VIDEO-FOTOT/ Bisha 100 mijë tonëshe amerikane del në det

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Aeroplanmbajtësja më e re amerikane USS Gerald R. Ford, është dhe më e madhja në botë. Për ndërtimin e kësaj anije janë dashur 13 vite punë dhe një buxhet prej 13 miliardë dollarë.

Anija gjigante peshon 100 mijë ton dhe ka një pistë prej 4 mijë metra katrorë. Aeroplanmbajtësja mund të mbajë në bordin e saj 75 avion luftarkë të ndryshëm. Gjithashtu anija ka armët më të fundit të teknologjisë në bordin e saj.

Ajo është vendosur në Hampton Roads dhe më pas është futur në det, për të kryer testin përfundimtar të lundrimit.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/281550-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/281550.jpg","attachment_id":"666826"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/281551-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/281551.jpg","attachment_id":"666827"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/281549-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/281549.jpg","attachment_id":"666825"}]

1 komente në “VIDEO-FOTOT/ Bisha 100 mijë tonëshe amerikane del në det”

 1. Albani says:

  Turqia I ka shpenzimet vjetore te mbrojtjes 22.2 miliarde dollare,per nje ushtri te rregullt prej 650.000 trupash.
  Eshte goxha shume per nje nder 10 ushtrite me te fuqishme ne bote,por nje therrime po ta krahasosh me buxhetin vjetor Amerikan prej 636 miliarde dollaresh.
  Aeroplan mbajtesja e armatosur bashke me floten ajrore ne bord eshte e afte te neutralizoje te gjithe kapacitetin dhe fuqine ushtarake te nje shteti sa e Turqise.
  Gabimisht mendoni qe Aeroplan mbajtesja eshte thjesht nje transportues aeroplanesh,Aeroplanet I ka per te kryer bombardime ne terren dhe sulme te drejteperdrejta ne mbeshtetje te perplasjeve direkte te kembesorise ne zonat e luftimit.
  Aeroplanet nuk jane per te mbrojtur anijen.
  Aeroplanmbajteset kane fuqi te madhe sulmuese nepermjet shtrateve te leshimit te mijerave raketave te precizionit te larte.
  Aeroplan mbajtesja eshte e pangrenshme,sepse ka system automatic mbrojtes nepermjet raketave te cilat automatikisht leshohen sapo marrin sinjalin e rrezikut nga radaret, dhe neutralizojne rrezikun e raketave kundershtare deri 50 km distance,
  NJE TE TILLE DO TE NA E DHUROJE TRAMPI SAPO TE VIJNE NE PUSHTET HORRAT E CADRES.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *