit te tyre! I plotefuqishem kur nuk guxon te shkoje as ne nevojtore pa marre izem te kryetari de facto i Cadres dhe SHQUP-it Saleh Berisha…
  Republika e Re e Lulezim Berishes eshte nje djallezi e vjeter e Shtrigut te Vicidolit per te shpetuar koken e ” bandes se gangstereve” dhe ” Mafias qe ka dale krejt jashte kontrollit” nga Drejtesia dhe Ligji qe megjithe pengesat, intrigat, vonesat do te veprojne me fuqine e tyre kunder cilitdo qe i ka shkelur, tjetersuar e kthyer per gati 25 vjet ne “Ligji jam Une” te Luigjit te 14-te…
  Sidoqofte kan nje lehtesi te madhe! Gijotina qe i prej koken mbretit mbiligjot Luigj eshte hequr prej shume e shume vitesh, por jo harruar, edhe ne vendlindjen e sai… Po ashtu edhe denimi me vdekje!
  Sa me shpejt ti dorezohen drejtesise aq me mire per ta ! Perfitojne uljen e nje te tretes se denimit!
  Po ashtu nuk humbasin asgje te tyre, pasi vilat shumemilioneshe, makinat luksoze, salltanetet pa fund, sarajet dhe dugajat, miliona dollaret e eurot e fshehura ne banka fantazme e parajsat fiskake jane pasuri te vjedhura jo te bera e vena me mundin e djersen e vet!
  Haku kthehet tek i zoti, tek populli te cilit i jane vjedhur e plackitur!

 4. Alban Dega says:

  . Fakte me shume se opinione

  INDIFERENCE APO KAMBANA TE NDERKOMBETAREVE!?

  – Kambanat bien gjithnje per ata qe kane veshe te
  degjojne…

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka bere kater deklarata zyrtare lidhur me situaten ne Shqiperi!
  BE – ja ka bere mbi 10 deklarata zyrtare, perfshi edhe viziten zyrtare te shefes se tij te diplomacise Mogherini ne Tirane.
  Sot ajo edhe Komisioneri ( Ministri ) per Zgjerimin Hahn
  ben deklarate zyrtare teper te fuqishme kunder politikes destruktive antidemokratike e antishqiptare, anti amerikane e antievropiane te Cadres!
  Foreign Office Britanik, Ministria e Jashteme Austriake, Presidenti Francez me nderimin me te larte per nje lider te huaj te Kryeministrit Shqiptar Edi Rama qe i dorezohet nga Kryeministri i Frances, pritja me nderimet maksimale per here te pare te nje Kryeministri shqiptar nga Presidentja e Zvicres, nga lideret kryesore te Malit te Zi… deklaratat e fuqishme te ambasadoreve e amerikane dhe BE-se Europarlamentareve Kukan, Flankenstain, nga OSBE dhe ODHIR-i per zgjedhjet dhe standartet e tyre nuk jane heshtje por Kambana te fuqishme qe vetem veshet e shurdher te Cadres dhe Mafias se sterkorruptuar politike Berisha, Basha, Medihoxha, Pollo, Bylykbashi, Halimi, Bumc, Duma dhe te mediatike ala Fevziu, Cupi, Shkulaku, Rakipllari, Lesi, Lubonja, Zheji, Rakipi, Zogaj e co. e Sirenave dhe kukuvajkave berishiane nuk kane veshe per ti degjuar dhe i shikojne me syzet e erreta te Saliqit te 15- te!
  E kryeredaktori i pacavures hileqare te Mafias se Pogradecit ” Panorama” ka pafytyresine te denoncoje “indiferencen” gjemuese, uleritese te nderkombetareve!
  O Zot na ruaj mendte e krese nga keto marioneta te pacipa e intrigante, shpifese, nga keto sirena ala Homer tek ” Iliada dhe Odisea”, e kukuvajkave kobesjellese te politikes, qe e zhyti ne kob e rrenoi mbi pese here nje popull e shtet te tere !
  Prandaj kam shkruar se me shume ka jehone e komente nje pordhe tek Tema e Mero Bazes apo Dita e Adrian Thanos se nje bombe tek te gjitha gazetat ala 55 e Balliut e co. te marra se bashku! Pse!?
  Sepse Jane te lira, te pavarura dhe te hapura per te gjithe…. e fajin kryesor per kete mjerim te mediave petseri e ka politika e mbrapsht Shqiptare!
  Jane keta politikane faqezi e kobezi qe kane cmendurine te pellasin per ” Republiken e Re” kur e vodhen, e plackiten, e kalben, e zhbene, e dogjen dhe rrenuan edhe Republiken e Vjeter qe e filluan mbrapsht me ” Cekun e Bardhe” dhe ” Kuoten zero” dhe e groposen njemije e nje pash nen zero ne Gopen e Zeze te korrupsionit, kusarise dhe vrastarise.
  Cili eshte ai politikan apo diplomat serioz, ajo qeveri apo diplomaci demokratike pervec atyre te Putinit, Beogradit, Athines, te Kim Jong Unit, Mugabes, Mobutut, Sllobodan Milloshevicit, Sadam Huseinit…. Baba Dokut= Dyvaljese qe mund te perkrahe ultimatumet, diktatin, arrogancen, kercenimet me dhune e terror, sharjet prej rrugaci, klithmat per permbysje me dhune dhe per “zgjidhje perfundimtare” ala Hitler… Gebels te Sali Berishes dhe qehajait te tij ne krye te cifligut te vet me emrin PDSH apo Cadra !
  Bile as Beogradi e Athina … askush pervec ambasadorit te Putinit ne Tirane nuk ka guxuar te thote qofte edhe nje fjale perkrah kesaj politike sa destruktive aq edhe antishqiptare, sa antiamerikane e antiperendimore te saj !
  Dy te paret flasin me gjuhen ala Kale Troje te Vangjel Dules dhe Aldo Bumcit dhe Oerd Bylykbashit shpalli Cadren si shembelltyre te Modelit Maqedoni, lexo ala Putin!
  Si mundet qe nje qeveri demokratike apo zyrtar apo diplomat te shprehet kunder nje populli qe perkrah me mbi 95 per qind Reformen ne Drejtesi dhe Vetingun jetik, SHBA-ne dhe Perendimin qe e sheh si shtepine e vendin natyror e te natyrshem!
  Si mundet jo nje qeveri e diplomaci demokratike por qofte edhe nje njeri i zakonshem me pese pare mend ne koke te perkrahe kerkesat ultimative e te cmendura per te permbysur nje qeveri te zgjedhur ne menyre demokratike me shumice te cilesuar gati absolute dhe per ta zevendesuar ne e nen tavoline me nje qeveri teknike kur nuk ka as cerekun e votave ne Kuvendin e Shqiperise!
  SHBA e BE nuk jane Sali Berisha e Lulezim Basha qe ngrene zerin ne kupe te qiellit deri ne cjerrje e shterrje te tij me ultimatume e diktat, me urdhera supreme e kercenime ekstreme per kryengritje e dhune, guerilje ala kastro- cheguevariste, me sharje rrugacesh e arrogance kopacesh !
  Ata flasin pak e bejne shume, sic beri Donald Trampi ne Siri, kur foli sa mezi degjohej… Por ama objektivat e Tomahokeve te tij nuk kishin pase kohe as te degjonin shperthimet e tyre shurdhuese!
  Perendimi, ku enderrojme te bashkohemi edhe ne flet me fjale por edhe me shume me vepra! Flet ne deklarata por edhe me dekorata per ata qe i meritojne!
  Flet kur flet, por flet edhe kur hesht per ata qe dine ta kuptojne, per ata qe kane veshe te degjojne dhe sy te shikojne!
  Vec Mafia politike dhe mediatike Shqiptare nuk kuptojne ose bejne sikur nuk kulptojne mesazhet e tij.
  Jo vetem kaq por edhe e quajne indifference, heshtje…
  Cka nuk trillojne!?
  A kishte mesazh me te fuqishem se zgerlaqja e Lukezim Bashes nga “Zeri i Amerikes”… E jo vetem atij por edhe me shume i kryeprokuhorit te krimit Adriatik Palla, etj. etj.!?
  A ka mesazh me te fuqishem as jo vetem asnje kongresmen apo nepunes qofte edhe nje qyteze si Bronxi, ku jetojne mbi 150 000 shqiptare per te mos folur per nepunes qofte edhe me te ulet te Administrates se Trampit nuk denjoi as ti hidhte syte jo me ta takonte Ylli ne pikiate te Sali Berishes!
  Pse!? Sepse amerikane nuk te vkeresojne gunen por punen, jo slloganet proamerikane por cfare ben ti per popullin e vendin tend se pari!
  E la pike turpi ai ben edhe shiny edhe diellin ne sy te shqiptareve njesoj si bosi i tij Berisha!
  Rrezon qeveri Demokratike! Arreston Kryeministrin ne detyre! Krijon qeveri teknike! Reciton poezi bombastike ne cader dhe televizione!!!
  Nje skifozo , thone italiane.
  A loser , thone vellezerit tane amerikane!
  Nje humbameno koke e kembe!
  Si mundet te beje jo vetem padishahun e Cadres por edhe te mazhorances duke emeruar Kryeministrin dhe ministrat teknike por edhe te PS-se dhe LSI-se, sikur te ishte krye- kryetari, krye shefi i Kuadrit te tyre! I plotefuqishem kur nuk guxon te shkoje as ne nevojtore pa marre izem te kryetari de facto i Cadres dhe SHQUP-it Saleh Berisha…
  Republika e Re e Lulezim Berishes eshte nje djallezi e vjeter e Shtrigut te Vicidolit per te shpetuar koken e ” bandes se gangstereve” dhe ” Mafias qe ka dale krejt jashte kontrollit” nga Drejtesia dhe Ligji qe megjithe pengesat, intrigat, vonesat do te veprojne me fuqine e tyre kunder cilitdo qe i ka shkelur, tjetersuar e kthyer per gati 25 vjet ne “Ligji jam Une” te Luigjit te 14-te…
  Sidoqofte kan nje lehtesi te madhe! Gijotina qe i prej koken mbretit mbiligjot Luigj eshte hequr prej shume e shume vitesh, por jo harruar, edhe ne vendlindjen e sai… Po ashtu edhe denimi me vdekje!
  Sa me shpejt ti dorezohen drejtesise aq me mire per ta ! Perfitojne uljen e nje te tretes se denimit!
  Po ashtu nuk humbasin asgje te tyre, pasi vilat shumemilioneshe, makinat luksoze, salltanetet pa fund, sarajet dhe dugajat, miliona dollaret e eurot e fshehura ne banka fantazme e parajsat fiskake jane pasuri te vjedhura jo te bera e vena me mundin e djersen e vet!
  Haku kthehet tek i zoti, tek populli te cilit i jane vjedhur e plackitur !

 5. une says:

  Shume e drejte Zoti Kikia, eshte e vertete se gazetari behej perpara dhjete vitesh dhe jo sot tek i shohim gazetaret, analistet si sahanlepires perpara politikaneve, qe kane humbur se pari dinjitetin e tyre te vetvetes si dhe te profesionit, nuk ju ka mbetur aspak personalitet si qytetare. Dikur kishe deshire ti nigjoje dhe ti lexoje, por tashme tek i shikon te tv, te behet te nderrosh stacion edhe pse situata eshte shume e nxehte dhe njerezit kerkojne te nigjojne diçka nga goja e tyre, ndoshta jo aq te mençur sa ata kujtojne se dine ta thone, por ate qe popullt nuk i jepet mundesia ta percjelle neper media. Se ka shume me te mençur ne popull, teksa i nigjon te diskutojne neper bisedat e lira mes tyre, por s’ka kush ti nigjoje. Ndaj une mendoj se sot nuk ka elite gazetarie, nuk ka profesioniste, nuk ka pasyrim realiteti, dhe akoma me keq, nuk as edhe BURRA. Te gjithe jane bere si kurvat, qe aty ky hyn, nuk e shikon duke dale.

 6. amrican2016al says:

  Nderkombetaret nuk jane indiferent por menyra se si po vepron opozita duke dale kunder te gjitheve dhe i shpallur nderlombetaret si pjese e nje komploti nderkombetar nuk ja vlen te merresh me parti te tilla kafenesh dhe rrugesh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *