Luan Rama i kujton kryeministrit Duçen dhe e pyet: Çfarë sakrilegji është një qeveri e majtë pa Ramën kryeministër?

Pas mbledhjes së Komitetit Drejtues të LSI, Luan Rama doli para gazetarëve dhe iu drejtua kryesisht kryeministrit përmes një gjuhe metaforash e indirekte.

Rama citoi një shprehje të Duçes “ne jemi të vendosur të shkojmë gjithmonë përpara mirë të vendosur të shkojmë përpara, por në kthesa?” duke patur parasysh deklaratat e kryeministrit për futjen në zgjedhje pa opozitën.

Kreu i grupit parlamentar i LSI shtroi pyetjen se kush janë prioritare, zgjedhjet apo pushteti i përkohshëm.

Gjithashtu Luan Rama foli për për një qeveri të së majtës pa Ramën kryeministër, për hir të zgjidhjes së krizës.

Fjala e Luan Ramës:

Benito Musolini kishte një slogan ‘ne jemi të vendosur të shkojmë gjithmonë përpara’ ata që janë marrë me studimin e historisë së totalitarizmit, pohojnë se dështimi erdhi se nuk u bë asnjëherë pyetja ‘mirë të vendosur të shkojmë përpara, por në kthesa?’

Zgjedhjet nuk janë çështje formale, por përmbajtësore.

Politika është arti i të mundshmes dhe arti i të bërit politikë është arti i zgjedhjes së prioriteteve.

Sipas kësaj logjike, kush janë prioritare, zgjedhjet apo pushteti i përkohshëm?

Opozita e ka maksimalizuar kërkesën e vet, ajo kërkon një qeveri teknike, por ne thelb artikulon një qeveri pa Edi Ramën.

Pra një qeveri tjetër e së majtës, mund të ishte një zgjidhej kompromisi.

Edhe Rama mund të shkelë statusin e Partisë Socialiste, që e përcakton kryeministër kryetarin, pikërisht në emër të Kushtetutës që kërkon qeveri në emër të shumicës, si shprehje të vullnetit të shumicës.

Pa LSI nuk do të ishte dot e tillë.

Çfarë sakrilegji mund të jetë një qeveri tjetër e të njëjtës shumicë që të gjenerojë besim se zgjedhjet do të jenë më në fund të ndershme, të drejta dhe të barabartam më në fund të pa kontestuara në vitin 2017, si një anëtare e NATO-s dhe aspirante për në BE.

Ka vdekur koha e konseguencës, konseguenca të çon në greminë.

Mazhoranca jonë e ka detyrim dhe përgjegjësi politike, si dhe Kushtetuese, për të bërë gjithë përpjekjet që vendi të mos shkojë në drejtime të panjohura dhe me pasoja të parashikueshme.

Zgjedhjet kanë nevojë për udhëheqës, që ofrojnë zgjidhje dhe jo udhëmbyllës që nuk e dinë ku po shkojnë.”

REMOTE_ADDR:[]

34 komente në “Luan Rama i kujton kryeministrit Duçen dhe e pyet: Çfarë sakrilegji është një qeveri e majtë pa Ramën kryeministër?”

 1. ermiri says:

  Po ky c’mutin do?!

  1. eli says:

   Nuk eshte sakrilegj per PS-ne,por per ata me shume se 1000000 njerez qe e besojne dhe e duan kryeminister!

  2. Gregor Lato says:

   Epo ky djale polici eshte dhe nuk di me shume se nje polic i kohes se shkuar.
   Por, kryesorja, per mendimin tim,eshte qe keta te ashtuquajtur politikane, qe rekomandojne te shkelet kushtetuta e ligji, duke cituar Ducen, por edhe pa cituar ate, vetem qe rekomandojne te shkelet ligji e kushtetuta, nuk duhet te jene me ne radhet e politikes.
   Duket qe i vetmi qe kerkon shtet, ku ligji te prevaloje, eshte Edi Rama, dhe ky eshte i vetmi person i pakalueshem per mafien e politikes dhe te krimit. Prandaj ne bllok brenda vendit, te perlyerit dhe ata qe e ndjejne se po afron koha e denimit me ligj, po bejne perpjekjet e fundit, qe ta largojne nga te berit shtet, te vetmin person qe mund te beje shtet, se pastaj e dijne ata cfare i bejne Shqiperise e shqiptareve, fertele.
   Perberja e derisotme e “politikaneve” eshte mbi 80% me origjine fshatare, por jo si origjine, por me mentalitet te ulet fshatari, apo me sakte oriental. Duhet qe politikanet, dhe i pari i vendit te ishin mbi tre breza qytetare, si thoshte i famshmi Namik Hoti. Ndryshe nuk behet ky vend.

 2. Grigor says:

  Nuk ka asgje te keqe te formohet nje qeveri pa Ramën. Por nje fitore e madhe per popullin shqipetar do te ishte nje qeveri pa LSI. Por kete ju nuk e beni dot sepse vdisni si parti.
  Apo Jo more Luan djali?

 3. Lennard says:

  Je bere si Gore O Legen i LSI.Po na cani Trapin me Romuze dhe Metafora,apo krahasime te Piordoluara.Po dilni nga koalicioni dhe shikojeni mire veten se si do te katandiseni.

 4. Gjorku says:

  Po tè sillni nè mèndje atè meselen e gruas sè ve , qè kur afrohej nata i kthehej dèshira pèr tu martuar, kur zbardhte dita ndèronte mèndje, ngjan si dy pika uji me LSI sot. Nèse LSI edhe kur rruga èshtè e drejtè e don me kthesa ?! Kurse PD aty ku ka kthesa i bie drejt ?! Ndèrsa PS thotè tè pèrdorim timonin siç èshtè rruga, pasi kètè tè fundit na e kanè shtruar perendimorèt !!! Kush po ka tè drejtè ? Ose mè mirè pèr tè shkuar nè perèndim me kè dèshironi tè udhètoni ???

 5. Labi says:

  Kur Te Dali Psi force e pare atehere le Te behet si thua ti zoteri.leri sofizmat po shikoni Te gjithe ne zgjedhje dhe mos beni ju Te lsi Lojen e sali berishes.ok. Mos jep shume mend ti se nga shengjergji vetem nje ka dale I mencur.ju e dini kush eshte .ik tani e fshi by then me gjithe fiku.o psist.

 6. BESIM, QETESI E DASHURI says:

  O zot, Luan Rama me kujton Noken e PD se apo Ristanin me Palloqen.

 7. Labi says:

  Kur Te Dali Psi force e pare atehere le Te behet si thua ti zoteri.leri sofizmat po shikoni Te gjithe ne zgjedhje dhe mos beni ju Te lsi Lojen e sali berishes.ok. Mos jep shume mend ti se nga shengjergji vetem nje ka dale I mencur.ju e dini kush eshte .ik tani e fshi by then me gjethe fiku.o psist.

 8. Tajari says:

  Luan Rama dhe Like floriri si dy gjysma të nje bajge.
  Pa LSI shqiperia do të ishte me e paster.
  Go away you shit

 9. Amerikani51 says:

  Sa I zgjuar je bere ti o “luan”qysh kur ndenje me meten !

 10. Al says:

  Zgjedhjet! Ato jane me te rendesishme. Keshtu qe mos ha mut o luan. Edi Rama prandaj nuk e leshon vendin e KM se e di qe po ta beje hienat do hidhen ne sulm me thase mielli e shantazhe. Po ta lere postin e KM mos e marrte me kurre se do jete soji juaj po e beri. Nuk ngelet gje tjeter pastaj vetem t’ju futet ndonje me kamion plot mu aty tek gjirizi i quajtur parlament e t’ju coje ne te semes te gjithe ju qe jeni aty pa dallim feje krahine e ideje.

  Plehra!!

 11. Alem says:

  Cfare pazari keni bere ju te LSI me PD-ne qe dilni me keto deklarata? Ua tha Edi Rama pushteti eshte pergjegjesi dhe jo privilegj. Ne fakt 8 vjet pushtetin ju e keni patur privilegj, Krahasimi nuk eshte i duhuri. Eshte dora e LSI per kete situate gjasme krize, vetem ju e dini se ku fle lepuri

 12. Edheune says:

  Ti Luan Rama por dhe te gjithe politikanet nuk jeni fare te veshtire per tu kuptuar ne sofizmat shume idiote e me shume dashakeqese qe beni,
  Keni kohe qe ju drejtoret e ndermarjes LSI beni te ndershmin e te merakosurit per popullin shqiptar por nuk doni ta koptoni ose keshtu ua do puna, qe jeni bere qesharake me hipokrizine tuaj bajate.
  Po cfare sakrilegji do ishte per politiken dhe popullin Shqiptar sikur ti e gjithe soji jot hipokrit te zhdukeshit nga politika e nga medja.
  Po pse ju te miret, te ndershmit, e te merakosurit e trima nuk largoheni nga qeveria e nga ky kryeminister?
  Po te mos e kerkonte Berisha ikjen e Rames do mendoja pak per pelivanlleqet tuaja por fakti qe ju jeni ne sinkron me ata qe i kane shkaktuar vetem drama popullit shqiptar, thjesht flet per ate qe dhe ju jeni parti e interesave te pista e dashakeqe ndaj proceseve demokratike.
  Shpesh mendoj se nxitesit e cadres jeni ju, dhe pastaj artikuloni termin “krize”.
  Krize Shqiperia ka patur vetem athere kur qeveriste miku dhe ortaku juaj Sali.
  Krize ishte 97- ta kur gjithe populli u cua ne kembe per te rezuzr udheheqesin tuaj shpirteror Sali.
  Krize ishte kur ortaku e miku juaj Sali per egoizmat e tij personale a ndonje aresye tjeter rezoi gjithe institucionet shteterore.
  Duhet te jesh shume i keq por shums shume i keq qe bashkoheni me Saliun e per te shpetuar ate mdase dhe vellane e tij te vogel Ilir, perdorni te njejtat terma e kerkesa si ato te atyre qe jane ne cader.
  Eshte vajmedet per shqiperine qe ju krahesoni PS me PD, E Ramen me Berishen.
  Eshte vajmedet per Shqiperine qe raca jote dhe e Saliut kerkoni qe tu hapet rruga per ta masakruat perseri popullin shqiptar.
  Eshte vajmedet per ne te gjithe qe tani sa kane filluer efektet pozitive te reformave te munguara prej 30 vjetesh, ju politikanat e deri tanishem, qe po kapni vjetersine e byroisteve, po bani te pamonduren per te ta kthyar tek qeverisjet tuaja anti shtet e rrumpalle.
  Rama ka nje mekat te madh qe une si qytetar nuk di ia fal, ate qe nuk vuri ne levizje me kohe mekanizmat kushtetuesqe drejtesia te vinte ne pranga keqberesir e medhenj ndaj popullit dhe vendit tone.

 13. neseba says:

  Diç të dinja, more Luan djali, por qenke trap.

 14. Kosta Dhembeli says:

  Sa lehtë kuptohet…Një dalje nga koalicioni më Ducen do I bënte mirë zgjidhjes së krizës

 15. shvejk says:

  Interesant se si keta legenat bejne gjithmone sikur harrojne qe ne demokraci eshte populli qe vendos me vote se kush do te qeverisi.

 16. Zgalem says:

  Ky luan prej letre eshte politikani me I pa fte dhe me inproduktiv ne Shqiperi . Mjer kuja I bie ne pjese . Ky fodull dhe karagjoz eshte ngarkese per Shqiperine ete tera kohrave . Parazit dhe I ndyre . Zgalem

 17. Doni says:

  PO MIRE O LUAN ARAMI JUVE NUK DONI KRYEMINISTER EDIN QE PO VE RREGULLA E QE PO BEN SHTET BRENDA NJE NJE KATER VJECARI.ATEHRE I BIE TE DUASH KRYEMINISTER HAJDUTIN TUAJ QE TE BASHKOHENI ME HAJDUTET E TJERE TE PD E TE VIDHNI REHAT ASHTU SIC BETE PER NJEZETEQASHTE VJET E QE ZBETE ATE QE BERI RAMA PER KATER VJET APO TE DHIMSET BABAI QE DO IKI O KARRI KEXHIJ.

 18. ferdi says:

  kministrin e zgjedh partia me me shume vota. kur te behet lsi parti e pare me deputete po, der atere ca llap kot si langaraq?

 19. nina says:

  Ky Rama i LSI.. po e kruan shuum bajgen e vete.. poor Me kryeministrin Ske shanc te kruhesh.. Ai ka te drejten e vete. dhe jo ti perhulet nje bajge akoma me te madhe sa ty, lulit.. Harroje ti Luan.. nese ti je luan populli eshte TIGER… se vota e tij ka forc te madhe…

 20. Korçari says:

  Sa i “mençëm” është ky krimbi matjan, ky zëdhënësi i sheikut Like Floriri, kryehajdutit të Shqipërisë.

 21. Albann says:

  Dhe une mendova se Ilir Meta kishte marre vidion e korrupsionit ishte paraqitur para gjykates dhe kishte kerkuar te denohej.
  Pas ketij akti sublim ndershmerie Luani i ishte turrur Rames hahahaha…Ky eshte gjest atdhedashurie Luan…Mos shko te Ducet e Hitleret.
  Mos i kerko tjetrit ate qe se ben dot vete,nese s po praktikon artin e hipokritit…Lsi s ka nevoje te jete kaq hipokrite, Behet bajate dhe sigurisht humbet mbeshtetje.
  SHQIPERIA DO BEHET SHTET KUR LLOGARITE BANKARE TE HADUTEVE ME PUSHTET DO MBUSHIN ARKEN E SHTETIT. KUR FLORIRI I FLORIRIT TE SHKOJE TEK THESARI I SHTETIT.

 22. Alban Dega says:

  LUAN RAMA: JE BERE I NEVERITSHEM

  Edhe me I neveritshem se plakat llafazane te Sofratikes!
  Po u afrohesh perdite e me shume Shtrigave te Harlemit!
  Besoj se ke degjuar per to….

 23. kasem gahinji says:

  duhet qe ps te vazhdoje te beje kujdes me lsi.ajo per mendimin timluanloje me pd,duke pare m te interesat e sajper pushtet te perhershem.aludojne se jane te gatshem per sakrifice ata ndersa edi na qenka nje arrogant ,tani edhe musolin.pra ska asgje te keqe nese behet qeveri teknike.dhe gjithecka ne te mire te vendit,rendit qetesise publike.po kush i garanton keto,qeveria teknike,besimit,apo zbaimi e respektimi i ligjit kshtetues,vullnetit te shumices.?lsi,pra luan rama le hapur nje precedent:sa here ti teket pakices,te ngreje nje cader dhe te vere kushte jo kushtetuese.pse lsi nuk merr iniciative per ndryshimne kushtetute ku te sanksionohet qe cdo zgjedhje ne shqiperi te behen me qeveri besimi(luani)me kusht qe kryeministri te jet nga maxhorancadhe miratimi ,apocdo ndryshim ne te ardhmen te behet me jo me pak se 90%te votave.a do ta pranonte lsi nje variant te tille?

 24. Asi says:

  Ky emrin ka Luan por ne te vertete eshte si dacok. Po Ramen e vuri populli kryeminister dhe vetem populli e heq ate. Keshtu qe more debil mos ha mut kot.

 25. drita says:

  E leshoi qenin Iliri dhe ky eshte Luan Rama.

 26. luan lepuri says:

  O Luan qimekuqi lere “Ducen” te punoje te behemi pjese e BE, eshte e shkruar, nuk e ndryshoni dot ju.
  Populli e don, eshte personaliteti me pozitiv qe shqipetaret kane pare deri me tani.
  PD dhe ju nese desheron,i vazhdoni ne kthesen qe te con drejt hicit.
  Do te ishte me e ndershme te na tregoje per doktrinen e Saiut per republiken e re te izolimit, nje kamardare e cpuar e stilit berisha.
  He Luani i Lidhjes socialiste per “integrim”, fol, apo nuk te vjen zeri. Jeni per intgrim apo per izolim.
  Berisha nuk ka bythe te japi sqarime per doktrinen e krijuar brenda nates, dhe nxjerr Bashen te flase per kamardaren e cpuar.
  Basha edhe ky pa personalitet nxjerr gruan te japi interviste televizive direct nga cadra se me republike te re ajo kupton republiken e shqiperise
  ku shqipetaret te jetojne me te njejtin standart jetese si gjermanet e zviceranet.
  Qelbesirat, paten 25 vjet kohe qe te benin jo me shume por te arinim ne 25 vite, 25% te nivelit gjerman te jeteses, me nje ritje niveli europian jetese prej 1% ne vit.Per te jetuar njesoj me europianet do na duheshin 100 vite, pra plot tre breza por do tja arinim me perpjekjet tona dhe te Europes.
  Tani ish republika e rrumpalles na thote te na fute ne kthese pa na dhene asnje sqarim per “planin” dhe te na qorollepse te jeni te sigurte ne nje izolim me te keq se te Enver Hoxhes, ne nje super rrumpalle.

  Plani ” KAMARDARJA E CPUAR ”
  1- Te izolohet Rama si agjent Amerikano – Gjerman
  2- Te decimohet partia socialiste
  3- Te abrogohet vetingu me motivin “burgu nuk eshte vendi I pershtatshem per maskarenjte”.
  4-Te behet anmisti fiskale, e mbrojtur me kushtetute, per parane e zeze te depozituar ne bankat e huaja qe arijne ne
  $ 15 BILLION, pjesen me te madhe te seciles dihet se kush e disponon.
  5- te investohen keto para te zeza ne emer te kompanive fantazem,pa emra te pervecem, ne industrine ushqimore te perpunimit,, te
  turizmit dhe krijimin e fermave modern bujqesore
  6- Te punojme dhe te jetojme me moton ” perendimi do na izoloje por ne do tiganisemi me dhjamin e Saliut”
  7- Per te dale nga izolimi te rithemelohet organizata e shteteve te pa angazhuara me qender ne Tirane, si ne Kohen e TItos, ku do bejne pjese Shqiperia, Serbia, India, Majlazia. dhe Butani. president do jete Ilir floriri.

  E provoi Enveri izolimin dhe jo me para te zeze por me punen e djersen e ndereshme te popullit shqipetar dhe e pame zhvillimin me minus.
  SHBA I ka bllokuar Iranit 150 miljard dollare, 100% para e paster, e jo me te pjerdhi per te sekuestruar pisllikun e pisave shqiptare prej 15 miljard.

 27. Dibrani says:

  O “Luan” Rama , qe nuk meriton te quhesh as Kerric , si flisni keshtu , kaq
  pa pergjegjesi ? Iu ka verbuar etja per pushtet ! Ju e dini fare mire se si
  procedohet per keto funksione te larta shteterore ! Ne c`ligj e ke pare ti , dhe
  ku e bazon idjotesine tende per largimin e k/ministrit ? Ke duhet te veme
  tani ne prag te zgjedhjeve , sipas llogikes pa logjike te kokes tende te madhe ?!
  Ju doni vetem te sundoni per te VJEDHUR , por aspak per te bere shtet . Maskara !

 28. Semanjaku says:

  JOOOO o luan lepuri joooo, nuk shkelet kushtetuta se do ti me Ilir bllokun dhe lulushi,,nuk shkelet as statuti t P.S.se,,po cfare te shkruaj me shume te gjitha ti kane thene me larte,,vetem lexoi dhe do kuptosh shume.

 29. LAPRAKSI says:

  o luan o luan mbylle gojen se le nam, ha ha

 30. Sokol says:

  Aloma mbaj mend artikujt e luan rames te zp qe mbronte enver hoxhen dhe komunizmin pare 26 vjeteve.njeri i peshtire me 100 fytyra si shefi vet kthen kurrizin nga fryn era

 31. Alban Dega says:

  KEMBENGULJA NE TE DREJTEN, KONSEGUENCA NE PARIME DHE DREJTESI, VENDISMERIA NE QENDRIME… JANE VLERA UNIVERSALE NE RRUGEN E PERPARIMIT, ZHVILLIMIT DHE BEGATISE NE CDO LEM TE JETES !

  Te detyrosh tjetrin kushdo qofte te cotone ne zor eshte shkelje jo vetem e nje prej te drejtave themelore te njeriut, votes se lire e te barabarte!
  Te detyrosh cilindo qofte te votoje me hir ose me pahir
  do te thote diktat… E diktati eshte armiku me I madh i lirise dhe demokracise dhe shkelje Kushtetute … !

 32. foti says:

  Nuk mund te vendos LSI se kush nga PS do te jete kryeminister,ate e ka statuti partise.Ti si tellall i SH.Q.P-it do te beje mire te ulje pazarin e bere me Shpellarine Vucidolit per renimin e metejshem te vendit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *