VIDEO/ Pamjet e frikshme, kjo është “nëna e të gjitha bombave”

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

SHBA ka lëshuar një bombë prej 9 800 kg në një kompleks tunelesh, i cili shfrytëzohej nag militantët e ISIS në Afganistan.

Bomba e modelit GBU-43/B, njihet ndryshe edhe si “nëna e të gjitha bombave” dhe është bomba më e madhe jo-nukleare, që SHBA ka përdorur ndonjëherë në ndonjë konflikt.

Sulmi në Afganistan vjen një javë pas vrasjes së një ushtari të forcave speciale amerikane, i cili luftonte kundër ISIS në rajonin
Nangarhar të Afganistanit.

Pamjet më poshtë i përkasin një testimi të bombës, të kryer në vitin 2003, ndërsa ajo nuk ishte përdorur kurrë më parë në një konflikt.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “VIDEO/ Pamjet e frikshme, kjo është “nëna e të gjitha bombave””

  1. Xboom says:

    Lehtë të sulmosh atë që ka krahët me të shkurtë,
    dhe se shumë me lirë per heqje qafe të arsenalit të skaduarë kundrrjtë një asgjësimi shumë të shtrenjtë.

  2. skela says:

    para gerdecit te zenit s eshte asgje z mero veri dy bombat bashke ne foto dhe krahasoi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *