FOTOT/ Papa Françesku lan dhe puth këmbët e të burgosurve, mes tyre një shqiptar

Papa Françesku lau dhe puthi këmbët e disa të burgosurve në burgun e “Paliano”, në krahinën e Frosinones në Itali.

Papa Françesku u ka puthur këmbët 12 të burgosurve që kërkojnë faljen e perëndisë. Mes të burgosurve ishin tre gra, një shqiptar dhe një argjentinas.

Midis të burgosërve, dy janë me dënime të përjetshme, dhe të gjithë të tjerët do ta mbarojnë dënimin gjatë viteve 2019 deri në 2073.

Këtë akt Papa e bëri gjatë ditës së djeshme. Në traditën e krishterë, të Enjten e Madhe, Papa kujton ditën, kur Krishti u lau këmbët apostujve. Në këtë ceremoni, kreu i Vatikanit theksoi: “Të mendojmë për atë që ka bërë Krishti dhe të ndjekim shembullin e tij.”

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/23-150x150.png","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/23.png","attachment_id":"666871"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/5-1-150x150.png","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/5-1.png","attachment_id":"666869"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/7-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/7-3.jpg","attachment_id":"666870"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/4-1-150x150.png","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/4-1.png","attachment_id":"666868"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/1-1-150x150.png","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/1-1.png","attachment_id":"666867"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/lavanda-piedi-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/lavanda-piedi.jpg","attachment_id":"666872"}]

2 komente në “FOTOT/ Papa Françesku lan dhe puth këmbët e të burgosurve, mes tyre një shqiptar”

  1. Albani says:

    Atyre duhet tja presesh dhe jo tja lash kembet,90% e atyre do te rifillojne prape zanatin pasi te jene te lire.

  2. CUBELI says:

    O’papa, me kembet ke bere pune te mire,te kemi pare,tani fillo puthu dhe bythen se kjo te ka ngele,paske qene trap fare mor,ke rrjedhur fare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *