Grekët të “shqetësuar”, alarm nga mediat: Shqipëria po rrit shpenzimet ushtarake

Fqinjët tanë grekë duken të shqetësuar për forcimet ushtarake që ka bërë Shqipëria vitet e fundit.

Mediat greke i kanë kushtuar jehonë lajmit se Shqipëria ka vendosur të rrisë shpenzimet ushtarake në vitet në vazhdim.

“Newsbomb.gr” shkruante sot se Shqipëria ka një plan ambicioz për të rritur shpenzimet dhe personelin e ushtrisë me 35 % deri në vitin 2025.

Ky plan u ka bërë përshtypje plani. “Shqipëria planifikon që të shpenzojë së tepërmi për ushtrinë dhe deri në vitin 2025 trupat e saj ushtarake do të jenë rritur me 25 %”, shkruan mes të tjerash gazeta greke.

Më tej ajo nënvizon se Shqipëria kërkon që ta ndihmojë NATO-n me të paktën 1 mijë ushtarë gjatë viteve në vazhdim.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Grekët të “shqetësuar”, alarm nga mediat: Shqipëria po rrit shpenzimet ushtarake”

 1. Ç´ne që shqetësohen dhe alarmohen Haleatët Grek ??? says:

  E çuditshme, në fillim tromaksen nga Simboli i Shqiponjës Shqiptare !!!
  E çuditshme, tani tromaksen nga rritja e shpenzimeve ushtarake shqiptare !!!
  Por haleatët grek, a janë gjithashtu një vend anëtar bashkë me Shqipërinë në NATO ???
  Por haleatët grek, pse nuk pyesin Shqipërinë për shpenzimet e tyre Astronomike Ushtarake ???

 2. Flas nga Cadra says:

  Pordhe me rigon, sa te kene Bashen greket e kane rrugen e shtruar ne shqiperi.

 3. Kuq e zi says:

  Po kur te bashkojme tre ushtrite???
  U mbetet te bashkohen me vellezrit e tyre serbo-rus

 4. alb says:

  Psikopatet arrixhinj gjithmon e kan pasur spresen se nje dite do sulmojne Shqiperine dhe aneksojne jugun e saj.

 5. krysho ludovik says:

  qene kohe te tjera ato kur ushtria shqiptare merrej seriozisht
  tani po te thuash cfare armesh ka blere shqiperia kete vit dhitet se qeshuri edhe kabilaja i nigerise

 6. Spathiati says:

  Filluan mbetjet osmane të albanistanit të ofendojne Greqinë.
  Për sqarim: Aq sa kushton nje F16 i Flotës Ushtarake Ajrore Greke, eshte buxheti 5 vjecar i “forcave” te albanistanit!
  Suksese ne estrad o mbetje osmane!

  1. enter"" says:

   :), kujdes me termin mbetje osmane, sepse ke pershire veten…hahahahaha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *